NIEUWS- ÏN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE I. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I a 1873 No. 2o. A. C TI T-K N-T W I N T I G- S T Jïï J 26 MAART. WOEXSDAG Kennis e v i n De voorgestelde wijziging der Militiewet. I /j I 4 Afkondiging. ,50 r> I I I 3 •f I I J 1 I 1 s i :ik ik coi i< ant zul» 10m- r Bast. Bak- I. I' la ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 J/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. met om cr i de iddel Vijn- O’ '.art. '8 jders uit Dit den ider- Gor- sma z. Tel- bepalingen voor en verplichtingen van den in deze beurt varende schipper. Art. 11 De schipper zal, na het bekomen zijner admissie, een borgtocht moeten stellen van honderd gulden, ten genoege van het Gemeente bestuur van Sneek. Deze borgtocht zal strek ken lot waarborg voor de richtige bezorging van 1 Dat het remplaceren of nommerverwisselen den mingegoede voordeel aanbrengt, is niet waar iedereen weet dat. Te recht draagt die ver- bindtenis bij het volk den naam van zielverkoo- perij en ronselarij. Tot nog toe moest de vrijwilliger 1 centimeter langer zijn, dan de maat is welke voor den mili- tiën vereischt wordt. De minister stelt de maat voor beiden gelijk. Zeer goed maar eilieve waartoe een maat, althans deze maat van 1,55. In Duilschland bestaat geen maat. Zou men soms denken, dat kleine soldaten niet kunnen vechten, of het minder goed doendan lange. In den regel zullen kleine soldaten minder ko- gelwonden ontvangen, dan lange, omdat zij min der oppervlakte tot treffen aanbieden. Om hen vrij te stellen of uit te sluitendaarvoor bestaat geen enkele houdbare reden. De bepaling der wet is ten dezen volkomen willekeurig en tevens onrechtvaardig, want zij benadeelt de niet klei nen, de plattelanders, ten behoeve der stedelin gen. De statistiek toont aan, dat zich in de steden meer vrijstellingen wegens gebrek aan de ver- eischte lengte voordoen, dan op het platte land. In '71 was het getal van te kleinen 253 of 8.47 of in de steden 15.6, ten platten lande 7.2in ’70 8.87 of 9.65 en 8.64, in ’69 9.44 of 12.86 en 8.39. Zoowel in Nederland als elders neemt de lengte der fabriekarbeiders afhetzelfde geldt voor allen, die te weinig de vrije lucht inademen, of karig voedsel krygenvan daar, dat het ver schijnsel zich veel menigvuldige!' voordoet in de steden dan ten platten lande. Het vereischen van zekere lengte bij den sol daat is doelloos en daarenboven onbillijk voor de anderen. Om consequent te zijn, had de wetgever, die lengte voorschrijftook diktebreedte en ge wicht moeten vaststellen. Dan ware de Wet volledig geweestnu is zij T niet. De afschaffing der plaatsvervanging kan voor enkele dienstplichtigen bezwarend wordenom dat zij met het oog op de toekomst aan zekere plaats of tijd gebonden zijn. Bijvoorbeeld: iemand op een hoogere burgerschoolmet 5 jarigen cur sus heeft voor zijn 20e jaar het eindexamen nog niet afgelegd, en toch kan van dat examen zijne toekomst afhangen; studenten van eene hoogeschool, om van meerdere niet te reppen, kunnen zeer benadeeld worden in hunne studiën. Daarom heeft de minister het voorbeeld, door de Duitsche wetgeving aan de hand gedaan, ge volgd en in zijn ontwerp de aan het vrijwillig in dienst treden noodige voordeelen verbonden, die nogtans op de rechten der niet-bevoordeelden geen inbreuk maken of hun (de personen) on aangenaam kunnen zijn. Vrijwilliger kan ieder worden, mits voldaan hebbende aan de vereischten van zeker examen. In dat geval behoeft hij niet in de kazerne te wonen, of deel te nemen aan de menagekort om is hy, behalve in oefemngs-uren, vrij in zyn doen en laten. Daarenboven kan hij zelf aan geven in welk garnisoen en bij welk wapen hij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen door deze ter kennis der inge zetenen dat het Kohier van belasting op de binnen de Gemeente Sneek gehouden wordende Honden dienst 1873, door den Gemeenteraad in zijne ver gadering van den 24e dezer maand is vastgesteld en thans, gedurende den tijd van acht dagen, te rekenen van den 26 dezer maand ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd dat, binnen dien termijn van acht dagen, recla mes tegen het door den Raad vastgesteide kohier kunnen worden ingediend bij de Gedeputeerde Staten van Friesland. Sneek, 25 Maart 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. leend bij hun besluit van 26 Maart 1872 no. 4 is vastgesteld de volgende Verordening REGLEMENT voor het beurtveer van SNEEK op GORREDIJK, KORTE- 7. WAAG, LIPPENHUIZEN, 1IEMRIK WIJNJETERP, DONKERBROEK, MAR KING AOOSTERWOLDE en APPEL SCHA VICE VERSA. aanstelling van den schipper en voorzorgen tot het in bekwamen staat hebben. Art. 1. Dit veer zal worden bevaren een goed overdekt en dicht schip geschikt personen en goederen veilig droog en wel be waard te vervoeren en voorzien van eene ge schikte roef met zitplaatsen ter behoorlijke breed te, alles ten genoegen der Gemeente-besluien. Art. 2. De Gemeente-besturen behouden aan zich het rechtom wanneer zij dit in het be lang des verkeers wenschelijk achtennog een of meer schippers aan te stellen, en de dagen van afvaart nader te regelen. Art. 3. De admissie, om in dit veer te va ren, wordt verleend door het Gemeente-bestuur van Sneek, in overleg met de Gemeentebesturen van Opsterland en Ooststellingwerf. Art. 4. De Gemeente-hesluren kunnen ten al len tijde den toestand van het vaartuig laten on derzoeken, terwijl het in ailen gevalle eenmaal in het jaar van wege het Gemeente-bestuur van Sneek door een deskundige, ten koste van den schipper, zal worden onderzocht. Alle gebreken, die aan het schip worden bevonden, moeten on verwijld worden hersteld. Zoo lang zulks niet is geschied zal het vaartuig tot de bediening van i zijn dienstplicht vervullen wil, even als in Duitsch- land. De 1e oefening, die volgens de Grondwet een vol jaar kan duren, mag hij een, twee, zoo noo- dig drie jaren, uitstellen; terwijl hij met zal kun nen opgeroepen worden om buitengewoon op te komenzooals de koning dat aan een zevende gedeelte der militie kan bevelen. In deze bepaling ligt wel iets, wat voor de ove rige militiens lastig kan worden want inderdaad komt op hen een last te drukken die tot nog toe beter verdeeld was. Wij stellen niet onwaarschijnlijk, als wij aan nemen, dal de helft der militie voortaan uit vrij willigers zal bestaan. Was nu vroeger on derworpen aan die buitengewone oproeping, dan zal dat nu worden 2/1t daar 50% niet in aan merking komt, en het getal er toch zyn moet. Intusschen is het waar, dat ieder, die wil en bekwaam genoeg isin hetzelfde voordeel kan deelen. Het is eene premie op het intellect, welker in stelling niet anders dan gunstig werken kan. Van groot belang achten wij de bepaling, dal, om vrijwilliger te worden, gegoedheid geen ver- eischte is, zooals in het vorig ontwerp, op Duitsch- lands voetspoor, was voorgesteld. Zonder in eigen onderhoud te voorzien, kan men, mits bekwaam zijnde, alle voordeelen, aan het vrijwilligerschap verbonden genieten. En dat is zeer op prijs te stellen, De minister heeft gedaan, wat hij kon. Algemeene dienstplicht voor te stellen vermocht hij niet; dat laat de Grondwet niet toe. „De krygsraed van Oost-Vlaenderen heeft I zich in zijne zitting van Dynsdag laetst be- zig gehouden met eene treurige en erge zaek Het betrof eene beschuldiging van pooging tot verkrachtingdoor een soldaet van het garnizoen te Gent, met geweld op een meisje van zes jaren bedreven. Die soldaet is ver oordeeld tot tien jaren dwangarbeid en de vervalling van den krygsdienst. „In diezelfde zitting heeft de krygsraed tien andere soldaten veroordeeld, pligtig zijnde aen weglooping, verkoop van kleedingstukken, misbruik van verttouwen, aftroggelarij, enkele dieften en huisdieften. Men heeft bemerkt dat het meerendeel dier veroordeelden tot het leger behoorden in hoedanigheid van sub- stituanten of plaetsvervangers.” Gentschen Merkurius van 2 Nov. 1865, no. 6772. In ééne zitting alzoo elf kwaaddoeners uit den militairen stand, welke voor het meerendeel rem- plafanten waren. i Behalve den krijgsraad in Oostvlaanderen heeft Belgie er nog acht anderen. De hier be doelde zitting van 31 October ’65 was eene der twaalf maandelijksche, dus ééne uit honderd en acht. Vooreerst bewijst dat schromelyk aantal ver- oordeelingen, dat de remplaQanten in Belgie slech ter zijn, dan de militiens, en ten tweeden, dat het stelsel van remplaceren hoogst nadeelig op het leger werkt. De sommen, welke de rempla<;anten ontvangen, worden door hen in allerlei liederlijkheid doorge bracht en zijn gewoonlijk oorzaak van nieuwe lie derlijkheden, gemeener nog dan in de geciteerde woorden vermeld zijn. In Nederland is het niet veel anders, en overal waar het stelsel van plaatsvervanging in practijk is of was, doet en deed zich hetzelfde verschijn sel voor.(l) Hoogst zelden komt van het rempla?anten geld iets terechtja dat gebeurt zoo zeldzaam, dat er ten dien opzichte een spreekwoord bestaat, dat dit geld gelijk stelt met nog een zeker anderdat wij minder geschikt achten hier ter plaatse te noemen. Reeds eenige malen hebben wij er op gewe zen, hoe nadeelig het remplaceren werkt èn op de zedelijkheid èn op het leger, en waarom het behoort afgeschaft te worden, ook met het oog op de duidelijke woorden en klaarblijkelijke be doeling onzer Grondwet. Dat een minister, die de afschaffing er van voorstelt, onze sympathie heeft, behoeft niet ver der uiteengezet te worden. (ijj Ken geacht deskundig schrijver zegt, dat in Frankrijk het systeem van plaatsvervanging allerellen digst op het leger heeft gewerkt. Men verkrijgt er door.- soldaten, die te dom of te lui zijn (zegt hij) om wat anders te doen. Het bewustzijn van een persoonlijke plicht te vervul len gaat er door verloren. In ’71 bedroeg het getal plaatsvervangers en num- merverwisselaars in Friesland 253 op een contingent van 902 dus 33,4 in ’69 25,73, in ’70 29,46; alzoo is het toeuemei.de. In de overige provinciën is het niet minder; in de meeste is het zelfs meer; vooral in de bei de Hollanden doch de juiste verhouding kunnen wij thans niet opgeven. w Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. het veer niet worden toegelaten. Art. 5. De schipper zal de roef van het noo dige ten gerieve en tot gemak der passagiers voorzien en daarin geene goederen bergen, wel ke voor deze te veel ruimte wegnemen, of hin derlijk kunnen zijn Regeling der beurten, ligplaats en afvaart. Art, 6. De vaste ligplaatsen van het schip te Sneek en Appelscha zullen door de Besturen worden aangewezen. De schipper is verplicht op de aangewezene plaatsen te liggen en van daar stipt op het bepaalde uur af te varen. In ieder der tusschengelegen plaatsen zal de schipper een vaste aanlegplaats moeten kiezen. Art. 7. De tijd van afvaren zal zijn als volgt Van Sneek 's Vrijdags namiddags half een uur; Van Appelscha ’s Maandags middags 12 uur, en Van Gorredijk des Woensdags namiddags 2 uur. Art. 8. Indienom welke reden ookop de bepaalde dagen van afvaart geen schip in lading ligt, is de Commissaris van het veer, en, bij gemis van dezen, het Hoofd der Politie bevoegd, een geschikt vaartuig voor rekening van den schipper voor de reis aan te leggen. Art. 9. Ingeval er vóór den tijd van afvaart meerdere goederen worden aangebracht dan het beurtschip kan iadenis de schipper verplicht bijaldien de meerder aangebrachte goederen eene vrachtvan twintig gulden of daarboven oplevereneen bijschip voor zijne rekening aan te leggen. Art. 10. De schipper is verplicht de namen der plaatsen tusschen welke het veer is aange legd met duidelijke letters aan beide zijden van den kop van het roer te plaatsen. 3- verplichtingen van den in BURGEMEESTERS en WETHOUDERS van SneekOoststellingwerf en Opstersterland doen te weten dat door de Raden Uier Gemeenten in hunne Vergaderingen van 17 Juni en 2 De cember 1872 (Sneek) 18 Juli en 19 December 1872 (Ooststellingwerf) en 3 Februari 1873 (Opsterland)na voorafgegane machtiging van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1