NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT WEL IN. 1873. No. 18. ACH T-E N-T WIN T J 1 MAART. ZATERDAG n. V olksuitspanningen. Slate ii-G e n e r a a I. Kennis Kennis i I T E j e v i n g. e v i n g. 50 c. rkt. te 2°. T WEED E KAME R. Zitting Woensdag 26 Febr. Zitting Donderdag 27 Febr. NATIONALE MILITIE. i lil 76 neren’ heden is ingekomen een wets- van Houten tot regeling Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. 59,00 keur 3°. 4°. Var- arden 1°. 2°. 7 7 9 4 9% 8 6’z, 4Va 5 ID.* ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. I ir hare j door y>Het gemis van feestdagen leidt even als een te groot getal er van tot achteruitgang van een volk." Ego. 9% 3 Febr. 1 ten 9’/2 ure, in welke zitting uitspraak zal den gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt. 55 en 56 bedoeld; alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven verschijnen 1°. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Mili tie hebben aangeboden de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 28 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. I den, waarop geen arbeid wordt verrichtdus op den Zondag. De Zondag is de eenige dag, waarop volks feesten gevoegelijk en schadeloos kunnen gevierd worden als rustdag is bij er voor aangewezen de Zondag is de eenige vrije dag, dien de werk man heeft Walglijk huichelachtig was daarom het schel den des Standaard's tegen wij meenen het lalen loopen van volkstreinen op Zondag. Dat blad zeide »Maar de valsche philanthropic houdt niet op voor de arbeiders allerlei uitspan ningen en vermaken uit te denken juist op bun vrijen dag, den Zondag.” Op Zondag volksvermaken, of op geen dag. Een vermaak waar niet het geheele volk bij kan tegenwoordig zijn, is geen volksvermaak, en daarom zijn volksvermaken onbestaanbaar op werkdagen. Wie op een werkdag een volksvermaak orga niseert, handeld verkeerd, want hij doet den werk man een gedeelte van zijn loon verliezenals hij het bijwoontof tergt hem tot wrok als hij niet kan komen, juist om dat hij hel verlies van loon niet kan lijden. De richting van den Standaard is den werk man even vijandig als de Zondagswet het is. Wij zouden over ons onderwerp nog zeer veel kunnen zeggen, doch willen het voor ditmaal be sluiten met een citaat van den »prins der 19e eeuw” sin vele landen mag de kleermakersknecht des Zondags zijne kromgezeten beenen volstrekt niet in een wals uitrekkenmaar wanneer hij zich dronken drinkt of in slechte huizen gaat, heeft niemand er iets tegen te zeggen. »Dit noemt men den sabbath heiligen.” De uitspanningen van een volk staan in een zeer nauw verband met zijne zedelijkheidka raktervorming, beschaving en aard. Zoowel met de soort als met de menigvuldig heid der volksuitspanningen, vermakelijkheden of (wil men liever) feestvieringen, heeft men reke ning te houden. Aan de volksuitspanningen ligt de Staat zeer veel gelegen. »Een vroolijk volk is steeds gehoorzaam en dankbaar” heeft »een prins der 19e eeuw’ ge zegd in zijn Boek voor Vorsten en Volken na dat hij even te voren deze wijze opmerking had gemaakt: »Een hoofdmiddel, om het Volk in een goeden luim te houdenis de verstandige inrichting der feesten en hare verdeeling op ver scheidene dagenwaarbij men vooral acht moet geven op de eigenaardige denkwijze des Volks.’’ Gemis aan feestdagen werkt even nadeelig op *t volk als te groote overvloed er van. Aan het eerste euvel vooral heeft China de geestesstilstand, zedelijke versterving en voortdu rende achteruitgang zijner ingezetenen te Wijten hel laatste is de voorname oorzaak van de ar moede en zinnelijkheid, waaronder de bevolking van zuiver R. Katholijke landen gebukt gaat. Voor den Chinees zijn alle dagen werkdagen behalve die der maandwaarin ’t nieuwe jaar aanvangl, dat is: den 2en Februari van onze jaartelling, Het van tijd tot tijd houden van volksverma- kelijkheden of wat daarmede overeenkomt, werkt, zoo de feesten goed ingericht zijn, zeer gunstig op de zedelijkheid van een volk, op de algemeene welvaart en de verspreiding van nuttige kennis en algemeene beschaving. In Nederland heeft het volk weinig gelegen heid zich uit te spannen. De meest voorkomende zijn de kermissen, waarop het in bijna alle pro vinciën Limburg en Noord-Brabant uitgezonderd, in den regel beestachtig toegaat. De oorzaak daarvan ligt eigenlijk niet aan het volk, maar is te zoeken in de vreugdeloosheid, waartoe het gedoemd is zijn leven door te bren gen. De kermissen zijn voor het volk, wat het ma trozenleven in eene havenstad is na het volbren gen eener lange reis. De zeldzaamheid werkt losbandigheid, ontaardt in liederlijkheid. De Noord-Brabanders en Limburgers hebben hunne boogschulterijen, papagaai-schieterijen, har- moniën, kolf- en beugel-vereenigingenzij ont breken in bijna geen enkel dorp, hoe klein 't ook zijn mag. Zij zijn gewoon aan vermakelijkheden, en daar om heeft daar niet plaats wat in de overige pro vinciën schering en inslag is. Hunne zedelijke magen (om ’t zoo eens uil te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au- In de zitting van voorstel van den heer i 1 van den arbeid van kinderen in fabrieken. In antwoord op de interpellatie van den heer Blussé, over de gebeurtenissen op Sumatra, heeft de minister van kolomen medegedeeld dat het de politiek der regeering blijft dat uitbreiding van ons gezag niet haar doel is maar wanneer dit aangerand wordt, het te handhaven. Daar dit in menig opzicht was miskend is de vice- president van den Raad van Indie met de noo- dige troepenmacht vertrokken. De regeering stelt volkomen vertrouwen in het overleg en de kloekheid en het beleid van den landvoogd en hoopt dat het den vice-president gelukken zal eene schikking te bewerkstellingen. Van het uitzenden van troepen van hier is geen sprake; het stoomschip het Metalen Kruis zal eenigszins vroeger vertrekken en door een ander schip gevolgd worden. deze ter kennis der belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen op Woensdag den 12 Maart 1873, des voormiddags ten 9% ure, in welke zitting uitspraak zal wor- D imarkt jgbaar STAA, zrden; DIJK- Draq- W. J. R te dum chures r zijn. Ter gelegenheid der maskerade van 1856 had het afgescheiden studenten-corps te Utrecht er nog bijgevoegd: het laten draven om 't hardst door vrouwen boven de zestig jarenI l gustus 1861 (Staatsblad no. 72)brengen door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen datin hunne vergadering van den 22 dezer maand voorloopig is vastgesteld hel kohier van belasting op de binnen deze gemeen te gehouden wordende Honden voor het jaar 1873en dat dit kohierte beginnen den ,26 dezer maand, gedurende 14 dagen, ter Secreta rie alhier voor een ieder ter inzage is nederge- legd binnen welken termijn elk zijn bezwaren tegen hel kohier bij den Gemeenteraad kan in dienen. Sneek den 25 Februari 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HAMERS TER DIJKSTRA. De Secretaris, II. FENNEMA. drukken) zijn aan die spijs gewoonde overige bevolking niet, zij kan er niet tegen. Het van tijd tot tijd vieren van feesten doet spaarzaamheid onder het volk beoefenenniet om het bespaarde te behoudenmaar met het oog op ’t feest, dat komen zal. Men wil er knap voor den dag komen en ’t op zoo’n dag beter hebben dan gewoonlijkdus moet er voor gespaard worden. Men zegge nietdat zulk sparen weinig nut doet. Wantafgescheiden nog van den gunsti- gen invloed door 't vermaak op ’t volkskarakter uitgeoefend, is sparen op zich zelf reeds nuttig, daar de spaarzaamheid de volstrekte vijandin is van verkwisting, luiheid, losbandigheid. Wie voor een vermaak heeft leeren te sparen, zal het ook voor den kwaden dag kunnen doen daarenboven sluit spaarzaamheid zuinigheid en ar beidzaamheid in, beide factoren van volks-wel- vaart. Voor de kermis wordt gespaardwaarom zou ’t ook niet geschieden, zoo er naast die kermis als éénige uitspanningenandere gelegenheden waren De zoogenaamde volksfeesten, die in Nederland gegeven wordenwaren óf zedebedervend óf menschvernederend, en altijd ruw en onbeschaafd. Tot de eerste soort rekenen wij de kat knup pelen, den haan sabelen, de gans den kop aftrek ken, de paling trekkentot de tweede behooren mastklimmen boegspriet loopen, prikken rapen vaatje kruien zakloopen.(*) In de laatste gevallen is ’t niet het volkdat feest viert, maar dat tot spot en lach van ’t pu bliek strekt. Gelukkig verdwijnen die schandelijkheden lang zamerhand en maken zij, dank zij eenigen echte philanthropen, plaats voor iets beters. Volksconcerten, volksvoorlezingen, volkstooneel- voorstellingen volkspleiziertreinen veredelen het volk, terwijl de volksvermakelijkheden van vroe ger het volk verdierlijkten en vernederden. Toonkunst en tooneelkunst zijn uiterst geschikte middelen om den volksgeest te verzachten voor lezingen vooral welke van proeven vergezeld gaanbeschaven den geest des volks en wekken het op tot nadenken. Van uiterst groot belang achten wij de volks pleiziertreinen, niet zoozeer om het vermaak al leen, maar vooral met het oog op verplaatsing. Wat vreemd is, trekt de aandacht van oog en hart en geeft terstond aanleiding tot onderzoek en vergelijking. Reizen beschaaft en neemt voor- oordeelen weg, al is de reis nog zoo kort, want het nut er van is in het veranderen van plaats te zoeken. Volks-pleizierlreinen zijn voor de volksbescha ving in vele opzichten wat voor de nijverheid de tentoonstellingen zijn. Uit den aard der zaak moeten volksvermake lijkheden zoo min mogelijk aan het volk kosten en moeten zij derhalve op een’ dag gevierd wor- De Kamer heeft heden te 3 ’/4 uur hare werk zaamheden hervat. Negen reeds bekende wets ontwerpen zijn ingekomen, zoomede een tot wij ziging der bepalingen van het patentrecht en een tol goedkeuring van bepalingen in de met Belgie gesloten tractaten. Nog is ingekomen een wetsvoorstel van den heer Nierstrasz lot wijz ging der wet op de be vordering en de pensioenen van officieren der zee macht. De eindverslagen over de herziening der kies wet en der rechterlijke organisatie zijn gereed. De dag der behandeling zal nader worden be paald. De heer Blussé heeft verlof gevraagd en be komen om morgen te 2 uur aan den Minister van Koloniën eene vraag te richten betreffende de gebeurtenissen welke mochten hebben plaats gehad op Sumatra (met Atjin.) (zie binnenland) COURANT SNEEK M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1