GEMEENTE BN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE'RLAD VOOR DE IN. BINNENLAND. BUITENLAND. 3 APRIL. ZATERDAG State n-G e n e r a a I I Kennisgeving. 1. SNEEKER COUR i Lij- DW. I NATIONALE MILITIE. kt. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 1 April, SNEEK, 4 A p ril. Zitting van Donderdag 3 April. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. OVERZICHT. De Franse he Nationale Vergadering heeft, Abe ieter i te 53,00 >1,50 L 125 teren, 5 10,a tgen. i i n i ƒ39, Var- arden 30 M. April, l’/8 7% 3*/a 6Vt 3% ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 9Va 3*/2 f,50 r en Pie- wen- Fol- i ibeth Har- lanna askes dolk- Jellje trajecten aanwijzen, waarvoor concessie met staats hulp zou kunnen worden verleend. Bij de herstemming te Leiden voor een lid van de Tweede Kamer zijn uitgebracht 1686 geldige stemmen. Gekozen is jhr. mr. J. L. van den Berch van Heemstede met 977 stemmen. De heer mr. H. A. Neeb verkreeg 709 stemmen. Een inwoner van Weesp, die van 1866 tot 1868 zonder koninklijke vergunning als zouaaf in het pauselijk leger heeft gediend, heeft bij den raad der genoemde gemeente een verzoek ingediend om op de lijst der kiezers voor den gemeente raad te worden gebracht. Na een korte discus sie heeft de raad met algemeene stemmen be sloten, het verzoek af te wijzen, omdat de adres sant het Nederlanderschap had verloren. De Kamer heeft heden de geheele zitting gewijd aan die artikelen van de rechterlijke organisatie, welke be trekking hebben op de uitbreiding van de rechtsmacht der kantonrechters, waarop een amendement van den heer van Houten is voorgesteld, om die competentie in te krimpen tot de kennisneming van zekere catbegorien van kleine zaken, zonder hooger beroep en f100 niet te boven gaande De discussie hierover is niet afgeloo- pen en verdaagd tot morgen ochtend te elf uren. Zitting van Woensdag 2 April. Uitvoer te Harlingen gedurende het eerste trimester van 1873 is geweest als volgt Aardappelen 36,017 h.meel 700 b., alikrui ken en mosselen 26,893 z., boonen 282 h bo ter 36,076 vt., 146 k,; cichorei 11 vt., 1,256 b., 200,000 kilo; eieren 19 k., gist, 282 m., haver 8,699 h., heede 371 p., hooi 4 p., huiden 51 st., 322 p., kaas- Edam. 31,363, Goudsche 500, kan ter 32,696, kalverenJ416, klaverzaad 824 b., koei en 2,960, manufacturen 72 c., paarden 4, papier 10,651 p., schapen 503, stroo 511 p., stroop 192 vt., tarwe 7,535 h., vellen 388 p., vlas 10,192 b., vleesch 914 c., wild 159 c., wol 84 b., zei len 1 p. De Tweede Kamer neemt heden (Zaterdag) vacanlie tot 22 April e. k. Do clericale Gazette van Leuven maakt uitvoe rig gewag van het feit, dat de twee dochters van den heer Adolphe Visscher, redacteur van Asmo- dée en Pius IX, in de Roomsch Katholieke kerk zijn gedoopt en aangenomen. Peter en meter bij deze plechtigheid waren de heer Alberdingk Thijm en mej. L. Sterck, van Amsterdam. De heer Adolphe Visscher en zijn zoon woonden met betraande oogen de ceremonie bij. In het Dagblad van Zuid-Holland en ’s Graven- hage van 23 en 24 Maart leest men het volgende ingezonden stuk »Aan den Hoog Wel-Geboren heer C. A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, Militie-commissaris in Limburg. aJaarlijks moeten de lotelingen, tol de Israëli tische godsdienst behoorende, uit den mond van u, Hoog Wel-Geboren heer op- en aanmerkin gen over hun geloofs-belijdenis vernemen of wor den niet zelden op aardighedendie godsdienst betreffende, onthaald. aDaar er nu geen wetsbepaling bestaatlui- dens welke een militie-commissaris iets met de godsdienstige gezindheid der lotelingen te maken heeft en ook de aardigheden door die lotelingen meestal niet begrepen worden, zoo geven wij u, Hoog Wel-Geboren heerin overweging aio. de benaming van ajood” aisraëliet” of uitdrukkingen als: awaar steekt die jood”, adit is een jodenstreek” enz., als niet bij de wet voorgeschreven achterwege te laten 2o. uw aardigheden, als; ade God Abrahams is je niet gunstig geweest” enz, m ’s lands verga- der-zaal aan den man te brengen, waar uw ta lenten meer bekend en meer naar waarde geschat wordendan door een eenvoudigen loteling die veelal een »grande tenue” niet van een agrand esprit” weet te onderscheiden. Tegen de bepaling dat geene vergunning moet gegeven worden tot vervoer van verdacht vee I naar de weide, door den minister van binnen- landsche zaken bij missive van 4 Maart jl. uitge vaardigd, zijn van verschillende zijden bezwaren geopperd, die den minister niet ongegrond schij nen. Ten einde daaraan te gemoet te komen zonder dat het doel dier aanschrijving het beletten van de verspreiding der longziekte in de weide wordt opgegeven, heeft de minister van ,bin- nenlandsche zaken aan de Commissarissen des Konings in de verschillende provinciën verzocht de burgemeesters te machtigen, om in gevallen waarin de eigenaars van verdacht vee dit naar de weide wenschen te vervoeren, daartoe vergunning te geven onder de noodige voorwaarden ter voor koming van verbreiding van besmetting en zijn daartoe verschillende bepalingen voorgeschreven wier stipte naleving in voorkomende gevallen den gemeentebesturen zijn aanbevolen. bij de voortzetting der discussie door de muni- cipaliteit te Lyon. Het desbetreffend rapport werd door den af gevaardigde Leroyer afgekeurd en wel in be woordingen, wegens welke de rechterzijde hem onstuimig in de reden viel, terwijl de heer de Grammont uitriep, dat zulk een taal eene onbe schaamdheid was. De heer Leroyer verklaarde daarop onmiddelijk de tribune te zullen verlaten, indien de president den heer de Grammont niet tot de orde riep. Zoodra de president aan dat verlangen had vol daan, maakten een aantal leden der rechterzijde zich gereed om de zaal te verlaten, waarop de heer Grèvy zeide, dat hij de betrekking waar toe de vergadering hem had benoemdniet ge tracht had te verkrijgen en dat hij nu, wanneer hem geen recht wedervoer, zou weten wat hem te doen stond. Na afloop der zitting hebben een aantal afge vaardigden van alle partijen zich bij den heer Grèvy aangemeld, om hem over te halen aan het voorgevallene geen gevolg te geven. Hij heeft evenwel gemeend zijn ontslag te moeten vragen. Wel werd hij in eene volgende vergadering met groote meerderheid als president herkozen maar men vreest, dat Grèvy bij zijn besluit zal blijven volharden om af te treden. Ir. eene jl. Maandag gehouden bijeenkomst van leden der republikeinsche linkerzijde heeft de heer Carnot medegedeeld dat de verzoekschriften waarbij op de ontbinding der Nationale Vergade ring wordt aangedrongen, meer dan 590,000 hand- teekeningen tellen. Vrijdag jl. hebben in den D u i t s c h e n Rijks dag de algemeene beraadslagingen plaals gehad over de eerste lezing der muntwet. Met over- groote meerderheid werd besloten, dat de tweede lezing en artikels-gewijze behandeling van het ontwerpzonder voorafgaand onderzoek door Volgens een correspondent van de Weesp. Ct. zou de heer Geerlsema voornemens zijn, behalve de reeds yoorgedragene, nog twee nieuwe staats- spoorweglijnen toe te zeggen, en verder enkele In de zitting van lieden is met 31 tegen 29 stemmen aangenomen het amendement van den heer Wintgens om de competentie der kantonrechters, wat de geldsom betreft, te laten op f200. Vervolgens heeft de kamer met 40 tegen 24 stemmen verworpen artikel 47 van het wetsontwerp, waarbij aan den kantonrechter was opgedragen de kennisneming der zoogenaamde buren-geschillen. Nog is zonder verzet van den minister aangenomen een amendement der commissie van rapporteurs, dat kantonrechters tot f 50 in hoogste ressort vonnissen in zoogenaamde kleine zaken, De verdere behandeling der wet is geschorst tot later. Men leest in het N. v. d. Dag Dezer dagen werd door de familie Klinkhamer te Amsterdam aan het Kon. Oudheidk. genoot schap ten geschenke gegeven de boekenkist, waar in volgens de overlevering Huig de Groot uit zijne gevangenis te Loevestein ontsnapte Deze kist was vóór 1783 in bezit eener familie, te Go- rinchem woonachtig (de Daatselaars maar kwam omstreeks genoemd jaar aan mr. Jacob Klinkha- advocaat te Amsterdam, en wel als gave 1 voor bewezen rechtsgeleerde sedert wij ons laatste overzicht schreven weer een paar onstuimige zittingen gehouden, die op nieuw bewijzen, hoe weinig ernstig het meeren- deel van dat wetgevend lichaam zijn taak opvat en hoe noodig het wordt, dat de tegenwoordige Nationale Vergadering plaats make voor een nieuwe. Het bekende adres van prins Napoleonhou dende bezwaren tegen zijne uitzetting, was, naar aanleiding van het voor de regeering niet vleiende rapport der commissiede aanleiding tot eene heftige discussie en van vinnige aanvallen tegen Thiers en de regeering. De laatste, die, bij mon de van de ministers Dufaure en Goulard, de te gen haar gerichte aanvallen trachtte af te slaan verlangde, dat de vergadering eenvoudig zou over gaan tot de orde van den dag. De commissie verklaarde evenwel hare motie te zullen hand haven; zij liet het beginsel onbeslist en in haar voorstel lag, meende zij, geen berisping opgeslo ten. De regeering gaf toen te kennen, dat zij in de aanneming van het voorstel der commissie wel degelijk eene berisping zou zien, welke verklaring zulk een groote opschudding in de vergadering te weeg brachtdat deze voor een poos moest worden geschorst. Het einde der ontstuimige zitting was evenwel: de aanneming van de eenvoudige orde van den dag met 347 tegen 291 stemmen. Hierdoor werd een gevaarlijke crisis voorko men’, en de regeering heeft dit vooral dank te weten aan de leden der linker- en van de uiter ste linkerzijde, die bij deze gelegenheid de han den in één sloegen, terwijl het rechter centrnm, met de hh. de Broglie en St. Marc Girardin aan i het hoofd, het gouvernement in den steek bet. De houding van laatstgenoemde fractie verwekt dan ook veel ontevredenheid. Het tweede incident, ’t welk zich in de Nati onale Vergadering heeft voorgedaan, had plaats BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door I deze ter kennis der ingezetenen, dat de tweede i zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te lleerenveen, op Donder dag den 17en April 1873, des voormiddags ten 9'/3 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting met afgedane za ken omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangt op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan: 2°. hij, die voor een loteling als plaatsvervan ger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek den 1 April 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd DAM EKSTER DIJKSTRA. De Secretaris II. FENNEMA. Te Amsterdam is Zaterdag jl. overleden de bekende Weiler, laatst overgeblevene van de be manning der kanonneerboot van van Speyk. Er loopen te Amsterdam onrustbarende ge ruchten over schadelijke bestanddeelen in het kunstmineraal- of zoogenaamd spuitwater. Vol gens het ILbl. is inderdaad bij een scheikundig onderzoek, van wege de gezondheids-commissie ingesteld, gebleken, dat sommige flesschen in bedenkelijke mate looddeelen bevattenzoodat de inhoud dier flesschen bepaald schadelijk voor de gezondheid geacht werd. In de zitting van heden is, na voortgezette langdurige discussie over de rechtsmacht der kantonrechters, zoowel het sub-amendement van den heer Bredius, als het amen- dement van den heer van Houten tot groote beperking dier rechtsmacht, verworpen het eerste met 51 tegen 14, het tweede met 47 tegen 18 stemmen; De discus sie over een amendement van den heer Wintgens, om de competentie op f 200 te laten, in plaats van op f 300 j is nog niet afgeloopen. Aan het einde der zitting heeft de heer Nierstrasz verlof gevraagd en bekomen, om de regeering vragen te doen omtrent Atchin. De interpellatie is bepaald op Vrijdag, na afloop der andere onderwerpen. mer, i van erkentelijkheid diensten. Met toestemming van vermelden advocaat zijn van de kist door G. Philips Jz. twee gravuren gemaakt, die in 1783 uitgegeven werden en waar van een exemplaar door de schenkers alsm«de aan het Genootschap aangeboden is. Afgezien van de aan haar verbonden traditie, is de kist merk waardig wegens het ijzeren beslag, waarmede zij voorzien is. Bovenstaand bericht ontvingen wij van geach te zijdewij meenen echter de opmerking niet te mogen terughouden dat, gelijk men wellicht weet, er een andere kist bestaat, toebehoorende aan de familie Graswinckel, welke evenzeer aan spraak maakt op de eer Huig de Groot geher- bërgd te hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1