GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT 8NEEL NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 1872. N No. 101. 18 DECEMBER. Ons Danaïden-vat. State n-G e n e r a a 1. Bekendmaking. ker, el- van TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 13 December. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 4 6 8 1°. de in zoon van een 2°. de in 10 11 12 1 en d. Jit- en v. de- Itje Jan ns- ke- Vi- Jo- 'el- uin A t ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Wijk 1 3 5 7 9 W- er verbetering zijn door eene zoogenaamde liberale Tweede Ka mer? ’l Is om bitter te worden Intusschen au fond ligt de schuld aan de na tie zelf, die niet genoeg uit de oogen kijkt hoè en door wien zij zich laat vertegenwoordigen die zich bij de keuze barer vertegenwoordigers, helaaste veel laat meesiepen door partij-ge- kraai en cliquegeest, zonder bovenal te letten op de antecedenten en geschiktheid van hem, die ge roepen wordt als wZksvertegenwoordiger op te treden. Op die wijze kan men mannen afvaar digen, die even veel begrip hebben van en zich ook even veel bekommeren om de voffebelan- gen, als een rund of paard, zonder dat men reden heeft zich daarover te beklagen. Dat moet anders worden, zal drongen is van van ^handel, nijverheid, kunsten en wetenschap pen" de eer eener houdenis het dan vragen wij met een eerste plicht van regeering en vertegenwoordiging om er voor te waken, dat de natie niet boven haar krachten gedrukt wordt door persoonlijke en fi- goeden klank blijvenen dan zullen wij op die wijze, veel meer dan door de defensie-midde- len, ons onafhankelijk volksbestaan kunnen hand haven. All rightWij onderschrijven gaarne die woorden van den minister, die al heel vredelie vend klonken te midden van het debat over de van ’s komen in veel wat dringend daaraan behoefte heeft. Het eenig rationeele middel bijv, om een ein de te helpen maken aan de voortdurende vermor- sing onzer millioenen aan ons zoogenaamd de- fensie-wezenhebben de kiezers zelf in hunne handen. Zij hebben slechts toe te zien bij de keuze hunner afgevaardigden, aan wien zij hun mandaat geven: aan hem die de millioenen schats, welke de natie jaarlijks moet opbrengen goed besteed achtindien zij grootendeels verslonden wordendoor uitgaven van militairen aard, óf aan hem die bezuinigingen van de laatste wen- schendemet ruimere hand wil bijdragen tol en wetenschappen,”in ’t kort dus: die de wel vaart en de kracht van ons volk beter verzekerd acht door intellectueele ontwikkeling en door wer ken des vredes dan voor eene ijdele militai re vertooning van macht, die ons klein landje bespotlelijk maakt naar buiten en ons daar binnen finantieël ten gronde zal richten. een vreemd Rijk achtergebleven ingezeten die geen Nederlander is; een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is ziju voogd ingezeten. 3°. de zoon van den Nederlander die ter za ke van ’s lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven is verplichtzich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den Isten en 31 sten Januari. Bij ongesteldheid afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moe der, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hijdie eerst na het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtis verplichtzich, zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving, volgens art. 16 moet ge schieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeester en Wethouders verder be kend dat op Woensdag den achtsten Januari 1873 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting zal worden gehouden tot inschrijving der mannelijke ingezetenen die op den Isten Januari 1873 hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo geboren zijn in 1854, en wel voor en 2 ‘s morgens 9 uur. 10 Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 lot ’s namiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort den 14 en 28 December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENREMA. welmeenende stemmen hooren die waarschuwen voor de gevolgen en aandringen op bezuiniging van onze militaire uitgaven 1 Helaas 1 elke nieuwe minister van Oorlog die optreedt met de stereotiep geworden verklaring: dat onze defensie-middelen in deplorabelen toestand verkeeren, niettegenstaande de millioenen bij millioenen daaraan jaarlijks ten koste ge legd 1 elke nieuwe minister eischt weer nieuwe en meerdere offers van de natie en... de volksverte genwoordiging staat die toe 1 Treurig verschijnsel, voor waar! Te korten op de begroeting en de oorlogs- budgetten met drie millioenen verhooging aangeno men. ’t Is God geklaagd; vijf-en-twintig millioen voor de defensie, wanneer men millioenen te kort ^verheffing van handel, nijverheid, kunsten komt. Ernstig en naar waarheid schildert o. a. de Kamper Ctdat onderwerp besprekende onzen toestand in deze weinige woorden «Het volk zegt dat blad gaat zwaar ge bukt onder belastingenna Engeland zijn wij het zwaarst belaste volk. De lagere volksklasse verkeert in ellendeen I men laat haar belasting betalen voor zoutzeep en azijn. De middenklassede kern der maatschappij kwijntworstelende met eene algemeene duurte van alle levensbenoodigdhedenen men geeft haar het uitzicht op verhooging van belastingen. En in zulk een toestand brengt men op de be groeting drie millioen verhooging voor de uitga ven van het krijgswezen. Drie millioendieaan belasting-afschaffing besteedeene groote verbetering zouden hebben BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente SNEEK Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (staatsblad no. 72) en op de Wet van 1 Mei 1863 (staatsbl. no. 44); Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat bij hoofdstuk III dier wethandelende over de inschrijving voor de militieonder anderen voorkomt het navolgende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de Wet van den 28en Juli 1850 (staatsblad no. 44) 2°. hij die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatsteaan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overledende voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lands gevestigd isin de ge meente waar hij woont 4°. van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Aan het circumlocutie-kantoor heeft men re denen tot tevredenheid over de vrijgevigheid van onze volksvertegenwoordiging. Het met drie mil lioen verhoogde oorlogsbudget toch, is aangeno men met 46 tegen 32(’) stemmen; na verwer ping van een amendement van den heer Kap- peyneom de buitengewone genie-werken van de begrooting af te voeren. De Tweede Kamer heeft alzoo vrijheid kunnen vinden den minister van Oorlog ruim 17 millioen I guldens toe te staan voor zijne huishouding. De minister van justitie is zijn ambtgenoot voor Oorlog dapper bijgesprongen in de verdedi ging van diens begrooting. Opmerkelijk zijn de verklaringen door den mi- I nister van Justitie bij die gelegenheid afgelegd. I Hij verklaarde namelijk, niet te gelooven aan ge- vaar voor ons land. Laten wij aldus rede- i neerde de minister laten wij ons welwillend toonen jegens onze naburen, laat de Natielaat vooral de publieke pers geen onrechtvaardige beschuldigingen of vijandelijke aanvallen tegen die naburen richten laten wij de eer der natie zoeken op te houden door verheffing van han del, nijverheid, kunsten en wetenschappen. En wanneer dan het bewustzijn in Europa bestaat dat wijbij onze warme gehechtheid aan het stamhuis van Oranjeonder het genot eener groote vrijheid, de orde weten te handhaven dan zal ons de achting van Europa verzekerd blijven dan zal de naam van het Nederlandsche volk in i aangebracht in den volkstoestand. I Het dringend geroep van ontlasting der levens- middelen wijst men afomdat de toestand der I schatkist het niet gedoogt. Maar die toestand laat wèl toe het oorlogsbudget met drie millioen te verhoogen I Treurige toestand inderdaad! Hervorming van v i ons ellendig belastingstelsel wordt misschien oorlogsbegrooling. Maar ei lieve als men door- i 1 ten gevolge van coterie of cbque-geest afge bet besef, dat door de verheffing i 7 B wezen; de nijvere middenstand moet onevenre- dig zwaar blijven belast, en eene oorlogsbegroo- nabe het best wordt opge- i ting waarm millioenen versmelten als sneeuw I voor de zon en waarvan ook later nagenoeg evenveel te zien overblijft, wordt aangenomen En daarvoor moeten wij zeker vertegenwoordigd nantiëele lasten, haar door de onevenredig op- gevoerde oorlogsbegrootingen op de schouders gelegd En toch millioenen worden weggesmeten aan ons stelselloos defensie-wezenvoor werken van vernielingen niet dan kruimkens kunnen overschieten en nuttig besteed worden aan de werken des vredes. Telken jare verheffen zich meer en meer stem men in ons land, die er op aandringen een an deren en beteren weg in te slaantelken jare doen zich ook in onze volksvertegenwoordiging OIH1XT SNEER IW, 0 sc. •Ml In de zitting van heden is na zeer uitvoerig debat een amendement van den heer Kappeyne strekkende om de buitengewone uitgaven voor oorlog en wel voor de verbetering der Utrechtsche linie te schrappen met het oog op de indiening der vestingwet verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Vóór stemden de heeren Kappeijne, van Houten, Cre mers, Lenting, Heemskerk, Zijlker, Viruly, Kerkwijk, ld" zerda, van Rees, de Biebersteind, de Jong, Blom, Wes terhoff. van Akerlaken, Jolles, Bredius. Bergsma, Hingst. Dumbar. Sandberg, Smidt, Wijbenga, Gratame, ‘de Lan ge, Moens en Nierstrasz. Hoofdstuk Oorlog is ten slotte met een eindcijfer van f17.100.520 aangenomen met 46 tegen 32 stemmen. Tegen stemden de heeren van Rees, de Bieberstein Blom, Westerhoff, van Akerlaken, Jolles, Bred us, Berg.' sma, Hingst, Durnbar, Sandöerg, Bmidt, Wijbenga, Grai tama, de Lange, Moens, Nierstrasz, Kappeijne, van Hou ten, Cremer, Lenting. Heemskerk- Zijlker. Viruly. van Amerongen. Jonckbloet. de Roo Haffmans, van der Lin» Art, 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: „den; Stieltjes; Kerkwijk en Idzerda Ouder de tegenstemmers bebooren al onze frie- scbe afgevaardigden, behalve de heer van Beijmadie gemeend beeft vóór te moeten stemmen. De namen der tegenstemmers vermelden we onder onze beknopte be riekten der kamerzitting

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1