NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. GEMEEXTE EN HET ARR0XD1SSEMEM SNEER. I 1873. ACH T-E N-T WINTIGSTE JAARGANG. 22 JANUARI. WOENSDAG Afkondiging. Kennis State n-G e n e r a a I. „Uitnoodiging Bekendmaking. No. 1. Bekendmaking. Kennis geving. (aria o Jan. 2°. de provincie van a. 10,a beeld de Twentsche «katoen-fantaisisten Zij vonden het gemakkelijker en goedkooper in de Kamer te doen pleitenvoor differentieële rech ten, onder de gehuichelde leus«Nederland en Indie zijn een.” 1 jr- lillje *“3 en ZATERDAGS. 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. EERSTE KAMER. Zittingen Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Jan. De Kamer heeftmet verwonderlijke vlugheid in Aan de Arnh. Cour, wordt uit ’s Hage ge schreven dat hel wetsontwerp op de rechterlij ke organisatie waarschijnlijk onder allerlei voor wendselen van uitstel tot Februari 1874 in de doos zal worden gedaan. De heer Beyrna thoe Kingma, een der warmste voorstanders van ons volksonderwijs, vraagt in de Wekker aan alle onderwijzers binnen 4 weken opgave betrekkelijk de volgende punten 1. het aantal leerlingen, dat uwe school heeft bezocht in het jaar 1872zoowel het hoogste ais het laagste cijfer. 2. de hulp, die gij bij hel onderwijzen hadt. 3. de jaarwedde, die gij genoten hebt. 4. het aantal kinderen tusschen 512 jaar die geheel geen gebruik van het onderwijs heb ben gemaakt. Deze COUR AN I verschijnt WOENSDAGS Abonnementsprijs voor L- de Stad franco ƒ1.90. *4 '4 De Voorzitter van den Raad der gemeente Sneek voldoende aan de Circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 9 Januari 1873, no. 27, brengt ter kennis Van de ingezetenen navolgende «De Gedeputeerde Staten van «Friesland «Gelet hebbende op het 2e lid van artikel 75 «der Wet van den 4 Juli 1850, {Staatsblad no. >37); «Noodigenbij deze, de inwoners dezer pro- «vincie uit om, zoo zij in andere provinciën in de «rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daar- «van vóór den len April aan hunne vergadering «te doen blijkenten einde door haar daarop «kunne worden gelet bij de opmaking der lijst «van hoogst aangeslagenen voor de verkiezing «van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van de «Stalen-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 21 Januari 1873. De Burgemeester voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA, Gemeente, in zijne vergadering ari 1873 no. 8is besloten 1°. het gebruik, dat thans met vergunning of bij toelating door bijzondere personen van den publieken gemeente-grond wordt gemaakt, met intrekking der vergunnin gen of, voor zooverre deze niet bestaan met opheffing der toelatingen, op te zeg gen tegen den len Maart 1873. door afkondiging en, wat de houders van bepaalde vergunningen betreft, tevens door toezending van afschriften van dit besluit aan de betrokkene ingezetenen van die opzegging kennis te geven, met de mede- deeling dat, voor zoo ver zij hun gébruik na 1 Maart 1873 wenschen voort te zetten, volgens art, 12 der Algemeene Politie-verordening, de vergunning van het Gemeentebestuur moet worden aan gevraagd. b. te bepalen dat de honden, die, gedurende evengemelden termijn, losloopen, door de ambtenaren der Politie zullen worden op genomen, en, ingeval zij binnen 3 dagen niet tegen betaling der kosten van voeding worden teruggevraagd, afgemaakt. Dit besluit zal heden middag 12 uur voor het huis der gemeente worden afgekond;gd. Tevens zal het in de Sneeker Courant worden geplaatst, en in afschrift medegedeeld aan den heer Com missaris van Politie. Sneek 18 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. Den 28 dezer zal door den boekhandelaar H. G. Bom te Amsterdam verkocht worden eene verzameling boeken en andere voorwerpen, af komstig van wijlen den heer A. J van Eijndho- ven te Zutphen. Onder de vele curiositeiten in die verzameling verdient vermelding een eelser- vier, dat in den catalogus als volgt wordt aange wezen: «Een gouden eetservies en een zilveren dito, ieder beslaande uit meer dan 100 stuks mi niatuur voorwerpen, vervat in twee kersenpitten, met bijbehoorende tafel, vervaardigd van paarl- d’amour en met perlen omzet op houten voetstuk. De kooper van dit zeldzaam en eenig kunststuk ontvangt gratis de loup, welke hierbij is gebruikt geworden.” Verscheidene fabrikanten in de Vereenigde Sta ten hebben zich met de Japansche regeering in verbinding gesteld om jonge Japanneezen gedu rende eenige jaren bij zich te nemen, op eigen kosten hen in hun vak te onderrichten en hen daarna naar hun vaderland terug te zenden. Zij stellen zich daarbij ten doel, in Japan bekend te worden en aan hun fabrikaten een grooteren atzet te verzekeren. Men vleit zich, dat de daaraan verbonden geldelijke offersvoor zoo verre zij de vervaardiging van werktuigenla ken katoenen stoffen en meubels betreffen rij kelijk vergoed zullen worden door levendiger handel op Japan. Onder de Duitsche hoofden van nijverheids-ondernemingen moet de firma Kruppte Essenreeds voor eenige maanden een jongen Japanner in haar fabriek hebben op genomen. Wij Nederlanderszegt het Vadstaan sinds een paar eeuwen met Japan op vriendschappelij ke voet. Wij hebben er dikwijls op gepocht dat wij toegelaten werden in een land gesloten voor elk ander volk. Wij hebben er versjes op gemaaktdat onze driekleur daar wapperde, ter wijl Fransche soldaten onzen bodem betraden. Wat hebben onze fabrikanten gedaan? Bijvoor- Het Vaderland houdt voldat er in de wo ning van den verdachten de Jong een Oosten- rijksch effect is gevonden en voegt er nu zelfs bij dat dit stuk waarschijnlijk het nommer 123 draagt. Bovendien moet er ten huize van d. J. gevonden zijn eene teekening welke door eene uitdraagster is herkend als toebehoorende aan mevrouw v. d. Kouwen. Ook zou er volgens het Vad. tusschen een hoop couranten eene wasch- lijst gevonden zijnwelke vermoedelijk door de vermoorde Helena Beeloo is opgemaakt. Naar men aaa de Tijd mededeelt, loopt in den Haag het geruchtdat bij huiszoeking door de politie een vetpot is ontdektop welks bodem eenige aan mevrouw v. d. Kouwen ontvreemde kostbaarheden in nature begraven lagen. Verhnd moet dezer dagen aan zijn ouders een brief geschreven hebben, die ook in handen der politie is gekomen, en waarin hij schrijft, dat het hem erg berouwt met een man als Behagel op reis te zjn gegaan, en dat hij het in de ge vangenis zeer treurig heeft en gebrek lijdt. De verschillende getuigen blijven hunne ver klaringen volhoudenaan de verklaring van een zekere dienstmaagd, die de J. en B. uit het huis heeft zien komen wordtnaar men verzekert vooral zeer veel waarde gehecht. Dal Behagel en Verlind iets te gelde gemaakt hebben is zoo goed als zeker, maar men schijnt er maar niet achter te kunnen komen waar, Behagel was zoo arm, dat hij nog een paar da gen te voren te ’s Hage zijn jas heeft verkocht en eenige dagen later is hij te Rotterdam en te Antwerpen, met een mooi jasje uitgedost gezien. Volgens het Vad. moet hij er echter, toen hij gearresteerd werd, reeds veel minder netjes heb ben uitgezien. De Jong is tegenwoordig in de gevangenis in derdaad zeer rustig wel mompelt hij veel in zich zelf, maar overigens blijft hij bedaard. Curieus is de strijd tusschen Dagblad en Va derland, naar aanleiding van deze treurige zaak. Laatstgenoemd orgaan schijnt betere bronnen te hebben dan het andere althans het deelt in den laatsten tijd telkens een aantal bijzonderhe den medewaarvan het Dagblad niets wist. Dit wist dan niet beter Ie doendan de verha len van het Vad. voor sprookjes en canards te verklaren. Daarop antwoordt het Vad. heden als volgt «Er is iemand op ons bureau geweestdie verklaard heeft naar het kantoor van het Haag- sche Dagblad, dat door een der redacteurs van het blad de vriendelijke uitnoodiging tot hem is Aan den grijzen Schuttevaêr, den waardigen stichter der Schippersvereniging «Schuttevaêr”, vielen Vrijdag jl.bij gelegenheid van zijn 75sten verjaardag van onderscheiden kanten in en buiten de stad zijner inwoning, Zwolle, de overtuigend ste bewijzen van waardeering van zijn persoon en zijn werk ten deel. De totale opbrengst der rijksmiddelen over het afgeloopen jaar bedraagt 8,166,971.36*4 meer dan de raming, en f 4,873,334.18J/2 meer dan het vorige jaar. In de eerste plaats hebben tot deze belang rijke verhooging bijgedragen de accijns op het gedistilleerdde registratierechten en het recht van successie. Maar ook de in- en uitgaande rechten bekleeden daaronder eene voorname plaats, terwijl ook de accijnsen op de suikerde zeep het bier en het geslacht meer hebben opgebrachl. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te wetendat door den Raad dier CamBAntA. in ziine vergadering van den 13 Janu- BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEK Overwegende dat zich in de gemeente Wijrn- britseradeel een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan Gelet op de artt. 134 en 136 der Algemeene Politie-verordening Hebben besloten: te gelasten, dat drie uren na de afkon diging van dit besluit, alle in de gemeen te aanwezige honden moeten worden vast gelegd om tot 12 Februari 1873 vastge legd te blijven. Bij Zijner Majesteits besluit van den 17n dezer is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Lemmer jhr. mr. T. van Beyma thoe Kingma advocaat aldaar. bovenstaande zittingen achtereenvolgens afgehandeld en aangenomen de volgende hoofdstukken der staatsbegroo- tingmarine en finantiën met algemeene stemmenoor log, met 25 tegen 2 stemmen; koloniën en onvoorziene uitgaven met algemeene stemmen. De staatsbegrooting is daarmee afgehaudeld. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz van den 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners de zer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Direc te Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k.hetzij door de aanslagbil- letten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden, te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd, zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 21 Januari 1873, De Burgemeester voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente SNEEK; Gelet op art. 26 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72 Brengen door deze ter kennis der ingezete nen dat het register en de alphabetische naam lijst van de ingeschrevenen voor de lichting 1873voor ieder ter visie zullen liggen ter Se cretarie dezer Gemeente van den 20 tot en met 27 Januari 1873en dat door een iederdie tegen register of lijst bezwaren heeft in te bren gen, deze op de wijze, in art. 99 vermeld bin- nen den tyd der nederleggingbij den Commis saris des Konings in de Provincie moeten wor den ingediend. Sneek, den 17 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders van Sneek, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. e V 1 11 g. I. .1 SNEEKER COURANT. V v'z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1