NOWS- EX ADVERTliXTIE-BLAi) VOOR DE GEMEENTE EX IIET fflOUSSEMENT SNEEL BINNENLAND. B E i 1 E N L A N I). W IS Z ATIGL’Ii A.li 16 NOVEMBER, Slate n-G e n e r a a I. I No. 92. Z E V E N-E N-T W I N T I G S T E J A A ROAN G. 3. >50 EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 13 November. Zitting van Donderdag 14 November. v. de 41 geldige Aan den Koning. OVERZICHT. 3alk. rich. Vijc- hui- An- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 410 ’en, mer en 24 te s 58 1 2 üzen 94, ar den In het Vaderland leest men Algemeen stemrecht is het ideaal, dat ieder volk, hetwelk prijs stelt op een vertegenwoordi ging, zoo dicht mogelijk moet trachten tc nade ren. Zoodra men merkt dat een deel der bur gers zonder grond van de stembus is uitgesloten, I kan men dien toestand niet laten bestaan zonder De Kamer heeft heden de verschillende hoofd- slukken der Indische begroo'ing (uitgaven en mid delen) aangenomen met algemeene stemmen. of de ouders daarin genoegen zullen eene andere vraag. menschen ongestraft laat miskennen. DaaromSire bidden en smeeken wij Uwe Majesteitom de aangenomen wetbij mogelijke goedkeuiing door de Eerste Kamerniet te wil len sanctioneren. De Koning der Koningen die Uwe Majesteit gesteld heeft om het volk te richten en het als een vader tegen geweld en overmacht te bescher men (eve U den moed en het vertrouwenom tot Zijna eer en tot sieraad van Uwen troon evenals Uw doorluchtig voorgeslacht, Uw volk dat door een bloedigen tachtigjarigen oorlog van gewetensdwang is verlostvweder voor gewetens dwang te beschermen. ’t Welk doende enz. De algemeene vergadering der schippersver- eeniging «Schuttevaêr”, zalvolgens ’t N. v. d, D., dit jaar te Ileerenveen gehouden worden. SN EEK, 15 November. Van de 184 kiesgerechtigden voor leden de Kamer van I’ hebben jl. Woensdag 41 In de Haagsche brieven van den Zierikzeeschen Nieuwsbode leest men o. a. »Nu ik toch bij den hoofdelijken omslag ver dwaald ben, wil ik u een klucht mededeelgen die daarmede in betrekking onlangs hier plaats had. Gij moet wetendat die belasting met 2 pet. verminderd wordt voor ieder kind dal men heeft. Nu was waarschijnlijk bij vergissing, on der die belastingschuldigen ook een Japannees op genomen. Nadat deze zijn aanslagbiljet had ont vangen begaf hij zich daarmede,naar den ge- meente-ontvanger om te onderzoeken waarom zijn aanslag niet verminderd was met het aantal zij ner kinderen. De gemeente-ambtenaar zeide dat zu'ks een vergissing was en verzocht het aanslag biljet terug om de fout te herstellen.. »»Mag ik dan het aantal uwer kinderen weten vroeg de ambtenaar. «Ja ziet, u, mijnheerzeide de Japannees «dat is een lastige vraag; ik heb bij mijn vrouw A. zes kinderen, hij mijn vrouw B. vijf kinderen, bij mijn vrouw G. zeven kinderen, enz. te za aien 56 kinderen, niet mede gerekend de kinde ren bij mijn bijvrouwen; zoodat ik, voor ieder kind 2 pet. korting genietende, 112 pet. korting zal moeien hebben op mijn hoofdelijken omslag, en dus minstens 12 pet. toe moet ontvangen’” «De gemeente-ontvanger begreep dat men een dwaasheid had begaan met den Japannees in den hoofdelijken omslag aan te slaan, en zeide dat hij hem later den uitslag wel zou mededeelen. Intusscheu heeft onze gezegende Japannees niets meer van zijn hoofdelijken omslag gehoord.” De Haagsche gemeenteraad heelt met 24 tegen 11 stemmen het voorstel verworpen om de ker mis na 1875 af te schaffen. De persoon Westerhol, vroeger weesvader in ’t burgerweeshuis te Alkmaar is, na twee jaren preventieve gevangenschap, op vrije voeten ge steld. Hij was beschuldigd van feitelijkheid te gen de eerbaarheid van meisjes beneden de 15 jaren Na ’t geen we onlangs in een hoofdarlikel heb ben gezegd over «preventieve gevangenschap” zal ’twel onnoodig zijn, bij ’t vermelden van dit sprekend feitop nieuw te wijzen op hel bar- baarsche van bedoeld stelsel. j Sire De ondergeteekenden, vernomen hebbende van de aangenomene wel bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zijn daardoor met den gevoelig- sten slag in hunne harten gelroflen, en nemen als een kind tot zijn vader, wanneer het met ge varen bedreigd wordt, de toevlucht tot Uwer Ma- jesteits troon, op de meest biddendste en smee- kendste wijze. Want zulk eene wel, Sire 1 treft inzonderheid zulke onderwijzers, aan bijzondere scholen geplaatst, die met de ondergeteekenden belijden te gelooven, dat de Almachtige God ge zondheid en krankheid zendt of terughoudt naar zijne viijmacht, en dat Hij al het gevoel dergod- verloochenende volken belacht; want zoo slaat er geschreven. Sire schoon de Mogendheden snoo- de ontwerpen smeden, Hij belacht haar raad en laat zich door geene meuschelijke verordeningen binden. Zulke onderwijzers, die de jeugd voorgaan in de waarachtige vrees om legen God te zondigen, gelooven ook dat al wat zij in nood en dood van hem bidden, Hij hen zeker hoort, en nade- maal Hij groot is van barmhartighe.d, Hij alle kwalen alleen om Christus wil van een land en volk kan en wil afwenden. Maar zij zijn ook even zoo diep doordrongen van de waarheid, dat een volk, voortgaande zich tegen Hem te verzet ten, Zijn gestreng oordeel niet kan ontgaan, waar om de aangenomene wel tot de verplichte vac cine een noodlottige ramp over het Vaderland brengen zal, omdat de Almachtige zich door geen van Koophandel en Fabrieken alhier, l van hun recht gebruik gemaakt. De uitslag is geweest, dat tot leden dier ka- zijn herkozen de heer J. Houwink met 29 gekozen de heeren P. M.«T. Dethrners met en Tj. Gonggrijp met 22 van stemmen. De heeren J. W. Rooswinkel en J. W. Hingst vereenigden op zich 15 en 2 stemmen, terwijl de heeren W. B. Lankhorst, T. v. d. Weert P. BinkesJohs. Halbertsma Jan SchijfsmaG. Cool Tz. en G. L. Verwer ieder ééne stem be kwamen. Naar wij vernemen heeft de heer W. H. Creutzberg pred. te Vlissingen voor de beroe* ping naar de herv. Gemeente alhier bedankt. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De heer Groen van Prinsterer verklaartdat hij, evenals zijn vader geneesheer te ’s llage dr. van Bijlandt en da Costa een warm voor stander is van de vaccine. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der jeineente SNEEK brengen ter kennis van be- inghehbendendat de heer P. C. Buijterse feearts voor Sneek en Wijmbritseradee), tevens j belast met de keuring van Slachtvee, Vleesch, fyek en Vischen dat alzoo de nauwkeurige handhaving der daartoe betrekkelijke Verordenin gen aan hem is opgedragen. Sneek 8 November 1872. JIAMERSTER DIJKSIRA Burgemeester H. FENNEMA, Secretaris. I In de heden gehouden zitting is het welsont- 5 werp houdende voorziening tegen besmeitelijke I ziekte aangenomen met 23 tegen 12 stem- I men. Wij hopen aldus besluit het blad dat het zal worden teruggenomenmaar mocht de regeering bet handhaven dan aarzelen wij geen oogenbhk om den wensch te uiten, dat de Tweede Kamer het zal verwerpen.” De Fransche Nationale Vergadering heeft Maandag hare zittingen herval en een aanvang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden. De heer Grévy is met groote meerderheid van stemmen tot president herkozen. Hij deponeerde hel protest van Prins Napoleon legen diens uitzetting van het Fransche grondge bied en een schrijven over dezelfde aangelegen heid van de kiezers op Corsica. Dat hel incident- Napoleon nog aanleiding zal geven tot geanimeer de misschien vinnige discussiën, wordt meer en meer waarschijnlijk als men weetdat de rechterzijde besloten heeft de interpellatie be treffende die uitzettingte ondersteunen, hoewel het tevens zijn afkeer zal te kennen geven van den persoon des prinsen. Dat zal dus een steun voor prins Napoleon zijndie nijpt. Een andere interpellatie werd aangekondigd in een schrijven van generaal Changarnier. Zij be treft Gambetta’s reizen naar de Dauphinée en Eindelijk zegt de Arnh. Ct. vinden wij dan het motief vermeld waarom men de kinde ren niet moet inenten. Uit Schoonhoven komt die mededeeling en wel in hel adres aan den Ko ning betreffende de wet tegen de besmeitelijke ziekten. Dat adres zelf geeft tevens een kort begrip van een der dogma’s der orthodoxie, waarvan zeker door velen met belangstelling zal worden kennis genomen. Het luidt De predikant aan den Moerdijk wil geen kin deren doopen van ouders die op Zondag werken. Hij zegtuit kerkelijke reglementen en uit den bijbel is niet te bewijzen dat hij verplicht is zulke kinderen te doopen. De kleinen hebben er zeker niets tegenmaar i nemen is Hel tijdschrift Dietsche Warande van Alber- dingh Thijm heeft een gedeelte van een brief openbaar gemaakt, welke 12 Sepf. is geschreven door eene geestelijke zuster te Luik. Volgens dat schrijven zou in het klooster een jong meisje, dat aan tering leeden gedurende verscheidene da gen niets kon nuttigen, zelfs geen droppel water, op wonderdadige wijze genezen zijn. De oppas- ter gaf haar eenige droppels water van het wa ter van Lourdes in den mondzonder haar te zeggen wat het was ’s Nachts verlangde de pa tient te drinkenen gebruikte toen een geheel glas van het zelfde water. Daarop zeide zij «ik ben genezen.” Des morgens kon zij opstaan en zich kleeden. Van dien dag af gebruikte zij bouil lon dien zij zeer goed verdroeg en begon ge heel te herstellen. De Indep. Beige neemt dezen brief uit de Dietsche Warande over, en voegt er o. a. de volgende opmerkingen bij«Dit wonder ver baast ons minder dan men wellicht zou meenen. Er gebeuren zooveel buitengewone dingen in de kloosters Maar eene zaak verwondert ons Hoe komt hel dal de Gazette de Liège zich dit won der heeft laten afhandig maken Hoe komt het dat wij het verhaal van een gebeurtenis«waar de stad Luik vol van is” (volgens den brief) in een tijdschrift vinden dat te Amsterdam wordt uitgegeven Zou men te Luik zulke geschiede nissen niet durven vertellen, uit vrees van uitge- lachen te worden en zouden de wonderen nog slechts als uitvoer-artikelen worden beschouwd het verwijt te verdienen dat men geen volksver tegenwoordiging wil, want men wil dan van het stemrecht een privilegie maken, met andere woor den men wil een schijnvertegenwoordiging in plaats van een volksvertegenwoordiging. De nadeelige gevolgen van zulk een toestand kunnen niet uilblijven. Wij hebben reeds veel te laag deh census van 1850 laten voortwerken en daardoor noodzakelijke hervormingen tegengehou den. Bij de meeste maatregelendoor de el kaar snel opvolgende regeeringen in de laatste jaren voorgesteld, is het streven om toch voor al de meergegoede klassen in de eerste plaats tevreden te slellenduidelijk merkbaar. Er is ook wel nu en dan iels gedaan, waarbij het be lang der lagere klassen op den voorgrond stond, maar meer als gunst dan als rechten dan nog met de grootste omzichtigheidmet een zeker ongemotiveerd wantrouwenalsof men zeggen wilde weest nu dan ook tevreden. De thans regeerende klassen zijn blind voor de sociale wanverhoudingen die steeds duidelij ker aan het licht komen. Zij willen niet inzien dal de zoo noodlottige klove tusschen arm en rijk steeds grOoter wordt, en in elk geval geen maatregelen nemen om die klove te dempen. In hel vertrouwen op hun kracht willen zij geen staatstusschenkomst tot bescherming van den zwakke, wel staatstusschenkomst tot bescherming van eigen belangen. De Kamp. Cteen drietal artikelen wijdende aan de verlaging van den census en daarin aan- toonende hoe het aangeboden wetsontwerp geen den minsten waarborg aanbiedt voor werkelijke verbetering van den bestaanden toestand komt tot de volgende conclusie «Wij achten noodzakelijk: 1°. voorafgaande hervorming van het belasting- i stelsel, om zuivere grondslagen te verkrijgen voor den census 2°. een hervorming van hei kiesstelselmet het doel om het gemeentelijk stemrecht los te maken van den census voor de Tweede Kamer, om de alleenheerschappij van den census op te heffen, en andere verbeteringen aan te brengen 3°. eene regeling van den census in dien zin, dat onregelmatigheden worden opgeheven en de grens tusschen kiezen en nlet-kiezen zóó worde getrokken, dal zoo min mogelijk bevoegden wor den buitengesloten, Wij zijn van oordeel zegt de K Ct. dat de electorale hervorming van te groot gewicht is, om tegen eene wijziging der grondwet op dat punt op te zien Het door de Regeering voorgedragen wetsont werp tot verlaging van den census is in ons oog ten eenenmale onaannemelijkook omdat het eene werkelijke hervorming ter zijde stelt. ■M S\El k ER (OLKA X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1