GEMEENTE 1 HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE 1873. ACH T-E N-T WINT1GSTE No. 40. 17 MEI. ZATERDAG n. Een koninklijk bezoek. I Maatschappijen van verze kering tegen de nadee- len van brand. 2 zeer meenten ten achteren staan aan algemeene samenwerking der in- i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. t t I, I r omstandigheden gelijk; het is de vraag maar, wanneer en hoe de nadeelige zullen intreden met andere woordenwanneer en wien zij tref fen zullen. Verzekering bij eene naamlooze vennootschap heeft dit voor, dat men minder te doen heeft met personen dan met kapitaal en dat dit bekend is. Zoo nu maar de Nederl. wetgeving op de namlooze ven nootschappen goed, of beter gezegd, niet uitne mend slecht ware, dan zouden wij deze wijze van verzekering voor de beste houden. Volgens onze wetgeving evenwel bestaat er voor het publiek, dat met dergelijke maatschap pijen in aanraking komt, niet den minsten waar borg tegen bedrog. Openbaarheid is er niet, controle voor of door het publek bestaat er niet. De Wetgever geeft in artikel 53 Wetboek van Koophandel het zeer verstandige voorschrift, dat bij naamlooze vennootschappen van verzekering op bepaalde voorwerpen, bij de akte van oprich ting moet bepaald worden een maximum, boven hetwelk op een en hetzelfde voorwerp niet zal mogen verzekerd worden. Die bepaling is genomen in het belang der overige verzekerden; de risico, althans de omvang er van, wordt daardoor beperkt binnen zekeren grens en het onmogelijk gemaakt, dat door één désastre alle overige verzekerden in ’t gedrang zouden kunnen geraken, Doch, wat voegt hij er in eenen adem bij Ten ware de vennooten, bij een uitdrukkelijk beding, zulks aan de beschikking der bestuurders, met of zonder de commissarissen hadden over gelaten. Hef geheele artikel 53 is alzoo een onding had ongeschreven moeten gebleven zijn. Het is wawelpraat en beteekent niets anders dangij moogt in één zet niet alles wagen, doch als gij wilt, ga uw gang maar, ik heb er niets tegen. De wetgeving is op dit stuk zoo slecht, dat het geval zich heeft kunnen voordoen dat een verzekerde bij eene naamlooze vennootschap in rechten om betaling vragende, werd afgewezen omdat die naamlooze vennootschap niet bestond als zoodanig, en daarna den directeur in privé als verzekeraar aansprekende zijn eisch verloor, omdat hij geen assuradeur was, maar directeur eener maatschappij, die geen rechtspersoon was. Dat zulke schelmerijen kunnen plaats hebben, daarvan heeft de Wetgever de schuld. Het pu bliek kan niet op de hoogte zijn van rechtskun dige spitsvondigheden. Schreeuwt de gewone naamlooze vennootschap om regeling die welke verzekering tot onder werp heeft, nog meer. Vooral ten haren opzichte moest de Wet dui delijk en gestreng zijn. Onder meer behoorde zij te bepalen naar mate het maatschappelijk kapitaal groot is, zoowel het maximum van ’t geen op ieder voorwerp als op alle voorwerpen te zamen mag verzekerd worden, alsmede, dat geen dividenden boven een zeker pGt. mogen uilgekeerd worden, maar het meerdere tot den aanleg eener reserve-kas moet oranjelinten gelooid voor de voeten van van het stadhuis waar de verschillende autori teiten aan zijne majesteit zouden worden voorge- sleld en alwaar hem eenige ververschingen den zouden worden aangeboden. Na aldaar omstreeks 1 '/2 uur te hebben ver toefd, verliet Z. M. het stadhuis weder, steeg in zijn koets, altijd even minzaam en beleefd als bij zijne aankomst, en... verliet hij onze ge meente om naar Leeuwarden terug te keeren. Het koninklyk bezoek was afgeloopen en het heelt zeker een hoogst gunstige en aangename herinnering bij de Sneeker ingezetenen achter gelaten bij grootere gemeenten ten achteren staan goeden wil en gezetenen ontbreekt het doorgaands niet, en meermalen is dan ook duidelijk gebleken, dat onze Is de brandverzekering-maatschappij opgericht in den vorm eener gewone handelszaak of be staat zij, onder een firma, dan is de oprichter of zijn de leden der firma solidair aansprakelijk voor de som, waarvoor verzekerd is. Het is dus in deze de vraag alleen is het vermogen toe reikend om de schade te betalen Indien de zaak goed is aangelegd geworden dan is er rekening gehouden met het aanwezig waarborgkapitaalhet bedrag der premiënmet de som der verzekerde waarden en met de kan sen van brand. Daar echter die kansen variëren en zeer kun nen tegenvallen, is het van zelf duidelijk, dat, al zijn ook de grondslagen, waarop de zaak geves tigd is, goed, de uitkomst gansch anders kan zijn, dan men zich heeft voorgesteld. Het is bij voorbeeld wel weinig denkbaar, maar toch mogelijk, dat alle verzekerde panden afbran den, of er meer moet betaald worden voor scha devergoeding, dan het kapitaal der verzekeraars bedraagt. In dit of een dergelijk geval, zal de verzeker aar niet in staat zijn, aan zijne verplichtingen te voldoen en dus moeten failleren. De verzekerden zullen dan blijken slechts voor een gedeelte verzekerd te zijn. Daarom is het nooit goed, dat de meerderheid der ingezetenen van eene plaats bij één en den- zelfden zich hebben doen verzekeren, want in ge val van een algemeenen brand, zooals bijvoorbeeld te Enschedé, te Bodegraven, heeft plaats gehad zullen zij jammerlijk worden teleurgesteld. De meeste assuradeurs zien dat zelf zeer goed in en nemen daarom herverzekering (in Engeland vroeger verboden wegens het speculeren), doch wel beschouwd komt dit bijna op 't zelfde neder, tenzij die herverzekeraars solvent zjjn en de her verzekerde som over meerderen verdeeld is. Een solied verzekeraar zal de sommenwelke hij verzekert, in verhouding brengen tot het ka pitaal, waarover hij beschikken kan. Hij zal alle maatregelen nemen om casu quo solvent te zijndoch in buitengewone gevallen zal ’t moeten blijken, dat zij onvoldoende waren, want zij zijn, hoe ruim dan ook genomen, altijd berekend naar de waarschijnlijkheid van hoogst onzekere kansen, welke nadeeliger worden naar mate de voorafgegane jaren voordeeliger zijn ge weest. Stellen wij de jaarlijksche kans gelijk aan a en dat het vorig jaar tot uitkomst heeft gehad, dat a gelijk nul was, dan moet die van het vol gend gelijk aan 2 a worden gesteld, een. Hoe voordeeliger de zaak staat, des te meer de assurantie-ondernemer op zijn hoede behoort te wezen. De kansen tochover 't geheel en over een lange reeks van jaren genomen, staan bij gelijke wisten te waarderen. Dat dus op den feestelijken dag van gisteren ons gemeentebestuur en de ingezelenen niet ach terlijk zouden blijven, om den Imogen gast die onze gemeente met een bezoek zou vereeren recht feestelijk en hartelijk te ontvangen, behoeft bijna geen vermeldmg, te minder omdat de ko ninklijke bezoeken, aan de Noordelijke provinciën gebracht, zoo waardeerbaar zijn, door hunne zeld zaamheid. Volgens vroeger gepubliceerd programma stelde Z. M. zich voor binnen onze gemeente een paar openbare gebouwen te bezoeken en wel de Hoo~ gere Burgerschool en het Old B. Weeshuis Dat zoon programma soms voor wijzigingen vatbaar en in de uitvoering van heel veel bij omstan digheden afhankelijk isweten onze lezers. Ook het uur van aankomst en vertrek van een vorstelijk persoon is variabel. Eindelijk wisten de meeste onzer ingezetenen dan toch, dat Z. M. te half één uur binnen onze gemeente zou aankomen. Het gemeentebestuur en enkele vertegenwoordigers van verschillende autoriteiten waren op het gemeentehuis bijeen, om Z M. hunne opwachting te maken. Behalve de d.d. schutterij stonden ook de oudstrijders, van 1830 en vroeger, in slagorde geschaard op hel terrein, waar Z. M. zou worden ontvangen. Omstreeks den bepaalden tijd verkondigde het carillon, dat de hooge gast in aantocht was, en kort daarna verscheen de koninklijke koets, waar in de koning en zijn gevolg gezeten was. De toonen van het nWilhelmus-lied” weerklonken als welkomsgroel door de lucht en uit de groote volksmenigte, die opgekomen was om het hoofd van staat te zien en te begroeten, klonk hier en daar het «leve de koning Na door den heer burgemeester onzer gemeente in korte woorden te zijn toegesproken, van welke toespraak wij niet weten of ze allerminzaamst door Z. M. werd beantwoord, besteeg de koninklijke gast, blijk baar aan alles de meeste attentie schenkende o. a. aan die aardige kleine bloemenstrooiertjes, die, keurig netjes in ’t wit gekleed, elk met een fraai kransje op de lieve kopjes en met breede Flora’s schat uitstrooiden haar koning de trappïn Gisteren morgen was onze gemeente in feest dos gehuld. Reeds vroegtijdig wapperde van alle openbare en particuliere gebouwen de nationale driekleur, hier en daar afgewisseld of versterkt met oranje-vlaggen en wimpels. Een paar flinke eerepoorten, waarop toepasse lijke wapenschilden en inscripties waren aange- bracht en die, in hun groenen dos en golvende vlaggentooi aan onze gemeente een recht feeste lijk aanzien gaven, waren aan ’t Noorden en ’t Oosten onzer gemeente opgericht. Bovendien waren nog enkele stralenlangs welke, zooals ’t heette, Z. M. zou passeeren, met groen versierd, terwijl ook sommige openbare en particuliere ge bouwen en winkels met smaak gedecoreerd wa ren. Onder de eersten verdient vooral vermel ding het paleis van Justitie. Om kort te gaan wij hebben beschikbare tijd noch ruimte om in bijzonderheden te treden onze gemeente was recht feestelijk getooid. Sneek is dan ook gewoon zijne gasten goed te ontvangen en hun het verblijf binnen onze muren zoo aangenaam tnogehjk te maken. Moeten wij wat de hulpmiddelen betreft, vaak mastklimmerij deel genomen, en na veel inspan- Hier had de zetter iets ingelaschtwat de drukker niet drukken mocht. Er blijft nu een klein wit plaatsje, waarop ieder zelf zijne gasten de hun ten deel gevallen ontvangst aanteekeningen kan maken. Ook nog na ’s konings bezoek bleven de meeste vlaggen binnen onze gemeente vroolijk wappe ren. Trouwens het overige gedeelte van den dag was ook voor feestviering bestemd. Dank zij de bemoeiingen van de commissie voor volks vermaken was het terrein op het schapenplein netjes versierd geworden en bood de groote tent met hare talrijke vlaggen en wimpels, een vroo- I lijk gezicht aan. j Door 24 personen werd aan de uitgeschreven aangewend worden. Want men vergete hier nietdatal behoort het verzekeringswezen in hel Wetboek van Koop handel 't huis, al maakt het een deel van Han delsrecht uit, het daarom volstrekt nog geen koop handel is. Daarenboven gaat de soliditeit der verzekerings maatschappijen niet alleen den verzekerden aan, maar ook zijne schuldeischers, allen die van hen te vorderen hebbenenvervolgen wij den draad tot aan ’l einde, de gëheele maatschappij. Het is dan ook zoo verre gekomen met vele assurantie-maatschappijen dat zij de verzekerde som (terwijl alle mogelijkheid tot captie maken of chicaneren ontbreekt) niet uitbetalen tenzij de verzekerde zijn dank voor de promptero yale en allervriendelijkste betaling in eene of meer couranten advertere. Gewoonlijk worden hem ook nog eenige per centen gekort, want hij begint niet gaarne eene procedureen dat weten de assuradeurs goedweshalve er gevonden worden die van die wetenschap een meer dan schandelijk mis bruik maken, dat wij niet aarzelen met roof op eene lijn te stellen. Reeds in dat adverteren door verzekerden waarmede zij den verzekeraar prijzen, omdat hij geen onrecht heeft pogen te plegen ligt de er kenning, ten minsten de praesumtie opgesloten dat hij ’t anders wel doetja dat het regel is; want in eene courant er voor te bedankendat men ontvangen heeft, wat men te vorderen had, is uitzondering en zal in gewone zaken ook wel niemand in de hersenen komen. Zoo men 't een gewoon burger of koopman aandeed, zou T eene grove beleediging en infame verdachtmaking zijn. SNEEKER COl TRANT I 9 5 en o' zon- 3 tl a i 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1