NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B I N N' E N L A N D. I N 1 GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, f i. 1872 No. 102 1 S T E Z E V E N-E N-T WINT G e m e e n t e-P o 1 i t i e. State n-G en era a L Kennis 21 DECEMBER. g e v i n g. aag I I nel ge- - Bevindt zij zich op een zui- 6, en TWEEDE KAMER. c. Zitting van Dinsdag 17 December. Donderdag 19 December. Zitting van ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Dat de alle eit 10 d. 34 m, F Eenige heeren uil den fatsoenlijken stand ta Schiedam, zijn, voor het maken van straatge rucht het inslaan van ruilen en het heleedigen Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Zitting van Woensdag 18 December. Onlangs heeft de heer v. Beijma een geschrift uitgegeven over de Rijkspolitieeen arbeiddie verdienstelijk mag genoemd worden, vooral door de bijlage, welke de voorschriften op den dienst enz. der Rijksveldwachters bevat. Terecht wordt in die welgeschreven monogra phic gewezen op den verwarden toestand in welken de Rijkspolitie verkeert. Bij de lectuur er van rees bij ons onwillekeu rig de vraag: Ziet ’ter met de gemeentelijke politie beter uit? verder terrein Voor zooverre zij tevens Rijkspolitie ismoet die vraag ontkennend worden beantwoord. Voor zooverre zij zuiver gemeentepolitie iszullen wij den toestand, waarin zij geplaatst is, moeten na gaan. Om dat te kunnen doen, moeten wij de Gemeentewet raadplegenals de eenige rechts bron waaruit wij ten dezen kunnen putten. Op den voorgrond moeten wij al dadelijk stellen, dat de burgemeester chef der gemeente-polilie is. Speciaal is aan hem opgedragen het toezicht op de schouwburgen, herbergen, tapperijen alle voor ’t publiek openstaande gebouwen en samen komsten, openbare vermakelijkheden en openlijke buizen van ontucht. Direct volgt hieruit, dat de burgemeester daar vrijen toegang heeft voor zooveel zijn persoon aangaaten indirect, dat de ondernemersden burgemeester tot vriend moetende houdendien vrijdom verder uitstrekkenvan ’t welk het na tuurlijk gevolg is, of kan zijn, dat het toezicht dikwijls wel iets te wenschen overlaat. De eene dienst is de andere waard. Streng toezichtgeen uitbreiding van vrije entreevrijkaartenlaisser aller laisser faire. Het kan niet anders. Hij waakt tegen het doen van met de open bare orde of zedelijkheid strijdige vertooningen. Hoe vèr dat gaat, is bekend, hoever dat gaan kan, weet niemandwant er is geen maatstaf. Zoo hebben vele, zeer vele burgemeesters het verslinden door menschen van levende vogels enz. toegelatenandere daarentegen de opvoe ring van onschuldige tooneelstukken verboden. Hier geldt het subjectief oordeel en dat is een oppermachtig tyran; een Doedesiaansch »Mihi constat", een Pythagoreïsch y>autos epha.” Nogtans bestaat er voor den burgemeesterlij- ken willekeur een remschoen in de meening van het kiesgerechtigd publiek, in de gezindheid van den Raad en vooral in de phchtsopvatting van het Dagtlijksch Bestuur. Een burgemeester, die in dit opzicht wat heel ver gaat of te lang stilzitzal in den regel de gevolgen er van ondervinden, en, en zoo hij, wat de Wet vooronderstelt, lid van den Raad is, in eene moeielijke positie geraken. Het lidmaat schap van den Raad toch maakt hem afhankelijk van de census betalende burgers. Oppassen is dus de boodschapterwijl «het Volk dat achter de kiezers slaat” werkt als een moderne y>cla- meur de Ilaro" Tegen de opdracht dezer prohibitive politie macht aan den burgemeester valt dus niet veel te zeggen, mits allen van hun plicht overtuigd zijn en dien volbrengen. iMinder zijn wij het eens met de bepaling, dat de burgemeester bij brand het opperbevel heeft. Is hij deskundige in braadzakenis hij be kend met de inrichting der woningenmet hare gelegenheidweet hjj waar hel gevaar liet meeste dreigt? Immers neen, want in de meeste gemeenten, vooral de zoogenaamde platte- landscheis de burgemeester een vreemdeling geen ingezeten. Hij kan de noodige plaatselijke «Jaarlijks in Januari wordt door hel gemeente- «bestuur opgemaakt: eene lijst van hen, die in «de gemeente een tak van Nijverheid uitoefenen, «waarvan de voortbrengselen met Certificaten «van Nederlandschen Oorsprong of bewerking «tegen een lager recht in (Nederlandsch Indie «kunnen worden ingevoerd, voor zooverre zij op «de wijze, in de volgende zinsnede bepaald, het «voornemen hebben te kennen gegeven om goe- «deren ter verzending naar Nederlands Indie «te vervaardigen of te bewerken. «Om op die lijst geplaatst te worden melden «belanghebbenden daartoe bij openbare kennis- «geving opgeroepen, zich aan ter secretarie der «gemeente, met overlegging van een afschrift van «hun patentblad.” Roepen bij deze op: alle zoodanige ingezete nen of belanghebbenden, die in de gemeente een tak van nijverheid uitoefenen, en op de lijst verlan gen geplaatst te wordenom zich daartoe ter Secretarie der gemeente aan te melden. Sneek den 20 December 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. Niet minder verkeerd achten wij de vereeni- ging van het Waterschoutschap met dat van t politie-commissariaat. De oorzaak van ’t een en ander is de te ge ringe bezoldigingwelke de commissarissen van politie genieten. De comm, van politie heeft twee heeren te die nen: Hen burgemeester en den min. van justitie. Zoo er eenig conflict tusschen de dienst van no. 1 en 2 bestaat, is het duidelijk, wien hij gehoor zamen zalwant de minister en niet de burge meester heeft zijn to be or not to be in handen. Die tweeslachtige afhankelijkheid is eene el lendige instelling, maar een noodzakelijk gevolg van de vereeniging van justitie met politie en van het niet-splitsen der laatste in Rijks- en ge meentelijke, of wat nog beter was: hel afschaffen der laatste, door een algemeen stelsel van Rijks politie als eenige politie in te voeren. De dienaren van politie worden door den bur gemeester benoemd en ontslagen, die hun eene ambtsinstructie geefteen en ander in overleg met den commissaris, zoo er namelijk een is. In alle gemeenten, op 50 na, zijn zij dus on- middelijk van den burgemeester afhankelijk. Daar van is het gevolg, dat de burgemeester niet zel den hen beschouwt als zijne bedienden en het geen zeldzaamheid is hen boodschappen te zien doen voor ZEA., met name: het rondbrengen van geheel particuliere uitnoodigingen, het aanzeggen van geboorten, sterfgevallen enz. Ja zelfs heelt het geval zich voorgedaan in onze provincie, dat een burgemeester hen gebruikte tot het ophalen van huur en het toezien op de levering van hout en turf voor eigen gebruik, het rondbrengen van couranten en leesgezelschapboekenom van er ger maar te zwijgen, bijv, het schoonhouden van paarden en rijtuigen, het bewerken van den tuin, enz. enz enz. Aan menig politie-agent, vooral ten platten lande, vergaat de lust zijn plicht te doen daar hij tegen den overtreder der Wet of der politie- reglementen verbaliserend, toch geen vrucht van zijn werk zietaangezien de burgemeester de processen-verbaal in den snippermand stopte. Ja zelfs kennen wij eene gemeente in Friesland, waar, nog geen vier jaren geleden het bedelen werd toegelaten en niet zelden de bedelaar zijn werk verrichtte onder bescherming der politie. Wat de agent of agenten tegen ’t een en an der ook inbrachten, ’t hielp hun niets; zij had den fe gehoorzamen aan den burgemeester die hen aanstelt en ontslaatzonder daarvan eenige rekenschap aan wien ook schuldig te zijn. De gemeente-polilie is over ’t algemeen slecht, maar men moet er zich zeer over verwonderen dat zij betrekkelijk nog zoo goed isals men overweegtop welke wijze hare regeling is in gericht. Over dit onderwerp hebben wij nog vee) te zeggen, doch, zullen het voorshands bij het bo venstaande laten. In de zitting de begrooting van ling; Kosten der Eerediensten afgehandeld zijn de afdeelingeu Grootboeken, Schal kist Muntwezen Ad ministratie der Belastingen en Accijnsen Zegel en Regi stratie enz Posterijen- en Telegrafiè BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK. Gezien de missive van den Commissaris des Konings van den 11 December 1865, le Afdee- ling no. 2170, betrekkelijk de Certificaten van Nederlandsche Oorsprong of bewerking. Gelet op art. 3. van het besluit van den Isten December 1865 (Staatsblad no. 131) houdende bepalingen omtrent de Certificaten van Neder landschen Oorsprong of bewerking, ter uitvoering van art. 11 der wet van 3 Juli 1S65 (Staats blad no, 76)luidende als volgt kennis niet hebben en is daarenboven hoogst zelden een technicus, wat een timmermanenz., wel is. Zoo ooit de vooronderstelling y>Met het ant y>Komt 't verstand" gevaarlijk is, dan is 't in dit geval. Nu weten wij weldat een burgemeester den raad des brandmeesters zal volgenmaar dat hangt at van eigen goedvinden, en reeds daarom is het verkeerd aan hem het opperbevel in ge val van brand op te dragen. Het zou, o. i., loekomen aan den opperbrandmeester. De burgemeester is er in 999 van de 1000 gevallen volkomen ongeschikt voor. In weinige gemeenten bestaan commissarissen van politiein 't geheel zijn er slechts 50, als in N.-Brabant, Zeeland FrieslandLimburg ieder 4, in Gelderland 8, Zuid-Holland 13, N.-Holland 7, Utrecht 2, Overijssel 3, Groningen 1, in Drenthe geen. De instelling dezer ambtenaren is op zich zelve hoogst nuttigdoch er bestaan bedenkingen, die niet de personen, maar de regeling enz, der zaak betreft. Wat de gemeente-polilie betreftstaan zij on der de bevelen van den burgemeesterwat de rijkspolitie aangaat ressorteren zij onder andere chefs en ten slotte onder den minister van Ju stitie, die hen (of wil men de zaak ad litteram opnemen dan is het de koning) benoemt, schorst en ontslaat, die daarenboven hunne bezoldiging re gelt, welke, God beter ’tdoor de gemeente moet betaald worden. De Staat alzoo beschikt over gemeentelijke inkomstenDe Staat laat zijne ambtenaren door de gemeente betalen, want de commissaris van politie is meer Rijks- dan ge meenteambtenaar^) 1°. omdat de Staat hem aanstelt, zijne bezol diging regelt, hem schorst en ontslaat 2°. omdat hij belast is met de Rijkspolitie. Dat hij onder de Gemeenteambtenaren wordt gerekend, is grootendeels fictie, meer nog dan dit ten aanzien des burgemeesters 't geval is. Dat hij werkelijk Rijksambtenaar is, springt nog meer in ’t oogals men bedenktdat hij overal, behalve te MaastrichtT Openbaar Mini sterie bij de Kantongerechten waarneemt en waar ’t mogelijk is, de functie van Waterschout vervult/2) en te Maassluis, Hellevoet, Alkmaar, Zaandam tevens commissaris van Rijkspolitie is. Als ambtenaar van T Openbaar Ministerie is de commissaris van politie ten eenenmale ongeschikt, want van hem is geen rechtskennis te verwach ten. Slechts twee hunner zijn gegradueerd. Maar ook al waren zij het allen het deugt toch niet want de commissaris van politie blijft commis saris van politie ook als ambtenaar van het Openbaar Ministerie. Hij moet zijn personeel de hand boven het hoofd houden en kan dus ónmogelijk aan de vereischten in een ambtenaar van ’t O. M. noodig, voldoen. Terecht heeft de minister van justitie zulks ingezien en voorgesteld die betrekking op te dra gen aan afzonderlijke personen. De politie behoort van de justitie te zijn af gescheiden, zal de eene goed en de andere niet slecht worden bediend. SNEEK >UlKANr eu (a) Rotterdam, Schiedam, Dordrecht, Brielle, Amster dam, Alkmaar, Vlissiugen, Zierikzee, HarlingenZwolle. Commis- Ui- out van heden morgen is de discussie over de Finautien gevorderd tot de afdee- Rijks-ambter.aren behalve de brievenbestellers aflegden, had hij dan ook meer den naam zen der zaak voor oogen, Burgemeesters sarissen van eersten *t niet doen, ondervinden sommige gemeenten tot baar nadeel. Toen onlangs de minister verklaarde dat alle examen dan liet we en Politie leggen geen examen af. De algemeene discussie over afdceling Eeredienst is heden af’geloopen Zij liep hoofdzakelijk over de opvat ting en de toepassing van het beginsel van scheiding van Kerk en Staal in verband met den waren zin beteekenis van alinea 2 van art 168 der Grondwet Daarna heeft de heer van der Maesen zijn amendement toegelicht om den weggelaten post voor nieuwe trade- meuten verhoogiugen of personele toelagen ad f 5000 weer op te nemen hetgeen door de heeren C van Nis pen en Verheijtn werd ondersteund Morgen elf ure voortzetting De discussie over hoofdstuk Financiën is heden iu de Kamer voortgezet. De minister heeft breedvoerig zijn budget verdedigd. De kwestie der eeredieusten en der nieuwe tractemeu ten verklaarde hij liever bij de betrokken afdeeling te be bandelen.' Hij ze.de nog geen vast plan te hebben no" pens de hervorming vau het belastingstelsel, na vet wer ping van de inkomstenbelasting. Ook deze zou hij niet op nieuw voorstellen althans hij weuscate nog geheel vrij te blijven. Een wetsontwerp tot herzien in? der huurwaarde van gebouwde eigendommen zal spoedig aangeboden worden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1872 | | pagina 1