NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE JN. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. I 1872. Z E V E N-JE N-T WINTIGSTE J No. 97. 7 DECEMBER ZATERDAG State n-G e n e r a a 1. t Jet achtste Wetsontwerp op de Rechterlijke Inrichting. DW. ni'iHiiiiiiiiiiiniiiiiiiini! 1. onverwachts is overleden. >0. Overi- kt. Dec. TWEEDE KAMER*. Zitting van Dinsdag 3 December. is Zitting van Woensdag 4 December. Zitting van Donderdag 5 December. I 1 iliteit >3.00 i beraadslaging loopen. I 102 i eren, ƒ61, Vat orden 10, a In de heden gehouden zitting is de algemeene over hoofdstuk VII (m.arine) afge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7% Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. ouk- I. v. lum, dijn- lins- te His */s I i'4 */a De Maas is nabij Maastricht zoo gewassen, dat de omtrek geheel onder water is gezet en de voetgangers van Heugen, Heer en Wijck niet in de stad kunnen komen. Ook om den Bosch en Grave moet alles onder water staan. Een gerucht dat negen inwoners van Borgha ren met een veermandie hen bij Maastricht over de Maas zou zetten, alle verdronken zijn is gelukkig niet bewaarheid. Te Smeermans was een omgekeerde boot komen aandrijven, en dit had aanleiding tot het gerucht gegeven. De Arnh. Ct.melding makende van het be richt van de Maasbode, dat de heer Sloet van den Beele de meeste kans heeft om te worden benoemd totgrootoosten meent dat men straks vernemen zal, dat de heer pater Dulour tot concilie of pater Kozmian tot conclave wordt benoemd. Voor gemeentearchitect te Zaandam wordt in de eerste plaats aanbevolen de heer F. Berghuis, prov. walerslaatsopzichter te Harlingen. Op de voordracht komt ook voor de heer J A. van der Kloes, gemeentebouwmeester te Boisward. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is heden met algemeene stemmenop één nadie van den heer Hoffman, door de Kamer aangenomen. Wie zullen in de Nederlandsche Herv. Kerk volgens den kerkdijken wetgever als ouder lingen of diakenen optreden Geen andere per sonen dan de zoodanigen van wier belangstelling in de openbare godsdienst bijeenkomsten, geleid door wettig geordende predikanten, is gebleken. Dat antwoord gaf in Zuid-Holland aanleiding tot verschil van gevoelen en een beroep op het Provinciaal Kerkbestuur. Zijdie wenschen mede te dingen naar de subsidien door Z. M. den Koning ter beschikking gesteld voor jeugdige kunstenaars in het vak van teeken- en schilderkunst worden opgeroepen daar toe schriftelijk aanvraag te doenmet opgaaf van leeftijd en vergezeld van proeven van hunnen ar beid vóór 31 December e. k.aan het adres der commissie voor de koninklijke subsidiën, lo kaal Maatschappij «Arti et Amicitiae”, te Am sterdam. Op franco aanvragen zijn aan hetzelfde adres of bij hh. correspondenten der Maatschappij exemplaren verkrijgbaar van het programma, in Maart 1871 door de commissie uitgevaardigd en de noodige bepalingen bevattende. Henri Conscience, de bekende Vlaamsehe schrij ver is thans ook als dichter opgetreden. On der den titel van «De dichter en zijn droombeeld’, heeft hij een groot zangspel in vier bedrijven geschreven dat zeer wordt geroemd. De bekende komponist Karel Miry heeft het op muziek ge- bracht. Zondag a. s zal voor eenige liefhebbers en vrienden te Brussel in de zaai Marugg een eerste opvoering plaats hebben. De Amst. Cour, deelt mededat mejufvrouw Johanna Jacoba Heysebekend als schrijfster van «Thorwaldsen”, «de Nichten”, »het Huisge- Dertien paters Jesuïten zijn tot heden op het kasteel Exaten te Bacxem aangekomen. Het slot is ten hunnen gerieve in goeden staat ge bracht. Naar men zegt zullen in den loop de zer maand nog een groot aantal dezer eerwaar den” op Exaten hun intrek nemen. (Stand.) ”'8 Als aanvulling tot een vroeger bericht, zegt het Weekblad Friso, kunnen wij thans melden dat het gedeelte HindeloopenBoisward van den geprojecteerden Noordhollandsch-Frieschen epoor- weg reeds afgebakend is, en dat men bezig is met de kadastrale plans van het gedeelte Bois wardSneek. Over het algemeen bevredigt de voorgenomen richting. Kleine verschillen zullen natuurlijk ook hier wel ontslaan, doch wij twij felen niet, of deze zullen wel tot aller genoegen worden vereffend. De geheele discussie in de zitting van heden liep over het lager onderwijs. De heer Moens drong aan op eene herziening der wet met be trekking vooral tot de tractementen der hoofd-en hulponderwijzers terwijl de heeren Saaijmans Vader en Wassenaer klaagden over achterstelling van het bijzonder onderwijs en de godsdienstloos heid der openbare neutrale school. Onderschei dene sprekers namen deel aan het debat. De minister verklaarde nog met overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid eener wijziging de zer belangrijke organieke wet. In de bezoldiging der onderwijzers, zeide hij, komt gaandeweg ver betering. Het bijzonder onderwijs heeft geen reden tot beklag, want het is vrij om zijne godsdienstige overtuiging bij het onderwijs te doen domineren maar op eene openbare neutrale school kan en mag dat niet. De beraadslaging over de afdeeling «onderwijs” afgeloopen. De heer I. E. zegt in het Weekblad het Oos ten «lieten wij drukken wat vrome miliciens en vrijwilligers weten te verhalen van de gruwelen van ontucht in kazernen, hoofdwachten en kam pen, er zou eene rilling gaan door ’t gansche Land en een luid geroep over de noodzakelijk heid van de bemoeing der Kerk met het leger.” Wij zouden vreezen dat zoo’n geneesmiddel erger zou zijn dan de kwaal. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fi.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Naar wij vernemenis het ontwerp vesting wet thans gereed. Er zou o a. in voorgesteld worden, om de vestingen Groningen, Delfzijl Deventer, ’s Bosch, Nijmegen en Zutphen te doen vervallen. Alles zou neet komen op hel handha ven der linien Utrecht en Amsterdam. De kosten worden geraamd op 34 millioen te verdeden over 7 jaren. D. v. Z. H. SNEEK, 7 December. Wij hebben onlangs vermeld, dat door de al hier bestaande Ijsclub Friso, aan haren bescherm heer, Z. K. H. Prins Alexandereen gouden schaatsje als insigne en een prachtig eerediploma is aangeboden. Thans vernemen wij dat daar voor namens Z. K H. is dank gezegd, onder bijvoeging, dat hij bij eene eventueel te houden hardrijderij op schaatsen, zich voorstelde dezen winter te Sneek te komenom dat feest bij te wonen. Uit het vroeger vermelde drietal predikan ten, is jl. Woensdag door het kiescollege bij de Herv, Gemeente alhier beroepen F. J. Moquette, te Hijkersmilde. Uitvoer te Harlingen over de maand Nov. Aardappelen 41.110 h.idem meel 5327 b alikruiken en en mosselen 9391 z., boter 20681 vt., cichorei, 779 b., haver 11,132 heet, heede 255 b., huiden 11 p. en 200 st., kaas-Edam- mer 22,430 st., idem kanter 11,725 st.kalve ren 228, koeien 505, koolzaad 25 heet., papier 6679 p., paarden 2schapen 5996stroop 40 vat, vellen 29 p.varkens 13, vlas 1645 b. vleesch 412 c., wild 185 c., wol 79 b wijn 1 kan. De heer van Zuylen heeft gewezen op het ge- zin van den Philosoof’ enz.onder den pseudo- mis van homogeniteit bij dezen ministerdieniem Johanna in het licht gegeven, den 29 Nov. naast verschillende ministers van oorlog gezeten, - aan onderscheidene plannen van defensie zijne goedkeuring had gehecht. De minister van marine heeft daarop geant woord, dat zijne verantwoordelijkheid om rent de defensie zich niet verder uitstrekt dan tot haar verband met de kustverdediging, gens zal hij, ministerbehalve tot die verdedi ging en die in Indië nimmer medewerken tot dure eskaders of eene zoogenaamde active ma rine. Morgen voortzetting. Het heeft dan ook lang in de bedoeling der Regeering gelegendeze weder in ’t leven te roepenvooral met ’t oog op bedoelde questiën (goot- en droprecht, mestvaalten, secretenschut tingen, enz. enz. enz.) De appèllen van de Kantongerechten zullen door de Rechtbanken worden behandeldwal, o i.beter is dan dat, zooals bij ’t vorig ontwerp, de Hooge Raad ze zou behandelen. De meestal nuttelooze en vaak ijdele conclusion van ’t Openbaar Ministerie in civiele zaken, was bij ’t Ontwerp-JoLi.ES geheel afgeschaft; in dit zijn ze behoudenwaar het algemeen belang of dat van derden in het spel is, bijvoorbeeld by echtscheiding. Naar ons oordeel hadden ze ook in deze zaken kunnen, en dus, om tijd te sparen, moeten vervallen, Ze hebben geen nut en zijn niet zelden zelfs nadeelig. De vacanlie bij de Rechtbanken is behouden. Van een Jury schijnt ook bij dezen minister geen sprake te zullen komen en wat wij nog meer betreuren, ook van Rechtbanken van koop handel wordt gezwegen. Het Ontwerp-DE Vries verschilt overigens niet veel van dat van Jolles, weshalve wij met bo- j venslaande vingerwijzingen meenen te kunnen volstaan. Het is deels beter, deels slechter dan het vo rige, maar heeft wegens het vermijden van pe- titie-gevaar meer kans op welslagen. Wij zouden ons kunnen onthouden van eene ordeelvelling over het Ontwerp de Vries deels 1 mdat het in hoofdzaak overeenkomt met dat an zijn voorganger Jolles waarover wij in i°. 9 19 en 11 onze meening hebben uitge- proken, deels ook, omdat die herhaalde indiening an Ontwerpen en het aannemen van een enkel een .verandering in deze slecht geregelde zaak ;ebrachl heeftof wellicht ooit brengen zal. De eene minister treedt af na den ander in daarmede vervalt zijn ontwerp. Sedert 1847 leeft het ministerie van justitie zijn 20en chef, in is er ongeveer nog niets door bedoeld depar- ement uitgericht. Wij zouden gezwegen hebben over het nieuwe mtwerp, doch wellicht wijst het den wegdien Ie minister Vries zal volgen, en deze te leeren tennen is van belang, omdat hij als T hoofd van iet ministerie behoort aangemerkt te worden. Wij hebben in ’t gewijzigd ontwerp ten aan- ien van een paar punten bij dezen minister iets ipgemerktdat alleszins den schijn heeft van i ansactie gezindheid. Het eene punt betreft het behoud van den dub- >elen rechtsbijstandwant al zegt de minister lat hij op die zaak niet wil vooruitloopen zoo aat hij nogtans de procureurs bestaan. Derhalve vestigt hij op nieuw den even kost baren als noodeloozen, ja voor partijen gevaar- ijken dubbelen bijstand. Even goed als wijja oeler nogweet hijdat deze een bron is van ihicanes, een oorzaak van langdurigheid der pro- :eduren en de kosten er met meer dan 60 °/0 ioor verhoogd worden. Was hij bevreesd voor petitiës en levensdat iaardoor zijn ontwerp in gevaar zou worden ge bracht Hel heeft er wel wat den schijn van. Een ander punt is het laten bestaan van alle rechtbanken en kantongerechten. Keurden wij het in zijns voorgangers ontwerp if, dat deze er niet genoeg ophief, hoeveel te meer moeten wij dit dan afkeuren? Mochten wij gissen, waaromdan zouden wij de meening zijn loegedaan, dal de minister niet loor een petitie-regen wil overvallen worden. Maar waarlijk: wij hebben te veel rechtscolle ges dan dat zij allen goed zouden kunnen zijn. Eene verbetering in ’t ontwerp is het, dat de be- zils-questiën bij de Rechtbank en die over de rechten en verplichtingen tusschen eigenaars van naburige erven (Burg. Wetb. artt. 672721) bij den Kantonrechter worden gebracht. Aangaande hel eerste hebben wij bij ’t vroe ger ontwerp onze meening gezegd. Ten aanzien van het tweede wijzen wij er op, dat die rechten en verplichtingen bewezen wor den óf door een titel, óf blijken in uiterlijke lee- kenenweshalve ’t oordeel er over niet zwaar kan vallen. In vroegere dagen spraken de rooi meesters in deze zaken recht. Iriet- wed. - Ids kwe- Kou- arns, Zondag avond is tusschen Ede en Wageningen een postpaket van groeten omvang uit een om nibus ontvreemd. SNEEKER COURANT ■sai 4. I Hill I e I Iran-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1