MEWS- EN ADVERTENT1E-RLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER N. B 1 N N E N L A N I). 1873. No. 14. N G. ZATERDAG 13 FEBRUARI. e v i n Drie Hoogescholen. K e n n i s Bekend in akin g. I II. (Slot.) kt. an- Febr WETHOUDERS van 55,00 keur ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken’ de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. van strafvordering, Van politie- Adminislratief zijne verplichtingen ten zoover die te vervullen een goed zedelijk gedrag ta ir. te jland hem. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Balk ij c kei Balk 't 46 eren, Z-, Var- irden in. hij nooit iets. 10,a ’4 *4 van jiljen urjen lans Pie- An- k. Nije- :T/ 1 r BURGEMEESTER en de gemeente SNEEK Gelet op artikel 117 der algemeene politie verordening voor deze gemeente, vergunnen door deze op den 19en dezer maand, zijnde de ge boortedag van Zijne Majesteit onze geëerbiedig de», Koning zwervers en voetzoekers af te ste ken, doch niet vóór zeven uur des avonds. En za! deze worden afgekondigd, geplaatst in de Sneeker Courant en in afschrift gezonden aan den Commissaris van Politie, om te zorgen voor de naleving. Sneek den 14 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd RAMERSTER DIJKSTRA. De ’Secretaris II. FENNEMA. De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Amster dam heeft na belangrijke debatten, mgeleid door mr. van Nieropmet 54 tegen 4 stemmen aan genomen de volgende motie »Du Vereeniging volhardende bjj hare vroegere besluitenvindt de aanneming van liet Regeerings-onlwerp tot verlaging van den cencuswaf Amsterdam be treft, hoogst wenschelijk." De Tweede Kamer, is, tol hervatting harer werkzaamheden, bijeengeroepen legen Woensdag 26 Februari. er nog worden aangenomenmoet men ongehuwd of kinderloos- weduwenaar en ingezeten wezen, voor den dienst geschiktminstens 1,56 meter lang op den Islen Januari van het jaar der optreding ais vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan aanzien van de Militie waren voldaan en hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Gemeen te, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hij die bij de Zeemachtbij het Leger hier te Lande, of bij hel Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeit gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie loegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat bij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 14 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERS TER DIJKSTRA De Secretaris II. FENNEMA. ten een vak van onderwijs kunnen worden op gedragen, waarin hjj uitmunteen vak, dat ge zegd kan worden zijn vak te zijn. Op die wijze zou men goed en volledig on derwijs krijgen. Aan het hooger onderwijs wordt van Staats wege jaarlijks ongeveer 460.000 gulden besteed, welke som voldoende kan geacht worden’ voor één hoogeschool maar geenszins voor drie. De vereeniging van museabibliotheken en andere hulpmiddelen bij het hooger onderwijs, zou zeer veel goeds kunnen uilwerken. Aan elke der drie hoogescholen zijn belangrijke verzame lingen verbonden, doch geene er van is voltallig en te zamen vormen zij geen geheel. Het getal studenten, die zich aan de drie hooge scholen te zamen bevinden, is omstreeks 1200, en die allen aan ééne akademie te vereenigen zou verkeerd gaanzoo spreken sommige tegen standers, die echter vergeten of niet weten dat voor ruim 1 */2 eeuw er te Leiden juist zóóveel studeerdenwaaronder vele buitenlanders in de geneeskundeterwijl het getal studenten te Ber lin thans 4200 bedraagt. Een groot getal stu denten bij elkander is zeer nuttig, zoowel voor de ontwikkeling van en de kritiek voor de rich tingen, als om den ijver, beide van zeer vlugge en zeer middelmatige studenten, te prikkelen. Een groot getal is voor den omgang onder ling en de opvoeding van den geest, verre te ver kiezen boven een klein. Ten gevolge eener zoo wenschelijke vereeni ging, zou het studeren minder duur kunnen ge maakt worden. De hoogleeraar heeft een klein tractement (ƒ2200 a 2500) van den Staal; wat hij meer inkomen heeft, komt uit de college-gelden.(') Wie veel studenten heeft, ontvangt veel beloo- ningwie weinig heeft naar rato. De coilege-gelden zouden tot op de helft kun nen verminderd worden terwijl de hoogleeraren nogtans van betere conditie waren dan thans. Voor een college, dat 4 of 3 maal ’s weeks gedurende 1 uur (d. i. ^z4) gegeven wordtbe taalt de student ƒ30; voor 2 maal ƒ15 en voor 1 maal f7'/a. Latijn en Grieksch moet door ieder student betaald worden, zoodat de hoogleeraar in beide vakken jaarlijks 60 maal zooveel studenten als er jaarlijks aankomen, ontvangt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot 12 ure. De voordeelen, die in deze Gemeente aan hel voor haar als vrijwilliger optreden verbonden worden, zijn bepaald op eene premie van hon derd guldenin eens te voldoen na de finale goedkeuring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen jammerlijker uit, en staat het akademisch on- i derwijs in gehalte en omvang inderdaad verre ten achter bij hetgeen op hoogere burgerscholen met 5 jarigen cursus gegeven wordt. Het is dan ook vrij wat gemakkelijker in de natuurkunde te promoveren, dan een akte van bevoegdheid tot het geven van middelbaar on derwijs er in te verkrijgenvan meetkunde geldt hetzelfde. Het middelbaar onderwijs in beide wetenschap pen is veel uitgebreider en beterdan hel hoo ger. Wij spreken hier natuurlijk alleen van die leeraren welke examen hebben afgelegd geenszins van dezulken, die bij overgang zijn toe gelaten of, liever gezegd, binnengesmokkeld. Van dezen toch is geblekendat zij, examen afne mende, door de examinandi zijn vastgezel o. a nog op een examen in de gemeente Sneek ge houden waar de examinandus den examinator aantoonde, dat hij het glad mis had, tot groole hilariteit van dat publiek ’t welk op de hoogte was. De letterkundige faculteit aan onze hooge scho len is een fragment; een ding zonder kop of staartzonder ribben of hart. Over de theologie zwijgen wijzij behoort niet te huis aan de akademie. De theologie daarenbovendie op de hoogeschool geleerd wordtis de Nederduitse!) hervormde, en reeds daarom is het onderwijs in strijd met de uit drukkelijke bepaling der Grondwet. Aan de drie bestaande hoogescholen zijn 10 docenten in de theologie20 in de geneeskunde, 20 in de wis- en natuurkunde; 24 in de lette ren 13 in de rechtente zamen 75 gewone 4 buitengewone, 3 titulaire hoogleeraren en 5 lectoren. De hoogeschool te Berlijn heeft een personeel van 119 docenten, en is evenwel nog niet voltallig. Meer behoeven wij, dunkt ons, niet te zeggen, om aan te toonen, dat hel hooger onderwijs aan onze akademiën niet goed kan zijn. De drie hoogescholen vereenigd tot ééne, zou eene goede inrichting kunnen worden. Eendracht zou op die wijze macht kunnen worden; lei wijl thans, ten gevoige van versnippering van krach ten, slechts erbarmelijke fragmenten bestaan. Men beweert, dat zoo er slechts ééne hooge school ware, de richting eentoonig zoude zijn uit gemis aan concurrentie. Zoo zoude bijv. en daarop wordt vooral gewezen de theolo gie óf bepaald modern óf volslagen orthodox worden. Nogtans is die bewering onjuist. De hoogleeraar leidt wel maar richt niet. De richting der hoogleeraren in de theologie te Utrecht is ultra orthodox; uit Utrecht zijn nogtans de meest geprononceerd-moderne pre dikanten gekomen. Eene of vele hoogescholen doet weinig tot de richtingen, omdat de wetenschap niet aan plaats of persoon gebonden is en hij, die zich op de wetenschap toelegt, in het algemeen als een vrij denkend wezen mag beschouwd worden. Indien van de drie bestaande hoogescholen ééne wierd gemaakt, zou aan ieder der docen- *Be veelheid mag niet verkregen worden ten koste der volledigheid, en der deugdelijkheid. »Dat nu heeft in Nederland plaats.” Zoo eindigden wij ons laatste hoofdartikel en nu willen wij aantoonenctat dit inderdaad ’t ge val is. Van de 3 hoogescholen, die wij hebben, is er geen eenedie aan het doel beantwoordt. Er worden onderdeden onderwezen, maar geen ge heel. Dit geldt voor ieder der vijf faculteiten. Enkele gedeelten van de rechts-wetenschap wor den gedoceerd, van de overige is geen sprake. Wij zullen dit duidelijk maken. Ons burgerlijk recht is voornamelijk aan twee bronnen ontleendaan het Romeinsch recht en aan het Germaansch of, beter gezegd aan hel Bourgondische recht. Het onderwijs in het Ro- meinsche recht is vrij volledig, maar in het dere deel ontbreekt het ten eenenmale. Onder wijs in Nederlandsche rechtsgeschiedenis wordt niet gegeven, wel in die der Romeinsche wetten. De m beide rechten gepromoveerde, weet in den regel niets van de manier van procederend. i. van burgerlijke rechts- en want hij doet er geen examen recht verneemt recht ligt braak; internationaal recht is alleen bij name bekend. En zoo zijn er nog een tal van rechtsvakken, die aan de hoogeschool be hoorden geleerd te kunnen worden, doch niet voorkomen op de lijst der colleges. Een mensch gaal maar één gang, is, ten aan zien van het akademisch onderwijs, niet waar. Dezelfde hoogleeraar is bijv, belast met straf recht strafvordering staatsrecht volkerenrecht natuurrecht. Eén vak is natuurlijk zijn fort. Wat is dus een natuurlijk gevolg van de com binatie dat de professor-criminalist het staats- volks- en natuurrecht op den strafrechterlijken leest schoeitm. a. w. er slecht college over geeft. Het kan niet anders. Een hoogleeraar moet speciaiileit zijn, zal zijn onderwijs goed we zen. Daarin ligt vooral bet onderscheid tusschen hooger en middelbaar onderwijs. Te Amsterdam zijn voor de geneeskundige vakken 11 hoogleeraren, 5 lectoren en 6 privaat docentente zamen dus 22 leeraren; en nog klaagt men er over, dat het personeel niet groot genoeg is en de klacht is gegrondniet in alle vakken wordt onderwijs gegeven. Te Leiden bestaat de geneeskundige faculteit uit 8 titularissenUtrecht telt er 9 Groningen 5. Indien een onderwijzend personeel van twee- en-twintig niet voldoende is voor ééne inrich ting, hoe moet het onderwijs er dan wel uitzien, zoo een even groot getal, minus één, verdeeld is over dkie Met de natuur- en wiskunde ziet het OI JR A N i O’ n v. >3S O

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1