GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. MEIWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. M SN. If 1H73 No. 25. A. CH T-H N-T WINTIGSTE J 29 MAART. ZATERDAG Kennis State n-G e n e r a a 1. n. oo Het Dagelijksch Bestuur. e v i n g. i lette X'"'- 'aten. MMmSwwiwm arate, i. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 25 Mrt. >3V3 Zitting Woensdag 26 Mrt. Zitting Donderdag 27 Maart. 57,00 keur it 138 neren, '9% i6 l8% ƒ36, Var- larden on~ egen n tenarenvoor opgedragen. Praktische rechtsgeleerdheid is bij het dage lijksch bestuur een noodwendig vereischtewant het moet, alvorens de gemeente lot het voeren van een rechtsgeding gemachtigd is, alle conserva toire maatregelen nemenzoowel in als buiten rechten, de verjaring voorkomen, alsmede het ver loren gaan van bezit of recht. In enkele gevallen zijn zij dus door de Wet tot het onmogelijke verplicht. Zij moeten toch het verloren gaan van bezit voorkomen, derhalve zorgen, dat er niet gestolen kan worden. iMet ’t ant »Komt 't verstant.” Oud spreekwoord. en a. enkel provinciale begroeting voor 1872 b. De voorzitter van den gemeenteraad van SNEEK, brengt ter kennis van de ingezetenen dat op heden bepaaldelijk zijn vastgesteld en gesloten de Herziene Lijstenaanwijzende de personen die in deze Gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad en dat de bedoelde Herziene Lijsten aangeplaktente rekenen van 29 Maart e. k.ter Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn. Sneek, den 27 Maart 1873. De voorzitter voornoemd, HAMERSTER DIJKSTRA. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Gents. Alle brieven en stukken de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. materialen, en van die de plaatselijke vervoermiddelen is hun opge dragen. Zoo iets kan, zoo er vele trekschuiten diligences, omnibussen en dergelijke in eene ge meente zijn, lastig gewordenvooral zoo ze op verschillende plaatsen en uren vertrekken; alleen met die politie kan hun geheelen dag gemoeid zijn; in kermistijd geen nachtrust voor hen 1 Van de geneeskunde moeten zij in al hare deelenneven- en bijvakken volkomen op de hoogte zijndaar de publieke hygiëne aan hun toezicht is opgedragen. Verder hebben zij de politie over het begra ven en de begraafplaatsen te handhavenwat in tijden van besmettelijke ziekten groote zelfopoffe ring vereischi. Technische mechanica is hun onmisbaarwe gens hun toezicht op de brandbluschmiddelen. Ook hebben zij eene benoemende en ontslaande capaciteit ten aanzien van brand- en wijkmeesters, van ambtenaren en bedienden ter gemeente secretarie, benevens een schorsend vermogen be trekkelijk alle uit de gemeentekas bezoldigde amb- Het dagelijksch bestuur eener gemeente be rust bij burgemeester en wethouders, welke laat- sten door den raad uit zijn midden worden geko zen en, even als de burgemeester, uit de gemeen tekas worden bezoldigd. Wij wijzen hieropom te doen uitkomen, dat de wetgever de wethouders geheel onafhankelijk van de hooge regeering heeft willen hebben in afwijking van wat bij de Belgische Gemeentewet is bepaaldvolgens welke de koning hen be noemt uit de raadsleden uit welke ook de bur gemeester door hem wordt aangesteld. Het dageljjksch bestuur der gemeente in Ne derland beslaat alzoo uit twee verschillende ele menten uit een door den koning benoemd ge- meente-arnbtenaar als voorzitter, en door den raad aangewezen raadsleden als leden. Uit die ongelijksoortigheid van elementen ont staat niet zelden strijd tusschen burgemeester en wethouderswelke gewoonlijk tegen het belang der ingezetenen is; vooral heeft dat plaats, als het staatsgezag iets wenscht, wat de gemeente liever niet ziet gebeuren. Er zijn gemeenten m ons land, waar burge meester en wethouders sints jaren overhoop lig gen. Wethouder te zijn in eene groote gemeente is geene gemakkelijke laak, zal hij namelijk zijne plichten behoorlijk waarnemen. Niet alleen heeft het dagelijksch bestuur veel te doen, maar zijne bezigheden zijn van zeer uit- eenloopenden aard en vereischen zoowel groote kennis, als veel studje. Wij zullen dat in het licht stellen door de Wet op den voet te volgen. Het dagelijksch bestuur is belast met het uit voeren van de raadsverordeningen hetwelk op zich-zelf nog al zoo moeielijk niet ismaar het wel wordt wanneer verschillen over de uitvoe ring er van ontstaan, waarover het beslissen moet. In dit geval wordt het dagelijksch bestuur recht sprekende macht. Hoe moeilijk dat moet zijn voor niet rechtsgeleerden, kan blijken uit hetgeen wij waarnemen bij wel-rechtsgeleerden, In elke pro cedure zijn meestal twee advokaten, van welke de e^n \pro als waar verdedigt, en de ander volhoudt, d;lt het contra als een paal boven water staat. Nu zou een gewoon persoon wel kunnen zeggen Naast de bestaande feestcommissie heeft zich te Alkmaar een commissie gevormd die met de neutraliteit der hoofdcommissie niet tevreden, de driehonderdjarige gedachtenis van het ontzei dier stad zóó wenscht te vieren»dat eere gegeven wordt aan Hem. die ook aan Alkmaar de victo rie schonk.” Door deze christelijke feestcommissie is een circulaire verspreid, waarin wordt medegedeeld dat voor de uitvoering van haar plan /lOOOnoo- dig is, waarvan men te Alkmaar slechts 500 A f 600 kan bijeenbrengen, zoodat voor het overige een beroep wordt gedaan op Neêrlands christe nen. Er is eene circulaire verspreid waarin het plan tot oprichting eener vereeniging tot ondersteuning der emigratie van minvermogenden naar den Noord-Amerikaanschen staat Minnesota wordt be kend gemaakt. De commissie, die dit plan wil verwezenlijken, bestaat uit de heeren P. van Limmik, pres., dr. S. R. J. van Schevichaven seer. A. G. van Meeteren, penn., G. Meijer, P. Leeuwenburg BWz. te Hemenoord en W. O. Kerkhoven te Twello. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Ter benoeming als directeur der gemeente werken te Dordrecht zijn voorgedragen de hh. J. A. v. d. Kloesgemeente-architect te Bols- warden Ui. M. M. van Grieken bouw- en werktuigkundige te Groningen. Het XHIde Ned. taal en letterkundig congres zal dit jaar te Antwerpen worden gehouden van 1820 Augustus. De inzending van punten van behandeling moet vóór 1°. Juni geschieden by den algemeenen secretaris, den heer J. de Gey- ter, te Antwerpen. Tijdens het congres hebben gemeentefeesten en een driedaagsche tentoonstel ling van beeldende kunstwerken plaats. Taart, 6% '7% ■8% 12% .8% l9'/8 19 >7% 56\ 17 54% zooverre dit niet aan anderen is dat zij dat maar zoo doen omdat het hun zoo is opgedragen en de advokaat van den eischer even goed als zoodanig voor den gedaagde zou zijn opgetreden, als ’t hem gevraagd was, maar dat is mis, want ieder advokaat heeft een of meer eeden gezworen, dat hij geen zaak zal ver dedigen, die hij in gemoede niet voor rechtvaar dig houdt. Ja, een goede uitspraak te doen is wel moeilijk, getuigen de tallooze vernietigen, verbeteringen en veranderingen er van in hooger beroep of cassatie. Dan moet ’t dag. bestuur de verordeningen, waar op straf bedreigd is, behoorlijk afkondigen, en den ministers, den commissaris des konings in de pro vincie, de provinciale en gedeputeerde Staten van raad en bericht dienen over alle zaken die de gemeente aangaan en waarnaar het gevraagd wordt. De leden moeten dus van al die zaken nauw keurig op de hoogte zijn. Kennis van finantiewezen hun onontbeerlijkwant zij zijn belast met het beheer van inkomsten en uitgaven der gemeente noeten de boeken en de kas van den ontvan- Kremen. ■Roezicht houden op ’t beheer en onderhoud Falie plaatselijke werken en eigendommen ■onderstelt bij hen opzichters qualiteitenvan JKeer dan gewonen aard; maar dit is nog niets f vergeleken bij ’t geen de wetgever er dadelijk op laat volgen. Zij moeten op de hoogte zijn van architectuur, waterbouwkunde, kanalisatie en horticultuur, want aan hunne zorg is opgedragen: het instand- en bruikbaar houdende veiligheid en vrijheid der publieke wegen, bruggen, veren, wateren, vaarten, straten, plantsoenen, pleinen en andere plaatsen tot gemeene dienst van allen bestemd. Zij ook moeten de plannen en voorwaarden van aanbesteding der werken en leverantiën, ten behoeve der gemeente te doenvaststellender halve, behalve de genoemde ook eene uitge breide kennis hebben van waren en De handhaving der marktpolitie over De Moei (oud tooneelstuk). SNEEK, 28 Maart. f Leeuwarden, den 27 Maart. De Staten dezer provincie zullen den 8 April a. s. buiten gewoon vergaderen om over de volgende punten te besluiten Voorstel van Ged. Staten tot wijziging der Alsboven tot wijziging der begroeting voor Rapport en voorstel van Ged. Staten op een adres van den sluis- en brugwachter aan de Kiestrazijl, om verhooging zijner jaarwedde d. Voorstel van Ged. Staten tot intrekking Een schilderstukje van Frans Hals, dat nog geen twee weken geleden tusschen kooplieden voor ƒ15 verkocht was, is jl. Vrijdag door den kooper te Utrecht aan een kunstliefhebber weder overge daan voor ƒ2500. - - S\Ilk l it (II KIA 'ft lUDinttHÜUtlIlliL f 1 n zijn leven- piëer- if. wa ande). M (EEN UITSTAPJE OP ’T GEBIED VAN DE GEMEENTE WETGEVING)- 1873; c. .35 0, 10,4 M. In de zitting van heden is na langdurige discussie de beslissing over art. 3 der reohterlijke organisatie geval len. Na aanneming van een amendement van den heet Gratama om de nieuwe wijziging door de regeering voorgesteld, er uit te lichten, is het aldus tot zijne oor. spronkeiijke redactie teruggebraeht en het artikel aan genomen met 37 tegen 35 stemmen.- Morgen voort zetting. De kamer heeft zich in bare zitting van heden uit sluitend bezig gehouden met de behandeling van art. 3 der wet op de nieuwe rechterlijke inrichting. Het de bat bepaalde zich tot de grenzen der rechterlijke macht met betrekking tot de administratieve rechtspraak. Be halve de reeds voorgestelde amendementen, werd nog door den heer Luyben voorgesteld, die rechtsmacht te beperken tot de gevallen waarin de beslissing niet vol gens de wet aan anderen toekomt, en met in achtne ming van de beschikkingen en beslissingen der bevoeg de machten, en door den minister van justitie eene aan vulling van het artikel met de bepaling, dat de rechter lijke macht bij de kennisneming van deze geschillen niet treedt in beoordeeling van hetgeen door een andere macht binnen de grenzen harer bevoegdheid is gedaan. Aan de beraadslaging is deelgenomen door de heeren Grata ma, Heemskerk, Godefroi, van Lijnden van Sandenburg, Wintgens, Kappeijne van de Coppello en Luyben. Zij is met afgeloopen, maar, nadat de heer Luyben zijn amendement weer had ingetrokken, tot morgen verdaagd; i In de beden gehouden zitting ie de discussie over de rechterlijke organisatie voortgezet. De behandeling der artikelen 4 tot 8, over het openbaar ministerie is uit en boekhouding is gesteld tot na artikel 66, en zulks van wege de amen dementen van den heer Kappeijne omtrent het hooger beroep in strafzaken en de aanwijzing daartoe van vier rechtbanken, waarbij hoofdofficieren van justitie zouden worden geplaatst, als te ’s Hertogenbosch, te Arnhem, te Amsterdam en te Leeuwarden. Op artikel 10 is verworpen met 44 tegen 21 stem men het amendement van den heer van Eek, om de aanbevelingslijst van den hoogen raad aan de tweede ka mer af te schaffen. Twee amendement en( om onder een of anderen vorm de aanbevelingslijst voor vacaturen in de rechtbank te behouden( is verworpen met 39 tegen 27 stemmen. Morgen voortzetting. „Maar, mijnheer, dan moet zoo iemand nog meer kennen, dan gekend kan worden zeg ’t mij nog eens, want ik begrijp niet eens I die namen van al die dingen en dan mijn neef, die zoo dom is.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1