GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE V. 'h TA 1 L I 1873. No. 37. 7 MEI. WOENSDAG Brievenposten]. Uit het Gemeenteverslag. IIT- A Is meer vr. dan m. zijn weet ieder. De oorzaak z pen nen gen, /i Mei. 4 I I lelie te jr, Re- d. ind. 4 4 4 ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ya Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 7 Aan het, den 19 April, ingevolge art. 182 der Gemeentewet, vastgesteld verslag van den toestand gemeente over 1872 ontleenen wij hetvol- De uitgaven Lager onderwijs Hoogere Burgersch. Lalijnsche School andere Scholen erger Lagere scholen Hoogere Burgersch. Latijnsche school Bewaarschool Sub. Hoogere Burg. Lat. School »Ja't is beter geworden in de wereld en al zeggen de geestelijken ook duizend maal dat de wereld slechter werdin de wereld wordt het toch beter.” Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad fl.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Zoo spreekt Fritz Reuter in zijn uitnemend goed gedacht en geschreven werkGedroogde Kruiden. En hij, de schrijver, heeft waarlyk niet veel reden gehad om over hetgeen hij van de wereld (in Pruisen) ondervonden heelt, zeer tevreden te zijn. Maar gelijk heeft hij. Het is beter geworden in de wereld en het wordt dat nog dagelijks. Zoo wel van de staatsinrichtingen als van de menschen kan dit getuigd worden. De vooruitgang is bestendigniettegenstaande alle in ’t werk gestelde middelen om stilstand te verwekken, ja achteruitgang te bevorderen. Wij gaan immer en in alles vooruit. Ook geldt dit van het postwezenvooral wat die gemeenten betreft, waar een kantoor geves tigd ist. w. in Noord-Brabant 22, Gelderland 19, Zuid-Holland 23, Noord-Holland 19, Zeeland 10, Utrecht 8, Friesland 10, Overijssel 10Gro ningen 7 Drenthe 4 en Limburg 7, te zamen alzoo 139. Ook in de hulpkantoren is eene groote ver betering gekomen en kunnen zij over ’t algemeen, wat het personeel aangaat, goed genoemd wor den ten aanzien van de hulpmiddelenhet ei genlijk vervoer betreffende, kan dat zelfde niet gezegd worden. Het laatste laat nog veelzeer veel te wen- schen over, vooral in Friesland. Vrij algemeen geschiedt de dienst door karig bezoldigde voelboden, die niet zelden aan chica nes van hun superieur blootstaan en dien ten gevolge boeten beloopen wegens overtredingen door welke niemand geschaad wordt. Zij, de mindere beambtenworden veelal ge regeerd door wetten van Persen en Meden, ter wijl de regeerenden hetwat hen zelf betreft zoo nauw niet nemen. Althans zijn er in den lande, die alzoo handelen. Daardoor wordt de dienst onaangenaam, soms zelfs hatelijk en ontstaat er eene malaise, die voor de algemeene zaak nadeelig is. Dienst door voelboden is in onze provincie regel, terwijl hij uitzondering behoorde te zijn. Er zijn streken van uren lang waar nog nimmer eene postkar te zien is geweest, en hel brievenverkeer desniettemin druk kan genoemd worden. Wij weten wel, dat het stelsel van postkarren- dienst duurder is dan dat van voetboden en dus de schatkist minder voordeel dan thans uit de brievenposterij zou trekkenzoo het algemeen wierd toegepastdoch wij weten ook, dat het niet aangaat alleen de voordeelen te nemen en de nadeelen van zich af te schuiven. Daarenboven is hel postwezen ten algemeenen nutte en behoort geenszins eeniglijk en alleen als bron van inkomst beschouwd te worden. De plattelandsbewoner heeft even zoo goed en mannen dan vrouwen geboren Er zijn plaatsen, die nog geen uur van elkan der verwijderd zijn,, en tusschen welketen ge volge van de regeling van den dienst, een brief 36 a 40 uren onder weg moet blijven. Met aangeteekende brieven is het nog gesteld, daar zij steeds over een hoofdkantoor moeten gaan. Waartoe dat Het geeft een schromelijk lijdsverlies en nood zaakt den plattenlander vele malen tot het aan nemen van een expressen bodedien hij duur betalen moet, zonder eenige zekerheid voor de be zorging te hebben. Dat moest anders zijn. Ten gevolge der wet op de port, waarmede wij zeer ingenomen zijn, is de hulpkantoorhou- der, die doorgaans, ja altijd, slecht bezoldigd wordt, gedwongen aan de schatkist voorschot te geven op nog niet ontvangen of zelfs onopvorderbare gelden. Wij bedoelen de frankeer-zegels welke hij er op na moet houdendoch niet in depot ont vangt, maar vooruit betalen moet. Hij moet ze hebben en kan ze niet krijgen, zonder vooruitbetaling. De administratie dwingt hem, die al reeds zoo karig bezoldigd isaan den staal een renteloos voorschot te doen. Ware ’t eene handelszaak dan zou hij rabat genieten. I met de port te betalen doch waar slechts bus- van dit verschil is te vinden in den langeren le sen zijn, die door den voetbode gelicht worden is zulks onmogelijk. Kortom de regeling deugt niet. Een ten eenenmale ongegrond en volkomen her- senschimmig wantrouwen jegens mindere ambtena- ren maakt, dat het postwezen veel minder goed ^03 is, dan het, volgens de Wet, kon, ja moest zijn. Het personeel is goed, maar de reglementen ^uui ucu iiaau> uie ijjawu >iccu ÏCISilueill> van dienst deugen nietde wet laat weinig te zijn gewijzigd de verordening op ’t verkoopen en wenschen overdoch de uitvoerig er aan gege ven is slecht, en maakt in meer dan één op- Dal is onbillijk, zicht de bedoeling van den Wetgever illusoir. Als een staaltje hoe het personeel verbeterd j Den 31en December ’71 bestond de bevolking uit 4486 m. en 4897 vr.te zamen 9383; op denzelfden datum van ’72 uit 9469 of 0,916 °/0 meer. De vermeerdering is dus niet noemens waard. Het getal levend geborenen bestond uit 173 m. en 169 vr. Dat er meer v worden, is een voortdurend verschijnselen dat i er meer vr. dan m. zijn weet ieder. De oorzaak 4694,03s 2374,50 541,23 288,80 8500 1200 17.598,56s. 16.315.20s j> 17.277,12 4.590,03s 2.281,70s 40,464,06s Het geheele anderwijs kostte derhalve aan de gemeente 22 865,50. Ieder leerling aan de hoogere burgerschool kostte zuiver aan de gemeente ƒ80, aan de Lat. school 142. De kosten der schutterij waren 584,30 zon derling, dat die kosten in geval van noodzaak met productief worden gemaakt! Leeningen heeft de gemeente niet gesloten, daar entegen 5000 schuld afgelost. De toestand der gemeente was over ’t alge meen gunstig, daaronder rekenen we ook den toe stand der behoeftige klasse. Met genoegen wijzen wij er op, dat van wege de burgerlijke gemeente niet langer aan kerke lijke armbesturen subsidie wordt verleend, wat trouwens dan ook ongerijmd is. Wij wenschen het verslag in veler, zoo niet ieders handen die belang stelt in den toestand der gemeente en den gang harer zaken, en dit ligt op den weg van elk ingezeten. wordt, weten wij niet, is met alle regelen van tegen het gezond verstand. Schade zou de Staat er nooit door kunnen lij den, daar de door hem gebezigde postzegels zeer gemakkelijk van zijn tractement konden afgehou den worden. Het renteloos voorschot komt aan niemand ten goede, alleen den ambtenaar benadeelt het; cre- diet zou niemand ten nadeele strekken, den amb tenaar daarentegen ten goede komen en ook voor i onzer i gende Waarom hem geen crediet daarvoor verleend maar wel, dat het in strijd billijkheid en indruischt hen, die postzegels willen inslaan, van groot ge mak zijn. Wij weten dezen administratieven maatregel niet anders te verklaren dan door ambtenarij. In allen gevalle is de werking er van schade lijk en boven al onaangenaam. Het isalsof de schatkist speculeert op onge frankeerde brieven, ten einde er een voordeeltje uit te halen. Wel kan men aan de hulpkantoren volstaan Er zijn gesloten 80 huwelijken. Het getal kiezers voor de 2e kamer bedroeg d. i. 7 meer dan ’t voorgaand jaardie van 469 tot 481. Verblijdende cijfers voorwaar. Door den Raad, die 25 malen heeft vergaderd. bewaren van petroleum, vastgesteld drie op het stuk van belasting, benevens een 3 tal van ver schillenden aard, alsmede 2 instructiën. Van het verhandelde in de vergadering zullen wij weinig zeggen, nogtans moeten wij bij een paar punten stil staan; 1°. de zaak van de Wed. W. Bleeker, welke schadevergoeding vroeg voor een verjaarde rekening groot 246 en welke de Raad haar wilde toestaan onder den vorm van afstand doen der verjaring. Terecht besloten Gedep. Staten en de Raad van State, dat de gemeenteraad daartoe niet be voegd is. Hier gold het: la forme enléve le fond. O. i. had onder den vorm van gratificatie aan genoemde weduwe kunnen beschikt worden, wat haar wel volgens recht en billijkheidmaar niet volgens de wet, toekomt. 2°. Het rapport omtrent het tractement van den derden predikant. Wij kennen dat niet, maar betwijfelen hetof er wel genoeg in gelet is op art. 21 der Staats regeling van 1798, art 4 der Addition, artt. op de Acte van Staatsregeling, op art. 12, Staats regeling 1801 en de Decreten van Napoleon. Daarenboven houde men wel in ’t oog dat Ko ninklijke Besluiten alleen dan kracht van Wet hebben wanneer zij met de wet niet in strijd zijn. De opbrengst der schoolgelden enz. was als volgt zooveel recht op spoedig brievenvervoer als de stedeling. Even zoo goed als deze draagt hij bij tot de behoeften der schatkist en dikwijls meer dan deze tot de algemeene welvaart Dat de posterijen een batig saldo opleveren verheugt ons, maar dat zij als bron van inkomst geëxploiteerd worden, mogen wij niet goed keuren. Zoo zij maar geen nadeel opleveren bestaat er grond voor tevredenheid. Zooals de Wet is, of liever de uitvoering van de wet plaats heeftis het platteland verre bij de sleden ten achteren gesteld. Hierbij komt nog, dat het vervoer van brieven, anders dan per post, verboden is, en juist daardoor i is sints de regeling van 1850, halen wij het vol- vele malen briefwisseling is onmogelijk gemaakt. gende voorval aan, dat thans (na 25 jaren) on- Er ziin nlaatsAn dia nnor croon nnr var. ollran- gelooflijk Zal Voorkomen. In zekere groote stad van ons land verzond zeker bekend scheikundige aan zijn collega Jus tus v. Liebig een brief en zette op ’t adres: Gies sen, zonder meer. Daar het schrift van den afzender genoeg be kend was, kende de directeur het ooken deed aan den afzender verzoeken het adres wat dui delijker te maken, daar hij niet wist, waar de brief heen moest, want te Giessen in Noord- Brabant, dacht hemzou wel geen hoogleeraar in de scheikunde wonen. De afzender voldeed aan het verzoek en schreef er bij in Hessen, in Duitschland, in Eu ropa, op de aarde, in ’t heelal. De zaak zou nooit uitgelekt zijnzoo de directeur haar niet zelf had verteld, om aan te duidenwat zonderling man de afzender toch was. De vermelding van Hessen was toch voldoende geweest, zeide hij. Zoo iets zal tegenwoordig, zelfs op een hulp kantoor, we! niet meer gebeuren kunnen. Dommigheden worden er wel is waar nog wel begaan, maar zijjzijn in allen gevalle van een meer verschoonbaren aard(*_). I Als een voorbeeld balen wij aan, dat onlangs I een brief naar Friesland ter bezorging is gezondendie J uit Calcutta verzonden was naar een zekere plaats in Zwedenmet opgave nog wel der provincie, waar zij gelegen is. Meer dan een hoofdkantoor verviel in de zelfde fout, tot dat zij eindelijk aan een hulpkantoor ontdekt werd; De respectieve hoofdambtenaren kenden klaarblijkelijk geen onderscheid tusschen Nederlandsch en Zweedsch letterschrift. En dat is vrij erg om niet te zeggen dom. I vensduur der eersten. I Gestorven zijn 101 mannen92 vr. of 1 op 48 inw.; van ’68’72 was het 1 45. De ver- j houding is dus gunstiger geworden. senschimmig wantrouwenjegens mindere ambtena- van den gemeenteraad zijn geklommen J '8 O,« 2 I ji '2 4 SMIklU COUR A VI. - i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1