NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. EN. B I N N E N LA N1). 1873. No. 17. A. C II T-K N-T W I N T I G S T B] J WOENSDAG 26FEBKUARI. Het zilveren feest der Grondwet. 11 Kennis e v i n g. I 3n. D - 1,00 i M. Febr >3 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7‘/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht» -- Deze COURANI verschijnt WOENSDAGS en ZATEP.DAGS» Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. wensch. Hel feest der Grondwet zij een waarachtig nationaal volksfeestl Te Groningen is voor hel Thorbecke-monu- ment bijeengebracht netto f 1428, Ag van Aetna 74 ji verl ti udsend ihuizeu tegen het kohier bij den- Gemeenteraad kan in dienen. Sneek den 25 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. >6% »S/. 25 11 19 '8% 17% 16’/, 57 >49, 5 10, a ian en je d. endlik, e Boer, i Wier*7 acob v Cor- - Mei- d Zee ’olsma usticus Sjoerd- oerti Te Leiden is Vrijdagavond overleden de heer P. II. baron Taats van Amerongen tot Nate- wisch sedert 1850 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. van 14 October het Staatsblad van dien Naar Sempervirens meldt, is de tuinbouw-len- toonstellingdie in de maand April te Amster dam zou gehouden worden, een jaar uitgesleld. „Ach wat een uarc tijd was Drukpers- en bij de laatste bestond slechts in Wetlelijk was lijk was 't, zonder eenigen twijfel, de Ned. Herv. Nederland heette een eonstitutioneele Slaat te z(jn, maar was ’t slechts in schijn. Eindelijk kon ’t niet langer en had de Tweede Kamer in ’39 den moed de 10 jarige begrooting, te beginnen met Hoofdstuk I (Huis des Konings) af te stemmen. Herziening der Grondwet was nu onvermijde lijk geworden, en Willem I trad af den 8 Octo ber 1840. De herziening van ’40 bracht weinig verande ring in den geest der zoogenaamde Grondwet van ’15echter verbeterde zij veel, maar vol deed geenszins. Later werd er een nieuw ontwerp gemaakt, doch ’l was Willem II te liberaal. Eindelijk kwam ’tjaar ’48, en zoowel buiten als binnenlandsche omstandigheden maakten eene nieuwe Grondwet noodzakeliju. Men zegt, dat de toestemming van Willem II vooral te danken is geweest aan de waarschuwin gen van Oranje’s waaraclnigen vriend, jonkheer van Bevervoorde, een man, die, sedert eenige jaien van 't hof verbannen, in den nood van ’48 weder in gunst on.vangen werd. Doch, hoe T ook zij, in 1848 brak de dageraad van Nederlands eonstitutioneele vryheid aanen Op de plaat van het jongste Spectator-nummer ziet men een régisseur, die met een buiging voor het voetlicht treedt, en wiens gelaatstrekken een sprekende gelijkenis verloonen met die van den heer Duilert, voorzitter der Tweede Kamer. Bo ven de plaat staat: Heropening der Tweede Ka mer’, en er onder: »De régisseur: liet spijt ons zeer het publiek te moeten teleurstellen maar door oneenigheid van de voornaamste sujetten kunnen de verwachte inlrigue-stukkenDe cen sus of de reglerlijke organisatie niet opgevoerd worden." De Haagsche commissaris van politie Beukman heeft zich Vrijdag morgen naar Schoonhoven be geven, vanwaar hij des avonds is teruggekeerd met belangrijke berichten, die wellicht tot de ont dekking van de bij den dubbelen moord gestolen voorwerpen kunnen leiden. Zaterdag zijn door hem en de inspecteurs Hardenberg en Mertzin tegenwoordigheid van de heeren officier van justi tie, rechter-commissaris en griffier bij de recht bank, in de woningen van de drie verdachten en in die van een vierden persoon huiszoekingen ge daan, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaalddat ook in de Provinciën Zeeland NoordbrabantLimburg Gelderland, Overijsel en Drenthe, na 25 Febr. 1873, wanneer aldaar een stuk rundvee wegens longziekte wordt afge maakt of daaraan is gestorvenal het overige rundvee hetwelk zich tengevolge van het ziek e geval in verdachten toestand bevindt gelijktijdig met het aangetaste stuk vee of zoodra mogelijk nadat van den dood van een stuk vee aan long ziekte aangifte is gedaan door de zorg van den burgemeester na onteigening zal worden afge maakt. 8'S '5 9, werd met het Willem-éénsche régime voor goed gebroken. Directe verkiezingen, rninisferiëele verantwoor delijkheid, ’t beginsel van scheiding tusschen Staat en Kerk, éénjarige begroeting, vrijheid der ver tegenwoordiging, (recht van amendement en ini tiatief) recht tot vereeniging en vergadering openbaarheid en onderzoek, afschaffing van stan- den-privilegiën, vrijheid van onderwijs en druk pers, mildere bepalingen omtrent handel en nij verheid en nog een onnoemelijk groot aantal an dere goede dingen meer, zijn de gevolgen van de Grondwet van ’48 In 1848 werd Nederland, om T zoo eens uit'te drukken, weder geboren, wat staatkunde en staat kundig leven betreft. In plaats van geheimhouding kwam: openbaar heid, voor begunstiging en willekeur: rechtde duisternis, waarin alle zaken van bestuur gewik keld waren, moest plaats maken voor openbaar heid; eerlijkheid verving geknoei; geldverspilling moest wijken voor zuinigheidkortom in 1848 kon Nederland weer zich zelf wezen. Wanneer wij bedenken, hoe het voor ’48 in ons land geschapen stond, wat er gebeuren kon en ook gebeurde, dan staan wij verbaasd, zoowel over onze trage lijdzaamheid, als over den groe ten stap toen voorwaarts gedaan en dan buigen wij vol dankbaarheid en eerbied het hoofd voor de nagedachtenis van hem, aan wien wij vooral de Grondwet van ’48 verschuldigd zijn. Thorbecke en Nederlands politieke Vrijheid zullen immer te zamen genoemd worden en on afscheidelijk zijn. Laat ons dan, even als onze Israëlitische broe ders en met hen, den 14 October een Vreugde dag der Wet vieren; laat ons dankbaar terug zien op al ’l geen in die kwart eeuw tot stand is gekomen en, naar aanleiding der toen gebo rene Grondwet, nog komen moet en komen zal, zoo geen conservatieven of clericalen ons naar den tijd van vroeger terug voeren. Dat zich nu reeds commissiën vormen en ge zelschappen zich vereenigenom, met ter zijde stelling van politiek- en kerkelijk geharrewar, den dag var. 14 October 1873 feestelijk, maar te vens dankbaar, te vieren. Dat op dien dag hel zoo vaak misbruikte en zeldzaam toegepaste spreekwoordEendracht Maakt Macht waarheid worde, is onze oprechte Ministers waren; binneulandsolie zaken; I. M. de Kruipenner fiuauiiën P. P. var Bos“e; bu.teidaud- sche zaken; L. A. Dighteuvelt j justitieD. Donker Curtius oorlog I. 11. Voet; marine: J. O- Rijk ko loniën G. L- Baud; hervormde eeredieost: S. van Heemstra en Koomsch Katholieke eeredienst: J. A. Muisaers Dit ministerie had wegens zijne houding den bijnaam gekregen van „tusschen licht en donkek' (*j Vgi. de destijds nog liberale Arnhemsche Courant Van die dageu (3j Onder de Belgische leden waren er, die hunne, afkeurende stellijnen hebben gemoiivee.d Zij wilden de Vlet met, vooral om hel Hoofdstuk «ver den godsdienst Haar om die reden af te stemmen was. volgens IV1L- LI.M 1, ongeoorloofd Men «ie »iju besluit tot afkondiging van 24 Augus tus 1815 in hut ütajtsblad van dat jaar. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp, betreffende den aanleg van rijkswege te Vlissingen, van een gemetseld droogdok. Do daarvoor benoodigde uitgaven worden berekend op ƒ1,400,000. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging aSchuttevaér’” heelt bij adres aan den Koning verzochtdat het Z. M. «moge behagen om als nog le doen bewerkstelligen”, dat de commissie tot onderzoek der bezwaren welke het kanaal van Amsterdam en de Oranjesluizen voor dts BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen datin hunne vergadering van den 22 dezer maand voorloopig is vastgesteld hel kohier van belasting op de binnen deze gemeen te gehouden wordende Honden voor het jaar 1873; en dat dit kohier, te beginnen den 26 dezer maand, gedurende 14 dagen, ter Secreta rie alhier voor een ieder ter inzage is nederge- legd binnen welken lermjjn elk zjju bezwaren Het zal op denzelfden dag, waarop de Israë lieten den Vreugdedag der Wet vieren en waar op vóór 10 jaren de eerste spoorweglijn in Fries land geopend werd, juist 25 jaar geleden zijn dat de Grondwet, waaronder wij leven, werd af- gekondigd. Het geschiedde bij publicatie 1 8 4 8, opgenomen in datum no. 71 De vreugde over de Grondwetherziening was bijna onverdeeld, want iedereen was liberaal ge worden, behalve één man, die reeds toen en nog in de Tweede Kamer zit, t. w. Utrechts burge meester Mr. N. P. J. Kien want dat was reeds toen onmogelijk(2). Met de Grondwet van ’48 brak een nieuwe politieke toestand voor Nederland aan. De Grondwet van ’48 moet beschouwd wor den als de eerste, die, met medewerking der vertegenwoordiging, in het koninkrijk is tot stand gekomen, al wilden velen aan haar slechts den naam schenken van nieuwe redactie, zich beroe pende op 't geen Hoofdstuk II bevat, maar hoofd zakelijk met het doelom die van ’15 zooveel mogelijk te handhaven. De Grondwet van 1814 is niets anders ge weest dan eene geoctroyeerdezij is noch in discussie gebrachtnoch op behoorlijke wijze voorgesteld, maar voetstootsals ’t ware bij ac clamatie en zonder eenig onderzoek, aangenomen. Die van ’15 was feitelijk afgestemd doch »va- der Willem” zeidedat zekere tegenslemmers niet hadden mogen(3) tegenstemmen en dat de wegblijvers natuurlek er voor waren, en deze bij elkaar geteld zou eene meerderheid hebben ge geven van eenige voorstemmersderhalve ioas de Grondwet aangenomen. Die Grondwet vestigde de verkiezingen met trappen, uit drie standenridderschap, steden en plattelandgaf aan den koning eene nagenoeg absolute macht in en over de koloniën, en maakte hem verantwoordelijk; dus kon hij doen en laten, wat bij goedvondeene faculteitvan welke SNEEKER COURANT. dat bedroefd verleden” Bilderdijk. „Tune est bibendum, tune pede libero pulsanda tellus.” Horatius. Willem I herhaalde malen gebruik heeft ge maakt. Zij voerde eene Eerste Kamer in en maakte de Tweede tot eene om de 10 jaren op tredende stemmachine. De begrooting was namelijk in 2 deelen ge splitst de algemeene bevatte »alle zoodanige ge wonezekere en steeds voortdurende uitgaven, welke uit den gewonen loop der zaken voort vloeiende, in het bijzonder tot den staat van vre de betrekking hebben’’; de bijzondere bevatte: >die buitengewone, onvoorziene en onzekere uit gaven, welke inzonderheid, in tijden van oorlog naar voorkomende omstandigheden, moeten wor den geregeld.” De eerste had 10 jaren kracht, de laatste was voor 1 jaar. Daaruit volgde van zelf, dat de Kamer, na de begrooting te hebben goedgekeurd, (wijzigen ver mocht zij niet) gedurende de 10 daarop volgende jaren niets le vertellen hadergo een volsla gen nul in 't cijfer was. Met die éénjarige begrooting werd ’t zoo nauw niet genomenhel stelsel van af- en over schrijving was er om toegepast le worden en overigens werd, als 't noodig was, de leer der noodzakelijkheid opgevolgd. Waren er al eens ongehoorzame of niet volg zame Tweede Kamerleden (de Koning benoemde die der eerste), dan kregen de Provinciale Sta ten in last hen niet te herkiezen (bijv, van Nes van Zuylen) terwijl hun te kennen werd gege ven, wien men wél en wien men niet verlangde. De middelen werden eens voor altijd bepaald, tenzij de Koning het anders noodig achtte. godsdienstvrijheid (men denke aan de zaak der afgescheidenen) naam. er geen staatsgodsdienst, feite-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1