GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE N. BINNENLAND. 1872 A R G A N G. Z E V E N-E N-T WINT I G S T E J 23 NOVEMBER ZATERDAG State n-G e n e ra a I. 1 Iffo. 94. Afkondiging. 1. 30. Kou- en te ■ni 37 50 Zitting van Woensdags 20 November. ’s voormiddegs 11 lot ’s na- Zitting van Donderdag 21 October. ov. *2 2 del en herkoos het aftredénd lid. 9 2 9 l 9 vindt. i TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 November. over Door den stations-chef te Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Te Amsterdam is door 300 personen voor ƒ7000 geteekend op de lijsten ten behoeve van ’t Thor- becke-monument. Volgens hel Handbl. zou thans in ’t geheel tot een bedrag van 30.000 voor dat doel zijn ingeschreven. 231 eren, iliteit >9.00 8 8 2 (69, Var- rden on- •uma, te K Daarna is de beraad- hoofdstuk V (binnenlandsche imeene beschouwingen na eenige afgeloopen. Met de behande- i begin gemaakt De Gron. Ct. bevat onder ’t opschriftMerk- lardiae verklarinaen aan het adres van de -?S ADVERTENTlEN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Te Rotterdam is een conducteur van een rivier- stoomboot door het kantongerecht veroordeeld Het Gemeentebestuur van SNEER brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van Commissaris der Beurt schepen opengevallen door het overlijden van den heer G. Evertsz, voorloopig tijdelijk door zijne Weduwe wordt waargenomen dat degenen, die tot die betrekking wenschen te worden benoemd zich, bij op zegel geschre vene verzoekschriften, hebben te wenden tot. den Gemeenteraad voor den 1 December a, s. Sneek 18 November 1872. I1AMERSTER DIJKSTRA, Burgemeester II. FENNEMA Secretaris. De surnumenair van het postkantoor te Alphen, oud 19 jaren, heeft zich Zaterdag jh, des avonds te 9 urenuit de voeten gemaakt met de kas van het kantoor, welke op dat oogenblik onge veer ƒ400 inhield. Des ochtends van dien dag was hij, voor eenige dagen, met de tijdelijke waarneming van het kantoor belast. Reeds des nachts te 2 ure was hij te Rotterdam in handen der politie. Zijn voornemen om Zondagochtend met de Engelsche boot te vertrekken is daardoor verijdeld. omdat door de boot een kist met bedorven vleesch naar Rotterdam en in de gemeente bezorgd was. De conducteur werd als de verantwoordelijke per soon aangemerkt. Hij berustte in zijn vonnis. Met algemeene stemmen heeft de kamer heden hoofd stuk IV (Justitie) aangenomen, slaging aangevangen over zaken) waarover de algei discussie ook reeds zijn ling der artikelen is een Morgen voortzetting u De heeren dr. R. ter Haar J. J. van Ooster- zeeA. J. de Buil en H. J. Schimmel vragen liefdegaven voor seen letterkundige, die talrijke bewijzen van zijn dichterlijk talent geleverd heeft”, en die zich op gevorderden leeftijd met zijn tal rijk gezm in zeer bekrompen omstandigheden be- Zooals aan de Am. Ct. wordt bericht, is een aantal burgemeesters in de residentie geweest om bij verschillende leden der Staten Generaal zich te beklagen over de voorgestelde census-verla- ging. Voornamelijk de wijziging daardoor aan gebracht in het kiezerspersoneel voor den ge meenteraad, achten zij bezwarend. Een vreemde stap, die verwondering wekt, en niet tot navolging uitlokt. Zoowel het middel als het doel achten wij verwerpelijk. Telegraaf. De heer mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg burgemeester van Groesbeek, heeft een open brief gericht aan de leden der Staten-Generaal, waar in hij aandringt op herziening der wet op het lager onderwijs van 1857. De heer Engelenburg acht deze herziening noodig, maar op andere gronden dan de meeste tegenstanders der wethij wil haar niet afbreken maar er aan toevoegen. Als yerandering wenscht de heer E. opgenomen 1° de verplichting tot het ont vangen van lager onderwijs, en 2°. dit onderwijs van staatswege te geven, met behoud der bijzon de scholen. Teyler’s Godgeleerd Genootschap heeft beslo ten, twee nieuwe prijsvragen uit te schrijven. De eerste luidt: »Wat leert de volkenkunde op haar tegenwoor dig standpunt van ’s menschen godsdienstigen In een blad der confessioneele richtinghet Oosten getiteld, wordt gezegd, dat de meeste ge- neesheeren spotters en ongeloovigen zijn en dat de geneeskunde ’t volk gewend heeft om te ge- looven aan de mogelijkheid, dat de gevolgen van allerlei Afwijkingen, verkeerde zeden en gewoon ten worden weggenomen door drankjes en pillen. »De geneeskunde zegt het Oosten moest inzien dat zij zonder Jezus niets doen kan.” Op de voordracht voor Raadsheer in het hof van 'Gelderland is de heer Mr. W. van Nauta Lemke no. 1 geplaatst. »De wetenschap maakt het te bont. Zich vrij makende van alle banden heeft zij zelfstandig en volhardend voortgaande den grond betre den, sinds eeuwen ais gewijden grond beschouwd, verhalen en overleveringen durven betwijfelen zelfs ontkennendie steeds voor waar gehouden werden. »Dat mag niet. Een krachtig «tol hiertoe en niet verder” moet haarde ongewijde die zich aldus verstout, worden toegeroepen. «Slavin bin nen de porker «Voor drie, vier eeuwen zette men dien eisch kracht bij door te wijzen op gevangenis en mar telpaal. De tijden zijn veranderd. «De wetenschap is dienares, maar slechts van de waarheid die groot is en sterk bovenal.” «Maar wij hebben de waarheidons geloof is de waarheid,” roepen de confessioneele partijen, «En zoo uwe wetenschap iets anders leert dan wij gelooven dan blijkt daaruit duidelijk dat zij eene valsche wetenschap is die zoo spoedig mogelijk moet worden aan ketenen gelegd. Men moet vóór alle onderzoek gelooven.” Men moet Het is duidelijk, dat met zulke geloovigen niet valt te redeneeren. «Dat maakt den strijd legen eene partij die voor alles eene rkelijke is zoo onvruchtbaaren dat zulke apodictische verklaringen hare sterkste argumenten zijn en dat zij de uwe aan de we tenschap ontleend slechts gedeeltelijk efkent. Voor haar worden alle questies in laatste instantie gericht door haar geloof. De schoolquestie is eene geloofsquestiede vaccine is weer eene ge loofsquestie. En in geloofsquesties heeft zij steeds gelijk, omdat, zoo zij geen gelijk had, zij de waarheid niet zou hebben, en zij heeft de waar heid de absolute waarheidomdat zij het ge loof heefthet ware geloof.” De raad van Maastricht heeft geweigerd den leeraar bij de H. Burgerschool dr. Kapteijn zijn tractement te doen uitbetalen, omdat de minister bij zijn keus buiten het voorgedragen drietal is gegaan, ’t Is de vraag of ’t Rijk dan de 10,000 jaarlijksche subsidie voor de H. Burgerschool te Maastricht zal blijven verstrekken. Aan directeuren van de Lemster-Groninger Veen- dammer-Stoombootreederij te Lemmer is tol we deropzegging vergunning verleend voor eene stoom- bootdienst tot vervoer van reizigersgoederen en vee lusschen Lemmer en Groningenmet in trekking van eene dergelijke vergunning, vroeger aan J. W. H. Geveke aldaar verleend. Te Wormerveer nam één kiezer deel aan de verkiezing van een lid der Kamer van koophan- De BUPiGEMEESTER van de gemeente SNEEK brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden, dat, ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, te rekenen van dato dezer, ter in zage is nedergelegd eene opgave van de uitkom sten, bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no 82), I betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen Sneek den 20 November 1872. De Burgemeester voornoemd IIAMERSTER DIJKSTRA. De discussie over hoofdstuuk „justitie” is heden nog niet afgeloopen. Morgen voortzetting. De minister bleef bij de meening, dat rechterlijke organisatie moet voorafgaan aan andere herzieningen van wetboeken of speciale wetten. In antwoord op eene klacht van den heer Hoffmans heeft, de minister gezegd, dat hij ontkent het feit dat er onevenredigheid in de vervulling van ambten bestaat van wegï geloofsbelijdenis. Hij zal nooit iemand benoe men, veel minder uitsluiten van wege zijne geloofsbelij- den's. Men is gevorderd tot de afdeeling „gevangenis- Te ’s Hage is dezer dagen een liedje van de pers gekomen bij II. J. Gerritsen, dat ten titel voertliedtje op de pestwet en op de wijze Waar is Keesje” gezongen moet worden. Het eerste coupletje wij weten niet of de xmi-revolutionaire partij in haar geheel het on derschrijft luidt aldus Waar is wijsheid Waar is wijsheid Bij de Staten-Generaal Men maakt wetten voor ’t besmetten Erger dan de ergste kwaal Ieder moet gift in ’t bloed Door een dokter laten prikken Zich naar d’inquisitie schikken Dat in ’t vrije Nederland Zijne ijdelheid P. Regout heeft aan de St. Ser- vaaskerk te Maastricht een vensterraam in ge brand glas geschonken, waarop zich portretten van 21 vermaarde bisschoppen bevinden. De ge ver heelt ook voor zich-zeil een gedeelte van het raam behoudenwaarop zich zijn welgelijkende afbeelding bevindt, geknield zittende op een bid stoeltje en gekleed met een witten mantel. Men vreest er nu voor, dat de nakomeling schap misschien zal denken dal er 22 bisschop pen op staan, ’t Kan evenwel ook gebeuren dal de nakomelingen zich even weinig zullen be kreunen over dat vensterraam als over den heer P. Regout. hoort te worden gegeven en tot aanduiding van het vertrek van den trein dient. dig standpunt aanleg De andere heeft tot onderwerp «Geschiedenis en beoordeeling van den stel regel de vrije kerk in den vrijen staat.” Tevens herhaalt het Genootschap de reeds voor het jaar 1871 uitgeschrevenmaar onbe antwoord gebleven vraag en verlangt alzoo «Een verhandeling over de verhouding van de leerstelsels der Protestantsche kerkgenootschap pen tot het leerbegrip van den Apostel Paulus.” Teylers tweede genootschap te Haarlem heeft besloten de volgende prijsvraag uit te schrijven «Welke zijn de verdiensten der Hollanders in ’t ver vaardigen der zoogenaamde prentteekeningen en in het algemeen van in kleuren gedrukte prenten, van het begin der zestiende tot het einde der achttiende eeuw; en wié hebben zich daarmede bezig gehouden Men verlangt daarbij een lijst van hunne werken en de beschrijving van de ver schillende wijzen van uitvoering (procédés) die zij gevolgd hebben. In de zitting van beden zijn bij de discussie het hoofdstuk „buitcnlandsche zaken”, op het voetspoor van bet afdeelings verslag een groot aantal pun'en be sproken van internationalen commercieelen en diploma- tieken aard welke door den minister breedvoerig be antwoord zijn. Op eene vraag van den heer Dumbar heeft de minister te kennen gegeven, dat door bijzondere om standigheden de gezantschapspost bij het hof van Italië nog niet was vervuld maar dat zeer spoedig eene aan stelling van eeu nieuwen minister-resident zal plaats heb ben. Het hoofdstuk is met algemeene stemmen aange nomen Morgen is bet hoofdstuk „justitie” aan de orde, De heer van Eek heeft verlof bekomen tot eene in terpellatie aan de regeeringof nopens de herziening BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WEEK brengen ter kennis der kiezers van de sden der Kamer van Koophandel en Fubrie- m dat het lidmaatschap dier Kamer in de kie- srsvergadering van 13 November jl. opgedragen an de heeren J. Ilouwink P. M T. Dethmers m Ij. Gonggrijpdoor de beide eersten wel maar door den laatste niet is aangenomenj dat, dientengevolge, eene nadere vergadering ran Kiezers, ter benoeming van nog een lid der Kamer, zal plaats hebben op Woensdag 21 No- sen” vember a. s.van ’s voormiddegs 11 tot ’s na middags 1 uur. Sneek 16 November 1872. I1AMERSTER DIJKSTRABurgemeester. II. FENNEMASecretaris. Jongens, ’t is een dubb’le schand I men zegt, proces-verbaal opgemaakt tegen een reiziger welke zich veroorloofde «afluiden” te roepeneen sein dat alleen door den chet be- Standaard eenige bemerkingen op een artikel voorkomende in ’t hoofdorgaan der anti-revolu- tionairen. De Gron. Ct. zegt o. a. van den census een aumiuisvravici uuucuum is s‘eld, en zoo ja, of de regeering bereid is, de beschei den deswege over te leggen. De minister verklaarde zich hiertoe bereid.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1