GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SM. N1EEWS- EN ADVERTENTIE-BLAB VOOR DE BINNENLAND. 1873 A. C II T-K N-T WINTIGSTE J J No. 27. WOENSDAG Het Dagelijksch Bestuur. Slate n-G e n e r a a I. Kennis Kennisgevin II. A'. e v i n ff. o I COURANT SNEEK J NATIONALE MILITIE. TWEEDE KAMER. Zitting Vrijdag 28 Mrt. Inmiddels meldt de Rott. Zitting Zaterdag 29 Mrt. Zitting Maandag 31 Maart. ij om Deze CO U RA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. (EEN UITSTAPJE OP ’T GEBIED VAN DE GEMEENTEWETGEVING)- *Met 't ant iKomt ’t verstant.” Oud spreekwoord. Maandag interpellatievan bijeenkomst der afdeelingen. O’ n .ndrang om ruimer „Maar, mijnheer, dan moet zoo iemand nog meer kennen, dan gekend kan worden zeg *t mij nog eens, want ik begrijp niet eens die namen van al die dingen en dan mijn neef, die zoo dom is.” De Moei (oud tooneelstuk). Al wat in den raad ter overweging en beslis sing wordt gebrachtmoet door de leden van het dagelijksch bestuur worden voorbereidzoo dat niet aan anderen is opgedragen. Hunne algemeene kennis behoort dus onbe perkt te zijnvan alles moeten zij verstand heb ben en dat niet alleen voor zich zelf maar ook voor anderen zij zijn als ’t ware de leermees ters, die de raadsleden onderwijzen; daarenbo ven moeten zij een «gedurig” toezicht houden op al wat de gemeente aangaat. Bovendien moeten zij speciaal toezien op het beheer der banken van leening(’) en der godshui zen en andere instellingen van liefdadigheid, waar over, door de Wet op het armbestuur, den stich tingsbrief of andere verordeningen, het toezicht aan het gemeentebestuur is opgedragen. Jaarlijks op onderscheidene tijdstippen moeten zij geregeld al die inrichtingen bezoeken en ver slag daarvan aan den raad uitbrengen. De wetgever heeft zeker zijn artikel zoo ge formuleerd en geen vaste tijden aangenomen, om de leden niet hinderlijk te zijn in het op de markt rondzien, bij 't vertrek van schuiten, schepen, di ligences en omnibussen te zijn, het achter de begrafenissen loopen en de nachlcontrole op de kermis. Gelukkig voor hen behoeven zij geen stijlisten te zijn, want het verslag mag mondeling geschie den wij zeggen gelukkigomdat in ons land genoeg wethouders gevonden worden, die heel veel moeite hebben hun eigen naam te schrijven. Velen doen het in zoo vele fragmenten als de naam lettergrepen lelt. Het verslag dat jaarlijks wordt uitgebracht, en 'beredeneerd en uitvoerig den toestand der ge meente vermeldtmoet wel op schrift zijn, maar de vorm er van is bepaald en de secretaris schrijft het. Dit heeft dus geen bezwaar in. Een dagelijksch bestuurslid moet een omnis homo zyn, van bijna alle kunsten en wetenschap pen op de hoogte staandag en nacht in bet Medelijden met de leden van het dagelijksch be stuur heeft wellicht in Gorincbem bijgedragen tot de voor gestelde afschaffing der bank van leening aldaar. De burgemeester en wethouders krijgen daardoor wat meer ruimte van tijd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen door deze ter kennis der inge zetenen dat het Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, dienst 1873, door den Gemeen teraad, in zijne vergadering van den 31 der vo rige maand is vastgesteld en thans, gedurende den tijd van acht dagen, te rekenen van den 2en dezer maand, ter Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd; datbinnen dien termijn van acht dagen, re clames tegen het door den Raad vastgestelde ko hier op ongezegeld papier kunnen worden inge diend bij de Gedeputeerde Staten van Friesland. Sneek2 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Door de hh. Kaptijn en Gentis te Woerden is volgens het U. D. concessie aange vraagd voor een spoorweglijn van Harlingen over Bolsward, Sneek, Heerenveen, Hoogeveen en Koe- vorden tot aan de Duitsche grenzen, en van daar over Neuenhaus en Noordhorn lot Salzbergen. In de Kamer is heden bij de voortzetting der be handeling van het wetsontwerp op de rechterlijke orga nisatie het voorstel der Regeering tot benoeming de* kantonrechters voor hun leven aangenomen na verwer ping van amendementen door de hh Wintgens en van der Does tegen det beginsel voorgedragen. Bij art. 14 (onvereeuigbaarheid van andere functien met het rechterlijk ambt) is de kwestie van geheeie of gedeeltelijke afschaffing der procureurs ter sprake ge bracht. De Minister heeft toegezegd daaromtrent een afzonderlijk wetsontwerp in te zullen dienen waarna twee amendementenom de kwestie zijdelings bij art. 14 te beslissen werden verworpen. De discussie is gevorderd tot de rechterlijke tucht BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen, op Donder dag den 17en April 1873, des voormiddags ten 9’/2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eersie zitting niet afgedane za ken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nommerverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2°. hij, die voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 1 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. In de zitting van heden heeft de aan de orde zijnde interpellatie van den heer van Zuylen van Nijevelf, over het bezoek van geestelijken in de hospitalen tot lang durige discussiën aanleiding gegeven. De minister van oorlog wenschtte niet op het gebeur de terug te komen, maar geloofdedat bij welwillende en billijke toepassing der bestaande verordeningen het doel goed kon worden bereikt. Bij nadere overweging heeft hij zich vereenigd met het denkbeeld van den minister Blanken, om doorloopende permissiebilletten op Bij artikel 37 der rechterlijke organisatie is, na lang durige discussie met 52 tegen 10 stemmen verworpen het amendement—van Houten, om iu strafzaken voor schuldig verklaring eenstemmigheid te vorderen in plaats van volstrekte meerderheid. Op art. 40 is met 45 tegen 18 stemmen verworpen het amendementvan Houten om de bezoldiging der kantonrechters en de standplaatsen der kantongerechten voorloopig te laten zoo als zij zijn, opdat de Minister genoopt worde spoedig eene veranderde indeeling voor te dragen. Dinsdag voortzetting. Zuylen cn kenzaleu te bezoeken Uit den verderen loop van het debat bleek dat de minister daarmede niet bedoelde aan al de geestelijken van elke gezindte, maar aan een van ieder kerkgenoot schap of gezindheid. II.eruit putten vele sprekers den aandrang om niet zoo beperkt te bandelen en de toelating ruimer open te stellen. Op eene interpellatie van den heer van Kerkwijk heeft dc beer Geertsema, minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat, zoolang eene definitieve overeenkomst tusseben Pruisen Hanover en Nederland omtrent de aansluiting bij Ihrhove, nog niet tot stand was gekomen, hij, minister, nog geene subsidie kan voordragen. touw wezen en daarenboven dikwijls op verschil lende plaatsen tegelijk tegenwoordig zijnzijne eigene gezondheid, belangen en neigingen moet hij geheel ter zijde stellen. En wat is nu de belooning van zoo’n meer dan drie kwart, ja soms meer dan volmaakt man Lezer, gij zult het bijna niet kunnen gelooven. Te Leeuwarden heeft hij 500 en dat is het maximum te Harlingen en Sneek ƒ200, Bols ward, Dokkum en Franeker 150, Workurn ƒ125, Sloten 75, Ameland 50 Stavoren 40, Schier monnikoog ƒ30 en in de overige 32 Friesche ge meenten ƒ100. Men ziet hetvoor zeer weinig wordt veel ge- eischt, maar gelukkig bevat de wet geene poenale sanctie 'en is zij slechts te beschouwen als de uitdrukking van een wensch. Zoo ’t ook anders ware, zou zij eene ongerijmd heid zijn, om niet te zeggen nonsens. Over ’t algemeen doen de wethoudersafge zien van de wetdie totaal onuitvoerbaar is meer dan men van hen verwachten mag. Wij schreven het bovenstaande dan ook geens zins aan het adres van eenigen wethouderwien of waar ook, maar alleen om in hel licht te stel len dat iets nog niet zoo is, omdat het in de wet staat. Wy hebben te veel wettelijke bepalingende minsten in getal zijn uitvoerbaardaarom zijn de meesten doodgeborenvandaar in Nederland zoo weinig eerbied voor de Wet, zooveel geseur over de Wet en een algemeen gemis van legisla tive capaciteit, zoo wel bij voorstellersals, en dat nog het meest, bij hen die de ontwerpen be handelen. Dit geldt zoowel voor gemeenteradenprovin ciale Staten, als de zoogenaamde volksvertegen woordiging. Er wordt veel, heel veel, veel te veel gepraat, en bijzonder weinig bijna niets gedaan. Moge het anders worden 1 Zal het gebeuren Wij betwijfelen het. Inmiddels meldt de Rott. Cour, dat de Jong, in tegenwoordigheid van den rechter van instruc tie en den officier van justitie is geconfronteerd met vijf getuigen, die hem uit de woning der vermoorde mevrouw hebben zien komendat dezen hem allen hebben herkenden dat de Jong haistarrig blijft ontkennen. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de handeling van den heer J W. de Blinde secre taris en ontvanger der gemeente Hoedekenskerke, bij gelegenheid dat de heer W. L. Kakebeeke, te Goes, benoemd en beëedigd burgemeester der gemeente Hoedekenskerke, als zoodanig wenschte geïnstalleerd te worden De heer de Blinde schrijft thans in de N. R. Ctdat hy geprotesteerd heeft tegen die instal latie op grond van art. 74 der gemeentewet waarbij wordt voorgeschreven «Hij (de burge meester) heeft zijne vaste woonplaats binnen de gemeente, of, is hij burgemeester van meerdere gemeenten, binnen een dier gemeenten. «Hiervan kan, is het in het belang der ge meente noodig, door ons, Gedeputeerde Staten, die het gevoelen van den raad inwinnen, gehoord, ontheffing worden verleend.” Op grond van dit artikel meent de heer de Blindedat de heer Kakebeeke niet in functie kon treden, zoolang de vereischte ontheffing door den Koning niet was verleend, dat dus de instal latie eene onwettige daad was, en de later door den nieuwen burgemeester belegde vergaderin gen in een van welke de heer de Blinde werd ontslagen almede onwettig zijn. De heer de B. blijft z:ch dan ookniettegenstaande zyn «zoogenaamd” ontslag, nog «gemeente-secreta- ris” betitelen. Door de politie te ’s Hage is een som van 1000 uitgeloofd aan den persoon te Schoonho ven die eenige aanwijzing kan doen waardoor een of meer voorwerpenafkomstig van de ver moorde mevrouw van der Kou wen in handen der justitie kunnen geraken. Deze nieuwe premie schijnt te bevestigen wat dezer dagen uil den Haag werd geschreven n.l. dat men tot heden nog geen enkel bewijs van de schuld der drie gearresteerden m banden heeft. vaste dagen en uren uit te reiken aan bepaalde leeraren ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7 J/2 Gents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1