GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. MELWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE BINNENLAND. 1873. No. 42. 24 MEI. ZATERDAG e- State n-G e n e r a a 1. Paarden- en Wolmarkten te Sneek. e- VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Maandag den 26 Mei 1873, ’s voormiddags 10 uur. en. EERSTE KAMER. Zitting Dinsdag 20 Mei. TWEEDE KAMER. Zitting Dinsdag 20 Mei. tte 'ei. aftrek der onkosten SNEEK, 23 M ei. el Zitting Woensdag 21 Mei. Idem van H. Gerlofs, om vergunning tot publieken gemeentegrond voor den Idem van J. van der Meer, om eene ge- de plaatsing van een teer- De ArnZi. Ct. wijst er opdat terwijl hier te lande op 3'/? millioen inwoners 3 kweekscholen plaa's hebben op Woensdagen 4 en 18 Juni 1873. Sneek10 Mei 1873. I1AMERSTER DIJKSTRA Burg. II. FENNEMA Secretaris. zijn en- er- va- iel. n jn- er et EN II. >n- ;en '4 I. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Blijkens een circulaire van het algemeen Neder- landsch werklieden - verbond is door 400 leden der Amsterdamsche afdeehngen van dat verbond besloten, wekelijks 10 cent bij te dragen ter on- De Kamer heeft heden, na langdurige beraad slaging, met 18 tegen 14 stemmen verworpen het wetsontwerp tot aanleg van een droogdok te Vlissingen. De andere ontwerpen zijn met alge- meene stemmen aangenomen. De Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. De kamer heeft al de heden aan de orde ge stelde wetsontwerpen, waai onder dat van 300,000 tot verhooging van den post voor beteugeling van longziekte, aangenomen. Op eene interpellatie van den heer Viruly, nopens den toestand van het m werd meU voor onderwijzers zijn, het kleine Saksen op 2'/2 Dat van den millioen er 11 heeft, die jaarlijks 240 onderwij zers leverendaar evenwel 333 onderwijzers ’s jaars noodig zijn, zullen er nog twee scholen op gericht worden. De Kamer had heden nog onderscheidene amen dementen te behandelen op het wetsontwerp be trekkelijk de rechterlijke organisatie. Een amen dement van den heer Godefroi, om de uitvallende ambtenaren in het volle genot hunner wedden te handhaven, ook wanneer zij weigeren eene andere rechterlijke betrekking te aanvaarden 45 tegen 24 stemmen verworpen. L_. heer van der Does de Willebois, tot wijziging van de aanduiding der betrekkingenwaartoe de uitvallende ambtenaren kunnen worden benoemd, is met 36 tegen 35 stemmen aangenomen. De minister van justitie nam een amendement van den heer Godefroinopens de voortzetting der strafzaken, bij de invoering der wet aanhangig overalsmede dat van den heer van Eekwaar bij de vaststelling van sommige reglementen aan de wet werd voorbehouden. Voorts trokken de hh. van Houten c. s. hun amendementtot af schaffing van dubbelen rechtsbijstand, in, en wer den verworpen met 48 tegen 28 stemmen het amendement van de commissie van rapporteurs om ook de organisatie van het procuraat voor nadere regeling voor te behouden, en met 47 te gen 29 stemmen dat van den heer van Naamen, daartoe strekkende, dat hel tijdstip van de invoe ring der wet bij 'de wet zou worden bepaald. Na de sluiting der beraadslagingen is de wet ver worpen met 39 tegen 37 stemmen. Tegen de hh. Rutgers, G. van Nispen, Borrel, van der Linden, van Wassenaer, v. d. Berch, van Houten, Begram, Haffmans, van Reenen, Heijden- rijck van den Heuvelvan Zuylen, Smitz, van Hardenbroek, Wintgens, Godefroi, van Lijnden, Vader, van Voorlhuizen, van der Does, van Naa men, de Lange, Bergsma, Bergmann, van Kuyk, Heemskerk, Bots, Smidt, Zijlker, Kien, Hoffman Luijben, van Nispen, van Foreest, Nierstrasz, Ar- noldts, de Brauw en Verheijen. Vóór de hh. Brouwer, Kops, Stieltjes, Grata- ma, Bredius, van Beyma, Hingst, Mackay, Sand berg, van Akerlaken, Moens, Rombach, Idzerda, van Eek, Tak, de Jong, Jonckbloet, Blussé, Ge vers, de Roo, Lenting, Jolles, Dam, van Kerkwijk, Cremers, Mirandolle Blom Wybenga Dum- bar, ’s Jacob, Viruly, Kappeyne en de Voorzitter. op Woensdag 28 Mei BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de voorjaarsPaardenmarkt dit jaar invalt i e k. en dat de ten vorige jare ingevoerde jaarlijksche Wolmarkten zullen PUNTEN TER BEHANDELING. Hillegat, heeft de minister van binnenlandsche za ken erkend, dat deze slecht is en voorziening eischt zullende hij op de volgende begrooting gelden daarvoor uittrekken. In den loop der maand Juli e.k. zal te Leeu warden en in den Bosch gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrij ging van acten van bevoegdheid als leerling-apo- theker (apothekersbediende). Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e.k. schriftelijk opgave te doen zij die te Leeuwarden wenschen geëxamineerd te worden behooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Friesland en Groningen (dr. Ali Cohen) te Groningen, en zij die ’s Hertogenbosch verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noord- brabant en Limburg (dr. Ingenhousz) te Breda. Er zullen in den loop van dit jaar hier te lande drie evangelische zendingsfeesten worden gehou den, en wel 2 Juli te Kloetinge (Zeeland); 9 Juli in het Oranje-woud (Friesland); 23 Juli te Bloe- mendaal (N.-Holland). Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Woensdag morgen jl. was een zeer talrijk pu bliek in het gemeentehuis alhier opgekomen, al len nieuwsgierig naar en belangstellend in het geen in die spoedvereischende vergadering zou worden meêgedeeld «omtrent het bezoek van Z. M. den Koning op 16 Mei jl In aanmerking genomen den bijzonderen in druk, dien dat bezoek bij de ingezetenen in on ze gemeente achter liet en de wijze waarop daar over nog steeds wordt gesproken wa’s het niet te verwonderen, dat na ’t openen van deze raadsvergadering, de voor het publiek bestemde ruimte spoedig geheel ingenomen was en velen Ter voldoening aan het verlangen om ophel dering nopens het gerucht als zou de heer de Roo bij den minister van oorlog aanzoek gedaan hebben om bevordering, hetwelk tevens in ver band werd gebracht met zijne houding hij de dis cussie over Atchin, heeft deze afgevaardigde eene gedrukte nota aan de leden der beide kamers gezonden, ten betooge, dat dit gerucht met de waarheid in strijd is. Uit een daarbij afgedruk- ten brief van den heer Kappeijne, die tegenwoor dig was bij de twee conferentiën tusschen den heer de Roo en den minister van oorlog, blijkt dat de heer de Roo zich niet tot den minister maar de laatste zich had gewend tot den heer de Roo, om hem te benoemen tot majoor bij den generalen staf en dat de heer de Roo daarop schriftelijk heeft geantwoord. De minister heeft dit in bijzijn van den heer Kappeijne herhaalde lijk bevestigd. Men schrijft aan de Stand, uit Utrecht dd. 19 Mei «Gisteren werd hier weder eene vergadering gehouden van sigarenmakers. Op nieuw werden de grieven door het bestuur uiteengezetwaarna de heer S Gille Heringa, ook nameus eenige an dere particulierenzijn bemiddeling aanbood in het geschil. De collecte bracht, na 15,80 op. Hoe vreemd de waarheid ook schijnen moge, geheime statuten bestaan alhier niet! Wat als zoodanig wordt gebrandmerkt, is het reglement van den algemeenen bond. In de maand Febru ari jl. in zijn tegenwoordigen vorm gearresteerd, ontbrak het den leden sinds dien tijd aan de middelen om het reglement door den druk pu bliek te maken. De ondersteuning uit Londen is nog niet over gemaakt. ’t Bericht, als zouden de sigarenma kers alhier reeds f 3600 hebben ontvangenis dus onjuist.” Blijkens 1. Resumtie der notulen. 2. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, over 1872. 3. Bericht van de Gedeputeerde Staten dat bij hen een afschrift is ontvangen van de veror dening omtrent het vervoer van lijders aan be smettelijke ziekten. 4. Goedkeuring van dezelfden op het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1873. 5. Aanneming door T. Kappenburg van zijne benoeming tot hulponderwijzer 2e klasse in de Tusschenschool. 6. Bericht van mr. C. Wiersma dat de in poldering op het Huizumer nieuwland voorshands niet tot stand zal komen. 7. Verzoekschrift van D. D. Bouma, om grond op grondrente voor het houden eener mestvaalt. 8. Idem van D. Busker, om vergunning tot gebruik van een plekje grond ter plaatse de asch- belt, voor mandenmakerij. 9. ----- gebruik van opslag van kuipershout. 10. U... lijke vergunning voor bak en teervat. 11. Idem van A. Prins, om eene gelijke ver gunning voor het houden van een stoep. 12. Idem van de heeren A. Kaptijn en Dr. J. H. Genlis, om eene bijdrage voor de kosten van opneming der door hen geprojecteerde spoorweg- lijn HarlingenSalzbergen. 13. Aanvraag van den schuttersraad der d.d. schutterij, om machtiging tot het verschaffen van uniformjassen aan een muziekkorps. 14. Nota van bedenkingen van de Gedeputeer de Stalen omtrent ’s Raadsbesluit tot wijziging der heffing van rechten voor het gebruik der •wateren, kaden en wallen. 15. Brief van heeren Voogden van het Old Burgerweeshuis, inhoudende de voorwaarden waar op zij genegen zijn een plekje grond af te staan voor een jachthaven. 16. Rapport omtrent de rekening van dezelf den, van de ontvangsten en uitgaven over 1872. 17. Ontwerp-instructie voor den Verslaggever van hel verhandelde in ’s Raads openbare verga deringen. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van grasgewas en van eene woning, 19. Idem van dezelfden tot de benoeming eener commissie van bijstand voor de exploitatie der faecale stoffen. 20. Benoeming van een Directeur va i Stads Werkhuis 21. Mededeeling van ingekomen stukken. dersteuning van de werkstakende sigarenmakers. De circulaire, gericht aan leden en niet-leden van het verbond, spoort tot navolging van het voor beeld aan. Te Amsterdam is Zaterdag de algemeene ver gadering der vereeniging in hel belang der wee- zenverpleging gehouden. De heer T. Modderman leidde de bijeenkomst en zette in een kort woord het doel der vereeniging uiteen als niet gericht tegen de weeshuizenmaar in het belang der weezen. De vraag of het beter is de weezen op het land op te voedenwerd door den heer O. G. Heldring, die haar inleidde, niet in het algemeen bevestigend beantwoord. Bij uitbesteding op het land wilde hij op de geschiktheid der weezen ge let hebben, en de kinderen b. v. op 14jarigen leeftijd in de leer geven en tot dien tijd in wees huizen verplegen. Prof. Rauwenhoff achtte uit besteding op het land noodig uit een hygiënisch oogpunt Te Edinburg, zoo deelde hij mede, stierven 3 pct. van de weeskinderen in de stad en slechts 3 per mille van die op het land be steed,. De heer Hugenholtz Jr. betoogde verder het nut van de Fröbelmethodeteekenen, zang be zoeken van musea enz. om den goeden smaak der weezen te bevorderen; terwijl de heer Koop- mans van Boekeren orde en zedelijkheid in de weeshuizen wilde gehandhaafd zienniet door lichamelijke kastijding, maar door liefderijke be handeling. De heer A. Gildemeester keurde de uniforme kleeding der weezen af. Een kenbaar teeken achtte hij zeer noodig maar tot een minimum teruggebrachtvooral bij meisjes. De heer dr. T. Modderman behandelde de uit besteding van weezen »om godswil”, welke hij aanbeval boven alle andere wijzen van verpleging en als ideaal ter bereiking voorstelde. Het bes te achtte hij dat de pleegvader tevens voogd is en dat de familie en de regenten bij uitbesteding daarvoor trachten te zorgen. Hij deelde verder mede, dat reeds aanbiedingen tot verpleging pro deo bij het bestuur zijn ingekomen. De heer Gunning deed echter opmerken dat de aanne ming van kinderen pro deo zeer wel uil baatzuch tige drijtveeren kon voortspruiten en daarentegen die voor geld zeer humaan kon zijn. Nog werd door den heer O. G. Heldring de voeding der weezen behandeld, als éven gewich tig als de opvoeding. Ten slotte deed de heer Rauwenhoff eenige mededeelingen over de ver pleging in Schotland. pi SNEEKER COURANT r b i E5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1