NIEUWS- EX ADVMNTIE-BLAD VOOR DR GEMEEKTE EN HET ARRONDISSEMENT 8NEEK. BUITENLAND. BINNENLAND. 1872. J 27 NOVEMBER. WOENSDAG State n-G e n e r a a I. No. 94. Z E V E N-E N-T W INT I G- S T E - I BURGEMEESTER en WETHOUDERS van een OVERZICHT. TWEEDE KAMER. over S N E E K, 26 November. Zitting van Zaterdag 23 November. den arcbiva- re- van De Uit de volgende recapitulatie blijkt het getal deelneemers in iedere provincie aan het petition nement tegen de koepok-inentings-bepaling: Noord- De minister van oorog heeft geantwoord op het ver- brabant 1427Gelderland 4956Zuid-Holland De ex-kapitein Janssen heeft thans zijn derde adres aan de Tweede Kamer ingezonden. Vol gens het N. v, d. D. moeten in dit adres zaken vermeld zijndie aan het publiek tot dusver on bekend waren. Het adres wordt in den handel verkrijgbaar gesteld. De Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heelt zich per adres tot de Tweede Kamer gewend met het eerbiedig ver zoek het daarheen te willen leiden, dat het aan hangige wetsontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850 in dien zin worde geamendeerd, dat het kiesrecht niet worde toegekend aan tap pers en aan de uitoefenaars van die bedrijven die art. 188 der gemeentewet onder de politie van den burgemeester stelt. Zitting van Vrijdag 22 November. In de zitting van heden is de beraadslaging hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) gevorderd tot art. 61. De regeering heeft verklaard spoedig een wetsont werp te zullen indieuen tot afschaffing der plaatsvervan ging en daarna te zullen overgaan tot de herziening der militie- en schutterijwet misschien inmiddels tot ver meerderde oefening van den eersten ban der schutterijen. Omtrent den arbeid van kinderen in fabrieken heeft de heer van Houten aangekondigd dat hij zou gebruik maken van het recht van initiatief, De heer Heijdenrijck heeft gevraagd, op welke scho- lenlagere middeloare of hoogere de vaccinebepaling ‘i van de wet op de besmettelijke ziekten toepasselijk is. De minister heeft geantwoorddat die bepaling zijn werk niet is en hij dus geeue verklaring kan geven. Onlangs werd te ’s Hage een apothekersbedien de tot gevangenisstraf veroordeeld wegens het stelen van chinine. Thans is de zelfde persoon door ’t prov. hof in Zuidholland veroordeeld tot 8 maanden eenzame opsluiting en 18 geldboeten van ƒ50wegens het vervalschen van recepten. Dit laatste misdrijf werd gepleegd met bet doel om ontdekking van den diefstal van chinine te voorkomen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De jury te Wesel heeft Zaterdag uitspraak ge daan in de zaak der 18 werklieden te Emmerik van deelneming aan de ongeregeldheden te s Heerenberg op 1 April. Veroordeeld zijn 1. tot één jaar gevangenisstraf Wilhelm Schillo2. tot 6 maanden gevangenisstraf Conrad Knist Theo dor Reintjes Peter Ophees Heinrich Knist Wilhelm Roldus Peter KnistJohan Knist Eduard Koenen, Johan Janssen en Theodor Tuck. De overige zes beschuldigden zijn vrijgesproken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. SNEEK, Overwegende dat zich in deze gemeente geval van hondsdolheid heeft voorgedaan Gelet op de artt. 134 en 136 der Algemeene Politie-verordening Hebben besloten a. te gelasten datdrie uren na de afkon diging van dit besluitalle in de gemeente aan wezige honden moeten worden vastgelegd om gedurende dertig dagen vastgelegd te blijven b. te bepalen dat de honden, die, gedurende evengemelden termijn, losloopen, door de Ambte naren der Politie zullen worden opgenomen, en ingeval zij binnen drie dagen niet tegen betaling der kosten van voeding worden teruggevraagd afgemaakt. Dit besluit zal heden middag 12 uur voor het Huis der gemeente worden afgekondigd. Tevens zal het in de Sneeker Courant worden geplaatst, en in afschrift medegedeeld aan den heer Com missaris van Pohtie. Sneek26 November 1872. T. van der WEERDTL. Burgem. II. FENNEMA Secretaris. daar, soms ten getale van honderden, hoog door ’t luchtruim zweven. Deze vogels zijn thans, naar gemeld wordt, bijzonder schuwde pogingen der jagers om er winst mede te doen worden dan ook slecht beloond daar slechts enkelen onder ’t schot komen. c. stelling op nieuw daagd reglement polder d. Missive van Ged. Staten, strekkende om inlichting nopens de uitvoering van der Staten besluit dd. 9 Nov. 1871no. 5 voor zooveel betreft de waarnemingen aan de westelijke zee sluizen ten dienste van het plan van waterstaats verbetering e. Missive en voorstel op een verzoek van het gemeentebestuur van Baarderadeelom subsidie voor den aanleg van een kunstweg van Ooster- littens in de richting van llennaarderadeel f. Mededeeling van den Minister van Binnenl. Zakendat bij Zijne Excellentie geene bedenking bestaat tegen de herbenoeming van u™ -L._ ris bibliothecaris dezer provincie. De wilde ganzendie telkens in ’t najaar Het hof in Overijssel heeft in de zaak van dr. J. van Vloten het vonnis der Deventer rechtbank vernietigd, alleen echter voor zooveel daarbij gee ne verzachtende omstandigheden zijn aangenomen en de beklaagde daarbij is veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, tot be taling eener geldboete van f 300, en bij niet be taling dier boete tot eene cellulaire gevangenis straf van zeven dagen, en, op nieuw rechtdoende, hem veroordeeld tot betaling eener geldboete van ƒ300, bij niet-betaling te vervangen door eene gevangenisstraf van 14 dagen, en bij lijfs dwang in de kosten van het hooger beroep, met veroordeeling tevens in de kosten der gevoegde partijslelling van de beleedigde partij in hooger beroep, begroot op ƒ37,80. j 13,185Noord-Hollaud 7012Zeeland 2582 Utrecht 3137, Friesland 5251, Overijssel 2140, Groningen 2890 Drenthe 544 later ingekomen 475. Totaal 43,599. Op de vraagis de gemeente Kampen wette lijk verplicht aan de predikanten der Hervormde gemeente aldaar bezoldiging en pensioen uit te betalen is door de commissie van onderzoek door den Raad daartoe uitgenoodigd en bestaande uit de heeren mr. de Geer van Jutfaas te Utrecht, Diephuis te Groningen en Boeles te Assen een ontkennend antwoord uitgebracht. Zitting van Maandag 25 November. In de zitting van heden is de beraadslaging over hoofdstuk V voortgezet Vier voorname punten in dis cussie betreffende de afdeeling waterstaat zijn behandeld te weten: 1 de Rotterdamsche waterweg aangenomen met 63 tegen 1 stem; 2 de aansluiting van de Noorder spooiwegen aan Duitschland 3 de noodzakelijkheid der verbetering van de Kenlsehe vaartdeze werd door den minister erkend; 4 het Noordzeekanaal in verband met den waterstand en de waterafvoer der hoofdstad en omliggende waterschappen Dit laatste punt is, niet af- geloopeu j- Leeuwarden 25 November. De Staten dezer provincie die tot voortzetting van hare werkzaamheden morgen weder te zamen komen, zullen, behalve eenige vroeger reeds medege deelde, nog de volgendeop de derde vervolg lijst voorkomende punten hebben, te behandelen a. Nader voorstel van Gedeputeerde Staten nopens het bedrag der subsidiele verstrekken aan het dijksbestuur der vijf deelen zeedijken buitendijks, tot buitengewone versterking der zeeweringen van dat waterschap b. Missive en voorstel van Ged. Staten be trekkelijk nadere vaststelling van eene verorde ning ter voorziening in sommige waterstaatsbe- langen der provincie; Missive en voorstel tot aanvulling en vast- van het door den koning ver- voor den Grooten Noordwolder ’t Is nog moeielijk vooruit te zien, op welke wijze de in F r a n k r ij k bestaande spanning tusschen Thiers en de leden van de rechterzijde der Nationale Vergadering, zal worden opgelost, al meent men dan ook wederzijds pogingen van toenadering te kunnen bespeuren. Inmiddels schijnen de. verschillende partijen elk voor zich zelve voordeel in de toekomst te zien als een gevolg van de onstuimige zitting van Maandag 18 No vember jl. De republikeinsche bladen haar be sprekende en wel bepaaldelijk hun oordeel zeggende over de onthouding van de meeider- heid bij de stemming over het votum van ver trouwen jegens Thiers geveld zeggen in sub stantieDe Nationale Vergadering heeft haar eigen doodvonnis onderteekend. De voorbeeldelooze orde in het land, de her leving van alle takken van nijverheid, het wel slagen der leening, zijn zoo vele bewijzen dat de natie een volkomen vertrouwen stelt in de tegen woordige regeering; de uitslag der laatste aan- vullings veikiezingen, waardoor, op eene enkele uitzondering nade verschillende fractiën der re publikeinsche party in de Vergadering versterkt werden, geeft daarvan een nieuw bewijs; de goe de betrekkingen met de vreemde mogendheden leggen van den anderen kant een getuigenis af dat de regeering naar het oordeel der geheele wereld dat vertrouwen verdient. Ontzegt dus de meerderheid der vergadering haar vertrouwen aan de regeering, zoo toont zij niet de ware vertegenwoordiging der natie te zijn en kan niets anders dan hare ontbinding volgen. De Republique Frangaise het bekende or gaan van Gambetta laat zich op dezelfde wij ze uitals het, Ghangarnier de ooren wasschen- de, zegt »Wij hebben den doodstrijd der na tionale vergadering bijgewoond en heden blijft van haar niets meer over dan een hoop vorme- looze brokken. De interpellatie van den ver- schrikkelijken generaal Ghangarnier heelt de cri sis doen ontstaan. Die domoor 1 Wist hij dan niet, dat de vergadering zelfs de geringste prik keling niet verdragen kan Hij heeft haar ge dood, enz.” Tot een geheel tegenover gesteld oordeel ko men evenwel de organen van de uiterste rechter zijde, zoo als de Gazette de France en l’U- nion die de aftreding van Thiers reeds als een voldongen feit beschouwen, en betoogen dat hij zelf de oorzaak is van zijn val door zijne hef tige en onnoodige uittarting van de rechterzijde. De bonapariistische bladen doen er ’t zwijgen aan toe zij nemen het uiterlijk aan van den visscher die zijn hengel in troebel water uitwerpt. Zou hij beet krijgen ’t Is niet te hopen en voorshands bestaat er ook geen vrees voor! Welke houding zal Thiers evenwel nu ver der aannemen Zal hij een nieuw votum van vertrouwen vragen. Zal hij concessies doen aan de rechterzijde, of voorloopig eene afwach tende houding aannemen? Veel zal natuurlijk I afhangen van het lot, dat het voorstel Kerdrel i (beantwoording van de boodschap met een adres) in de Nat. Vergadering zal hebben. Volgens het De rechtbank te Rotterdam heeft iemand ver oordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van eene maandomdat hij zonder daartoe gerech tigd te zijnin het openhaar heeft gedragen het ridderkruis van de militaire Willemsorde met het daaraan verbonden ordelint. Tevens is de ver nietiging van het in beslag genomen kruis be volen. Heden is de beraadslaging over hoofdstuk V voort gezet, doch is die over de afdeeling waterstaat en pu blieke werken niet afgeloopen De heeren Viruly Ver- A brugge Bredius Nierstrasz Blussé van Old-Alblas hebben aangedrsngen om in afwachting van het sultaat van den nieuwen waterweg het kanaal Voorne en het Hillegat krachtig te verbeteren, minister refereerde zich aan zijn schriftelijk antwoord en wenschte den loop van zaken af te wachten. Maan dag voortzetting- In eene Woensdag j.l. te Rotterdam gehouden vergadering van belangstellendenonder voor zitterschap van den heer J. F. Schuld genees heer te Meerkerkis besloten tot oprichting van eene sVereeniging tot het verkrijgen van wette lijke bepalingen legen openbare dronkenschap.” De commissie verder bestaande uit de heeren Montijn te Drutenvan der Esch, te Leerbroek, van de Water, te Meerkerk, en van Maanente Nieuwland is bij acclamatie tot bestuur der ver eeniging benoemd. slag der commissie van rapporteurs over hoofdstuk VIII der staatsbegrooting voor 1873, Daarin wordt O- a. gezegd: „Wat den voormaligen kapitein Janssen aangaat, hem is een civiele betrekking aangeboden waarover de mi nister zelf kon beschikken. Dat aanbod werd afgewe zen.” Na die weigering verklaart de minister op de meest stellige wijze is aan de zaak Janssen een einde gekomen zoodat er voor zooveel den minister betreft vanwege bet departement van oorlog niets meer kan worden ge daan Een ontwerp tot wijziging der wet op de bevordering van officieren is bij den raad van state De minister verzekert dat er geen sprake is van groote garnizoensverandering in het aanstaande voor jaar aankomen, en dikwijls, vooral op de laag gelegen landerijen eene ware verwoesting aanrichlen ziel men ook nu weder in groote vluchten van de eene naar de andere streek trekken. Inzon derheid tegen den avond ziet men ze hier en SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1