Tm NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE BINNENLAND. GEMEENTE EN 1ST ARRONDISSEMENT SNEEL L 1873 No. 30. A. C II T-E N-T W INTIG8TE J V A R €1 A N G. 12 APRIL. ZATERDAG VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Zaterdag den 12 April 1873 des namiddags 6 uur. t n 1. SNEEK, 11 April. 5, n it. a Het Dagblad maakt de volgende opmerking 0 o, Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. e n s Dr. Burger te Amersfoort, rector aan het Gym nasium aldaarzegt, dat de staatsschool met de moderne theologie ongeveer evenveel heeft te maken als nieuwe haring met nieuwe aardap pelen. O 0 PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. 2. Reclames bij Gedeputeerde Staten tegen het door den Raad vastgestelde Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873. Met genoegen bericht de Friesche Cour, aan hare lezersdat de voormalige kapitein P. A. Janssen is benoemdjtot directeur van het burger lijk en militair huis van verzekering te Middel burg, met ingang van 1 Mei. Men meldt van Moerdijk aan de N. R. Ct., dd. 6 April «Toen hedenmiddag de predikant der gemeente Drimmelen, die als ringpredikant hier de gods dienstoefening zoude leiden, het kerkgebouw wilde binnentreden, vroeg hij aan een der daar gepos teerde maréchaussées hem naar binnen te ge leiden. Deze weigerde zulks niet alleen, maar trachtte tevens genoemden predikant en die in gezetenen der gemeente, welke hem volgden, het Naar hetzelfde blad verneemtheeft de mi nister van binnenlandsche zaken zich reeds vóór 14 dagen in betrekking gesteld met de commis sarissen des konings in de provinciën en een aantal vraagpunten betrekkelijk den census aan hun oordeel onderworpenwaarover het toege zegde nader onderzoek zou behooren te loopen. Tot directeur der gemeentewerken van Dord recht is benoemd de heer J. A. van der Kloes gemeente-architect te Bolsward. Zaterdag had te ’s Hage eene algemeene ver gadering plaats der algemeene kiesvereeniging in Nederland, die door een aantal leden uit ver schillende plaatsen des rijks werd bijgewoond. Zij werd geopend met eene rede des voorzitters, waarin hij o. a. betoogdedat de beginselen, door de vereeniging voorgestaan, inderdaad wa ren de eenige liberale, in tegenstelling van het zoogenaamde «liberalisme,” waarvan een zeker partijschap zich hier te lande had meester ge maakt en waardoor deze zich verbeeldde de eeni ge drager van liberale beginselen te zijn. Het betreurende, dat de beginselen der algemeene kiesvereeniging niet meer en beter door het volk werden gekend en begrepen, wekte hij alle le den op, dat ieder in zijn kring tot eene ruimere openbaarmaking en verspreiding daarvan zou me dewerken, waarvan, naar spreker vertrouwde, het gewenschte gevolg zou zijn, dat meerdere kiezers tot de vereeniging toetraden dan vooralsnog het geval is. Hierna had o. a. een uitvoerige gedachtenwis seling plaats over de wijze waarop door de ver eeniging zelf, officieel, tot de publiekmaking van haar programma kon worden medegewerkt, waar bij niet onduidelijk uitkwam de afkeer die het meerendeel had van de overdreven partijdige po lemiek van sommige conservatieve bladen, voor al van hun hoofdorgaan, dat zich wellicht voor stelde door partijdigheid en verderflijke geloofs- inmenging der partij te dienen, doch waarvan zij volstrekt niet gediend wilde zijn. Op voorstel des voorzitters werd besloten het programma der kiesvereenigingneergeiegd in hare statuten te doen opnemen zoowel in de hoofdorganen van verschillende richting, als voor zoover hare mid delen mochten reiken, ook in de voornaamste pro vinciale bladen. Dit programma luidt o. a. «Zij (de kiesvereeniging) staat de monarchaal- constutioneeie regeering voorzooals die in de herziene grondwet van 1848 is ornschreven «zij wil de rechten der kroon en die der ver tegenwoordiging gelijkelijk zien gehandhaafd «zij erkent de overzeesche bezittingen te zijn toevertrouwd, aan het opperbestuur des Konings, te beheeren in het belang der bevolking, in ver band met dat van het moederlandzij verlangt dat de wetgevingwordt hare medewerking bij de regeling van dat beheer ingeroepen, dit helpe verbeterenniet door plotselinge omkeeringen noch door ondoordachte overplanting van wes- tersche begrippen, maar langs den weg van wel beraden ontwikkeling en beschaving der inlanders, met eerbiediging hunner rechten, gewoonten, gods dienstige en maatschappelijke instellingenen naar den eisch hunner werkelijke behoeften «zij begeert voor het lager onderwijs werke lijke vrijheid voor allen, met handhaving der neu trale openbare school. «Groole prijs stellende op wezenlijken vooruit gang op zedelijk en stoffelijk gebied, verlangt zii, dat de rijks- en provinciale vertegenwoordigingen niet slechts helpen bewaren het goededat be staat, maar ook zich beijveren om op verbete ring aan te dringen en daartoe des noods het initiatief te nemen, in de overtuiging, dat op elk gebied voortdarend veel ter ontwikkeling te doen overblijft.” Candidaten-bespreking voor de aanstaande pe riodieke aftreding der leden van de Staten-Gene- raal had in die vergadering niet plaatsde voor zitter achtte dit minder gewenscht en in vele ge vallen ook onpractisch. Het bestuur oordeelde het beter, door locale kiesvereenigingen candida- ten te laten stellen en dan waar men kans van slagen zag de candidaturen op zeer krach tige wijze te steunen. (Z2. N.) Nabij Zutphen zijn 52000 jonge zalmpjesuit de inrichting van «Natura Artis Magistra” te Amsterdam'in den iJssel in vrijheid gesteld. Waarschijnlijk zullen successievelijk nog '100.000 potelingen volgen. In de maand Juni a. s. zullen de examens plaats hebben ter verkrijging van het diploma en van acten van bevoegdheid als arts of hulp- apotheker. Nadere bijzonderheden bevat de Staats-Courant van Dinsdag j. 1. Volgene de N. R. Ct. is aan het wetsontwerp tot aanleg van de spoorwegen ArnhemNijme gen en ZevenbergenZwaluwe bij het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer eene alles behalve gunstige ontvangst ten deel gevallen. De meerderheid keurde wel het hoofddenkbeeld goed, waarvan de regeering uitging, uitbreiding van het Staats-spoorwegnetdoch verlangde vooraf van haar te wetenwat eigenlijk volgens haar plan tot suplement van het thans nagenoeg vol tooide net moest dienen, hetzij dat de Staat zelf behoort aan te leggen hetzij dat hij particuliere ondernemingen zal hebben te subsidiëren. Zoo lang dit plan in zijn geheel niet was blootgelegd, meende men zwarigheid te moeten maken, tot den aanleg der beide bedoelde lijnen mede te werken, te meer, daar thans de lijn Zevenber genZwaluwe voorkwam niet van zooveel meer gewicht te zijn dan menige andere lijnwaarop reeds lang de aandacht gevestigd of waarvan de wenschelijkheid aangetoond was. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7)/2 Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. binnentreden te belettenzeggende«geen rust verstoren 1” De predikant wendde zich daarop tot een anderen maréchaussée, die zijn plicht an ders scheen te begrijpen, en met hem dan ook het kerkgebouw binnentrad. «Nadat bedoelde predikant zich overtuigd had dat de kansel, evenals de vorige week, bezet was door den geschorsten predikant Koeken, keerde hij terug en gaf aan den brigadier der maré chaussées, die inmiddels bij het kerkgebouw ge komen was, zijn naamkaartje over, met last dit onverwijld den officier van justitie te Breda te doen toekomen. «De burgemeester van Klundert, waaronder dit gedeelte van Moerdijk ressorteert, was inmid dels in de gemennte gekomen en heeft, naar men ons mededeeltvan het gebeurde pro- ces-verbaal opgemaakt.” Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de med. facult. aan de hoogeschool te Groningen dr. H. A. Kooyker, offic. van gezondh. der 1ste klasse en leeraar aan ’s Rijks kweeksch. voor mil. geneesk. te Amsterdam. Verschillende buitenlandsche bladen brengen het bericht, dat aan mr. P. P. van Rosse oud- Minister van Financiën en van Koloniën, de ver- eerende taak van scheidsrechter is opgedragen in een geschil tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van de regeling der handelsbetrekkingen. De heer van Rosse heeft zich deze opdracht la ten welgevallen Volgens het Hbld echter hebben de beide landen elk een commissaris benoemd met be trekking tot de uitlegging van artt. in het han- delstractaat (de hh. Ozenne en Kennedy.) Voor ’t geval deze het niet eens kunnen wordenis aan den heer van Rosse de functie van super- arbiter opgedragen. Uit een verslag aan den koning over den af loop der lichting van de nationale militie over 1872 blijkt o. a., dat het cijfer der lichting stond tot dat van de ingeschrevenen als 1 :294/100. Van het contingent 11000 man konden 91 niet worden ingelijfd wegens gebrek aan beschikbare lotelingen in 65 meest kleinere gemeenten. Het voor inlijving bij de zee-militie aangewezen getal van 600 kon worden ingelijfd. De lust tot dienen bij de zee-militie neemt toe. In 1872 bo den zich 1489 lotelingen daartoe aan. Het ge tal ingelijfde plaatsvervangers bedroeg 1669, dat van nommerverwisselaars 682 te zamen 2351 ruim ’/5 van het geheele getal der lichting. Het aantal toegekende vrijstellingen was: wegens ge mis aan voldoende lengte 1826; ziekte of gebre ken 2157eenige wettige zoons 4473eigen of broederdienst 9149het geheele bedrag der vrijstellingenmet uitzondering van uitgeslote nen en tusschentijds overleden, was 17,685aan 75 lotelingen is ontheffing van werkelijken dienst verleend, als geestelijken en bedienaren van den godsdienst bij de kerkgenootschappen of als stu denten in de godgeleerdheid. Slechts aan 8 mi- litieplichtingenvoor die lichting ingelijfdwerd, krachtens de tweede zinsnede van art. 127, ont heffing van dienst door den koning toegekend. omtrent de in de zaak van Atjin bekende da tums Met de mail, die 1 Maart van Batavia ver trokken isheeft, de Indische regeering zie het Zaterdag avond verschenen nommer der Staatse., naar hier reeds het bericht afgezonden uit welke troepen de «naar Atjin te zenden mili taire macht” zou beslaan. Volgens particuliere berichten zou die expedi tie den twintigsten Maart vertrekken. De oorlogsverklaring heeft echter eerst den 26 Maart plaats gehad, zooals de minister van ko loniën Vrijdag jl. heeft bevestigd. Men schijnt dus te Batavia reeds te hebben geweten dat de zending van den vice-president van den Raad van Ned. Indie bij het gouverne ment van Atjin overmijdelijk een oorlogsver klaring moest ten gevolge hebben. Iets vreemds ligt er ongetwijfeld in de verge lijking der verschillende opgenoemde datums. Volgens het in de Leeuw. Ct. van heden op genomen programma van ’s konings komst in onze provincie, zal door Z. M Vrijdag den 16 Mei e k. een bezoek aan Sneek worden gebracht waarschijnlijk over Dronrijp en Bolsward, en van Sneek weer terug naar Leeuwarden. j- Leeuwarden, 10 April. De toestand van handel en nijverheid alhier was in 1872, volgens het over dat jaar uitgekomen verslag der Kamer van Koophandel, niet ongunstiger dan in de laat ste jaren en alzoo bevredigend. De toestand der buitenlandsche scheepvaart bleef echter vooral wat de zeilschepen aangaat, min of meer gedrukt, een gevolg van de steeds toenemende concurren tie der stoomvaart. De hier gevestigde reederij heeft overigens niet onvoordeelig gevaren. Wat de binnenlandsche scheepvaart betreft is met goeden grond aan te nemen, dat ze goede win sten heeft opgeleverdhet afgeloopen jaar toch kenmerkte zich door zeer hooge vrachten een gevolg van de vele aanbiedingen tegenover de weinige vrachtzoekende schepen. De buitenland sche handelsbeweging is slechts gedeeltelijk on der cijfers te rangschikken, vermits de in- en uitvoer voor ’t meerendeel op andere pla.atsen geschiedt. De producten van landbouw en vee teelt die hier ter markt komenwerden steeds grootendeels naar ’t buitenland verzonden. Wat de binnenlandsche handel aangaatmag uit het talrijk bezoek op de marktdagen, uit de hooge prijzen die besteed worden voor pandenwelke voor winkelnering geschikt zijn uit de ver fraaiing en den aanbouw van nieuwe winkels on getwijfeld worden afgeleid, dat ze in een gewensch- ten bloei verkeert en de omzettingen zich meer en meer uitbreiden. De aanvoer van vee in 1872 was 109,504 stuks, vertegenwoordigende naar den middenprijs eene waarde van ƒ10,930,671, zijnde in getal 5,134 minder dan in 1871doch in waarde ƒ350,000 meer. Van genoemd cijfer zijn 31,935 runderen, 7,179 kalveren, 58,322 schapen, 11,068 varkens en 1,000 paarden. De mindere aanvoer is voornamelijk toe te schrijven aan de vele in- koopen, die door buitenlanders bij de veehouders zelve worden gedaan, en ook aan het buitenge woon voordeelige grasgewas, waardoor verschei dene landbouwers, die, in andere omstandighe den tot het aan de markt brengen van vee ge noodzaakt zouden geweest zijn dit nu hebben kunnen behouden. Tegelijk is het de zeer ver klaarbare reden voor de belangrijk hoogere waar de van het vee. De steeds vermeerderende vraag voor het buitenland was toch van zoo grooten invloed op den loop der prijzen, dal die in den i SNEEKER (OIRVX ■X f r a i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1