NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE a GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. 1873 No. 34. ZATERDAG State n-G e n e r a a I. I 1 I* .an SNEEKER. COURANT eur TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 22 April. den ril. heeft. s SNEER, 25 A p ril. a 4 4 S r] 3 3 f 3 Naar het Weekblad voor Notarisambt en Re gistratie verneemtzullen, naar aanleiding van 200 ren, ser jdu 'ie- tnd 45, ^ar den De Enschedésche Ct. meldt uit Almelo d. d. 19 April »De arbeiders, die voor een paar dagen het werk gestaakt hadden, hebben het voor een groot gedeelte hervatalleen de fabriek van de hee- ren H. B Scholten is nog niet weder in wer king. Tot nu toe is alles rustig afgeloopen en men koestert ook geen vrees voor wanordelijk heden.” Het Vaderl. meldt »Het gerechteiijk onderzoek in zake den dub belen moord is thans in zooverre vooruitgegaan, dat, naar wij uit goede bron vernemen, der ge detineerden de Jong en Behagel weldra hunne verwijzing naar den procureur generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland te wach ten staat.” Dinsdag avond jl. werd ons de gelegenheid aangeboden kenn’s te maken met een paar da mes, die in den laatsten tijd veel van zich heb ben doen spreken en zeer verschillend beoordeeld i werden pogingen aangewend tot sluiting van trac- taten met Atjin omdat dit door Nederland zou zijn bedreigd. Van daar het vragen van ophel dering en rekenschap. Van daar de zending van een regeerings-commissaris naar Atjin met last, zoo noodig, van oorlogverklaring. Tol hel laatste oogenblik is naar eene minne lijke schikking met Atjin gestreefd. Atjin heeft echter geweigerd ophelderingen te geven en daar op is den 2Gsten Maart de oorlogsverklaring ge volgd. Inmiddels is met de betrokken Mogendheden in gedachtenwisseling getreden en heeft de re- geering by deze de meest gewenschte welwillend heid en medewerking ondervonden. De nota omtrent Atjin, door den minister van koloniën aan de Tweede Kamer medegedeeld behelst eene historische uiteenzetting tot op de laatste verwikkelingen, toen het Indisch bestuur inzag, dat de sultan van Atjin en zijne afgezan- i ten ons misleidden en, verraderlijk te werk gingen Bij de regeering is nog niets bekend omtrent den afloop van de weder-inscheping der troepen, waaruit de expeditie naar Atjin bestond. Het Vaderl. meldt echter, dal te ’s Hage het geruststellend bericht is ontvangen, dat de officie ren Vinkhuyzen, Binkes, Havemaker en Winkel man, benevens twee anderen, waarvan het blad de namen niet weet, in welstand op de »Soera- baya” zijn teruggekeerd. Dit wettigt het vermoe den. dat de inscheping naar wensch gaat. en zich zelfs tot buitenlandsche gezanten hadden gewend om ondersteuning tegen ons in te roe pen, terwijl zij met ons in onderhandeling waren tot regeling van gerezen geschillen en onze hulp inriepen tegen hunne inwendige patijschappen. Bij het Fransche en Italiaansche Gouverne ment en bij agenten van vreemde Mogendheden Bij de tweede kamer der staten-generaal is o. a. ingediend een wetsontwerp tol verhooging van het Ve hoofdstuk, departement van binnen- landsche zakender staatsbegrooting voor het loopend dienstjaar, en wel den postkosten, sub- sidiën en schadeloosstelling tot afwering van ’t ge vaar, waarmede besmettelijke ziekten den veesta pel bedreigenmet f 300.000 welke post daar door op .050.000 wordt gebracht. Deze ver meerderde uitgaaf is voornamelijk bestemd tot bestrijding der longziekte. De groote offers daardoor van de schatkist gevorderd, zijn zoo meent de regeering in hare bij het ontwerp ge voegde memorie van toelichting niet zoo groot als men bij den eersten opslag zou denken, daar toch de opbrengst van den verkoop van het vleesch en de huiden van onteigend vee onge veer 25 pCt. der uitgegeven gelden weder in de schatkist doel vloeien. Men schrijft uit Amsterdam, dd. 20 April: »In de zaak der werkstakende sigarenmakers is nog geen noemenswaardige verandering geko men. De ongeveer negentig verbonden patroons hebben tot nu toe hun besluit gehandhaafd om geen andere gezellen in dienst te nemen dan die niet tot den sigarenmakers-bond behooren. De circa 500 sigarenmakers, welke om die reden en omdat hun eisch van fi per duizend sigaren meerder werkloon (d. i. circa f2 per week meer op hun loon van f 7, met gerekend het nacht werk in huis met vrouw en kinderen) door ge noemde negentig patroons niet wordt mgewilligd, den arbeid hebben gestaakt, zijn tot op heden ook aan hun besluit getrouw gebleven. Zij hou den bijna dagelijks vergaderingen in ’t locaal »Neêrlands Werkman die zoo druk worden be zocht, dat de ruime zaal lang niet in staat is de leden en nieuwsgierige belangstellenden te be vatten. De hulp, welke hunne met het buiten land verbonden bondskas toevloeitmoet groot zijn. Vooral is ’t de diamantslijpers-vereeniging, die groote toezegging moet hebben gedaan zoo de werkstakers slechts willen volhouden. Met ze kerheid is evenwel nog niets te melden, de ge ruchten zijn te verschillend en te overdreven. »Ook de werkstaking der meubelmakers schijnt nog ongedacht een muisje met een staartje te zullen worden. Wel hebben eenige niet verbon den patroons hunne gezellen de gevraagde 20 pet. verhooging toegestaan, en, daar er overvloed van werk is, ook aan vele der bekwaamste gezellen van andere patroons op dat zelfde accoord werk verschaft (en daarmede hunne collega’s een vlieg afgevangen), doch de negen of tien verbonden patroons en dit zijn de grootste fabrikanten hebben op '16 April hunne werkplaatsen ge sloten en nog niet geopend dan voor die gezel len, welke terugkeeren op het door de patroons gestelde accoord, d i. 10 pet. verhooging van loon, ingaande 1 Mei. Eenige gezellen hebben daarvan gebruik gemaakt en dat zal, denk ik, die patroons de overwinning doen behalen doch velen houden nog vol bij hun eisch, terwijl hunne bondskas in goeden doen schijnt te zijn daar zy nog niet de minste hulp heeft gevraagd en toch de gezellen ten volle hun loon uitkeert,” Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen. Het voor naamste doel van dit ontwerp is, het bedrag der belasting meer gelijkmatig en in evenredig heid van de werkelijke, huurwaarde der gebouw de eigendommen om te slaanen zulks over het geheele rijk met terzijdestelling van het tot dusver gevolgd stelsel der provinciale quota’s. Men leest in de Staatscourant »Nieltegenstaande bij de regeering bij herha ling de verzekering is gegeven, dat zij de tijdin gen uit Indie omtrent al hetgeen de expeditie te gen Atjin betreftten spoedigste openbaar zal maken, schijnt door minder juist begrepen par ticuliere berichten hier en daar ongerustheid ont staan te zijn waarvoor geen reden aanwezig is. Wil men zich niet noodeloos ongerust maken dan zal men wèl doen op de mededeeliogen van regeeringswege te vertrouwen en daaraan de particuliere tijdingen te toetsen. Hel Reuler-tele- gram uit Penangwaarvan Woensdag ochtend vertalingen verspreid zijn, luidde als volgti>Ex- pédition hollandaise rappelée a Padangon craint nouveaux soulèvements dans autres ports Sumatra”. De regeering heeft in de Staatscourant mede gedeeld, dat Padang het militair station voor de expeditie is. Reeds daarom dus zou hel zeer natuurlijk zijn, dat de troepen zich van Atjin naar Padang begaven. Eene andere reden om ze naar Padang te dirigeren, kan hierin bestaan, dat het een regeeringsplicht is om de noodige waakzaamheid in acht te nemen in de nabij At jin gelegen gedeelten onzer bezittingen. Maar de regeering heeft geenerlei bericht ontvangen, waaruit van eenige vrees voor opstanden blijkt. Meent men te Penang dat zoodanige vrees bestaat dan zal het waarschijnlijk zijn, omdat men te Pe nang de redenen voor het terugtrekken der van Java gekomen troepen naar Padang niet kent en zich in onjuiste gissingen verdiept.” Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. In de zitting van heden is de heer van Berch van Heemstede beëedigd en heeft zitting genomen. Tien wetsontwerpen, meerendeels be kend, zijn ingekomen. De minister van koloniën heeft medegedeeld, dat sedert gisteren een telegram is ontvangen, waar uit blijkt dat bij de expeditie van Alchin verlo ren zijn, buiten de adelborst1 zee-officier4 luitenants van de Europesche infanterie en 1 van de inlar.dsche. Gewand 23 officieren van de land macht en 2 officieren van de marine; voorts aan minderen bij de landmacht gesneuveld 35 en ge wond 363 en bij de marine gesneuveld 3ge wond 20. Overigens heeft de minister een nota laten ver vaardigen voor de Kamer, betrekkelijk de aan leiding tot de gebeurtenissen met Atchin zoo vroeger als later. Er werd besloten deze te la ten drukken en rond te deelen en op voorstel van den heer van Lijnden zal daarover nader dis cussie plaats hebben. Tegen zaterdag zullen eeni ge kleine wetten en dan het ontwerp op de rech terlijke organisatie op nieuw aan de orde komen. De Standaard bericht dat de heer Groen op een-en-zeventig-jarigen leeflijd er nog niet aan denkt de pen neêr te leggen en reeds weer eene nieuwe reeks van Nederlandsche Gedachten ter perse heelt gelegd. Van de brieven van da Cos ta en Thorbecke zal de heer G. het origineel sten bewijze van nauwgezetheid ook door de nakomelingschapaan een onzer wetenschappe lijke instellingen ve. maken.” De Amsterdaamsche corresp. der Köln. Zeit. beschuldigt de regeering van groote lichtzinig- heid in de zaak met Atjin. Volgens hem heeft de liberale partij, door den toon dien zij tegen over de waarschuwingen van den heer Nierstrasz aannam, de kwestie tot een partyzaak gemaakt. Ook de Times bespreekt de expeditie, en ver wondert zich als iedereen dat de Neder landers zich zoo hebben kunnen misrekenen Te gen ’t najaar zullen zij nu wel voor genoegzame macht zorgen, om allen tegenstand te overwin nen. Het blad hoopt voorts, dat de Nederlan ders uit het voorgevallene een les mogen putten, welke hen doet besluiten om hun koloniale poli tiek te wyzigen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De Friesche Courant bevat het volgende Pastoor de Haan van Winschoten een jong mensch van een allergunstigst voorkomen en aan gename en losse manieren, geacht bij zijne ge- loofsgenooten en andersdenkenden, is op last der geestelijke autoriteiten uit Winschoten verwijderd, en zijne bezittingen zijn verkocht. Algemeen wordt ■vermoed, dat de Haan verdacht werd van liberale gevoelens te deelen, èn dat hij daarom is weg gevoerd. De clericale bladen zouden ons zeer verplichten (en daarmede zeer velen in zijn ge boorteplaats Harlingen), als zij wilden vermelden, of hij is weggevoerd als wederspannige of wel als krankzinnige. In het eerste geval zouden wij meenen, dat het op den weg der justitie ligt te onderzoekenwat er van de Haan is geworden daar geen Nederlandsch burger tegen zijn wil mag worden vastgehoudenin het tweede geval zouden wij verlangen te weten, of een consent van de rechtbank de wegvoerders gedekt heeft die_, zonder zulk een stuk, zich aan de wet zou den hebben vergrepen. Wij vestigen de attentie van de liberale bladen op dit geval. een door de regeering in Nederlandsch Indie ge daan voorstel tot wijziging en uitbreiding van eene in het vorige jaar vastgestelde organisatie van het kadaster op Java, binnen kort eenige land meters van het kadaster van hier naar Indie ge zonden worden. Als chef dier zending wordt genoemd de heer B. J. Hiddink, die bij zijn komst in Indie tot ingenieur van het kadaster aldaar benoemd zou .worden. Aan hem zou worden toegevoegd de heeren C. E. Last, J. A. W, van Bergen en W. van der Rest, de eerste om onder den titel van bewaarder van het kadaster, de beide laatsten om als landmeters van hel kadaster in Indie werkzaam te worden gesteld. Het Vrije Volk, orgaan der democratie in Noord en Zuid-Nederland, verneemt dat de Am- sterdamsche sectie der Internationale het voorstel tot het houden van een sociaal democratisch con gres voor Noord- en Zuid-Nederland, op het a.s. Pinksterfeertreeds op haar dagorde geplaatst De examens voor het lager' onderwijs in Fries land zijn deze week voortgezet. Maandag en Dinsdag zijn geëxamineerd 13 personen voor vrouwelijke handwerken. Toe gelaten mejufvrouwen M. Hansma W. Hoog slag, A. E. StuvelC. Ph. StoettI. Toens en K. Veenslra, allen van Leeuwardenmejufvrou wen Z. E. J. Boorsma, B. Rodenburg en P. Vis ser allen van Sneek; mej. M. van Wijk, van Dokkummej. F. van der Plaats, van Goënga; mej. T. Zijlstra van Franeker. Geëxamineerd voor landbouwkundeJ. L. Rikkers, van Dragten; A. Woudstra, van Lang weer, beiden toegelaten. Geëxamineerd voor het teekenenA. Antonius en P. Vlugt, beide van Leeuwarden; W. Swart, van Marrum, allen toegelaten. Geëxamineerd voor de acte van hulponder wijzer 15 personen. Toegelaten M. Baarda, S. Baukema, K. Ukema en T. Kappenburgallen van Sneek, S. van Bachum de Boer, van Her- baijum J. A. Boijenga, van Bozum S. Bredzée, van Bolsward; J. R. Heeren van Dragten; G. Heslinga, van BuitenpostH. Koelmans, van Har lingen en F. Krol van Leeuwarden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1