GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. 1873. No. 19. ACH T-E N-T WINTIGSTE 8 MAART. ZATERDAG ENKELE OF DUBBELE NÜNTSTANDAARD ii. t. SNEEK, 7 Maart. tart. Z overeen- zij- zoo- 1,00 eur talk zen, En- ak- alk. 104 iren, '45, Var- rden d ike iu- jr» ’4 4 Waarschijnlijk zal het van vast goed ADVERËENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. "Waar een dubbele standaard wettelijk be staat, is er feitelgk toch maar één; de commis sie zelf erkent het. Zoo de wettelijke waardeverhouding eene on juiste isdan kunnen alle Staten te zamen die leugen niet tot waarheid verheffen. De handel zal hen bij eiken koop en verkoop beschamen. De commisse komt, uitgaande van goede prae- missenmaar uit welke zij onware conclusion trekt, tot het volgend voorstel: (door ons verkort). Standpenningen zijn, nevens de zilveren, de volgende gouden muntstukkenhet 10 en het 5 gulden stuk. De aanmunting van een dier beide standaard penningen kan lijdelijk beperkt of geschorst wor den voor hoogstens 6 maanden. I Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in het kiesdistrict Leiden, is door de con servatieve kiesvereeniging Vaderland en Koning,, aldaar candidaat gesteld de heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, en door de anti-revolulionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje de heer jhr. J. L. C, van den Berch van Heemstede. men hun geen verhooging van loon wilde geven. Daar dit een der kleinste fabrieken is waarop een 50tal personen arbeiden, vertrouwt men dat het van geen invloed zal zijn op de andere fa briekarbeiders. Alles is tot nog toe rustig.” Daarom zij de standaard tot wat meer onder deden gebracht en het 5 gulden stuk niet het kleinste, maar besta er ook een van 2% gulden (gelijk in Amerika en elders), van 25 en des- noodig van 50 gr. Om het 10 deelig stelsel behoeft men het niet te laten, want 5 behoort er even min of even zeer in thuis als 2l/2, 2, 1 enz. Daarenboven deugt het spreekwoord la forme enlève le fond in het muntwezen nog veel min der dan in het rechtswezen. Het muntwezen moet praktisch zijn en tevens houdbaar. Ten slotte wijzen wij alleen om de curio siteit op de tabel achter het verslag gevoegd, waarin de hoogleeraar Vissering heeft uitgere kend, hoeveel muntstukken men noodig heeft, om, bij hel aannemen van het gouden 10 of 12 gul den stuk, eene betaling te doen van af 5 tot en met 80 gulden toe, zonder gebruik te maken van er Men schrijft uit Almelo, dd. 4 Maartaan de Kamper Ct «Heden namiddag had alhier wederom een werkstaking plaats, en wel op de stoomfabrieken ¥an de heeren Z. Kamerling Zoon, om reden De Arnh. Qt. acht het besluit van de Twee de Kamer, om het cencus-ontwerp nog niet aan de orde te stellen, zeer natuurlijk, en verwon dert zich, dat er nog negen leden van een tegen overgesteld gevoelen konden zijn. Immers van den aanvang af is, ten opzichte van dit ontwerp, geklaagd over gemis van onderzoek men kan het voorstel nu niet in behandeling nemen vóór dat de regering haar laatste woord heeft gespro ken. Wanneer de minister kennis neemt van het geheele verslag, en de verschillende bezwa ren nogmaals voor zich ziet, zal hij, meent de Arh. Ct., mogelijk zelf het antwoord kunnen ge ven op de vraag, door hem tol de commissie ge richt; wat wilt gij dat ik onderzoeken zal door welke vraag de minister, volgens het blad, een van. Wel geduld oefenend, maar volkomen nutteloos en geesldoodend. Bij ons kan geen sprake zijn van andere munt, dan van de tiendeelige. Dat het 12 lallig stelsel beter is dan het 10 tallig, weet ieder een, die wat aan arithmelica gedaan heeft. Wie er meer van welen wilkan dienaan gaande het werk van prof. v. SwindenJ raad plegen, die, vergissen wij ons niet, cijfers voor 11 en 12 bedacht heeft. Maar de natuur is sterker dan de leeren het gemak (leesgewoonte) legt ook een zwaar wichtige duit in ’t zakje. papieren hoeveel met het gebruik maken Het gehalte der gouden munt wil zij bepaald hebben op 900 (gelijk de gouden Willem) of 21% karaat, tegen eene verhouding tot zilver als 15%. Aan het 10 gld. sluk wil zg een ge wicht geven van 6,774 gram(’). Het natuurlijk gevolg van dat gewicht zal zijn, dat nagenoeg niemand zelf kan onderzoekenof het stuk, dat hij ontvangt, wichtig is. Waarom geen 7 gramwat gemakkelijk te wegen is? Eene breuk van ”yi000 kan door slechts zeer weinige personen onderzocht worden. Om dat te kunnen moet men bijzonder fijn ge wicht en nog fijner schalen hebben. Met 22C/10oo gram alliage op ieder muntstuk meer, ware de zaak te redden, en controle voor bijna elkeen mogelijk gemaakt. Die meerdere alliage kan voor de schatkist geen bezwaar opleveren. Voor eene aanmunting van 10 milüoen gld. zou ’t bedragen 226 kilo; terwijl de waarde van dat meerdere gewicht zeer ge makkelijk te dekken zou zijn door eene gewij zigde karatering. Het voorstel is, zooals het er ligt, onpraktisch en voor een deel ook in strijd met de weten schap derhalve in geen opzicht goed. Nogtans kan er met enkele wijzigingen iets zeer goeds van gemaakt worden. Voor alles geen dubbele standaard 1 Zoo als de toestand tegenwoordig iszijn wij van meening, dat de gouden standaard te ver kiezen is boven den zilveren en dat hij moet aangenomen worden, zoodra Duitschland er toe overgaat. In dat geval zou de zilveren munt pasmunt worden, even als in Engeland en elders. Vooral behoort er voor gezorgd te worden, dit de standaard-munt regel en de pasmunt uitzon dering zij. De gouden Willem had hetzelfde gehal te en woog 6,056 gram. Hij staat genoteerd d pari namelijk f 9.95 d f 10.05. De voorge stelde gouden munt weegt ,I8/I000 gram meer, en zal dus, vergeleken met den gouden Willem, f 11.17% waard zijn. Zou zij, indien de koers blijft gelijk hij thans is, casu quo ook versmolten worden veel te eervoller voor hemmaar al is de heer Geertsema op zijn gebied wat Newton op het gebied der natuurkunde wasde vertegenwoor diging mag hare medewerking niet verleenen tot het vaststellen van wettendie op intuïtie be rusten. De Nederlandsche boofdcommissie voor de we reldtentoonstelling te Weenen is samengesteld uit 7 leden. Zij is verdeeld voor de verschil lende afdeelingen in subcommissien (hoofdgebouw, landbouw-tentoonstelling en kunstgalerij) en heeft de opstelling en versiering van het geheel opge dragen aan den ingenieur-architect G. Muijsken vroeger leeraar van de polytechnische school te Delft en de academie te 's Gravenhagesedert Juli 1872 werkzaam aan de tentoonstelling-ge- bouwen. Allen, die van de door H.H. inzenders aange boden gelegenheid gebruik hebben gemaakt en de voorwerpen bezichtigden, welke eerstdaags naar de Weener Tentoonstelling worden opgezonden zullen zeker met ons erkennen, dat in onze ge meente de industrie zich niet onbetuigd heeft ge laten, maar dat zij een waardig plaatsje zal inne men in het reusachtig tentoonstellingsgebouw in Oostenrijks hoofdstad, waarin weldra de schatte» van nijverheid en kunst uit de geheele wereld zullen verzameld zijn. Zeer zeker zullen er wei nige gemeenten in Nederland gevonden worden die, altijd in verhouding genomen, zoo flink ver tegenwoordigd zijn als de onze. Onze ruimte laat niet toe een gedetailleerde beschrijving te geven van de verschillende voor werpen en de wijze van etalage; toch meenen we met een enkel woord den hoofdindruk te moe ten weergeven, achtereenvolgens door een en an der op ons gemaakt. Door de firma Wed. R. Gorter Zoon wordt ingezonden eene nette sortering likeuren en bit ters, van af de ordinaire tot aan de fijnste soor ten, die, als ze ’l verhemelte even aangenaam streelen, als ze ’t oog prettig aandoen de kleu ren zijn frisch, helder en doorschijnend inder daad verleidelijk zouden kunnen worden voor ten- toonstellingbezoekers van beider kunnete meer nog daar ze op zoo bevallige wijze worden aan geboden. Immers, de wijze waarop zij geëta leerd zijn is keurig netjes. Zg doel den smaak van den ontwerper alle eer aan. Hetzelfde mag gezegd worden van de etalage van het fabrikaat van de firma J. Veen Comp. Door haar wordt op smaakvolle wijze tentoongesteld hare gunstig bekende chocolade- soortenzoowel in poeder als in vormen. De cacao-boon heeft haar plaatsje gekregen naast haar fijnste productie. Vooral de pyramidaai opgestelde onderscheidene cacao-soorlen verdie nen zeer de attentie. Uit de fabriek van de firma Louwmans Go. zal eene kolossale en net afgewerkte kast wor den geëxposeerd, gevuld met allerlei practische voorwerpen te veel om te noemen en al daar vervaardigd van kopertin en zoogenaamd nieuw zilver. Die smaakvol gevulde kast zal o. i. den goeden naam bevestigen, welke genoemde fabriekbinnen zoo korten tijd, reeds gekregen had. Waar wij zoo even spraken van in te zenden voorwerpen van practischen aarddaar hadden we eigenlijk in de eerste plaats wel mogen noe men, die van de firma’s G. J. Gorter Zonen en G. N. Bouma en Zonen. Het fabrikaat van de eerste toch de Zeep betreft de hygiëne dat van de tweede het boekweil-fabrikaat de volksvoeding. Het is van te algemeene be kendheid op welk eene hoogte de fabrieken van beide genoemde firma’s staan dan dat het nog De Haagsche correspondent van de Weesper Ct. ..neldt Dezer dagen werd mij verzekerd, dat bij het Ministerie van Finantien weder wordt gearbeid aan een nieuwe wet voor de registratie. Bij de ze bewerking treedt natuurlijk de oude hoofd kwestie op den voorgrond moet de registratie 'S grondwettig voorschrift op zijde schoof. Zijn de praemissen, waarop de conclusie tot verlaging van den census berust, juist en deug delijk, dan kan de regeering dit aantoonen; zoo niet, dan is te kort gedaan aan den eisch der grondwet, dat de census bepaald wordt komstig de plaatselijke gesteldheid. Men zegt zoo besluit de A. C. dat New ton de zwaarte van de wereld heeft bepaald, bij intuïtie, althans men heeft zijne berekeningen niet gevonden; later onderzoek heeft aangetoond, dal Newtons opgave juist was. Het ‘is mogelijk dat ook de heer Geertsema bij intuïte het juiste be drag van den cencus heeft bepaald voor alle ge meenten en een onderzoek de juistheid van ne cijfers slechts zal bevestigen. Welnu, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In de bijlagen van het koloniaal verslag van 1872 vindt men o. a. een ziektekundig overzicht van de behandelden en overledenen bij de ge neeskundige dienst. Onder de rubriek Mors Vi- olenta, gewelddadige dood, worden in het over zicht opgegeven ais behandeld 3, en als over leden 2Waar die derde persoon die wegens «gewelddadige» dood” geneeskundig be handeld maar niet overleden is zich bevindt, wordt niet opgegeven. In het zeilde verslag worden de in Indie ge vestigde Europeanen ingedeeld in twee soorten Europeanen en Afrikanen. In het Pluksel van de Ned. Speet, wordt de vraag geopperd, of de aan gewelddadigen dood behandelde maar niet overleden persoon ook wellicht een Afrikaansche Europeaan was Van Ameland wordt ons gemelddat al het werk van de indijking zoo goed als verloren is. Deskundigen oordeelen, dat er veel te Jicht ge werkt is en dat met wat zwaarder werk binnen één jaar niet alleen een goede dijk kon gelegd worden, maar ook begrind en voor ’t publiek opengesteld zijn. De Amelanders zelven schijnen met de indij king weinig op te hebben. enkel zijn het verleenen van een verzekerde dag- teekening, of ook tevens een middel tot belasting heffing. Kort na zijn optreden scheen de mi nister van Delden voor de eerste opvatting ge zind, maar het geldelijk belang, bij deze hervor ming betrokkendeed hem alras van zienswijze veranderenhij vereenigt zich thans met het idéé, den bestaanden toestand eenvoudig beter te regelen, door het tarief der rechtenheffing gron dig te herzien, doch overigens de hoofdbeginse len onaangetast te laten. recht van 4 pet. voor overgang belangrijk worden verminderd. In verband met deze hervorming zou aan het departement van Justitie het ontwerpen eener nieuwe notariswet zijn ter hand genomen. Daar bij zal de vraag nog al tot bezwaren aanleiding geven zullen tot hel notaris-examen al dan met enkel meesters in de rechten worden toegelaten? Naar men wilmoet de minister de Vries zich tegen het voorrecht der mrs. hebben geuit. SXIIkLH Ol l« iX ui zes di ffer iidc ries obs riks A le iel- ines ?ie- 10,4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1