GEMtENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. V. zaterdag 25 JANUARI. Bekendmaking. Kennisgeving, „Uitnoodiging Afkondiging. Kennis g e v i n g. 1873. a. b. Stad Sloten WETHOUDERS van 46); Jan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS 273, 12e j den 13 Janu- Het Gemeentebestuur van Sneek, overeenkomt. dat ter Provinciale Griffie te Leeuwarden j Ik. n- besluiten van beeren Ged. Staten, d d. 9 en 16 Januari 1873 (Prov. bladen no. 9 en 11); Brengt ter kennis der ingezetenen 15 io,« teit .50 44, r ar den 24 ren, */8 */2 l/3 *4 lande niet ma rine. Stok-, riet-en klingslagen komen er maar al te veel in voor. In 1868 deed de regeering een voorstel tot wijziging. Het werd in de af- deelingen der Kamer onderzocht, doch verder niet behandeld. Het is dus de schuld niet der regeering maar die der Kamerdat het crimi nele wetboek nog niet veranderd is. Verder herinnert het Paleis van Justitiedat eigenlijk ieder vonnis volgens de militaire wet boeken geveld onwettig is omdat die wetboe ken nooit behoorlijk zijn algekondigd De bevolking van Java en Madura (het leger hieronder niet begrepen) beliep uit December 1871 16,891 068 inwoners, zijnde 138,900 meer dan een jaar te voren. De bevolking bestond naar de verdeeling der rassen als volgtEurope- De Javabode bericht, dat met 31 Jan. 1873 de beer Gd. Busken Huet zal aftreden als redac teur van dat blad en als zoodanig vervangen worden door den heer H. B. van Daalen laatst leeraar aan de hoogere burgerschool te ’s Hage. anen 28,003, Ghineezen 181,732, Arabieren 8011, andere vreemde Oosterlingen 11,944, inlanders 16,661 378. De talrijkst bevolkte residentie is die van Soerabaye met 1,470.321, de minst bevolkte residentie die van Banjoewangie met 52,259 in woners. In het geheel telde men 4,439.975 mannen en 4 984.800 vrouwen en 7,466 293 kinderen. Euro peanen en hunne afstammelingen 8333 mannen, 6889 vrouwen en 11,781 kinderen, te zamen als boven; 28,003, waarvan 22,89z in Indie geboren. Onder de Em opeesche mannen telde men 3572 in ’s Lands dienst, 145 in contract met hel Gou vernement voor landbouwondernemingen, 911 in den handel, 2689 andere industrieeien en 1987 zonder beroep; voorts op Java en Madura als op de buitenbezittingen 1136. no. 12, betrekking heb- j van het Water schap de Huitebuurster Kadijken met dat der Zeven Grietenijen en Stad Sloten; voor den prijs van 5 Cent. Sneek 23 Januari 1873. I1AMERSTER DIJKSTRA, Burg. II. FENNEMASecretaris. Gelezen hebbende het in afschrift daarbij ge voegde besluit van sche Zaken, d. d. 15 Januari 1873 afd. Brengt ter kennis der ingezetenen dat de zitdagen voor den herijk van matenj gewichten en weegwerktuigen van tot 2 September 1873, zullen worden gehouden door den heer Dr. Ilazelhoff Roelfzema, adjuncl- ijker te Leeuwarden. Sneek, 23 Januari 1873. I1AMERSTER DIJKSTRA, Burg. II. FENNEMASecretaris. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Volgens de jaarlijksche circulaire, die de hee- ren A. E. de Wit en Zonen te Amsterdam uit geven zijn er thans in ons land in werking 31 beetwortelsuikerfabrieken terwijl er 1 in aan bouw is. Einde 1871 werkten er 23 zulke fa brieken en waren er 8 in aanbouw. De handel in beetwortelsuiker verkrijgt, volgens die zelfde circulaire, jaarlijks meer uitbreiding. van de ingezetenen De Voorzitter van den Raad der gemeente Sneek voldoende aan de Circulaire van heeren Gedeputeerde Staten van Frieslandvan den 9 Januari 1873, no. 27, brengt ter kennis van de ingezetenen navolgende «De Gedeputeerde Staten van de provincie «Friesland «Gelet hebbende op het 2e lid van artikel 75 «der Wet van den 4 Juli 1850, (Staatsblad no. «37); «Noodigenbij deze, de inwoners dezer pro- «vincie uit om, zoo zij in andere provinciën in de «rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daar- «van vóór den len April aan hunne vergadering «te doen blijkenten einde door haar daarop «kunne worden gelet bij de opmaking der lijst «van hoogst aangeslagenen voor de verkiezing «van de afgevaardigden ter Eerste Kamer van de «Sfalen-Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 21 Januari 1873. De Voorzitter voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te welendat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 13 Janu ari 1873 no. 8is besloten 1°. het gebruik, dat thans met vergunning of bij toelating door bijzondere personen van den publieken gemeente-grond wordt gemaakt, met intrekking der vergunnin gen of, voor zooverre deze niet bestaan met opheffing der toelatingen, op te zeg gen tegen den len Maart 1873. 2°. door afkondiging en, wat de houders van bepaalde vergunningen betreft, tevens door toezending van afschriften van dit besluit aan de betrokkene ingezetenen van die opzegging kennis te geven, met de mede- deeling dat, voor zoo ver zij hun gebruik na 1 Maart 1873 wenschen voort te zetten, volgens art. 12 der Algemeene Politie-verordening, de vergunning van het Gemeentebestuur moet worden aan gevraagd. Te Ridderkerk is aangehouden H. Dijnema uit Leeuwardendie schuldig zeide te zijn aan den dubbelen moord te ’s Hage Hg schijnt een Voldoende aan de uitnoodigingen, vervat in de landlooper te zijn en reist met een pas, die niet ,r' I met zijn naam overeenkomt. Men veronderstelt dat de man aan verstandsverbijstering lijdt. Hij is I naar Dordrecht getransporteerd en er is een on derzoek ingesleld. 18 Augustus I Onder de passagiers, door de heeren Prins I en Zwanenburg in den loop dezer maand naar Amerika geëxpedieerd, behoort ook de welbe kende kapelaan Gepkensdiena zijn ontslag uil hel Leeuwarder tuchthuis, nog aan het hoofd eener gemeente als pastoor heeft gestaan en thans in Amerika de kerk zal dienen. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tot regeling van het Kiesrecht enz van den 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners de zer gemeente uil, om, zoo zij elders in de Direc te Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15den Februari e. k., hetzij door de aanslagbil- letten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden, te doen blijken. En zal deze worden afgekondigd, zoo als ge bruikelijk is. Sneek den 21 Januari 1873, De Voorzitter voornoemd, 11AMERSTER DIJKSTRA. Het Paleis van Justitie bevat, naar aanleiding van de gruweldaden, onlangs te ’s Hage gepleegd, die velen meer dan gewoonlijk op eigen veilig heid bedacht doen zijn, een artikel over zelfver dediging. Volgens den Code Pénal is er noch misdrijf, noch wanbedrijf, wanneer de begane manslag of de toegebrachle kwetsuren, slagen of stooten door den werkelijken nooddwang der wettige zelfver dediging of verdediging van een ander bevolen werd. Die werkelijke nooddwang der weltelijke zelfverdediging strekt zich echter volgens het Duitsche stratwetboek veel verder uit dan vol gens het onze. Bij ons moet bepaaldelijk het lijf of leven van den persoon, die bij zelfverdediging zich aan een ander vergrijpt, bedreigd zijn, zal hij straffeloos blijven. Het Duitsche stratwetboek bepaalt dat ook hij die uit ontsteltenis, vrees of schrik de --..„a het rechi Van zelfverdediging over schrijdt, geen straf beloopt. BURGEMEESTER en de Gemeente SNEEK, Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na tionale Militie van (staatsblad no. 72) Bij de arrondisseraents-rechtbank te Amster dam is uitspraak gedaan in de zaak van de ven nootschap »De Kleine Courant,” eischeres tegen Gebroeders Bingèrgedaagden. De rechtbank, van oordeel zijnde dat het advies van deskundi- I gen niet voldoende was om de klacht van de eischeres voor het niet behoorlijk afleveren van het opgedragen drukwerk te rechtvaardigen, en de eischeres geen bewijs heeft geleverd van de wettigheid harer vordering tot ontbinding, heeft den eisch van de vennootschap «De Kleine Cou rant” ontzegd en dien ten gevolge den eisch in reconventie door Gebr. Binger gedaan, tot scha devergoeding voor het willekeurig verbreken van het contract, althans gewijzigd, toegestaan. Ten slotte heeft de rechtbank de vennootschap «De Kleine Courant” veroordeeld tol eene betaling van ƒ1000 per jaar aan Gebr. Binger, gedurende den duur der vennootschap, doch voor niet lan ger dan 25 jaren, voor welken tijd de vennoot schap was aangegaan, benevens tot betaling van in de kosten van het geding. De Gebr. Bin ger werden veroordeeld lot betaling van 'z4 in die kosten. Deze CO URA NI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 18 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is een voor de provinciën Friesland en Gronin gen belangrijke maatregel genomen. Met wij ziging zijner beschikking van 9 Nov. 1872, Litt. P., 9de afd., heeft de Ministeralleen voor zoo veel die twee provinciën betreft, bepaald, dat wanneer na den 21 dezer een stuk rundvee we gens longziekte wordl afgemaakt of daaraan is gestorven, al het overige rundvee dat zich ten gevolge van dat zeiklegeval in verdachten toe stand bevindtgelijktijdig met het aangetaste stuk vee of zoodra mogelijk nadat van den dood van een stuk vee aan longziekte aangifte is ge daan door de zorg van den burgemeesterna onteigening, zal worden afgemaakt. den 19den Augustus 1861 x en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46); Brengen door deze ter kennis van de belang hebbenden dat de loting dezer gemeente die in hel vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sten Dec. 1872 nog in leven waren en ingeze tenen van het Rijk zijn gebleven, zal plaats heb ben te Sneek in de Concertzaalop Zaterdag den 8 Februari e. k,des voormiddags ten 9 ure dat op den lOen dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, als mede datom vrijstelling wegens eigene militai re dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uit treksel uit het stamboekof een bewijs van i werkelijke dienstten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mili- tie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort, den 25 Januari en 1 Februari 1873. Sneek den 24 Januari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H FENNEMA. van Prov. blad no. 10, inhoudende het nieuw reglement voor den bedijkten, ver veenden en drooggemaakten Grooten Noord- woldër Polder in de gemeente Hemelu- I mer Oldephaert en Noordwolde; voor den prijs van 15 Cent. van Prov. blad bende tot de vereeniging liet Paleis van Justitie meent dat het crimi nele wetboek voor het krijgsvolk te minder herziening vordert dan dat voor de riet-en klingslagen komen Het Gemeentebestuur van Sneek Voldoede aan de uitnoodiging, voorkomende in het besluit van heeren Ged. Staten, d. d. 17 Ja nuari 1873 (Prov. blad no. 14) den Minister van Binnenland- 8ren*en van no. De redactie van het Paleis van Justitie geeft aan het laatste stelsel de voorkeur. Wat de buitenbezittingen aangaat, waaromtrent de opgaven veelzins op gissing berusten, worden SNEEK.ER COURANT 1. te >t. te 7/ zs 7 7*. 4/i s. rr zy zx f 4 IH1JUV y -t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1