GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EJI ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE B I N N E N L A N D. A. t' 1873. No. 15. WOENSDAG H Y G IN E e v i n B ek endmaking. Kennis Zt ii. 5'4 SNEER ,00 M. Febr f onbegrijpelijk veel tot ling te nemen. e de idstra Post- 8% 2 <r rr 2 jr, r. jr. - !5 10, a 1''s 6% 3% t Dis- irmen Ana- i bui- 1. te Jchtg, iouwe 8% o COURANT. Te Delfshaven hebben, eenige gehuwde dame» zich tot den gemeenteraad gewendmet verzoek om de schooluren aan de school voor meer uit gebreid lager onderwijs voor meisjes te willen wyzigen. De gemeenteraad echter, in overwe- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. den dienst geschikt, minstens 1,56 meter lang op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdst p der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de Militiezoover die te vervullen waren, voldaan, en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. liet bezit van die vereischten, met uitzonde ring van de lichamelijke geschiktheid en van da gevorderde lengte, wordt bewezen door een ge tuigschrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Gemeen te, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer la vervullen heeft. Hij die bij de Zeemachtbij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend een getuigschritt heeft ontvangen, inhoudende,dat hij zich gedu rende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 14 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. Donderdag is te 's Gravenhage overleden mr. P. A. S. van Limburg Brouwer, in 1829 te Luik geboren bekend o. a door zyne studiën over Indische taal- en letterkunde in de Gids De overledene bad van 1864 tot 1867 zitting in de tweede kamer voor het kiesdistrict Almelo. vorderen kon. Daaraan een einde te maken, heeft veel moeite gekost, maar 't is nogtans voor een groot ge deelte gelukt. Tot bevordering van lichamelijke reinheid zijn er op enkele plaatsen inrichtingen aangelegd, waar men voor een bagatel een warm bad kan krijgen, en terwijl men dit neemt, het ondergoed gewasschen, gedroogd en glad gemaakt wordt. Hoe nuttig en heilzaam ookkan de behoef tige daarvoor toch zelden geld missenin den winter bijna zeker nooit. Van die goedkoops badhuizen maken dan ook zij, in wier belang ze te zijn weinig gebruik. Kan 't wel anders Zij zijn te duur en het is daarenboven natuur lijk, dat de maag in de eerste plaats bevredigd wordt, 't geen vele malen niet kan. Het verschaffen van meer lucht en meer licht in de woningen stuit af op ons schandelijk be lastingstelsel dat voor beide laat betalenalsof T een afkeer hadde van lucht en van lichttrou wens het kan, ’t laatste dan ook eigenlijk niet zien, nóch in aard, nóch in vorm. Zelfs de reinheid is zóó belastdat de arme haar moeielijk in toepassing brengen kan. De hygiëne gebiedt nadrukkelijk geheels af schaffing van ds bslasting op deurenvensters en stookplaatsen en van den schandelijken accijns op zout, zeep, bier en azijn. Over ’t algemeen is hel rioolstelsel, dat zeer slecht, en der gezondheid altijd nadeelig soms zelfs hoogst gevaarlijk was, veel verbeterd. Hetzelfde mogen wij dankbaar erkennen ten aanzien van den afvoer van faecale stoffenter wijl de gemeenten, die daartoe zijn overgegaan, jaarlijks uit die verbetering een niet onaanzien lijk middel van inkomsten hebben gevonden. Ten gevolge der toepassing van hetgeen de hygiëne beveeltzijn geheele buurten, van zeer ongezond, volkomen gezond gemaakt. Particulieren hebben ook het hunne tot het een en ander toegebrachteigenlijk gezegd wel het meestezoowel door ’l nemen van het initi atief, als door op den reeds ingeslagen weg ijverig voort te gaan. Echter blijft er nog veel te doen over. Eene menigte scholen zijn ware kweekplaat sen van ongezondheid bijna alle kerken zijn het en gewoonlijk worden door middel van de kerk gevaarlijke ziekten voortgeplant, dikwijls zelfs ontstaan zij er in. Er is echter een vreeselijk groot kwaad heeft, behoorde mede te werken en het bedrij ven van 't welk de Slaat zwaar moest straffen. Dat kwaad is de vervalsching van eet- en drinkwaren. Er staat straf opwij weten het welde Co de Pénal bedreigt legen den verkoop of ver- lierder van vervalschte dranken, of van dezulken, welke voor de gezondheid schadelijke toevoegselen bevatteneene boete van 3 tot 5 gulden en is dat art. 475, b°, later ook tot spijzen uitgebreid maar van den vervalscher zelven is geen sprake buitendien wordt hel artikel niet gehandhaafd gezegd worden opgericht I omdat er geen controle bestaat en keurmeesters bijna overal ontbreken. Het toezicht op de eetwaren behoordeeven als dat op maten en gewichten, van Staatswege en onafgebroken te geschieden. Te weinig voor zijn geld te krijgen is slechts finantiëel verlies, maar vervalschte spijs of drank te gebruiken gaat de gezondheid aan en verkort het leven, of doet het dadelijk verliezen; men herinnere zich het te Harlingen voorgevallene met prof. KI. Mulder. Treuriger wijze ontvangt voornamelijk hij die in het klein kooptbijna alles, wat hij koopt, vervalscht. In tijd van schaarschte wordt zelfs ’t regen water vervalscht. Tegen vervalschingen behoorde de Staal te waken. Aan den eenen kant gedoogt hij niet, dat een zieke zich vrijwillig laat bekwakzalverenterwijl hij aan den anderen kant het rustig aanziet, dat zieken met gezonden, zoo dikwijls zij iels nutti gen, ongezonde spijs of dranken gebruiken zelfs meermalen dadelijk, bijna altijd langzaam, ver giftigd worden. Tegen kwakzalverij kan ’t individu zelf wel waken, tegen vervalsching van levensmiddelen niet. Daarom rust de plicht er van op den Staat. Dat dan één der 80 afgevaardigden het initia tief neme tot eene wettige beteugeling van het groote kwaad 1 Door dat te doen, zal hij den tijd meer nuttig besteden, dan met uren lang te woordenrijken over het wezen van het zijn, of ’t verschil tus- schen 2 maal 3 is 6 en 3 maal 2 is_6. In ons nummer van 23 Sept. 1871 hebben wij nog al uitvoerig melding gemaakt van een bij onzen gemeenteraad ingediend schrijven van het raads lid den heer P J van Beijma over den afvoer van faecale stoffen en den toestand van privaten en urinoirs in onze gemeente en voorstellen desbetreffende. Ook de heer B. bracht toen in herinnering dat een der eerste plichten van een gemeentebestuur isde bevordering van volksgezondheid In zijne laatste vergadering (10 Febr. 1873J is dan ook naar aanleiding eener door den beer B, gestelde BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan de resolu tie van den heer Commissaris des Konings in Friesland, van den 17 Februari 1873, ie af- deeling no. 319, brengen, door deze, ter ken nis van de ingezetenen: dat de, bij besluit van den 4 Februari j. 1., Ie afdeeling no 246 voorgeschreven, lijdelijke afsluiting der groote wegen in deze provincie, voor zware vrachten met den 19 dezer j. 1. zal zijn opgeheven. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort, tevens met plaatsing in de Snee- ker Courant. Sneek den 18 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, Gelet op zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot 12 ure. De voordeelen, die in deze Gemeente aan hel voor haar als vrijwilliger optreden verbonden worden, zijn bepaald op eene premie van hon derd gulden, in eens te voldoen na de finale goedkeuring en indeeling. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomenmoet men ongehuwd of Tot de gevolgen der modernewij zouden haast zeggen humanewereldbeschouwing be hoort de overtuiging, dat men elkanders gezond heid niet mag benadeelen, integendeel te zamen werken moet tot het verbeteren van den alge- meenen gezondheidstoestand en dat het dus op den weg van Staatgewest en gemeente ligt, bestaande beletselen weg te nemen en inrichtingen daar te stellen, welke aan het beoogd wordend doel dienstig zijn. Meer menschelijkheid en een beter inzicht in de waarde van ’t algemeen belang, hebben sa mengewerkt, met de waarschuwingen van des kundigen, maar vooral met de treurige onder vinding uit het verwaarloozen der volksgezond heid opgedaan, om een begin te maken met de hygiënische voorschriften in toepassing te bren gen. Het is vooral de cholera-epidemie geweest welke de oogen der gemeentebesturen heeft ge opend voor de noodzakelijkheid zich de volks- zondheid aan te trekken. De Gemeentewet heeft het later mogelijk ge maakt uitgaven voor hygiëne te doendoor, in art. 205, q, haar op te nemen onder de artikels van de begrootinghaar daar nplaatselijke ge- zondheidpolitie” noemende. Bij het onjuiste van dien naarn welke tot gansch verkeerde voorstelling der zaak zou kun- nen leidenzullen wij niet stilstaan, maar ver melden dankbaar, dat de Gemeentewetgever haar heeft opgenomen in de wet van 29 Juni 1851, Stbl. no. 85. Reeds dadelijk bij de cholera-epidemie ves tigde zich in vele groote steden de aandacht op de wijken die het meest te lijden haddenen bevond men, dal, deed de inrichting der wonin gen veel kwaad aan de gezondheid der bewo ners er nog zoo veel anders en ergers was, dan nauwe stratenbekrompen woningenge brek aan licht en lucht, slecht of onvoldoend voedsel, ongezond water. Dit alles kan uit den aard der zaak slechts gedeeltelijk en eerst lang zaam veranderd worden. De stralen zijn sedert in vele gemeenten ver breed slinkende grachten en vuile slooten ge dempt. Er zijn betere woningen gebouwdaan de zuivering van het drinkwater is veel gedaan; en dat alles heeft veel geld gekost. Maar er bestonden nog andere oorzaken, die niet geringer zijn te achten dan de genoemde de handelingen der menschen zelf. Zoo heeft men bevonden, dat, in enkele wij ken der stad Utrecht, in hetzelfde vertrek waar 't huisgezin woonde een varken werd gemest en wel onder de bedstede, waarin man en vrouw en twee kinderen sliepen dat hier en daar ge noemde plaats tot mestbewaring diende. Goten de privaten zag het er uit cn zoo scheen men i de gezondheid benadeelen en de epidemiën be- j werden niet loópende gehouden. Met 'l om van te walgen; motie, door den gemeenteraad besloten in de” eerst- met opzet alles te doen, wat volgende vergadering bedoelde voorstellen in behande- lino* fft nptnpn ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. kinderloos- weduwenaar en ingezeten wezen, voor

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1