GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. I NIEUWS- EN ADVERTENTIK-BLAD VOOR DE L 0 1873. No. 39. ACH T-E N-T WINTICSTE 14 MEI. WOENSDAG Buiten. Brieven van te Sneek. Maatschappijen van verze kering tegen de nadee- len van brand. rs, half k 'ER. G. fE I 'ei. G.0G4,G95. om, inzonderheid langs dien aangeduiden weg van r. alle belemmeringen Hoogere Burgerschool uitgaven 16.907,69’ ontvang, f 10.843 Deez’ wereld is een aardig kot Daar wordt altijd geklaagd. nUKZOXOËS S T U 51 li E N Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Sneek, 10 Mei 1873. I1AMERSTER DIJKSTRABurg. H. FENNEMA, Secretaris. r VA- elijk aald is tian- over inco sche l 85 inco Deze CO ÜRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. leien naar SNEEK, 13 Mei. In zijne vergadering van Zaterdag morgen jl. op om mogen ge- j te be- versiering van ’s Konings De voor dat doel gelden bij de ingezete- ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 71/, Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. In hel Nieuws van den Dag van 3 Mei wordt een beroep gedaan op de nederlandsche liefda digheid tot oprichting van een fonds tot verzor ging en opvoeding van kinderen der officieren van het Nederl.-Ind. legergevallen in of door den strijd voor het vaderland. voornemens Burgerschool bezichtigen dat de weg, dien Zijne Majesteit daartoe zal nemen, is vastgesteld als volgtvan het Stadhuis langs de nauwe en wijde Noorderhorne over de noorderpoortsbrug, langs Zonsbuurt naar de Hoogere Burgerschool; van daar over de nieuwe bruglangs het bolwerk naar en over de Wa terpoort, langs het Hoogënd, over de brug voor de oude Koemarkt naar het Grootzandoost zijde, langs het Schapenplein, de smalle Burg straat en de Kruizebroedersstraat naar het O. B. Weeshuis; en van daar weder langs de Krui zebroedersstraat, de smalle Burgstraat, het Scha penplein, Leeuwenburg, de Waag en de Markt straat naar het Stadhuis terug. Burgemeester en Wethouders vertrouwen dat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dat Zijne Majesteit de Koningter gelegen heid van het bezoek waarmede Z. M deze ge meente denkt te vereeren op Vrijdag 16 Mei a.s. is de gebouwen van de Hoogere en het Old Burger Weeshuis te sel een zegen voor de maatschappij. Dat niet allen voldoen aan hetgeen men er van verwacht, dat zij aanleiding geven tot bedrog en soms den verzekerde in denzelfden toestand plaatst, alsof hij niet verzekerd ware, ligt aan de wijze, waarop zij soms zijn samengesteld. Maar dat de verzekerde daarvan het nadeel ondervindtis noch te wijten aan de verzekering als rechts-instituut, noch aan den Wetgever, maar het is zijne eigene schuld, daar hij niet uit zijne oogen heeft gekeken, niet naar behooren gecon troleerd heeft, kortom geen voldoende voorzorg heeft gebruikt. Onder de verschillende soorten van verzeke ring noemen wij die met algeheele verantwoor delijkheid (particulier of onder eene firma), met beperkte (de naamlooze vennootschap), de on derlinge (algemeene en plaatselijke). Over deze soorten in een volgend nommer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de voorjaarsPaardenmarkt dit jaar invalt op Woensdag 28 Mei e. k. en dat de ten vorige jare ingevoerde jaarlijksche Wolmarkten zullen plaats hebben op Woensdagen 4 en 18 Juni 1873. Sneek10 Mei 1873. HAMERSTER DIJKSTRA Burg. H. FENNEMA Secretaris. is door den gemeenteraad afwijzend beschikt een verzoek van de betrekkelijke commissie, eene subsidie uit de gemeentekas te i- nieten van 500 of meer, ter gedeeltelijk strijding der kosten, te maken voor eenige straten ter gelegenheid van bezoeki in deze gemeente, gehouden inzameling van nen onzer gemeente moet naar wij vernemen een niet ongunstig resultaat hebben opgele verd. Overigens vernemen wij nog altijd weinig van bijzondere versieringen, door particulieren hier of daar voor bovengenoemde gelegenheid te maken. Intusschen kunnen we met genoegen vermel den, dat de kapel van het regiment veld-artille- rie, bestaande uit 35 musicionder leiding van den kapelmeester den beer A. Grund, te Arn hem van wege de gemeente geëngageerd is omgedurende den tijd van 's konings bezoek alhier en ook daarna, bij de te geven volksfeesten, de feestelijkheden op te luisteren. Tevens verne men wij, dat dit zoo gunstig bekende muziek corps ’s avonds in de Concertzaal alhier een mi litair en strijk-concert zal geven. Wij verwach ten daarvan veel goedsl (Zie ook annonce.) Tot hulponderwijzer 2e klasse aan de Tus- schenschool alhier, is door den gemeenteraad be noemd T. Kappenburg. ilen- Iford Ge- s ten hem door - ie of Abonnementsprijs uitsteken van vlaggen als anderszins, hunne in- genomenheid met ’s Konings bezoek zullen willen allergunstigsten invloed uitgeoefend op het brand- I om^nz^deïheld hng“ ÏJn alngeddden weg X’ bluschwezen niet alleen, maar ook veel bijgedra- Zijner Majesteits wandelingalle belemmeringen door bepalin- I als van karren, wagens, vaten of welke voorwer pen ook, op te ruimen. Ten slotte wordt herinnerd aan art. 117 der j Algemeene Policie-verordening, waarbij het af- te nemen. Dat in de meeste politieverordeningen voor schriften ten dezen opzichte bestaan, is te danken aan de statuten der brandverzekeringsmaatschap- pijen. Daarop is, voor zooverre ons bekend tot nog toe door niemand gewezen, en toch is het waar. Wat die maatschappijen uit noodzakelijkheid Paarden— CU Wolni3.rk.tC 11 hebben vastgesteld, heeft de Gemeenteverordening- maker uit nuttigheid overgenomen. Het contract (de polis) is op deze wijze de moeder geworden van de Wetgeving (de politie verordening). Hierin hebben wij een voorbeeld, hoe door de gewoonte recht ontstaathoe de gewoonte in wet overgaattengevolge van noodzakelijkheid en nuttigheid. Brandverzekerings-maatschappijen zijn in begin- Latijnsche school uitgaven 4 560,65 ontvang, f 1.770,40 2.790,15. Ieder leerling aan de Hoogere Burgerschool kostte aan de gemeente 86J/2die op de Lat. school 143. Het geheele onderwijs heeft aan de gemeente gekost 26.482,89. Wat omtrent het schuldwe- zen der gemeente is vermeldook dit had be trekking op ’71. leden verlies wordt geene vergoeding toegekend. Dat er inderdaad door de eigenaars meer dan vroeger brand gesticht wordt, nemen wij grif aan, doch aan wien de schuld Aan niemand anders dan aan den verzekeraar is zij te wijten. Ildbet quod sibi imputethij heeft het zich zelven te wijtenzoo hij schade lijdt, even zoo goed als iemand, die uitgaande, zijn deur Iaat openslaan en bestolen wordt. Het nadeelige, dat eene zaak aanbiedtmaakt haar daarom nog niet tot eenedie niet moest toegelaten worden. Ware dat waarschaf dan bijv, den handel af, want hij levert bedriegelijke bankbreukigen op;teet niet meer, want menigeen is er ziek door geworden, ja door dood gegaan, enz. De tegenstanders van brandassurantie, die de voorzienigheid niet willen vooruitloopen (zooals ze voorgeven), zijn er intusschen niet afkeerig van zich de door hen geledene schade te zien ver goeden door de milddadigheid van ’t algemeen. Met andere woorden zij doen het milddadige publiek het geleden nadeel vergoeden, zonder zelf iets te contribueren; zij beschouwen en exploite ren dat publiek als een assuradeur, die geen pre mie ontvangt. Of dat eerlijk is, mogen zij zelf beslissen. Wij doen het niet voor hen, maar betalen gaarne de premie, die wij schuldig zijn, om het te lijden nadeel vergoed te krijgen. Is aan den eenen kant het eigen brand stich ten toegenomen, aan den anderen is het brand stichten door kwaadwilligen, om nadeel te berok kenen, zeer afgenomen want zij koelen er hun haat of boosheid niet door, als er verzekerd is. Over ’t geheel genomen is ’t getal branden de bewoonde huizen in aanmerking genomen, ver minderd, en zijn, door het toekennen van premiën door de voornaamste assuradeuren aan hendie het eerst bij een brand tegenwoordig zijn of zich er verdienstelijk bij hebben gedragen, de nadee lige gevolgen van het brand hebben grootelijks de ingezetenen in het algemeen gaarne, door het afgenomen. De brandverzekeringsmaatschappijën hebben een Het Wetboek spreekt van verzekering tegen gevaar van brand, even onjuist als de uitdruk king levensverzekering. Tegen gevaar van brand kan evenmin worden verzekerd als legen den dood. Wij wijzen op de verkeerde benaming, omdat zij meermalen, ter kwader trouw, geëxploiteerd wordt door kerkelijke drijversom onwetende geloovi- gen, die ter goeder trouw zijnwijs te maken dat het zonde is zijn huis enz. te verzekeren. Brandassurantie levensverzekeringenzieken fondsen, vaccinatie, bliksemafleiders en al wat strekt om het nadeel van verliezen over een groot aan tal personen te verdeden of rampen te voorko men, zijn velen lieden een doorn in het oog. Zij zien zeer goed in, dat, door het voorkomen van rampen of bet wegnemen der nadeelige ge volgen er van, hun systeem aanmerkelijk verzwakt wordt. Zij houden, uit beginsel niet alleen, maar ook en dat vooral uit eigenbelang veel van hemelsche en bijgevolg ook van menschelijke straf fen. Zij weten zeer goed, dat het gemakkelijker is iemand die in angst en vrees verkeertin hunne macht te krijgen of te houden dan een, die zich niet laat bang maken, het hem geschon ken gezond verstand gebruikt en daarom voor zorgen neemt voor de dingen die komen kunnen. Het is schijnbaar bevreemdend, dat de ijveraars tegen die voorzorgingsmaatregelen ze zelf dikwijls in ’t geniep nemen en bijna altijd zeer haastig zijn in het halen van een geneesheer, zoo ze zelf ook slechts een weinig ongesteld zijn. Inconsequent is dat zeker, maar vreemd geens zins, want hun eigenbelang (heerschen door vrees, uit angst voordeel trekken) brengt het zoo mede. Zij zijn de incarnatie van Mioort naar mijne woorden, maar let op mijne daden niet." Als het materieel kwade van zich tegen de brandnadeelen te verzekeren, zijn zij gewoon te beweren, dat, sedert er verzekeringmaatschappijen bestaan, de gevallen van brand toenemen. Zij schrijven dat toe aan minder voorzorg bij den verzekerde en aan moedwillig verwekken van brand. Indien de praemis, waarvan zij uitgaan waar en de conclusie er aan ontleend juist is, dan zijn zij, wat het eerste gedeelte er van betreftmet v zich-zelf in tegenspraakwant zij verfoeien im mers alle voorzorgen als ongeoorloofd en noemen zulks bezorgd zijn, alhoewel zij voor ’t meeren- deel wel beter weten. Zoo het tweede gedeelte waar is, dan is dat kwaad niet het gevolg van de assurantie als instelling, doch van gebrek aan goede controle bij den verzekeraar of de agenten, die te hoog verzekeren en den verzekerde in cas van brand voordeel aanbieden. Dat gebrek aan controle komt op het zelfde neder als wat goede voorzorg beduidt. Noch aan de instelling, noch aan den Wetgever Z ligt intusschen de schuld, want boven de waarde is geen verzekering geoorloofd en boven het ge- i Nalezing op: »UIT HET GEMEENTEVERSLAG.” Aangaande het onderwijs hebben wij vergeten den stand te vermelden over ’72welk verzuim wij thans herstellen. Lager onderwijs uitgaven 23.302,07 ontvangsten 5.733,92’ ~~f 17.628,04’. gen tot het voorkomen van brand, gen omtrent het bouwen bijv.van daken en schoorsteenenin de polis of in de statuten op steken van zwervers, voetzoekers of andere vuur- i werken is verboden. >3 SNEEKER COER AN 3 i i 2 1 l 3 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1