GEMEENTE EN HET ARRONB188EMENT 8NEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR BE BINNENLAND. r 1873. No. 22. ACH T-E N-T W I N T I G S T E J ZATERDAG 15 MAART. State n-G e n e r a a I. Mr. S. van Houten’s voor stel tot regeling van den arbeid door kinderen te verrichten. dte I ten ate Zitting Woensdag 12 Mrt. het TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 11 Mrt. te ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents voor eiken regel daarboven 7 '/2 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Deze CO URA NI verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. tijn en- er- va- lel. ,50 iur 46, ar- len :24 en, en dus veel op hen vooruit hebben, want het loon is een der voornaamste factoren van de pro ductiekosten. Alleen de staat kan hier doen, wat gedaan moet worden namelijkden arbied van kinderen re gelen bij de Wet. Groote lof dus komt van Houten toe, dat hij gedaan heeft, wat de plicht der regeering is, en een wetsontwerp heeft ingediend tot regeling van den arbeid van kinderen. De hoofdinhoud van dat volks- en menschlie- vend voorstel komt hierop neer 1°. Niemand mag een kind beneden 12 jaar >n- ;en ’4 Maandag avond is de verdachte Verlind te ’s Hage aangebracht, onder geleide van den heer Beukman en twee inspecteurs. Hij moet iemand zijn van omstreeks dertig jarigen leeftijd. jongens boven 10 jaar, met vergunning van bur gemeester en wethouders, en hen in geen geval langer dan gedurende _6 urenen dat welna ’s morgens 6 en voor 8 uur ’s avonds laten wer ken. Aan die vergunning kunnen voorwaarden ver bonden worden, terwijl aan zulk een jongen ge durende minstens 3 uren eiken werkdag onder wijs moet gegeven worden. 2°. Burgemeester en wethouders kunnen ou- aan on- omdat de loonen ook voor een gedeelte geregeld worden door vraag en aanbod. Houdt het aanbod van kinderen-arbeid op, dan zal de vraag naar volwassenen grooter worden en derhalve die meer gunstige toestand een gun- stigen invloed op de loonen moeten uitoefenen. Wat de kinderen zelven betrefthunne toe komst en de toekomst der maatschappij daar van spreken wij niet eens. Dat toch is even onnoodig als op het onder scheid tusschen nacht en dag te wijzen. Gaat het voorstel doordan zalna eenigen tijd, de Staat minder behoeven uit te geven voor het gevangeniswezen; de gemeenten voor het ar- men-onderhoudde particuliere weldadigheid zal zich op een beter en meer practisch terrein kun nen bewegen door positief werkzaam te zijn dat is: door oprichten van iets goeds, in plaats van tegemoet te komen in iets kwaads. De uitvoerbaarheid niet alleen van het voorstel, maar ook vooral de hoogst gunstige werking van eene dergelijke wet, is gebleken in die landen, waar zij bestaat, o. a. in Baden. Tot welk eene ellende de tegenwoordige toe stand leiden moet, hoe gevaarlijk hij wordt voor de maatschappij en den Staat, leert Belgie ons. De vergunning tot fabrieksarbeid van jongens beneden 12 jr. op te dragen aan burgemeester en wethouders is, o. i., wel de meest aangewe zen wegmaar, waar de burgemeester of wet houders zelven fabriekanten zijn, heeft dat toch eenig bezwaardoch v. Houten spreekt van zijn voorstel ook slechts als van een begin, Anders zouden wij het meer eens zijn met de Badensche wetgeving, welke fabriek-inspecteurs heeft. Over de voorgestelde leerplicht zullen wij niet veel in het midden brengenwij hebben daar over vroeger onze meening uiteengezet. Aangenomen, dat het stelsel goed is, dan moest het, o. i., ook algemeen zijn en ’t niet van de beslissing van burgemeester en wethouders af hankelijk worden gesteld of het gehuldigd zal worden of niet. Zal het voorstel worden aangenomen Wij vreezen er voorindien onze volksverte genwoordiging inderdaad het geheele Nederland- sche Volk vertegenwoordigde, zoo behoefde deze vraag niet gedaan te worden en zou dit voorstel bijna zonder discussie tot wet worden verheven. Maar gaat men het gehalte der ver schillende leden na dan maar we zullen niet vooruitloopen. Intusschen wenschen wij de natie geluk met een vertegenwoordiger als Mr. S. van Houten. De werkstaking bij de heeren Kamerling Zonen te Almelo is reeds weder ten einde, len hebben op oude voorwaarden. Men schrijft uit Middelburg Vrijdag had in de gemeente Hoedekenskerke de installatie van den nieuw benoemden burge meester den heer W. L. Kabebeekeplaats. Aanvankelijk scheen deze plechtigheid geen voort gang te kunnen hebben omdat de oudste wet houder, waarnemend burgemeester, op advies en Al- één na het werk hervat op de De wakkere van Houten, een der weinige onder hen, welke zitting hebben in de Tweede Kamer, die Volksvertegenwoordiger te noemen is, heeft wederom getoond dat hij met recht den naam draagtwelke zoovelen ten onrechte voe- in dienst nemen of hebben, behalve in fabrieken ren. Hy heeft op nieuw getoond het Nederland- sche Volk te vertegenwoordigen door het initia tief te nemen tot iets, waartoe de regeering, zoo als hij zeer juist zegt, ongeneigd schijnt te we zen, te weten regeling van den arbeid van kin deren. Zoo als, helaasmaar al te waar isworden in Nederland kleine kinderen gebruikt tot het ver richten van arbeid, waarvoor zij niet berekend zijn anderen overwerken zich door den te lan gen duur van den arbeid beiden worden vaak gedwongen hun nachtrust op te offeren voor een •weinig loon waarvan zij zelven niet het minste genieten. In de fabrieken ziet het er over ’t algemeen al ler treurigst uil, zoowel wat betreft des arbeiders lichaam, als ten aanzien van wat men gewoon is ziel te noemen. Verschrompelde lichamen bleeke gezichten ingevallen oogenklierziekten, in allerlei vormen, aan den eenen kant, de walglijkste onzedelijk heid aan den anderen kant, zijn daar schering en inslag. Gewoonlijk wijt men dien ellendigen toestand aan de personen zelven doch dat is een groot onrecht. Als kind heeft men den arbeider afgebeuld, als jongeling heeft hij niets gezien dan onzedelijkheid, als man volgt hij den bestaanden toestand. Hoe zou ’t ook anders te verwachten zijn De omstandigheden hebben hem zoo gevormd, en daarenboven heeft hij nagenoeg niets geleerd, dan wat hij in de fabriek te verrichten heeft. Niet de arbeider heeft in deze de schuld of het grootste gedeelte er vanmaar wel degelijk de ondernemers, die kinderen in hunne fabrieken toelaten ja gewetenloos exploiteren om loon uit te winnen. Zij zijn het vooral, die geheele geslachten be derven naar lichaam en naar ziel beide. Zoo als de toestanden zich voordoen, is kwaad niet te verhelpen, dan door de Wet. Een fabriekant alleen kan het kwaad niet we ren, want beproefde hij het, hij zou zijn fabriek spoedig moeten sluiten of met verlies werken twee of meer kunnen het ook niet doen, zelfs de meerderheid is er niet toe in staat, want zoolang er slechts één fabrikant over blijft, die het schan delijk stelsel in werking houdt, kunnen de ove rigen er niet mede breken. Die één toch zou minder kosten voor produc- t tie behoeven uit te geven dan zijne concurrenten, ders of voogden de verplichting opleggen hunne kinderen of pupillen van 1012 jaar derwijs te doen geven. In de memorie van toelichting erkent de voor steller, dat door de bepaling sub 1°. een middel tot levensonderhoud vervalt. Wij zijn dat volkomen met hem eens; doch dat finantiële nadeel is slechts tijdelijk, en ook al ware het voordurend, dan gebiedt het men- schenrecht en de zedelijkheid den voorgestelden maatregel ontwijfelbaar gebiedend. Geen ouders, geen fabriekant heeft, kan het recht hebben, kinderen voor geheel hun volgend leven ellendig te maken; en dat nogtans de toe stand zoo is, dat het feitelijk als recht geldt, kan niet ontkend worden. Maar om dien gruwel te verdedigen beroept men zich op de noodzakelijkheid 1 Fraaie redeneering De inquisiteurs beriepen zich ook op de nood zakelijkheid als zij oude menschenzwangere vrouwen en kleine kinderen levend verbrandden of op erger manier dood folterden. Tot moorden kan geen noodzakelijkheid be staan, nog veel minder tot het in den grond be derven van geheele geslachten, om een klein ge win. Arbeid, door kinderen verricht, is goedkoop, doch men verlieze niet uit het oog, dat die ar beid anders door volwassenen zou worden ver richt, of in ’t geheel niet geschieden. Is die arbeid noodig, welnu, dan zal hij zoo het voorstel wet wordt, aan volwassenen worden opgedragen. De productie-kosten zullen stijgen maar voor de fabriekanten zal dat weinig of geen nadeel opleveren, omdat de vermeerdering van kosten algemeen zal zijn. Voor de ouders zal er dadelijk nadeel zijn, na tuurlijk, want elke verandering van toestand heeft een dadelijk nadeelig werkend gevolgmaar dat is geen blijvend, slechts een van zeer korten duur, De Prov. Gr on. Ct. verneemtdat door het hoofdbestuur voor het Noordelijk Zendingsfeest besloten is, dat dit feest den 9den Juli a. s. ge houden zal worden in het Oranjewoud. SNEEKER COURAjX irt I I L I I i i De kamer heeft heden het artikel der pensioenwet waarover gister de stemmen hebben gestaakt, aangeno men met 32 tegen 30 stemmen. Daarna is het geheele ontwerp aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Voorts is de beraadslaging aangevangen over de con- clusie van het rapport der commissie tot onderzoek der stukken omtrent de nieuwe suikerregeling op Java. (De commissie stelt voor den Minister dank te betuigen voor de gegeven inlichtingen, maar te verklaren dat de uit voering der suikerwet niet is geschied overeenkomstig het belang van het land noch van den Inlander, noch van den fabriekant.) De heer Moens wenschte de afkeurende conclusie der commissie aan te vullen met den wensch der Kamer dat de uitvoering der wet. alsnog zooveel mogelijk worde verbeterd. De heer van Kerkwijk daarentegen meendedat de uitvoering overeenkomt met de geschiedenis van de vast stelling der wet en wil eene conclusie van bloote dank betuiging voor de gegeven inlichtingen De heeren Mirandolle en van Rees verdedigden het rapport en zijne conclusie en ontraden de beide amen dementen. De heer Nierstrasz (lid der commissie) schetste zijn standpunt tegenover het rapportmet welks conclusie hij zich vercenigt zonder het met de motieven eens te zijn. De discussie over de conclusie der commissie van onderzoek der stukken in zake de suikercultuur is he den in de Kamer voortgezet, mcerendeels bij wijze van repliek op redevoeringev van gister. De Minister heeft zieh nader ten sterkste verzet zoo wel teges de conclusie der commissie als tegen het amendement-Moens. Hij zou dergelijke verklaringen naast zich neer moeten leggen. De wet was uit gevoerd in den zin en de beteekenis harer vaststelling door zijn voorganger met de Kamer. Hij achtte de conclusie eene parlementaire blaam, die ongegrond was. De heer Moens heeft daarna zijne conclusie in zoo ver gewijzigd, dat daaruit verviel de uitspraak, dat de belangen der schatkist, der industrie en der be volking niet voldoende zijn behartigd en alleen overbleef de wensch dat maatregelen genomen zullen worden om eene goede uitvoering der wet zdoveel mogelijk te ver zekeren. Allereerst‘kwam nu in stemming de door den Minister bestreden conclusie der commissie doch de stemmen staakten (31 tegen 31) zoodat morgen eene over stemming en verdere beslissing zal plaats hebben. Na langdurige discussie is voorts op voorstel der commissie van rapporteurs, besloten, met 48 tegen 18 stemmen, de behandeling der censuswet voorloopig te verdagen, hangende het door de Regeering aangeboden onderzoek. Wijders is besloten Maandagmorgen 11 uur de rech terlijke organisatie in behandeling te nemen en de her stemming over de conclusie van het rapport over de suikerregeling te doen plaats hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1