B U 1T E N L A N1). f feuilleton. EEN IDYLLE. Bekendmaking. VERSLAG- SNEEK, 3 Januari. Naar r OVERZICHT. (Eene kleine novelle van F. Hirsch). (Vervolg.) 3 Januari 1873. De Secretaris der gemeente Sneek H. FENNEMA. Arl. 9. passing t voor het verschuldigde De nacht was zoo stildat Adele de voorzich tige schreden van den professor nauwkeurig kon vernemen, maar toch ook zoo donkerdat zij zijne gestalte spoedig uit het oog verloor in het geboomte van den tuin. De maan was achter een wolk verscholen en slechts een vale schijn aan den horizontgaf blijk van haar bestaan aan den hemel; ’t was alsof de bleeke vrijster van den April 1864 (Staatsblad no. Bij verschil van rvan het tarief der belasting of van deze verordeningberust de beslissing bij Burgemees ter en Wethouders. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 4den Januari 1873. Burgemeester en Wethouders van Sneek, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, 11. FENNEMA. de elastieke slanke figuur van den schilder. Een herkules met een dichten baard en een hoogen spitzen hoed opdie hem nog grooter maakte zal daar boven op het tuinhek en liet zijn witte tanden zien aan de maan. Een blauwe blouse omsloot de forsche gestalte, en een rooden halsdoek op vreemde wijze vast geknoopt kwam recht bandietachlig van onder de wilde baard te voorschijn. De bravv scheen inlusschen geen wapenen te hebben. Ja toch er fonkelde iets in zijn rechterhand. Daar hief hij den arm omhoog en sloeg met het metaal op het hekzoodat het een schril geluid gaf. Het bleek duidelijkdat het een hakmes of misschien een bijl moest zijn. Lang hield de mensch het voor ’t overige niet uit op zijn ongemakkelijken zetel, Hij sjrong in den tuin en sloop als een katvoorzichtig het hoofd omhoogstekendals om te luisteienop keningen vóór den 20 Januari a. s. in te zen den ter Secretarie. Sneek partij-gemanoeuvreer zie daar alles 1 Er bestaat continuatie van onééns zijn en of de kleine president op den duur de toestand zal kunnen beheerschen, blijft zeer twijtelachtig. De acro- baat-politicus staat, ondanks zijn balanceerstok en behendigheid nog altijd zeer wankel. De Köln. Zeit. zeidedat «de loopjes van den voormali- gen minister van Louis Philippe hun effect begin nen te verliezen, en dat de regeering, in plaats van de richting der republiek te volgen, allen vooruitgang schijnt te schuwen.” En de fransche vertegenwoordiging dan y>Take away that bauble!” zou Cromwell zeg gen. negenen, die gedurende het jaar "1872 iets IJ hebben geleverd aan of verricht voor de gemeente Sneek, worden uitgenoodigd, hunne re- Wij hopen dat het nieuwo jaar ook nieuw bloed zal brengen in de fransche Nationale ver gadering, die daaraan zeer veel behoefte heeft. Op ’t oogenblik zit de fransche regeering weer eenigszins in dik weer door 't bedanken van den heer de Bourgoingvertegenwoordiger van het fransche gouvernement bij het pauselijk hof De liberale pers dringt er op aandat Frankrijk thans geen nieuwen gezant bij het pauselijk hof moet benoemen en de clericala spuwt bij voor baat reeds vuur en vlamtegen dat denkbeeld alleen. Thiers ontziet de geestelijkheid, omdat hij haar vreest, en de geestelijkheid zal natuurlijk geen ge legenheid, en dus ook deze niet, laten voorbijgaan om met vernieuwde kracht invloed op den pre sident uit te oefenen. Bestaat er alzoo zeker eenige spanning tusschen Frankrijk en het pauselijk hof, de kloof tusschen het laatstgenoemde en de D u i t s c h e regeering wordt met den dag grooter. Niet weinig zal daar toe weer bijdragen: de wijze waarop in de jongste pauselijke allocutie over het duitsche rijk gesproken wordt. De volgende zinsneden hebben in Duitschland althans een pijnlijken indruk gemaakt. «Maar de diepe droefheid, waaronder wij door deze ongerechtigheden en zoovele anderedie overal in Italië der kerk worden aangedaange bukt gaanwordt nog verhoogd door de wreede vervolgingen waaraan zij in andere landen, voor al in het nieuwe Duitsche keizerrijkblootstaat. Daar werkt men niet alleen langs"S|uistere wegen, maar met openbaar geweld om haar geheel en al te vernietigen. Inderdaad, daar ziet men man nen, die, wel verre dat zij onze heilige godsdienst beoefenenhaar zelfs niet kennen en die zich niettemin de macht toeëigenen van de leerstuk ken en de rechten der katholieke kerk vast te stellen. Nog erger, op het zelfde oogenblik waarop zij haar ’t wreedst vervolgen aarzelen zij niet onbeschaamd te verklarendat zij haar volstrekt geen onrecht aandoen. Eindelijkden laster en de bespotting aan de onrechtvaardig heid parendeschamen zij zich nietde oorzaak van deze vervolging aan de katholieken toe te schrijven, omdat de bisschoppen, en geestelijken en geheel het geloovige volk weigeren de heili ge wetten Gods en van zijne kerk ten offer te brengen aan de wetten en de willekeur van het burgerlijk gezag en de plichtendie de gods dienst hun oplegtte verraden. Moge let Gode behagen dat het burgerlijk gezag, geleerd door eene langdurige ondervindingeindeljjk inzie dat van al hunne onderdanen de katholieken er zich ’t meest op toeleggen om den Keizer ts geven wal des Keizers isjuist omdat zij zich godsdien stig beijveren om Gode te geven wat Godes is.” In de laatste dagen des jaars werd nog een «nieuwtje” gebrachte over eene gebeurtenis van oudere dagteekening. Daar wij m ons vorig nummer door gebrek dan ruimte verhinderd wer den het mee te deelen, laten we ’t hier nog vol gen, te meer omdat hel de europesche pers nog wel eenigen tijd zal bezig houden. De hertog de Gramont, gewezen vertegenwoor diger van keizer Napoleon III bij het hof van Oostenrijk en gewezen minister van buiten- landsche zaken bij dezen ex-souvereinin welke laatste betrekking hij 15 Juli 1870 de oorlogs verklaring aan Pruissen onderteekende heeft in een der fransche dagbladen een brief geschre ven die veel sensatie heeft gemaakt. Hij ver klaarde daarin namelijk, dat hij indertijd ge machtigd was geworden, om aan zijne regeering de hulp van Oostenrijk toe te zeggen roor het geval van een oorlog met Pruisen. Dat dit incident een krachtigen pennestrijd uitlokt vis a vis, is verklaarbaar. Men kan nu nog eens rondgrabbelen in diplomatieke beschei den en dito knutselarijen. het huis aan. Aan het boschje bleef hij staan en vermeed het, door de maan helder ver lichttekiezelpad. Hemel 1 thans moest de bandiet met den pro fessor in aanraking komen T Adele naar een schoudermantel wikkelde zich hen u daarinenalsof zij wonderen verwachtte van hare hulp wapende zij zich met een regenscherm die, zooals haar inviel, een sterke ijzeren punt had. Heldhaftig wilde zij den professor le hulp pachters of gaarders bevoegdde inhoudsgrootte der vaartuigen bij benadering te bepalen. Naar die raming, waaraan de schippers zich moeten onderwerpen zullenin dat gevalde rechten van de Art. 1 van het heffingsbesluitzullen op de tijdstippen in art. 3 van dat besluit vermeldde meetbrieven :n de rechten betalen. De eigenaars of begeleiders van hout- moeten doen van de oppervlakte dier vlotten. De rechten moeten dadelijk worden betaald. Art. 7. Op aanvraag van de pachters of gaar ders of van de ambtenaren der politiezijn de schippers of gezagvoerders verplichtde kwitan- tiën der betaalde rechten te vertoonen. Art. 8. Ingeval var> nalatigheid in de betaling der rechtenzal daarvan door den gaarder of pachter kennis worden gegeven aan den ambte naar bedoeld bij art. 261 der door wien overeenkomstig art. 275 der gemeen tewet proces-verbaal zal woiden opgeraaakt. hetwelk aan den gemeente-ontvanger 2 overhandigd. Deze zal daarna handelen volgens de bepalingen, vervat in de artt. 258 toten met 261 der gemeentewet. De artt. 262 269, 270 271 en 272 dier zelfde wet en de wet van 22 29) zijn toepasselijk, gevoelen over de toe geplaatst zijn hoofdelijk aansprakeljjk. Art. 3. De schippers of gezagvoerders der schepen of stoombootenvermeld in art. 1 let ter a van het heffingsbesluit, zijn verplicht bij den aanvang van ieder jaar aan de pachters of gaar ders hunne meetbrieven te vertoonen, en op te geven hoe dikwijls zij vermoedelijk in de ge meente zullen aankomen. Naar den maatstaf dier meetbrieven en opgaven zullen zij elke drie maan den bij voorbetalingde verschuldige rechten betalen. Art. 4. De schippers of gezagvoerders der vaartuigenbedoeld bij art. 1, letter bvan het heffingsbesluitzuilen bij hunne aankomst in de gemeenleop de eerste aanvraag van de gaar ders of pachters hunne meetbrieven moeten ver toonen en de rechten betalen. Ingeval zij de meetbrieven niet kunnen overleggen zijn de Gedurende het afgeloopen jaar is aan de Stads waag alhier gewogenboter 3776Q4 4870/8 en 828001 kilo kaas. Het getal kazen bedroeg 48493. De hoogste aanvoer van boter was 28 Mei 13294 54/8van kaas 4 Juni 55069 kilo. De laagste aanvoer van boter was 27 Februari 1324 1434van kaas 3 December 118 kilo. De hoogste boterprijs was 27 Februari ƒ67.00; van kaas (kanler) 8 Oct. ƒ39.00 de 150 kilo (nagel) ƒ39.00. De laagste boterprijs was 25 Juni ƒ40.50, van kaas (kanter) 14 Mei ƒ25 00(nagel) 21 Mei ƒ23.00. De gemiddelde boterprijs was ƒ54 20; van kaas (kanter) /34.05(nagel) ƒ34.85, -j- Balk. De nieuwjaarscollectewelke in de plaats treedt van ’t wenschen en onder de leden van alle gezindten verdeeld wordtheeft opge bracht nagenoeg 300. Zij werd gedaan door de beide predikanten, zoo als gewoonlijk. op Zaterdag den 14 December 1872, 1. De notulen der vergaderingen van den 23 en 26 November jl. worden gelezen en goedge keurd. Mededeeling van eene missive van het gemeen tebestuur van Workum, berichtende dat het be sluit en voorstel van den raad in deze gemeente betrekkelijk den aanleg van eenen grindweg van Nijhuizum naar het tolhek onder Workum, in de eerstvolgende vergadering van den raad dier ge meente ter tafel zullen worden gebracht. 2. Behandeling der missives van de plaatse lijke schoolcommissie in deze gemeente betrek kelijk de verhooging der hoofd- en hulponderwij- zers-jaarwedden. Wordt besloten 1° de jaarwedden der hoofd onderwijzers in de volgende dorpen le verhoogen met de daarbij vermelde sommen FolsgareG aast meer, Gauw, Goënga, Jutrijp, Nijland, OffingawierScharnegoutum, Uitwel- lingerga, Westhem en iJsbrechtum ieder met 25 Tirns en Wolsum ieder met 37,50 en Oppenhuizen met 50en om van die verhoo ging het alterum tantum uit de provinciale fond sen aan te vragen 2°. de jaarwedden van alle hulponderwijzers te bepalen op 400, het een en ander in te gaan den 1 Januari 1873. Afwijzend wordt beschikt op het adres van den hoofdonderwijzer B. II, van der Laan, te Heeg, om eene gratificatie voor het onverplicht avondschool houden voor de 1ste klasse en ver hooging van jaarwedde. 3. Missieve van dezelfde schoolcommissie be trekkelijk de leverantie enz. van schoolbehoeften. Conform haar voorstel beslist, dat de leverantie der onderscheidene soorten van leermiddelen zal worden aanbesteed in die hoeveelheid als ze s. c. voor een jaar benoodigd zijndat ze dan ook in eens aan het gemeentebestuur zullen worden geleverd en dat ieder hoofdonderwijzer ter Se cretarie telkens eene gespecificeerde aanvrage van leermiddelenwaaraan hij behoefte heeft, zal in leveren enz. 4. Benoeming van 6 leden der plaatselijke schoolcommissie ten gevolge gewone aftreding op 1 Januari 1873. Alszoodanig worden herbenoemd de heeren P. R. van der Zijlmr. S. Wijbenga, M, H. Tromp, F. G. Lanting en W. Beekhuisen in plaats van den heer A. J. Breeuwsma, die ver langd heeft niet weder in aanmerking te komen, de heer A. II. Jorritsma. 5. Resolutie van Heeren Gedeputeerde Staten ten geleide van eene missive van den heer In specteur van het lager onderwijs in Friesland houdende bedenkingen tegen het besluit tot hef fing van een verhoogd schoolgeld ad 6 in het jaar. Besloten het besluit zoo evengenoemd te hand haven, met die wijziging echter, dat het school geld voor de 1ste klasse zal bedragen 4voor de 2de ƒ5 en voor de 3de of hoogste klasse al leen 6 in het jaar. 6. Adres van den heer J. D. van der Plaats te Woudsend aan Heeren Gedeputeerde Staten verzoekende dat 't besluit van den raad tot de hef fing van een schoolgeld ad 6 niet worde goed gekeurd. Besloten te berichten overeenkomstig het be sluit op punt V. 7. Advies van den heer mr. J. C. Meijer 1 betrekkelijk de zaken van het openbaar lager on derwijs te IJsbrechtum en te Idsega. Besloten om tegen de kerkvoogdij-besturen der Hervormde gemeenten in die dorpen niet te pro cederen ter zake de verplichting tot mede be kostiging van het genoemde onderwijs. 8. Missive van de kerkvoogden der Hervorm de gemeente le Sandfirden, houdende bericht mensc toch 1 verdac Boneel Ras besloten greep dienst; wikkelde zich hen u alsof zij wonderen verwachtte van haan. Op hek n schild» snellen. Misschien zou zij den bandiet in den sluipe; rug kunnen aanvallen terwijl de professor hem »H< van voren te woord stond. Maar, hoe beneden Van L te komen Welnu zou zij den sprong niet even hebt 1 goed wagen als de professor dat gedaan had mensc Terwijl het heldhaftig meisje aldus nog stond antwo te overwegen was haar verdediger niet werke- De loos gebleven. Hij had den indringer eerst be- Ireden merkt toen deze op het hek geklauterd was; het ^en vj dat van ari 9. trek of k O besli Dan van bij 1 voor zoek hebt der beno verd wen, geen IC het 1 Arm jaar B< rapp vast 11 voog houd 1873 ten 1 niet gebr l ƒ250 op v W de 1 verhi loope Burg de n» L 12 hij d bare genoi 13 de gi i eener i Won 14 I ten v I colle^ I tol w glerm 15. dendc hulpo te Sc Ee; nuari 16. rissen Bolsu gehot volgei 17. negov een g brug bedra van pacht; dal hi bonde sidiaii langd teerd, dienin ten ei Wc e. k. 18. verzot levera BURGEMEESTER en WETHOUDERS bren ger ter kennis der belanghebbenden dat met de invordering der rechten voor het gebruik van de Wateren, Kaden en Wallen in die gemeente - volgens tarief vastgesteld bij raadsbesluit van 28 schien ook zou interesseren. Partij-gekibbel en October 1872, no. 7, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 16 December 1872, no. 28, zal wor den aangevangen op Maandag 6 Januari 1873, door den gaarder F. W. FOKKE, Sneek 2 Januari 1873. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. nacht incognito wenschte te blijven. Maar welk een gedruisch was daar aan het tuinhek Daar rammelde iemand aan de deur en 't was alsof met een scherp metalen voor werp legen het hek geslagen werden toen oer moest zeker eene geheele dievenbende in de nabijheid zijn weerklonk een schel ge fluit door de lucht. Daar kwam de maan plotse ling van achter de wolk te voorschijnlangzaam maar met helderen glans. Haar vertroostend licht was op dit oogenblik evenwel schrikaanjagend voor Adele. Haar scherp oog ontdekte met klop pend hart, hoe een forsche gestalte opdook van tusschen de ijzeren traliën van het tuinhek. Daar klom die gestalte op de deur, langzaam met de armen voor zich uittastende als om te onderzoe ken of een punt haar hier of daar ook kon dee- ren. En thansbij het wassende maanlicht, kon zij de gestalte ook onderscheiden. Het was niet Er is een lijd geweest, ’t is nog slechts weinige jaren geleden dat geheel Europa in bedoeld bij art. 261 der gemeentewet, gespannen verwachting en met zonder ongerust- - -heid den nieuwjaardag te gemoet zag. In ang- opgercaaiU, stige spanning wachtte men op het woord dat zal worden in F r a n k r ij k s hoofdstad zou worden gespro ken door den machtigen keizer, den man die de toestand van het oogenblik scheen te beheerschen en wiens meer of minder vredelievend woord een gunstige of ongunstige toekomst aan ons wereld deel voorspelde. Dit is niet meer zooDe gevreesde gewelde naar leeft als balling buiten zijn land en geen schare van vreemde gezanten en diplomaten be hoeft zich meer op zijne nieuwjaars-receptie te verdringenom een welwillend blijk van de goede gezindheid des keizers tegenover zijn va derland als gunst af te bedelen. Uit het trotsche maar vernederde Parijs had Europa voor dit jaar die raadselachtige nieuwjaars-speech niet meer te verwachten. Het geniet voor ’t oogenblik zelfs maar tijdelijk de eer (1) het hoofd der regeering binnen zijne muren te hebben. Thiers brengt er eenige dagen der herfst- en nieuwjaars-vacantie doorhij geeft er diplomatieke diners op het Ely- séé en kibbelt misschien wat met mevrouw over de menuwant niets is den kleinen man te groot. Pour la bonne bouche blijft evenwel de politiek en train, want hij houdt ook conferenties met de sub-commissien uit de «commissie van dertig.” Wat daar verhaspeld wordt is tot nu toe een geheimwelks oplossing niemand mis betaald worden. Art. 5. De eigenaars of gebruikers schepenvallende onder letter G van A dat besluit vermeldde meetbrieven moeten vertoonen en Art. 6. L vlotten zullen aan de gaarders of pachters opgave 5SS VAN HET VERHANDELDE IN DE VERGADERING VAN DEN filmt AD VAN WlJMBRITSERADBEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 2