GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEW8- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 1873 No. 31. 10 APRIL. WOENSDAG Directe Gemeentebelasting. I i. la ml. i ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreftende, worden franco ingewacht. Deze CO ÜR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. adi- uw- est- lak- nne leeg lens am- eide jr ra z .uit raas Jo- 15 ole- De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Heerenveen heeft zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken ter ondersteuning van het adres der vereeniging «Schuttevaêr”, tot het maken van eene vluchthaven te Ilindeloopen. De Kamer wijst er op, dat dergelijke haven van het grootste belang zou zijn voor de scheepvaart langs de Friesche kust, en dat waarschijnlijk het ver lies van minder schepen en minder menschenle- vens zou zijn te betreuren, indien die haven be stond. van r 8 1 r» boven dikwijls niet het inkomen maar alleen het bedrijf wordt getroffen. Een particulier kan zich eene woning kiezen naar hem goeddunkteen industriëee), koopman enz. niet. In Amsterdam is dan ook het niet producee- rend kapitaal zeer bevoorrecht boven het wel voortbrengend. Deze is eene der redenen, waarom de handel en scheepvaart er jaar uit jaar in afneemt. Het was een groote stap voorwaarts op den goeden weg, toen de wetgever toeliet hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe belastin gen te heffenja in sommige gevallen ge bood, zoo als: alvorens opcenten te leggen op den accijns van het geslacht, den wijn, het gedistil leerd. Hij achtte dus de directe belastingen minder nadeelig of kwaad dan de andere; die op de in komsten, moest voorafgaan aan die op het ver bruik. Rechtvaardig en slaatshuishoudkundig juist te vens, want wie wat heeft, kan ook iets geven wie schuldig is, moet betalen en niet anderen met hem medezoo als geschiedt bij ’t accyns stelsel. Directe belastingen treffen alleen den betaler, de accijnsen den verbruiker, den voortbrenger, den verkooper, ja allen die met het veraccijnds product te maken hebben, zonder dat de schat kist er voordeel van heeft. De producent krijgt zijn voorschot van accijns wel is waar terug van den kooper, maar hij moet er rente van hebben en daarenboven een gedeelte van zijn kapitaalwegens dat voorschot, aan zijne onderneming onttrekken. De verkooper brengt den consument den ac- cijns in rekening, maar met winst. Ten slotte betaalt de verbruiker den accijns, benevens zoovele verhoogingen, als het product malen van eigenaar is veranderd, zonder dat ie mand er voordeel van heeft, doch in tegendeel ieder nadeel. Daarenboven is de inning der accijnsen zeer duur, aangezien de controle vele personen vor- dert, terwijl die controle zelve de heffing aller onaangenaamst maakt. Hetgeen in 1851 met eene groote meerderheid, als nuttig en noodig voor de gemeenten, werd vastgesteld is zonderling genoeg, een twintigtal jaren later met eene nog grootere meerderheid, ten aanzien van den Staat, afgekeurd. Daaronder waren lieden van wie men juist het tegendeel had mogen en moeten verwachten, doch die waarschijnlijk minder rekening hebben gehouden met de zaak dan met de personen. Bijzondere wrok heeft aan het algemeen wel zijn dikwijls meer nadeel toegebracht, dan ver keerde inzichten het ooit deden. Doch laten wij van dat treurig verschijnsel zwijgen en tot ons onderwerp terug keeren. Voor zooveel ons bekend is, worden er geene andere directe gemeentebelastingen geheven dan hoofdelijke omslag.(') De heffing er van is algemeen. Waar zij geen plaats heeft, is dat om de on mogelijkheid er van, zooals te Maassluis Vlaar- dingen, of wegens de zucht tot behoud zoowel Of men moest die op de honden er toe willen brengen, ’t geen evenwel de Gemeente- wetgever niet gedaan heeft; o. i. te recht. De BURGEMEESTER der Gemeente SNEEK brengt, naar aanleiding der missives van den heer Commissaris des Konings in Frieslanddd. 11 en 12 April 1873 le Afd. nos. 690 en 705 ter kennis der ingezetenen dat ZIJNE MAJESTEIT DE KONING voorne mens is, van Zaterdag 10 tot Zaterdag 17 Mei a. s. deze provincie te bezoekendat Zijne Ma jesteit voornemens is, deze gemeente van uit Leeuwarden met een bezoek te vereeren op Vrij dag 16 Mei a. s.waartoe de weg waarschijn lijk zal worden genomen over DronrijpWorn- mels en Bolsward; terwijl Z. M., na bezichtiging van een paar openbare inrichtingennaar Leeu warden zal terugkeeren. Sneek, 15 April 1873. De Burgemeester voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. In het Vaderland deelt mr. P. J. G. van Dig gelen de resultaten mede van een onderzoek dooi hem voor een paar jaren, tijdens het heer- schen der pokken epidemie, ingesteld naar de «ge moedsbezwaren” tegen vaccinatie, en wel onder de bedeelden van het hervormd armbestuur te Zwolle. Onder de 537 bedeelde personen, te zamen uitmakende 223 huisgezinnen waren ge- revaccineerd 132, en niet gevaccineerd of gere- vaccineerd, 382door verschillende omstandig heden, meest omdat ze zelf niet wisten of ze in hun jeugd waren gevaccineerd, is dit van 23 on bekend gebleven. Onder die 382 personen was er niet een die van gemoedsbezwaren tegen de inenting sprak, veelmin, die er zich op beriep; velen gaven te kennen revaccinatie zeer te wenschen de meeslen gaven op de vraag«waarom zij van de aangeboden gelegenheid tot kostelooze vacci natie geen gebruik maakten”, ten antwoorddat ze dat zoo niet wisten. Het bleek in een woord, dat er algemeene achteloosheid en onverschillig heid heerschte. De heer van Diggelen wekt op tot openbare mededeeling van soortgelijke feitenomdat z. i. de «gemoedsbezwaren”, waarop tegenstanders der vaccine-wet zich beroepen, ir. vele gevallen niet bestaan. hij reclameerde derhalve tegen de loting als on regelmatig gehouden bij gedeputeerde staten die haar vernietigdeno. a. op grond dat de beide genoemde lotelingen geheel andere num mers hadden kunnen trekkenzoo ieder hunner op zijne beurt naar alphabetische orde had ge trokken, en er alzoo eene verplaatsing van num mers teweeggebracht kan zijn gewordenwelke van bepaalden invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting. Maar nu zijn drie vaderswier zonen hooge dus tot de dienst niet verplichtende nummers hadden getrokken, door deze vernietiging zeer te leurgesteld en komen daartegen op bij den ko- ningwaarbij zich later nog 14 andere vaders of voogden van lotelingendie bij dezelfde gele genheid hooge nummers trokkenaansloten meenende, dat hunne zonen benadeeld zullen kun nen wordenwanneer er eene nieuwe loting moet plaats vinden, en voorts dat het besluit tot vernietiging moest drukken op dat gedeelte der loting hetwelk begint met Feenstra, daar alle lotelingen vóór Feenstra geregeld hebben getrok ken. Gedeputeerde staten evenwel handhaafden hun besluitvermits de wet geene gedeeltelijke ver nietiging der loting toelaat. Thans zal de koningna den raad van state afdeeling voor de geschilleu van bestuurge hoord te hebben in deze een besluit moeten nemen. Het bericht betreffende den ex-kapitein Jans sen, wordt thans door andere bladen in de vol gende woorden bevestigd Ten gevolge van de benoeming van den heer F. Beugel tot kommandant van het huis van cor- I rectie te Hoorn, is in diens plaats door den mi- Bij de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den raad van state, werd in de afgeloopen week eene zaak behandeld, die, wegens hare zeld zaamheid en haar belang, wel de aandacht ver dient. Zij betrof het beroep van drie landbouwers in Friesland tegen eene uitspraak van gedeputeer de staten dier provincie, van 21 Februari jl. waarbij is vernietigd de loting voor de nationale militie in de gemeente Wijmbritseradeel, voor de lichting dezes jaars en waarvan reeds in ons blad is melding gemaakt. Uit het door den staatsraad Boot uitgebracht rapport in deze bleek o. a. dat by de loting voor de nationale militie in gemelde gemeente, in het begin der maand Februari gehouden, zich het geval voordeed, dat een der lotelingen tegen de geldigheid dier afgeloopen loting hij gedeputeerde staten bezwaren inbracht wegens daarbij ge beurde onregelmatigheden, zoodat de commissa ris des konings naar aanleiding dier reclame berichten inwon van den militie-commissaris en den burgemeester, welke berichten hoofdzakelijk hierop nederkwamendat toen bij de oproeping en loting der ingeschrevenen naar alphabetische orde de beurt was gekomen aan den loteling Feenstra een persoon is toegetreden genaamd Leenstradie zoo gelukkig was een hoog num mer uit de bus te trekken. Spoedig daarop werd de vergissing omdekt en werd Feenstra nogmaals geroepen die een nommer trok, doch de militie-commissaris kwam toen op de gedach te, dat het beter ware Feenstra te laten loten op de beurt, waarop nu later Leenstra zou wor den opgeroepenwierp het door F. getrokken nummer ongeopend weer in de bus en ging met de letters F tot L verder door, totdat Leenstra aan de beurt kwammaar in diens plaats werd Feenstra tot de trekking toegelaten, die een laag nummer trok, dat hem dienstplichtig maakte, en (2) Den 1°. Januari ’69 lelde de gemeente Utrecht 60 999 inwoners, den len Jan. ’70 slechts 60.428 De vermindering werd in het 'officieel verslag toegeschreven aan de verplaatsing van de militaire geneeskundige school-naar Amsterdam. Dit was eene onwaarheid, want die verplaatsing heeft te voren plaats gehad. Daarenboven woog de vermeerdering van het personeel spoorwegbe ambten twee ja drievoudig op tegen aangevoer de vermindering. De oorzaak van dien achter uitgang ligt in het verkeerde belastingstelsel en in de begunstiging der geld- en andere aristocra tie. Daarom vestigt deze zich er en gaat de pro- duceerende burger er van daan. De eerste betaalt bijna bijna niets de laatste bijna alles. Die toenemende achteruitgang is op nieuw een sprekend bewijs voor de staatshuishoudkun dige waarheid, dat kapitaal nog geen rijkdom (welvaart) geelt. De geheele provincie gaat achteruitook in zielental, In genoemde tijdsruimte bedroeg dat 568 personen of 0,33 0/°; in de gemeente 0,94. Het kwaad straft zich zelf. van het oude als van het geld bij den ge meenteraad, zooals te Utrecht. De Gemeentewet bepaalt, in art. 245, dat, wie geen vol jaar in de gemeente verblijf houdtbij de maand betaalt, en wie geen drie maanden er vertoeft, geheel vrij is. Waar dus de bevolking grootendeels uit vis- schers of zeevarenden bestaat, kan geen hoofdelij- ken omslag worden ingevoerd, omdat de opbrengst er van óf hoogst gering zóu zijn, óf in zijn ge heel door slechts enkelen zou worden betaald; in ’t eene geval zou hij derhalve ijdelin het andere onbillijk zijn. Zooals het te Utrecht is, drukken de gemeen te uitgaven zeer ongelijkmatig, maar vooral op de weinig of in ’t geheel niet welgestelden; van daar algemeene achteruitgang, ook in bevolking,(a) en steeds toeneming van gemeente-schuld, dus ook van te betalen renten, dus ook van belasting-druk. Zooals wij zeiden in bijna alle gemeenten wordt hoofdelijke omslag of inkomstenbelasting gehevendoch de maatstaf waarnaar is zeer ver schillend. Zelden berust zij op waarheid meest al is zij fictie ten voordeele van den rijkere en ten nadeele van den meer arme. In die gevallen is zij hatelijker dan de patent belasting, omdat de som, die de inkomstenbe lasting bij omslag moet opleverenvooraf be paald is, en bij gevolg ’t geen de een te weinig betaalt, de ander moet aanvullen. Zoo drukkend en nadeelig als genoemde belasting, is zij even wel niet, daar zij niet de nijverheid, niet den arbeid treftmaar het inkomen al is het dan in onevenredige, dus onbillijke verhouding. Een slechte inkomstenbelasting is daarom voor de algemeene welvaart minder schadelijk dan de best ingerichte patent-belasting. De omslag te heffen naar de huurwaardezoo als te Amsterdam geschiedde en waarschijnlijk nog geschiedt (de belasting noemt men er aequiva- lent, L. w. voor de afschaffing van den accijns op ’t gemaal), is zeker wel de slechtste grondslag, die uitgedacht kan worden, aangezien de ontduiking er van gemakkelijk en geoorloofd is en daaren- SNEEKER COURANT Ota 8 '4 Z8 '8 '8 Z4 Z8 4 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1