«EMËENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1DVERTENTIE-BEAD VOOR DE I. BINNENLAND. II 1873. ACH T-E N-T W I N T I G S T E J A. A R G A N G. No. 4. 11 JANUARI. ZATERDAG Kennis g e v i n g. VERGADERING van den Gemeenle-raad van Sneek, op Maandag den 13 Jan. 1873, ’s voormiddags 11 uur. Een doodsbericht. en 2°. 1. publie- an. 46, /ar den ganger, van iteit r.00 18 ren, jc- le- te te >n 5 10, a 1 I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7 */2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen ter kennis der ingezetenen en verdere belanghebbenden dat van de in de Snee- ker Courant van 4 Januari 1873 geplaatste af kondiging belrekkelijk de heffing van rechten voor het gebruik der WaterenKaden en Wal len in de gemeente, afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld ter Secretarie, voor den prijs van 10 Cent. Sneek, 8 Januari 1873. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. 11 FENNEMASecretaris. egenen die gedurende hel jaar 1872 iets _l hebben geleverd aan of verricht voor de gemeente Sneek, worden uitgenoodigd, hunne re keningen vóór den 20 Januari a. s. in te zen den ter Secretarie. Sneek 3 Januari 1873. De Secretaris der gemeente Sneek, H. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen dat voor het jaar 1873 zijn verpacht De regenbakten zuiden der Sint Martini kerk, aan J. F, Visser; De regenbakken achter de Waag, achter de Jongensschool en achter de Meisjesschool, aan I. Endsl'ra en de regenbak, achter de school voor koste loos onderwijs, aan D. Riemersma alie op voorwaarde dat het water nimmer voor een hoogeren prijs dan een Cent per gewo ne emmer mag worden verkocht; en dat de pach ters dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, van ’s morgens 8 tot 10 uur, aan ieder, die het verlangtwater moeten verkoopen, terwijl zij dat op andere tijden mogen doen. Sneek 4 Januari 1873. HAMERSTER DIJKSTRABurgemeester. H. FENNEMASecretaris. Met leedwezen vernemen wij zegt de Friesche Cour. dat de commissie tot bevordering van den aanleg en de exploitatie van de spoorweghjn HarlingenSneekHeerenveen in hare Vrijdag 27 December gehouden vergadering heeft beslo ten hare werkzaamheden met verder voort te zettenmaar zich te ontbinden. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de commissie dit besluit ge nomen, omdat de haar verleende voorloopige con cessie eindigde op 31 December 1872 en er niet het minste uitzicht bestonddat de regeering deze voorloopige concessie op nieuw zou verlen gen terwijl het resultaat van de door haar in het werk gestelde pogingen tot bekoming van ’t benoodigde kapitaal niet van dien aard was, dat zij ook zonder provisionele concessie op goeden uitslag kon hopente minder omdat nagenoeg alle kapitalisten in Friesland haar ondersteuning en medewerking onthielden. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. WETHOUDERS van van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57) over het jaar 1873 zal plaats hebben, ge durende het tijdvak van 15 Januari tot 1 October. b. dat het tijdstip van den herijk voor deze gemeente door de Gedeputeerde Sta ten is aangewezen van 18 Augustus tot 2 September. c. dattengevolge der resolutie van den Minister van Binnenl?mdsche Zaken, van den 20 December 1872, no. 179,12e afd, de jaarlelter, gedurende het jaar 1873 voor den ijk en herijk te bezigen, zal zijn de letter Ein den gewonen drukvorm schuin gesteld. Sneek 10 Januari 1873. HAMERSTER DIJKSTRA Burgem. H. FENNEMASecretaris. »Als de Tijd spreekt van den Almanakdan zegt hij weten de Nederlandsche Catho- lieken wel wat wij bedoelen. Noch van den Enk- huizer Almanak, noch van Costers Almanak, noch van den Almanak der Maatschappij van ’t Nut noch van de Castalianoch van den Almanak voor Blijgeestigen noch van den Schutters Al manak kan dan sprake zijn. Elk dezer jaarboek jes is een almanakmaar de Almanak is voor hen alleen de Almanak van den heer Alberdingk Thijm, gelijk, voor de bewoners der hoofdstad, Amsterdam alleen de stad is.” PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. S; Koninklijke goedkeuring der heffing van rechten voor bet gebruik van publieken gemeen tegrond en van de wateren, kaden en wallen. 3. Rapport van Burg, en Weth. van een door hen gebracht bezoek aan de godshuizen enz. 4. Proces-verbaal van verificatie der gemeen- le-kas. 5. Berichten van F. W. Fokke en A. E. van der Sluis dat zij hunne benoeming tot gaarder der rechten voor het gebrnik der wateren, kaden en wallen en tot hulponderwijzeres aannemen 6. Bericht van L. A. van der Veen dat hij vopr zijne benoeming tot Commissaris der beurt schepen bedankt. 7. Af- en overschrijving op de Gemeenlebe- grooting, dienst 1873. 8. Voorstel van Burg, en Weth. omtrent het gebruik dat thans door particulieren van ken gemeente-grond wordt gemaakt. 9. Idem van dezelfden, tot wijziging van art. 12 der Alg. Politie-verordening. 10. Benoeming van vier Voogden van het Old- Burger Weeshuis. 11. Besluit van Gedeputeerde Staten, omtrent de nieuwe reglementen voor de 4 lagere scholen en brief daaromtrent van den hoofdonderwyzer der school voor kosteloos onderwijs. 12. Reclame bij heeren Gedeputeerde Staten tegen hel aanvullings-kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1872. 13. Mededeeling van ingekomen stukken. Zondag-morgen omtrent 6 uren had een ont zettende gebeurtenis plaats in het huis van mili taire detentie onder Oegsgeest nabij Leiden. Een der gevangenennaar men zegt Sluijmans genaamdals kok dienst doende, werd door den bewaarder K. op eene overtreding betrapt waarvan hijbewaarder rapport aan den com- BURGEMEESTER en SNEEK Gelet op de besluiten van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 24 December 1872, no. 9 (Prov. blad no. 136) en 2 Januari 1873, no. 10 (Prov. blad no. 5); Brengen ter kennis van de ingezetenen 1°, a. datbij Z. M. besluit van 10 Decem ber 1872 no. 16 is bepaald, dat ae herijk, bedoeld in lilt. a. van art. 15 der Wet Indien de telegraaf weinige jaren vroeger de tij ding door ons werelddeel verspreid had welke zij thans brengtdan zou geheel Europa zeker geschokt door dat bericht in angstige spanning de oogen hebben gericht naar Frankrijks hoofd stad en de vraag zou op de lippen van duizen den hebben getrild: »Wat nu?” »Welke zullen de gevolgen zijn voor Frankrijk en voor ons we relddeel van het verscheiden van den machtigen en gevreesden imperator?” Thans is de aandacht verdeeld tusschen Parijs en Chislehurst, (en daartusschen licht een smadelij- ken kruisweg), en de angstige spanning, die vroeger in het hart van duizenden zou hebben geheerscht, zal thans de wereld niet meer verontrusten, nu de onttroonde vorst als balling aan Engelands kusten de oogen sloot. »De ex-keizer Napoleon III is heden (Donder dag) namiddag te half één in 65-jarigen ouderdom overleden.” Zóó luidt thans het eenvoudig bericht. Toch zal dal bericht vele herinneringen opwekken, die nog zoo versch in ’t geheugen lagen, en ’t avon tuurlijk leven van den mandie eens de looden scepter zwaaide over het machtigste rijk van Eu ropa zal op nieuw overvloedige stof opleveren tot zeer verschillende beschouwingen over zijn leven, karakter en handelingen, nu zijn naam aan de geschiedenis toebehoort. Zijn naam Als ’t ooit van iemand kan gezegd worden, dat hij op een naam heeft geteerd, dan geldt dit voorzeker wel van den ex-keizer van het tweede Fransche keizerrijk. De nnaam” Napoléon toch is onsterfelijk geworden in de geschiedrollen van Frank rijk, neen in die van geheel de wereld. Die naam I is als aan onze eeuw saamgegroeid, en niet dan met een mengeling van bewondering en sidde- I ring zal dien naam nog door bet verre nage slacht worden genoemd. De eerste machtige im perator heeft dien zelf geijkt met den stempel der onsterfelijkheid. Hebben nn echter alle kleine naneefjes het recht op dien naam te teeren en hun dwergen gestalte te doen dekken door den reus van voor heen? Mogen dergelijke kleine editie’s, ^Napo leon’s les petits") die zich wagen aan ’t beschrij- ven ’^tan »la vie de Jules César,’' zich nu ook aanstellen, alsof ze den modernen César in per soon waren Kan men nu vergelijkingen ma ken tusschen de brug van Arcole, de tocht naar Egypte, Jena, Austerlitz, en Waterloo, St. He lena zelfsen Straatsburg-Boulogno-2-De- cember, de expeditie naar Mexico, Sédan en Chisle hurst In ’t korttusschen den balling op St. Helena en dien op Chislehurst Zonderling spel van ’t lot 1 De eerste Napoleon, (de Grootej de onverzoenlijke vijand van Enge land, moest zijn stervensponde gespreid vinden op Britschen grond, als gevangene; en de tweede keizer van dien naam (de kleine} zoekt als bal ling een vrij toevluchtsoord aan Engelands kust en blaast den laalsten adem uit onder bescher ming der britsehe vlag 1 Bij het sterven van den eersten imperator was de haat van Europa nagenoegd verstomdter wille van zijn tragisch eindeen ondanks de bloedige offersdie Frankrijk aan de eer- heerschzucht van den modernen César had ge bracht, stelde het er roem op: hel gebeente van den groolen man in zijnen grond te mogen ontvangen; die man had dan ook de roem van ’t fransche le ger in de wereldgescmedenis u,et onuitwischbare letteren doen griffelen. Bij het heengaan van den tweeden imperator blijkt diens nalatenschap nog meer insolvent en het fransche volk moet dien aanvaarden, ook zon der da beneficie van diens roemrijk verleden. De tweede Napoleon heeft den roem van den eersten verduisterd. Maar Frankrijk heeft het gewild Gedurende bijna 20 jaren heelt het een man aan zijn hoofd geduld die in weinig meer dan in naam herinnerde aan zijn doorluchtigen voor- Het heeft gebogen voor de phraseologie den tooneelhelddie in de sintrigue” van ’t »stuk” volleerd was; het heeft klank aan nemende voor gehalte bij den naam d Na poleon" gedroomd ian ïgloire” etc.zonder te bedenken, dat Straatsburg en Boulogne nog al eenige moeielijk te doorworstelen mijlen verwijderd waren van de Pyramiden. Het heeft zich laten intimideren door het klatergoud dat hel voor echt zal moeten betalen de Tuüe- riën mochten, onder Napoleon III, onder de »ho- ven” genoemd worden en zich laten blinddoe ken door eene toekenning van macht, die niet bestond; al waren ’t dan ook sebijnbaarde Nieuw- jaars-recepties te Parijs en de weinige woorden bij die gelegenheid gewisseld, welke aan Europa de toekomst dicteerden. Om kort te gaan Frankrijk heeft goed kun nen vinden, zijn tweeden keizer van af Straats burg tot aan Sédan »plein pouvoir” te geven; ook wat daar tusschen ligt is uit den booze zullen wij nu alléén den intrigant, die speculeerde op »n a a m”, lastig vallen over ’t kwaad dat, ook voornamelijk door zijn toedoenover dat onge lukkig land werd gebracht Zoo’n oordeel zou o. i. onbillijk zijn, vooral ook daarom, omdat we den tijd nog niet geko men achten een onpartijdig vonnis te vellen over den ex-keizer Napoleon III. Wij staan nog te dicht bij hem. Den onpartijdigen geschiedschrijver zij ’t over gelaten. een oordeel te vellen over den nu ontsla pen keizer van het tweede fransche keizerrijk. Misschien zal ons dan meer duidelijk worden, wat ons thans nog duister voorkomt en zal hij nog veel goeds kunnen aanwijzen in deze raad selachtige en intrigerende figuur die ons nu meer afstoot dan aantrekt. SNEEKER COURANT ti en off 31- er i 1/ 3 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1