GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN 1DVERTENT1K-BLAD VOOR DE I D BINNENLAND. 1873. No. 5. lo JANUARI. Slate n-G e n e r a a I. Kennis geving. den, om het voor bederf te bewaren Zitting van Maandag 13 Januari. plaats vinden. w;, 1°. 2°. ge- ADVERTENTIËN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7J/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Te Utrecht wil men de politie versterken door het benoemen van een vijftigtal agenten twee inspecteurs en een adjunct-hoofdinspecteur. Een 68-jarig man te St. Oedenrode is met een meisje van 16 jaar in den echt getreden. Uw grootste wijsgeer-dichter dat ’s Nog altijd Vader Cats, Ach waarom ook die nieuwe spelling Eens op die glibberige helling Ploft ge in des Afgronds drekpoel neer Waar een verdwaasd philosophisme U doekt met Spinoz-Darwin-isme En waar de Apokalyptische openbaring Verruild wordt voor Natuur-verklaring En apenafkomstteellkeusleer Gedurende het jaar 1872 is er op de telegraaf kantoren hier te lande over het algemeen veel minder drukte geweest dan in 't, vorigejaar, zoodat zelfs 15 kantoren dien ten gevolge in een lagere klasse zijn gekomen, een zeer zeldzaam verschijnsel. ^Voorzichtig, zeg ik, nooit beproeven Alvorens dat ge zeker weet dat ’t lukt. Behoudt den boom, daar gij van plukt Uw batig slot, dat de Ooster-Indiaan, Uw kind, u kweekt; o laat geen schepen gaan Op nieuwe u onbekende waatren, Wat ze u van bruggen naar Amerika ook snaa- tren. Uw leger Neerlands God zal helpen Als Pruis of Frank u te overstelpen Zou dreigen, en de Dordtsche leer Is sterker dan het naaldgeweer. De vreemde fondsen geven meer percenten Dan nijverheids onzekre renten. De kunst particulier vermaak Is allerminst regeeringszaak I De kamer heeft heden hoofdstukken II, III en IV der Staatsbegrooting met algemeens stemmen na dis cussie aangenomen. Bij hoofdstuk III kwamen ter spra ke de inriehtiug der diplomatie, het sluiten van handels- verdragen de zaak met Venezuela en het uitleverings' traslaat met Belgie. Bij hoofdstuk IV deelde de Mi nister de Vries mede, dat verschillende wetsontwerpen tot partiële herziening der wetgeving reeds gereed zijn. Morgen zijn de verdere hoofdstukken aan de orde. J »In luchten en stroomen, In poelen en hoornen In paleis en in kluis Ben ik l’huis. Bij regeering En neering In lettren, kunst en wetenschap In buurvrouws koffie, bakers pap Op katheder en kansel, Vóór en achter de balie, Daar zweef ik, En weef ik, Daar leef ik, En streef ik Ik, de geest van Jan Salie 1” Nadat die geest van Jan Salie hem goeden raad heeft gegeven, in den volgenden trant In 1872 heeft de vuilnis te Groningen na genoeg 90.000 opgebracht, waarvan ongeveer de helft zuiver voordeel is. Te Amsterdam is een politieagent wegens dief stal tot een jaar cellulaire gevangenisstraf ver oordeeld. Als gevolg van hel dezer dagen door den meenteraad te ’s Hage aangenomen voorstel tot het verleenen van een crediel tot tijdelijke uit breiding en versterking der nachtpolilie, ten ein de daardoor de ongerustheid onder de ingezeie- De Nederlandsche letterkunde heeft het verlies van den voortreffelijken vertaler der Divina Com media van Dante Alighieri te betreuren. Dr. J. C. Hacke van Mijnden is te Nieuw Loosdrecht overleden. Zijn vertaling van het eerste deel een prachtwerk met de platen van Doré versierd, zag in 1867 het lichthet tweede deel volgde in 1870, terwijl de dichter de uitgave van het derde deel niet mocht beleven. Dit deel is ech ter ook reeds ter perse en zal als opus posthu mus het licht zien. Naar het Vad. met genoegen verneemt, is W. A. de Gelder, die eenige dagen als verdacht van den dubbelen moord gevangen heeft gezeten maar toen weder is losgelaten omdat men geen bewijs van schuld bij hem vond, thans in dienst der gemeente ’s Gravenhage werkzaam. De Ned. Spectator heeft met nieuwjaar, ten einde raad, eens baat gezocht bij het spiritisme. Op zijn dringend verzoek verscheen er een geest op zijn studeerkamerdie op de vraag »Wie zijt gij?” ten antwoord gaf Nadat Jan Salie op deze wijze nog eenigen tijd heeft voortgeraaskald, antwoordt Spectator in waardige taal nen eenigzins te doen verdwijnen, zijn reeds een aantal buitengewone stilte wakers aangesteld, ter wijl het uur van indiensttreding van het nacht personeel, gewoonlijk 11 uren des avonds, thans vervroegd en op 9 uur gebracht is, op welk tijd stip de klap- en stilte wakers de politiebureels verlaten om hunne verschillende wijken te door- loopen. Het kleppen vangt echter zooals gewoon lijk te 11 uren aan. Hel systeem van eerste en tweede waarschuwingen aan heeren dieven en moordenaars schijnt dus na elf uur nog niet te zijn opgegeven. »Mijn hemel, gij Zijt juist de geest, dien ’k jaar en dag bestrij, Gij aartslamlendigheidspatroon I Zelfstandigheid, veerkrachtsbetoon, Oorspronklijk’ aard en stouter streven In alles stremmend, zoo ge kunt, en ’t leven Verlagend tot routinewaar de mensch geen bloed De taal geen zout, de fantazie geen gloed Meer heeft Neen, ’k wachtte een hooger geest, Die weer in ’t nieuwe jaar ten strijd Ons tegen u geharnast en gewijd Had, die bezielend waar geweest Tot kloeker, schooner, vrjjer leven Die d’ernst met bloemen, liefde, zang doorwe ven Zou die ’s geesles zonneschijn BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK brengen ter kennis der inge zetenen, dat voor het jaar 1873 zijn verpacht: De regenbakten zuiden der Sint Martini kerk, aan J. F, Visser; De regenbakken achter de Waag, achter de Jongensschool en achter de Meisjesschool, aan I. Endstra en de regenbak, achter de school voor koste loos onderwijs, aan D. Riemersma alle op voorwaarde dat het water nimmer voor een hoogeren prijs dan een Cent per gewo ne emmer mag worden verkocht; en dat de pach ters dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen van ’s morgens 8 tot 10 uur, aan ieder, die het verlangtwater moeten verkoopen, terwijl zij dat op andere tijden mogen doen. Sneek 4 Januari 1873. 11AMERSTER DIJKSTRABurgemeester H. FENNEMASecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK, brengen ter kennis der ingezetenen en verdere belanghebbenden dat van de in de Snee- ker Courant van 4 Januari 1873 geplaatste af kondiging betrekkelijk de heffing van rechten voor het gebruik der WaterenKaden en Wal len in de gemeente afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld ter Secretarie, voor den prijs van 10 Cent. Sneek, 8 Januari 1873. 11AMERSTER DIJKSTRA Burgem. 11, FENNEMA, Secretaris. Joost van Vondel, gewezen tooneeldichter te Amsterdamheeft zich per adres tot den ge meenteraad gewendmet verzoek om als het plan van burgemeester en wethouders doorgaat om den tempel zijner muze tol een kermistent in te richtenhet hem vergund moge worden met zijn rug naar het Leidsche Plein te gaan zitten opdat hem het grievend schouwspel be spaard worde. De Gemeenteraad heeft intusschen hel plan van B. en W., den nieuwen schouwburg aan de meestbiedende te verpachtengoedgekeurd. negenen die gedurende hel jaar 1872 iels U hebben geleverd aan of verricht voor de gemeente Sneek, worden uitgenoodigd, hunne re keningen vóór den 20 Januari a. s. in te zen den ter Secretarie. Sneek3 Januari 1873. De Secretaris der gemeente Sneek 11. FENNEMA. EERSTE KAMER. Men schrijft ons uit Assenzegt de Provin ciale Groninger Courant»Een belangrijke vraag voor huismoeders en niet minder voor koop lieden is deze ^Hoeveel zout moet er in een kilogram boter gedaan worden om het voor be derf te bewaren Men kan toch bijna niet meer aannemen, dat sommige boerinnen hare bo ter zouten, neen zij schijnen ze met zout te ver mengen, om, behalve de voordeelen van de mel kerij, ook nog eene winst te genieten van onge veer 700 procent op het zoutdat zij voor bo ter verkoopen. Men kan niet aannemen, dat zij, die met het »opmaken” der boter belast zijn, den smaak raadplegen der burgers, die de boter koo- pen; immers dan deed de boerin wel eens de volgende vragen is de boter zout genoeg is ze u ook te laf? Zal ik er nog wat meer zout in doen of moet ik het wat verminderen Neen een van beide: óf de boerinnen zouten de boter naar hun eigen smaak, óf zij stoppen er zóóveel zout inals zij volgens hun geweten meenen te kunnen verantwoorden. Zoo hangen duizenden menschen van den smaak of het geweten der »bo- teropmaaksters” af. Van boter en zout hoort men in het dagelijksch leven nog niet sprekenzooals reeds sedert jaren van water en melkmaar die i niet aanneemt dat de koeien zoute melk geven en dat dus al het zout, hetwelk in de boter wordt aangetroffen er opzettelijk is ingedaanzal mij toestemmen, dat de naam boter en zout of zout en boter heel gepast zou zijn voor een stof, die men ons nu voor boter durft te verkoopen, Ie mand smolt voor eenige dagen zoogenaamde bo ter die bruto 1 kilogram woogen kreeg aan netto gewicht niet meer dan kilo. Hel i/i ge deelte was melk en zouten daarvan was wel l’/2 ons zout. Of de boleropmaakster mei opzet de boter zoo zout had gemaakt of dat zij het deed om ze de lui shartig” te verschaffen, weet ik nietmaar nadat ik reeds een aantal malen bijna een kopje pekel zag dat in een dag ot vijf uil een kilogram boter was gekomen, die in een kelder bad gestaan, meende ik, dat hel meer dan tijd was, dat de vraag beantwoord werd: hoeveel zout moet er in een kilogram boter gedaan wor- 1 Aan ’t Handelsblad wordt uit Groningen ge schreven, dat Z. M. de Koning dit jaar zijn voor genomen bezoek aan het Noorden zal brengen en wel in de maand Mei aan de provincie Gro ningen. Wanneer geen onvoorziene omstigdig- heden zulks verhinderenzal de onthulling van het monument te Heiügerlee op 23 Mei e. k. Bij vonnis der Arrondissements-rechtbank te Amersfoort is de heer K.wethouder der ge meente Rijsenburg, aangeklaagd den heer v. burgemeester dier gemeenteop diens kantoor tijdens hij in functie was te hebben geslagen veroordeeld tot èèn maand cellulaire gevange nisstraf. Van van Limburg Brouwer’s roman Akhar zal niet alleen eene Duitsche maar ook eene En- gelsche vertaling het licht zien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK Gelet op de besluiten van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 24 December 1872, no. 9 (Prov. blad no. 136) en 2 Januari 1873, no. 10 (Prov. blad no. 5); Brengen ter kennis van de ingezetenen a. datbij Z. M. besluit van 10 Decem ber 1872 no. 16 is bepaald, dat de herijk, bedoeld in lilt. a. van art. 15 der Wet van 7 April 1869 (Staatsblad no. 57) over het jaar 1873 zal plaats hebben, ge durende hel tijdvak van 15 Januari tot 1 October. b. dat het tijdstip van den herijk voor deze gemeente door de Gedeputeerde Sta ten is aangewezen van 18 Augustus tot 2 September. c. dattengevolge der resolutie van den Minister van Binnenlandsche Zakenvan den 20 December 1872, no. 179,12e afd, de jaarletter, gedurende het jaar 1873 voor den ijk en herijk te bezigen, zal zijn de letter E, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld. Sneek 10 Januari 1873. IIAMERSTER DIJKSTRA Burgem. II, FENNEMASecretaris. Deze C O UR A N I verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 1 COURANT w O.« SN EE K

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1