GEMËENTË ES HET AKROXD1SSEMEKT SXEEfc. MELWS- EX ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. BUITENLAND. 1873. No. 43. ACH T-H N-T WINTIGSTE WOENSDAG De Tweede Kamer. I State n-G e n e r a a I. Paarden- en Wolmarkten te Sneek. ;i. fi e SNEEKER. COIJRAN1T n ta e, TWEEDE KAMER. OVERZICHT. e e Uit zeer goeden bron vernemen wij, dat le. Juni te Amsterdam een congres zal gehouden worden tot doel hebbende ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ‘/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. op van Deze CO ÜRANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Zitting Maandag 26 Mei. Ia de zitting van i tot wijziging der wet op de inkwartieringen De commissie tot het afnemen der eindexa mens van de hoogere burgerscholen in Friesland is als volgt samengesteldvoorzitter de heer A. A. Hulshoff, lid der commissie van toezicht te Leeuwarden leden de heeren dr. C. P. Burger, directeuren jhr. dr. D. H. Waubert de Pui- seau, leeraar aan de rijks H. B. school te Leeu warden; Av. Vierhouten, leeraar aan de 11. B. school te SneekP. J. Albertsdirecteur, en dr. R. S. van der Ley, leeraar aan de hoogere burgerschool te Harlingendr. H. J. Nassau Noordewier di recteur der hoogere burgerschool te Heerenveen dr. B. Meilinkidem te Kampenmr. B. ter Haar Bz.leeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer dr. M. Hesselink idem te Gronin gen. De heer dr. de Jager Meezenbroek te Veen- darnsints de oprichting der hoogere burger school aldaar directeur dier inrichtingtreedt met 1 Sept. e. k. als zoodanig af. Burg, en Weth. dier gemeente hebben oproeping gedaan van sollicitanten naar de vacante betrekking waaraan verbonden is eene bezoldiging van f 2300. In verband met de geruchten van de vorige week, wordt thans met zekerheid uit ’s Hage ge meld, dat alleen de heer de Vries aan den ko- ning zijn ontslag heeft gevraagd als minister van justitie. Dezer dagen werd te Leiden bij rechterlijke machtiging, wegens wanbetaling van plaatselijke belastingeen studenten-boedel verkocht. De geëxecuteerde woonde met zijne vrienden en een corps muziekanten de plechtigheid bij. Het be hoeft niet gezegd te worden dat geen enkel voorwerpte koop aangeboden, in handen van anderen overgingmaar alles weder door den vroegeren eigenaar werd opgekocht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dat de voorjaarsPaardenmarkt dit jaar invalt op Woensdag 28 Mei e. k. en dat de ten vorige jare ingevoerde jaarlijksche Wolmarkten zullen plaats hebben op Woensdagen 4 en 18 Juni 1873. Sneek 10 Mei 1873 I1AMERSTER DIJKSTRA Burg. II. FENNEMA Secretaris. ling; c) ’t Programma onder een Noord-Nederlandsch oogpunt beschouwd d) ’t Programma onder een Zuid-Nederlandsch oogpunt beschouwd e) Wijze van werkzaamheid des Bonds in Noord en in Zuid-Nederland f) Bondsorgaan. Redactie. Middelen van bestaan g) Bestuuraantal ledenhoe en waar werk zaam. Zitting Zaterdag 24 Mei. In de zitting van heden is het crediet van 5 ’/2 mil— hoen, tot versterking der krijgsmacht in Indië, met het oog op Atjin met algemeens stemmen op eene stem na aangenomen Na de stemming over het orediet-Atjin ontving de minister van koloniën een telegram van den gouverneur- generaal twee dagen ouder dan dat van Reuter en waarin aangevraagd worden eenige nadere benoodigdhe den doch met geen enkel woord melding wordt gemaakt over onrustbarende tijdingen nopens Deli zoo als ge sproken wordt Aan de orde was nu het contract met de Handels maatschappij, maar werd de behandeling daarvan uitge steld tot maandag aanstaandeomdat de minister van koloniën het vroegtijdig eindigen der zitting heeft ge wenschtom voor hem overwegende redenen AHer oogen zijn op ’t oogenblik weer F r a n k r ij k gericht. De telegraaf bracht daar belangrijke tijdingen aan Europa. Thiers, de kleine-groote presidentdie tot nu toe door bedreiging en kunstemakers-politiek de Nationale Vergadering in balans had weten te houdenThiers, die misschien gedaan heeft wat hij heeft kunnen doen en aan wien Frankrijk al thans veel verplichting heeft, is mèt zijne re- geering gevallen. De presidiale zetel van de fransche republiek is reeds door een ander in genomen. Het was te voorzien. wij schreven het trou- Art. 1. Er is bondgenootschap ingericht Art. 2. Tusschen de democraten vau Noord en Zuid-Nederland Art. 3. Tot het vestigen eener federatieve republiek Art. 4. Der tegenwoordige of toekomende provintiën van Noord- en Zuid-Nederland. En dat er het volgende zal behandeld worden a) Vestiging des Bonds bj Ontwikkeling van het programma en inrich- SNEEK, 27 Mei. In zijne vergadering van gisteren is door den gemeenteraad eene bijdrage van 300 toegestaan aan de heeren A. Kaptijn en J H. Gentis voor de kosten van opneming der door hen geprojec teerde spoorweglijn HarlingenSalzbergen. Tot directeur van het stadswerkhuis werd herbenoemd, de heer H. Gannegieter HGz. De minister van koloniën heeft tegen het einde der zitting medegedeeld dat hij van den gouverneur-gene raai een telegram ontvangen heeftmeldende dat bij hem geruchten ter oore zijn gekomen, dat Deli bedreigd werd Meer troepen zouden gezonden worden naar Deli en Taponoeli aan de westkust van Sumatra o'-* zijn verder dan ooit van de mogelijkheid lot ver betering verwijderd geworden. Men zegthet ministerie behoeft niet af te tredenwij voor ons zouden niet weten, hoe het aan kan blijven. Zooals de zaken thans slaan, is geen ander ministerie mogelijk, dan een radicaaleen ultra- montaansch of een reactionair. Alle andere richtingen en bijrichtingen heeft de kamer veroordeeld en dat zij ieder der drie genoemde bij de eerst mogelijke gelegenheid zal laten vallen, lijdt geen twijfel. Zij maakt hel regeeren ónmogelijk en daarom zouden wij geneigd zijn met den onsterfelijken Multatuli te zeggen: «Weg met de Kamer, voor alles weg met de Kamer zoo dat maar mogelijk ware Zitting Vrijdag 23 Mei. Bij de heden in de Kamer gehouden discussie over de crediet-aanvraag voor Atjin is het al of niet gerecht vaardigde van den oorlog andermaal in verschillenden zin besproken, zoomede de beleekenis van de stemming over deze wet. De meesten meendendat de kwestie van vertrou wen of wantrouwen nu niet te pas kwam maar alleen de vraag hoe de geleden nederlaag te herstellen. La ter, als alle stukken medegedeeld en nadere berichten uit Indie ontvangen zijnkan men beter over het be leid der Regeering hier en in Indie oordeelen. De Minister van Koloniën heeft dat beleid nader ver. dedigd voor zooveel hij ^daartoe in staat was en om trent het overleggen van sommige stukken zich beroe pen op art. 89 der Grondwet Na het aannemen van enkele ondeideelen werd de discussie tot morgen verdaagd. Wij maken de woorden van zeker ultra con servatief minister tot de onze, en zeggen: de Twee de Kamer maakt het regeeren onmogelijk. In de laatste jaren heeft zij, de budgetten uit gezonderd, belet dat er iets van eenige beteeke- nis tot stand kwam. Dat zij dat met opzet deed, is moeilijk aan te nemen, omdat er dan overleg bij haar moest be staan, en dat ontkennen wijlettende op haar gehalte. Het eene wetsontwerp voor, ’t andere na, ver wierp zij, of maakte de aanneming daarvan ónmoge lijk door ’t instemmen met amendementen, die de niet-goedkeuring van de Wet door den koning, op voordracht zijner ministers, noodzakelijk ten gevol ge zou moeten gehad hebben. Elke verbetering heeft zij tot op heden ver hinderd en de zoogenaamde vertegenwoordiging tot de laagte gevoerd van eene bijeenkomst van parleurs en bavardeurs. Bakerpraat, gewawel en onzinnigheden waren aan de orde van den dag. Zoo ergens verrotting aanwezig is dan is zij in de Tweede Kamer. Dan eens wawelt zij amenderend de verbete ring van een schandelijk belasling-stelsel weg, nu eens amendeert zij bakerpratend de zoo noo- dige verandering in ons rampzalig justitie-wezen tot eene onmogelijkheid. Waar ’t noodig was tusschen beide te treden zweeg zij, of, voor een heel klein oogenblikje zich boven hare bakerpraat waarde verheffende liet zij zich spoedig met een kluitje in ’t riet sturen en zonk terug in hare leuterlamheid. Zoo de Tweede Kamer inderdaad de volksver- T tegenwoordiging was, die de meening van het volk uitdrukte, zouden wij voor zoo’n volk het tegen overgestelde van sympathie koesteren. Met onze Tweede Kamer is niets tot stand te brengen, wat voor een volk, ’t welk dan ook, past. De afstemming van het ontwerp op de Rech terlijke Organisatie betreuren wij niet, nadat het door onzinnige amendementen tol een karikalu- ren-lappendeken was verknoeid, maar wij bejam meren het wel, dat dergelijke onzinnigheden kun nen aangenomen worden. Gaan wij op denzelfden weg voortdien wij sedert een twintigtal jaren gevolgd hebbendan zullen wij niet langer de Ghineezen, maar de idi- f öten van Europa heeten, en zal de laatste naam even zoo juist zijn als de eerste onverdiend is. Het is, alsof de vertegenwoordiging besloten heeft Nederland in een slaat van volledige ver nietiging te brengen door het afdoend middel al wat goed en nuttig is le verhinderen. Beschouwt men het wetsontwerp zooals ’t ge- amendeerd is gewordendan moet de vraag rij zen: is het een product van krankzinnigheidof van diepe onkundeof van boosaardigheid Wij weten het nieten doen er ook geen on derzoek naar, want het doet niets af tot het ge halte der Kamer. Het feit is er; wederom is de nationale tijd De Internationale vereeniging van werklieden afdeeling Amsterdam, overwegende, »dat de te genwoordige oorlog van Nederland met Atjin.. even als elke andere oorlog, in strijd is met de zede- tvet en de menschelijke liefde onderling, en scha delijk voor de beide partijen, die met elkander in vrede moesten leven”, heeft een manifest aan het Nederlandsche volk uitgevaardigd, waarin zij verklaart dat haar ledenals burgers van den Nederlandschen staat «protesteeren tegen de voort zetting van dezen oorlog en de regeering van Nederland verzoeken alsnog den scheidsrechter- 1 lijken weg, tot vereffening der gerezen geschil len te willen inslaanopdat cr niet onnoodig méér kostbaar menschenbloed vloeiedan reeds, zoo voorbarig, vergoten is, en het Nederlandsche volk de verbazende onkosten spare, die elke oor log onvermijdelijk na zich sleept.” De vereeni ging vermeent met te meer klem op de over weging van dezen wensch le kunnen aandringen dewijl de hooge regeering zelve verklaard heeft, dat het haar niet om uitbreiding van grondge bied te doen is. Zij dringt ten sterkste bij het geheeie Nederlandsche volk, in naam van men- schelijkheid, recht en beschavingaan, op de meest krachtige en uitgebreide ondersteuning van dezen wensch. heden zijn ingekomen ontwerpen J- --en geliug der consulaatrechten De discussie betreffende de handelmaatschappij is niet afgeloopen De boeren Blom’s Jacob en van Heemskerk waren vóór en de heeren Lenting van Houten eu Blussé tegen de over eenkomst Morgen voortzetting Verworpen is het voorstel van den heer Wassenaer om de militiewet vóór het reces der kamer te bcban delen In de Wekker vindt men de volgende twee vragen »Is het waar, dat de burgemeester te Smilde, die tevens president der PI. Schoolcommissie is in eene openbare raadsvergadering, bij ’t behan delen van een adres der onderwijzers om ver- hooging van tractement gezegd heeftals ze niet tevreden zijn, laat ze dan maar opruk ken Zoo ja «Ongelukkigeonderwijzers 1Arme gemeente! 1” is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1