GEMEEME EN UET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS" IN ADVERTENTIE-'BLAD VOOR DE N. I N N E N L A N D. I B 1873. No. 16 ACH T-H N-T WINTIGSTE J 22FEBRUARL ZATERDAG A a n de Kiezers. e i I I* ANTHONIE MOENS VERGADERING van den Geineente-raad van Sneek, or Maandag den 24 Feb. 1873, ’s voormiddags 10 uur. I. I 1 J I >'4 SNEEKER COS H i A Balk kt. f u. Tot nu toe werden de noordelijke provinciën Febr. van stemopnemers ter verkiezing van een lid der 2e Kamer van de Slaten-Generaal. 15 Voorstel van den heer J. H. Smits, tol wijziging der in structie van den Secretaris en aanvulling der Gemeente-begrooting 1873 met een post voor op making der Raadsverslagen. 16. Ingekomen stukken. Het subsidie, ad 351,000 thaler voor den spoor weg Ihrhove-Nieuwe-Schans is door het Pruisi sche Huis van Afgevaardigden met eene geringe meerderheid verleend. De commissie had met ;5 10,a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. t 70 erem 3 i. tGjc- te s de Heefs de vorige week het Wageningsch Week blad (door het Dagblad geprezen geeselen aan bevolen zijn laatste noinmer geeft een andere proeve van zijne reactionaire begrippen. Hel wil aan de Joden het burgerrecht ontnemen. Zy mogen wel in ons land wonen, maar dat zij de zelfde rechten als de Christenen verkregen, acht het Weekblad verkeerd. zers toch kennen den heer Moens; zij kennen zijne politieke richting; zij weten hoe hij, nu reeds sedert jaren, meê vooraan stond in de rij dier verte genwoordigers, welke vooruitgangl in hun vaan del hebben geschreven. Zij weten dat by - ƒ36 Var- irden Men leest in ’t Vad »De Minister Geertsema isnaar de Haag- sche correspondent van de Weesper Ct. verneemt, in de censusquaestie vaster besloten dan ooit, om zijn voorstel te handhaven, dal hij dus met kracht in de Kamer zal verdedigen. Alle pogingen om hem lot het tegenovergestelde te bewegen en hem er dus toe te brengen de zaak op de lan ge baan te helpen schuiven, zijn afgesluit op zijn loyauteitwaaraan ook zijn politieke tegenstan ders hulde moeten brengen. »Wy gelooven dat deze correspondent goed is ingelicht. Ook ons is van gewoonlijk goed onderrichte zijde hetzelfde meegedeeld.’' >2,00 keur Even als vele andere kamers van koophandel hebben ook die te Amersfoort en ’s Hertogen- bosch het verzoek ondersteund, dat bij de her vorming onzer rechterlijke instellingen de recht spraak in handelszaken worde opgedragen nan rechtbanken van koophandel. I man uit één stuk met een helder hoofd en een warm hart begaafd van heelerharte de 1 i- berale beginselen is toegedaan. Zy heb ben zijne houding in ’s land vergaderzaal kunnen gadeslaan en zullen moeten erkennen, dat de heer Moens steeds op zijn post was, als daar de volks belangen een warmen en talenlvollen verdediger noodig hadden. Wij behoeven slechts te herin neren aan zijn warmen strijd vóór het openbaar onderwijs en tégen de verhoogde uitgaven ten behoeve van onze begrootingen van oorlog. Voor al op het gebied van onderwijs heeft de heer Moens bewezen te zynthe right man on the en vertrouwendat het onedel wapen van ver dachtmaking dat zoo vaak, helaas 1 bij ver kiezingen gebruikt wordt nu niet zal worden i ter hand genomen. En daarbij zal de politie ke moraliteit zeker niet verliezen 1 Wij noemden zoo even den aanstaanden ver kiezingsstrijd een strijd van beginselenwij heb ben er op gewezen dat beide richtingen in hare candidaten waardig vertegenwoordigd waren ons blijft thans nog over den candidaat onzer richting met een enkel woord bij de kiezers aan te bevelen. Maar neen 1 wij meenen dat elke verdere aan- Men schrijft uit Helmond dat ook de land- bouwclubs als een gevaarlijke nieuwigheid in den ban zijn gedaan. Onlangs werd op een dorp na bij Helmond zoodanige club opgericht en een wan- delleeraar zou er een voordracht houden. Op eens heette de landbouwclub een uitvloeisel der vrijmetselaars en de wandelleeraar de anti-christ in eigen persoon. Dit berichtvan goede zijde afkomstig, vond onder de landbouwers algemeen geloof. Beklagenswaard zijn de slachtoffers, maar wat te zeggen van leidersdie de goedgeloovige schare aldus misleiden ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel daarboven 7'/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. ren strijd te gemoet. Tegenover het oudlid der Kamer, den heer van ons A. Moens, die door de verschillende liberale kies- geven vereenigingen weer met aandrang wordt aanbe- met flinke meerderheid tot afgevaardigde voor dat Uw eigen belang en dat van an- richt place, wiens zaakrijke en grondige advie zen zelfs door zijne tegenstanders geprezen wor- en wiens voorlichting velen in de Tweede Kamer niet gaarne zouden missen. Wij gelooven dan ook nietdat daarvoor veel behoeft te bestaanindien de vrijzinnige i ons district Dinsdag e. k. getrouw ge- Danver- vertrouwen we, is de herbenoeming van den heer Naar wij vernemen zegt de Arnh. Crt. is door den Minister van Justutie aan de be waarders der huizen van verzekering eene ver- hooging toegekend van ƒ100. Is uit een eerste stap tot verbetering van het lol der rechterlijke ambtenaren, dan doet het ons genoegen, dat de Minister juist aangevangen is met de lagere kringen in plaats van, gelijk veeltijds het ge val ismet de hoogste te beginnen. In den Haag loopt het gerucht dat aan allo ambtenaren eene verhooging van jaarwedde zal worden toegekend. Men spreekt van 25 per cent. Of genoemde verhooging eene aanvankelijks bevestiging van dat geruchtdan wel de oor zaak er van is, durven wij niet beslissen. volen staat als candidaat: de heer Mr. L. de Tweede Kamer zal worden gekozen het oud- een man voor wien zelfs lid den heer geven. Vooral bij deze verkiezing zien wij een zwa- vrijzinnige kiezersgetrouw aan hun verleden thans aan een der waardigste vertegenwoordigers van ons district op nieuw hun mandaat zullen en dat alzoo Dinsdag 25 Februari e. k. PUNTEN TER BEHANDELING. 1. Resumtie der notulen. 2. Bericht van H. Postmus, dat de benoeming tot Commissaris der beurtschepen door hem is aangenomen. j van grond op grondrente (aangehouden). 4. Idem j van Jan de Graaf, met dezelfde strekking. 5. I Idem van C. de Vries Hz., om eervol ontslag als 1 hulponderwijzer. 6. Idem van J. J. van der Veen, veerschipper op Franeker, om verandering van het uur zijner afvaart van Sneek op Dins dag. 7. Idem van G. S. Hofstra c. s.om voorziening in eene waterlossing nabij de trek vaart. 8. Idem van den heer J. D. Bouma c. s., om de bleekjes langs het Baltusstreekje inge- I bruik te mogen houden. 9. Aanmerkingen van den Gemeenteraad van Schiedam op het Regle- ment met vrachttaiief voor hel beurtveer Sneek- Schiedam. 10. Rapport der Commissie van on- onderzoek in zake de uitkeering der jaarwedde van den 3den predikant bij de Hervormde Ge- bevehng gerust achterwege kan blijven. De kie- meente. 11. Voorstel van den heer Jhr. Mr P. J. van Beijma, omtrent de exploitatie van tae- cale stoffen, en de inrichting van publieke sekre ten en urinoirs. 12. Mededeeling van den Gemeente-onlvanger, omtrent nalatige debiteuren der gemeente. 13. Af- en overschrijving op de Gemeenle-begrooting 1872. 14, Benoeming De benoeming van onzen afgevaardigde den heer A. Moens, tot inspecteur van hel lager on derwijs in de provincie Utrecht, heeft eene bui tengewone verkiezing ter benoeming van een- lid van de Tweede Kamer der Slalen-Generaal in ons hoofdkiesdistrict noodzakelijk gemaakf(*). Door den minister is bepaald, dat deze op Dins dag 25 Februari e. k. zal plaats hebben. Naar aanleiding der aanstaande verkiezing heb ben wij gemeend een kort woord in ’t midden te moeten brengen en hel den kiezeis Ier over weging aan te bevelen. Een der schoonste rechten, den nederlandschen staatsburger bij de grondwet van 1848 toege kend, is het recht, zelf de afgevaardigden te kie zen, die hem in 's lands vergaderzaal zullen ver tegenwoordigenom daar zijne belangen en die van geheel het Nederlandsche volk(2) te behar tigen. Daardoor toch ziel hij zich in staat ge steld middelijk invloed uit te oefenen op den gang van zaken in onze groole staatshuishouding; en 't zal wel onnoodig zijn, te wijzen op het groote belang ’l welk hij daarbij heeft. En toch schijnt het wel, alsof niet allen daar van nog genoegzaam zijn doordrongen. Immers bij elke verkiezing ’t zij voor gemeentelijke- provinciale- of landsvertegenwoordiging doet zich het treurig verschijnsel voor, dat een groot deel der kiezers geen gebruik maakt van zijn burgerrecht Eene vergelijking van de kiezers lijsten met het getal uitgebrachle stemmen, geeft meestal een treurig resultaat. De hoofdoor zaak van dit bedroevend verschijnsel meenen wij te moeten zoeken in de jansalie-achtige onver schilligheid die ons volk nog zoo vaak blind maakt voor zijn eigen belangfen. Hel besef, dat elk recht in casu een voorrecht^3) eene verplichting meebrengtschijnt nog lang niet algemeen genoeg wortel te hebben geschoten bij de kiezers. Menigeen toch beseft niet, dat hij, met zijn recht als kiezer, ook tevens de zedelyke ver plichting gekregen heeft daarvan gebruik te ma ken. Toch is dat »niet gebruik maken’ van zijn recht als kiezer minder verschoonbaar als men zou denken. Zonder daarover thans in ’t breede uit te wei denherinneren wij den kiesgerechtigde alleen aan de nadeelige gevolgendie voort kunnen vloeien uit zijne laakbare onverschilligheid. Want dal gevolg ligt voor de band. Door van de stembus weg te blijven verzuimt men met maar alleen zijn burgerplicht, maar ver- (1) Art kt Grondwet 4e lid, luidt aldus Leden der Stuteu-Geueraal een bezoldigd staatsambt aanue mende, of uevoidering in de staats-dienst verwervende, houden op leden der Kamer te zijn, maar zijn dadelijk weder verkiesbaar. (2) Art. 74 Grondwet. (3) Zoolang de tegenwoordige maatstaf gebezigd wordt om kiesbevoegdheid te meteu, zoolang zal bevoor rechting beslaan van het kapitaal en zal art. 74 der grondwet een leugen blijven. Gelukkig evenwel komt men meer en meer tot de overtuiging, uat de „plutocratie" heeft uitgediend. - - - J laissez aller! als eenigen politieken leefregel schijnt kiezers in te hebben aangenomen. Zij mogen wel beden- bruik maken van hun burgerrecht, ken: na hoeveel strijd en moeite telkens in ons hoofdkiesdistrict de candidaten hunner richting Moens verzekerd. de overwinning behaalden, en hoe dus enkele stemmen meer of minder den doorslag kunnen steeds vertegenwoordigd door mannen van de li berale richtingwij wenschen van hartedat de onachtzaamt men tevens zijne eigene belangen en die van de geheele richting welke men is toegedaan. Door onthouding toch steunt men de politieke richting, welke niet de zijne is en geeft dus aan zijn partij vrij spel. Door zóó te handelen, door zoo weinig blijk te gevendat men zijn bur gerrecht op prijs stelttoont men eigenlijk het niet waard te zijn. Aan alle kiesgerechtigden, onverschillig welke hun politieke richting is, roepen we dan ook met ernst en nadruk toe: maakt gebruik van Uw rechtbetoont hel door Uwe opkomst bij de stembus, deren U niet onverschillig is. J Aan de vrijzinnige kiezers in ons district meenen den we dit waarschuwend woord bovenal te moeten richten. Bij hen toch heerscht niet het minst die i laakbare onverschilligheid die 't laissez faire vrees W. G. Keuchenius; i de politieke tegenstander achting moet gevoe- I len, al k.in men zich dan ook niet vereenigen met de door hem voorgestane richting. Door de anti-revolutionairen c. s. kon dan o. i ook zel den een gelukkiger keuze worden gedaan bij het stellen van een candidaat. Maar zelden zal dan ook, als bij de aanstaande verkiezing, de strijd op zulk zuiver terrein zijn gebracht als thans. 't Geldt nu toch een strijd tusschen beginselen, waarvoor de beide groote richtingen op politiek gebied den kiezers in ons district wederzijds een hunner uilnemenste representanten komen aan bieden. Zoo ooit, dan mag men bij deze ver kiezing nu ook wederzyds loyauteit verwachten 3. Adres van Th. J. Zandstra, ter bekoming van Jan de Graaf, met dezelfde strekking. 5.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1