GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. 1872. ZE VE N-E N-T WINTIGSTE J 11 DECEMBER WOENSDAG Coöperatieve Vereenigingen. i No. 99. e winkelver- schot ten bate der inleggers alleen. dr Nuyens) Het letterlievend genootschap Demosthenes te Deventerzal Multatuli's jongst meesterstuk «Vorstenschool” den 30sten dezer ten too- neele voeren. k e r Professor Vreede wil, dat de vraag shoe moet ons Land verdedigd worden niet behandeld worde in openbare zittingen onzer Kamers, maar in comilé-generaal. De volksvertegenwoordigers behooren in dezen alle orateurs-ijdelheid te verloochenen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij- eengeaoepen tegen Woensdag den 18 dezer, des avonds ten 8 ure. De wet, betreffende de besmettelijke ziekten is door den konmg bekrachtigd. L’ Ami du Limb, meldtdat binnenkort zal verschijnen eene brochure, gericht aan den Com missaris des Konings in Limburg en welke den titel zal voeren: »P. J. A. M. de Willebois, Commissaris des Konings in Limburg ontmas kerd in zijne daden en handelingen door een ont slagen burgemeester.” f Terwijl t heeft en zonder haar De Nieuwe Noord-Ilollander (van dr Nuyens) heeft ontdekt, dat de censuswet een middel zal zijn in de hand der radicalen om niet ’s lands belangmaar hun partijbelang te bevorderen. De conservatieve par tij zou dan ookmeent het blad indien zij de wet aannam, «op eene lum melachtige wijze” handelen. Wij bevelen (zegt de Telegraaf) deze opmer king in de bijzondere aandacht der conservatieve vrienden. Te Utrecht was het op St. Nicolaas-avond op straat zeer druk maar het vroeger huiselijk feest, het kinderfeest bij uitnemendheid, ontaart toch vreeselijk zegt iemand in ’t Utrechts Dag blad en krijgt meer en meer een nationaal karakter, dat is: wordt een «dronkenmansboel.” Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De minister van buitenlandsche zaken roept op jongeliedenNederlandersdie in aanmerking wenschen te komen voor klerk by het departe mentvoor’shands op een tractament van /500. Schoonschrijven (calligraphic) is een hoofdver- kinderen, welke opvoeding of onderwijs ten doel hebben. De provinciale besturen stelden daarop reglementen vast; die van Zuid-Holland den 16e Augustus 1825, van Groningen den 20sten Sept. 1855, van Utrecht den 23sten December 1825 van Gelderland den 7den Juni 1826, van Fries land den 4den September 1832 van Overijssel 25 Juni 1834. Schier overal werd de koepok inenting verplichtend voorgeschreven voor het toe- la'en van kinderen op de scholen. Dit werkte gunstig op de pokziekte. Van lieverlede zijn de voorschriften of bepalingen ingetrokken of in on bruik geraakt. Alleen in Friesland zijn ze ge handhaafd. En wat heeft men gezien dat, ter wijl de pokkenepidemie van 1870 en 1871 in Ne derland 16,493 inwoners er aan stierven, dat is 1 op 230 inwoners, de sterfte in Friesland slechts 67 bedroeg of 1 op 4499 inwoners terwijl van de 253 gevallen 74 er van buiten de provincie waren ingebracht. Dat de verplichte koepokinenting voor kinde ren door gemeentelijke verordeningen reeds voor lang is voorgeschreven, zonder dat er de gemoeds bezwaren zoo door zijn opgewekt, is reeds op gemerkt. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. geen betoog. Daarenboven kan hij de beste waar koopen tegen den laagsten prijs en behoeft voor geen bedrog in wegen of meten te vreezen. Op de meeste dagelijksche behoeften kan het coöperatie-systeem worden toegepast en waar ’t geschiedtzijn de resultaten er van allen even schitterend schoon. Niet alleen winkelwaren zijn geschikt voor de toepassing van het beginsel, maar ook op 't groot ste gedeelte der landbouw producten is het toe te passen zeer zeker althans op aardappelen gedroogde peulvruchtengranen vele groenten, z. a. knol- en wortelgewassen op zuivel, ge zouten en gerookt dierlijk voedselja alle artike len, die niet aan dadelijk bederf of mode on derhevig zijnkunnen in de winkelvereeniging worden verkocht. Onder de laatste brengen wij bijv, gekleurde stoffen, onder de eerste bijv, versche visch. Het beginsel van coöperatie is voor groote uit breiding vatbaar en wordt zelfs toegepast op ar tikelen van weelde, d. i. van geene eigenlijke be hoefte. Wij hebben hierbij ’t oog op de cantine van ’t Werfdepot te Harderwijk. Daar heeltwel is waar, geen directe coöpe ratie plaatsmaar genieten zijdie er iets koo pen bijna dezelfde voordeelenals of zij zich vereenigd hadden. Uit het tarief schrijven wij de volgende prij zen af 1 kop koffie 1 ct.idem met suiker 2 cl. 1 kruik (zeer goed) bier 15 ct.; 1 groot glas id. 6 ct.1 broodje 2% ct.; idem met boter 4 ct. idem met boter en kaas 5 ct.1 portie worst (ongeveer 12 centimeter lang en 10 in omvang) 6 ct.boter voor eene snede brood 2 ct.kaas voor id. 1 ct 1 beschuit 1 ct.met boter 2 ct.met boter en kaas 3 ct.1 groot glas groc (van rum of cognac) of punsch 15 ct.1 groot glas jenever 5 ct., of brandwijn 5 ct. Wat daar verkocht wordtis overvalscht en de dranken zijn er le qualiteit. De koffie bestaat uit cichorei, gebrande stroop en koffie en is beter dan in de meeste herber gen wordt geschonken. De jenever is zoo als zij uit de distilleerderij komt, zonder toevoeging van de gebruikelijke 4 liter water. ’t Vaderl herinnert, dat de voorschriften om trent de verplichte koepokinenting hier te Lande niet zoo vreemd zijn, als de opgezweepte agita tie daartegen wel zou doen vermoeden. Voor Amsterdam werd den 27sten Oct. 1823 de koe pokinenting voor alle kinderen bepaald voorge schreven. De bepaling is er steeds in stand ge bleven; men heeft daar intusschen ’t ergst gewerkt, alsof men de inenting wel bij plaatselijke veror dening niet krachtens de wet wildeDen 31e Maart 1825 richtte de minister van binnenland- sche zaken een circulaire aan de gouverneurs der provinciënwaarbij werd gezegd dat de bepa ling, volgens welke geen kinderen tot de scholen mochten worden toegelaten, dan die voorzien zijn van een bewijs van koepokinenting, toepasselijk was op alle scholen, bij art. 6 van ’t Koninklijk besluit van den 18 April 1818 omschreven, dus ook voor naai- en breidwinkels, speel- en kinder schooltjes, in een woord alle verzamelingen van nigte artikelen van eerste levensbehoefte is de prijs in veel grootere mate gestegen, dan het loon verhoogd is. In ’t algemeen kan men zeg- 25%ja meer goedkooper zal hebben, behoeft gendat de landbouw-producten, en vooral die van het vee, in dezelfde verhouding duurder zijn geworden als die van fabrieksnijverheid goed kooper. Vermeerdering van bevolking doet de vraag naar bouwgronden toenemen en bij gevolg den prijs er van stijgenvermeerdering van bevol king doet het aanbod van arbeidskracht grooter worden, en derhalve de betrekkelijke waarde er van verminderen. Nogtans zijn de loonen verhoogd. De verklaring van dit oogenschijnlijk niet mo gelijk geval is hierin te vindendat ook de waarde van het geld, ten gevolge van de veel grootere en goedkoopere productie van edel metaal (Ca- lifornie, Australië, Nevada) gedaald is. Om onze verklaring duidelijk te makenstel len wij, dat vóór een zeker aantal jaren één gul den loon daags een goed bestaan gaf en dat om datzelfde te hebben, thans 50 meer noo- dig is. Ten gevolge van het grootere aanbod van ar beidskracht, zou, volgens de leer van vraag en aanbod, het loon van één gulden thans eenige percenten minder moeten zijndoch de meer dere en goedkoopere voortbrenging van het ruilmiddel heeft de waarde er van op zich zelf, afgescheiden van wat men er voor koopen kan, doen verminderen, en daarom zijn de loo nen gaandeweg verhoogd geworden. Dat de loonen niet voldoende zijn voor de be hoeften van den werkman, is voor een groot deel zijne eigene schuld. De wet van coöperatie wordt overal in alles toegepastalleen de arbeider negeert haar of kent haar niet. Terwijl ieder ander er op uit is, om zoo goed en goedkoop mogelijk de benoodigdheden voor de dagelijksche behoeften in te slaan en dus naar de beste gelegenheid en den geschiktsten tijd uit ziet, volgt de werkman den ouden sleur en doet zijne inkoopen in het klein uit de 1001e hand. Eer de artikelen, die hij koopttot hem zijn gekomen, is er door verschillende personen reeds winst op behaald en zyn de waren, die er voor vatbaar zijn door evenveel personen vervalscht. De werkman betaalt het meeste en ontvangt het slechtste. Dat alles is eigene schuld. Wat een ander met een gulden betaalt en goed is, dat Nu weten wij wel, dat eene coöperatieve ver- eenigirg niet op eens met alle waren kan be ginnen en dat er geld eene woning, opstal enz. noodig is; maar men kan in 't klein aanvangen en van de behaalde winst bijv. 5% besteden, om het noodig meubelair uil te breiden. Schalen en gewichten, benevens eenige waren, leggen den grond voor eene groote zaak. Om daarmede te beginnen, moeten eenige ar beiders zich vereenigen en liefst zelven in voor schot zijn bij de vereeniging. Kan dat niet, dan zie men naar wat renteloos of zelfs rentevorde- rend voorschot om, en bestede de behaalde win sten (die matig moeten zijn) tot aflossing van het geleende. Het ware te wenschen dat zoogenaamde phi- lanthropen, tractaat- en afschafïïnggenootschap be vende lieden, eens de handen uit den mouw sta ken en voor den werkman ’t initiatief namen. Winkelvereenigingen zijn de meest gemakke- lijke in praktijk te brengen coöperatie-toestan- den. Er zijn er meerdere, zoo als bouwverenigin gen eet- en slaaphuizen, inkoop voor gemeen schappelijke rekening van andere dan huishoude lijke zakenenz.waarop wij later wel eens te rug zullen komen. De geheele maatschappij maakt gebruik en trekt voordeel van het coöperatie-beginsel, alleen de arbeider nieten daarvan is voor hem ’l ge volg, dat hij niet zelden juist door de toepassing van dit voor anderen zoo heilzaam beginsel ge drukt wordt. Het gaat hem als iemanddie in tijd van spoorwegen niet anders wil reizen dan per veer schip en daardoor lang onder weg blijft, veel lijd verliest en overal te laat komt. De adv.-gen. Römer heeft bij den Hoogen Raad geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het Hof in Groningen, waarbij notaris Victor te Winschoten tot ƒ10 boete is veroordeeld wegens het in eene acte gebruiken van andere benamin gen voor eene maat dan de wettelijke en tot verwijzing naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 27 Dec. men op bijna elk gebied samenwerking eene menigte zaken onmoge lijk zouden tot stand kunnen worden gebracht mist de arbeider haar zoö goed als geheel. Hel ^eendracht maakt macht" is hem bijkans onbe kend. Slechts in één opzicht heeft hij ’l op en kele plaatsen toegepast, waar het gold de ver- hooging van de loonen. Dat de loonen over ’t algemeen te laag zijn zal wel niemand, die der zake kundig is en zich niet wil bedriegen, ontkennen. Van eene me- worden omgezet, en komt het voordeelig .51 1 - I I. L fi 5~. Jo/'bnt Inn l,n f r. n 11 a a*. Dat de werkman op die wijze zijne winkelwaren kost hem de helft of een derde meer en is slecht. Daargelaten nog of hij ’t gewicht en de maat wel krijgt, wat niet altijd het geval is. Een eerste stap op het terrein van lotsverbe tering is het in ’t leven brengen van eenigingen. Deze kunnen van tweeërlei soort zijn t. w. alleen toegankelijk voor de leden, of ook open staande voor anderen. In 't eerste geval kunnen de waren worden verkocht zonder of met winst, en wordt deze, pro rata parte van inleg of in koop door de leden onder hen verdeeld. In het andere geval moeten zij met eenigen winst over- r r i f 6 v a t T r e i. SNEEkER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1