GEMEEXTE EN HET ARRONDISSEMENT 8ML fflWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. I l I 1 I I 1 I I 1872. No. 100. 14 DECEMBER. ZATERDAG Slate n-G e n e r a a I. Bekendmaking. te Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen 11 12 1 1 JL» te SNEEKER COURANT r r WETHOUDERS van 4 Zitting van Donderdag 12 December. 8 dezer gemeente kan geschieden de 3 milli- T WE EDE KAMER. Zitting Zitting van Woensdag 11 December. eit 50 Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 10 9 9 Da Bennink Jansonius, predikant te ’s Hage bekend als dichteris aldaar plotseling overle den. Uit Rotterdam meldt men dat aldaar een niet dagelijks voorkomende rechtsvraag aanhangig is. 9, ur en 9 f 36 m, fl es u- is, IS. n- bepaald plan van ver- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 J/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Uit verschillende plaatsen van het Landvooral zeeplaatsenkomen berichten van ongelukken, die door de stormen van deze week veroorzaakt zijn. Te Hellevoetsluis strandden drie schepen en een stoomboot; de opvarenden werden echter al len gered. Op de Engelsche kust leden vele schepen schip breuk. Onder het opschrift «Vuuraanbidders” leest men in ’t Utrechtsch Dagblad »In een der laatste nos. van de Oranjevaan geeft ds. N. de Jonge te Lexmond o. a. te ken nen, dat de inëntingswetomdat zij dwang uit oefent, immoreel zou zijn, ook al bevond zich in Wijk 1 3 5 7 9 van Dinsdag 10 December. Uit de jongste handelsstatistiek blijkt, dat de uilvoer van boter uit Nederland bedroeg ruim 20 en van kaas 28 millioen kilogr. in gelds waarde respectievelijk 16 en omstreeks 10 mil lioen gulden vertegenwoordigende, Dit invoer van boter en kaas is, wat de lan den van bestemming betreft, merkwaardig gelijk gebleven want in 1866 werden er 93 pCt. van de uitgevoerde hoeveelheid boter en 66 pCt. van die der kaas naar Engeland gevoerd, tegen 93 en 63 pCt. in 1870. In beide jaren trokken Frankrijk en Belgie de overige kaas. Uit ver gelijkende cijfers blijkt echter, dat in 1871 de uitvoer van boter 1 '/2 millioen kilogr. of ruim 7 pCt. minder was dan in 1870, welke verminde ring zich vooral op de Engelsche markt gevoelen deed. Burg, en weth. van Amsterdam hebbenzoo- als men weetaan den raad voorgestel!eenige nieuw aangelegde straten te noemen naar beroem- het »heele Land der geuzen” (schr. bedoelt Ne derland) slechts één mensch wiens gemoedsbe zwaren hem verhinderden aan genoemd wets ontwerp zijn zegel te hechten. Zonderlinge re- deneering, voorzeker 1 Stel dat wij in ons Land, bij al de verscheidenheid van «gelooven” en ge zindten, ook vuuraanbidders in ons midden had den, en dat die sekte geheel te niet gegaan was op één na. Stel dat het geloof van dien eenen vuur-aanbidder het meebracht om dagelijks op zijn binnenplaats of voor zijn deur een vuur te stoken, zou dan een verordening, besluit of wet, waarbij met het oog op de algemeene veiligheid verboden werd vuren in de open lucht aan te leggen, kunnen gezegd worden immoreel te zijn Geen mensch, die gezond denkt, zou eene zoo danige verordening wraken. De algemeene be langen mogen niet worden opgeofferd aan de dweepzucht van een of meer vuuraanbidders, en wij begrijpen daarom niet hoe men er toe komen kan om maatregelen, die genomen wor den in het belang van den algemeenen gezond heidstoestand, af te keuren. Wanneer Israël door pestziekten bezocht werd namen de priesters maatregelen om die te sluiten ja ontzagen zich zelts niet om woningen, door zoo’n pestziekte be smet, tot den grond toe af te breken. Handel den de priesters immoreel dominé en stoorden zij zich wel aan de gemoedsbezwaren van ande ren Zeker niet. Men leze Liviticus XIII en XIV.” bij eene organisatie de persoonlijke strijdkrachten op den voorgrond; de lieer Blussé betoogt dat de begrooting vooruitloopt op de fiinantieele kwestie Morgen is de minister aan het woord De heeren de Lange en van Loon hebben de zaak van den kapt Janssen besproken Daarna is er lang en warm gediscussieerd over een voorstel van den heer Heemskerk om in strijd met de centrale sectie de kieswet vóór het winterrecès wei in de afdeelingen te behandelen Volgens het H.bl. was het tooneeldecoratief van den Amsterdamschen schouwburg dat door den brand is vernieldbij onderscheidene assu rantiën voor f 30,000 verzekerd. In de N. R. Ct. kwam jl. Zondag eene ad vertentie voorvermeldende dat mevrouw Bic- ker-Caarten, geb. Verwey bevallen was van een zoon en eene dochter. Later bleek het dat een bedrieger een valsche handteekening had geplaatst, en het bericht uit de lucht was gegrepen. De directie van de IV. Rott. Ct. geeft ƒ100 beloo- ning aan hem, die den dader kan aanwijzen. In het Hoendieptusschen Enumalil en Oost- wold, is een snoek gevangendie een meter lang en 8’/2 kilogram zwaar was; en in zee, bij de Lemmer, een monsterpaling van 1.70 me ter lang en ruim 15 kilogr. zwaarte. In de zitting van heden zijn ingekomen verscheiden stukken nopens dc censusregeling, waaronder sommigen alleen ter griffie voor de leden en onder geheimhouding zijn nedergelegd. Daarna is met de discussie begonnen over het budget van oorlog. De heer De Bieberstein was tegen het hooge oindcijfer en de uitbreiding van de geniewerken. De heer Heijdenrijck is voor deze begroo ting maar wenscht dat de Minister zich duidelijk verklare omtrent de volgorde zijner in te dienen plan nen. De Heeren Bredius en Akerlaken zijn niet geneigd dit hooge budget aan te nementenzij de 3 millioen voor buitegnewone uitgaven op amendement er uit gelicht worden en de Kamer met de Begeering een definitief defensiestelsel aanueme. De Heer Van Sijpesteijn vindt de begrooting ook zeer hoogzelfs in vergelijking met die in België maar dan ook wil hij waarborgen voor goede besteding. De Heer Dumbar bespreekt en verdedigd de opheffing der vesting De venter en zal den verderen loop der discussie afwach ten; De Heer Nierstrasz wil ieder Minister van Oorlog steunen van welke richting ook die een bloot legt om het land in behoorlijken staat dedigmg te brengen. De Heer Bergsma somt uit het mobilisatie-rapport alle gebreken onzer defensie op en vindt zich bezwaard 17 millioenen toe te stemmen zonder dat de Minister een vast plan blootlegt. De Heer Nierstrasz verklaart eindelijk dat hij zijne toestemming voor begrooting af. hankelijk maakt van de voordracht van een vast defen. sie-plan hetzij bij de wet of bij besluiten overeen komstig de finantieele krachten van het land. Mor gen voortzetting en 2 ’s 9 9 6 10 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie i van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zal deze worden atgekondigd waar het be hoort den 14 en 28 December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENhEMA. In de zitting van heden zijn de algemeene beraadsla gingen over het hoofdstak „oorlog” vooitgezet- Het debat was zeer geanimeerd. Nadat de heer Lenting op de behartiging onzer verdedigbaarheid had aangedrongen, heeft de heer de Roo eene breedvoerige kritiek geleverd van de militaire plannen van den minister en vooral het vooruitloopen op de vestingwet sterk afgekeurd. De heer Storm van ’s Gravesande heeft de sprekers van gisteren wederlegd en den minister verdedigd nopens de niet indiening der vestingwet en de voorgestelde cre- dieten, die in ieder stelsel passen De hh van Houten en Kappeijne hebben het streven der liberale partij op militair gebied geschetst en een amendement aangekoudigd, om de uitgaven voor de vestingen van de begrooting af te voeren De heer Wintgens heeft het belang der verdedigbaarheid betoogd; de heer van Naamen stelt 1 Een Russisch stoomschip is aldaar met eene la ding tarwe aangekomen verzekerd voor alle ge vaar. De lading zal echter zeer waarschijnlijk beschadigd zijn omdat een matroos, tijdens de inlading waarschijnlijk slapende en zonder dat ie mand het merkte daarin bedolven is geraakt zoodat een groot gedeelte, zoo niet de geheele lading door bedorven lucht doortrokken schijnt te wezen. Nu is de vraag: is de inlader, de kapitein, de geconsigneerde, of de assuradeur hier de schadedragende partij. Naar men verneemt helt men over om den kapitein verantwoordelijk te stellen wegens ongenoegzame zorg bij de in lading en stuwage. is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 26. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtis verplichtzich, zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16 moet ge schieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. BURGEMEESTER en de Gemeente SNEEK Gelet op art. 19 der Wet op de Nalionale Mi litie van 19 Augustus 1861 (staatsblad no. 72) en op de Wet van 1 Mei 1863 (staatsbl. no. 44); Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen die op 1 den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28en Juli 1850 (staatsblad no. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste aan het in de eerste zin- snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen ol waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vaderofis deze overledende moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten ’s lands gevestigd isin de ge meente waar hij woont 4°. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland i gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlanderdie ter za ke van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschrevenis verplichtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31sten Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis Ia de zitting van heden heeft de minister van oorlog zijne begrooting breedvoerig verdedigd en zijne plannen op militair gebied blootgelegd De gewijzigde vestingwet is gereed en zal spoedig haar gewonen weg volgen Het ontwerp tot afschaffing der plaatsvervanging en nnmmerverwisseling is bij den raad van state Na beslissing deswege volgt de gezamelijke indiening der gewijzigde militie- en schutterijwetten Daarop kan eerst volgen eene gewijzigde legerorganisatie bij de wet eene verbeterde indeeling van het leger onafhankelijk van de definitieve reorganisatie wijders onderscheidene verbeteringen in sommige wetten en bepalingen van het krijgswezen direct of indirect daarmede ia verband staande De zaak Janssen beschouwde de minister voor zoo ver zijn departement betrof als afgedaan Het voorstel van den heer Kappeijne om oen voor buitengewone uitgaven uit de begrooting te lichten moest de minister uitdrukkelijk bestrijden Hij durfde zoo iets niet op zijne verantwoordelijkheid nemen Hij eindigde met een beroep op de vaderlandsliefde der kamer De minister van justitie heeft ook het woord gevoerd en de zaak der defensie als regeeringszaak maar ook als eene zaak van het geheele kabinet geschetst De meerderheid der kamer nopens de defensie zal eerst blijken bij de wetten die zullen worden ingediend De algemeene discussie over hoofdstuk VIII (oorlog) zijn daarna gesloten De beraadslaging is daarna gevorderd tot de afdee- ling buitengewone uitgaven nadat vooraf een amende ment van den heer Lange om den gewezen kapitein Jans sen eene toelage voor 1873 ad f 1600 toe te kennen was verworpen met 53 tegen 21 stemmen Morgen ten een ure voortzetting mannelijke ingezetenen die op den Isten Januari '1873 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1854, en wel voor morgens 9 uur. 9 9 9 9 maken Burgemeester en Wethouders verder be kend dat op Woensdag den achtsten Januari 1873 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der zlJ y C11C '-1C.11 IblUli JdlJtldli zijn ingetreden en die alzoo

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1