GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE'BIAD VOOR DE BINNENLAND. P 1873. No. 45. A. C II T-E N-T WINTIGSTE J WOENSDAG 4 JUNI. Stale n-G en e ra a I. Wolmarkten te Sneek op Woensdagen 4 en 18 Juni ’73. e v i n Leugens. n. P u b 1 i’c a t i e. Kennis TWEEDE KAMER. Zitting Vrijdag 30 Mei. NATIONALE MILITIE. an- Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. in en ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht. De BURGEMEESTER van SNEEK betuigt door dezen zijnen welgemeenden dank aan de in- s voor de goede orde De meerderheid der commissie, in der tijd be noemd om verslag uit te brengen over het plan tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, heeft omtrent die onderneming een zeer gunstig rapport aan de regeering ingediend. De minderheid meendedat te veel kwade kan sen bestonden om de zaak bij concéssie aan te *t Nieuws van den Dag zegt »Van andere zijde schrijft men ons uit Texel »»Het berichtvoorkomende in deze courant van 28 Mei, betreffende de behandeling van den krankzinnigen man, was niet volkomen juist. De ongelukkige patient, die vroeger met gunstig ge volg te Meerenberg werd behandeld, werd in den vroegen morgen van den 22sten op last zijner naaste betrekkingen opgenomen, om derwaarts te worden vervoerd. Onvoorziene omstandigheden brachten vertraging te weeg en onrustbarend was het geweld, dat de zinnelooze maakte. De ze heeft echter hoegenaamd geen letsel bekomen, maar den rijksbrigadier, die hulp moest verlee- nen, verwond. Overigens was de opname van den Ijjder dringend noodig, daar hij nog kort ge leden in vlagen van razernij zijn zoon mishan delde en herhaaldelijk zijn talrijk gezin met moord en verderf had gedreigd.” »Het Vaderland noemt ons bericht in hoofd zaak waar. De persoon in kwestie, een rijke Tesselsche boer, genaamd K., is echter vroeger wegens gebleken krankzinnigheid op Meerenberg geplaatst maar later als genezen weder ontsla gen in hoever zijne laatste handelingen, hoe vreemd ook en zonderling, aanleiding hebben kun nen geven tot krankzinnigverklaring, is eene kwes tie die moeilijk is te beoordeelen. Zeker is het dat overbrenging van den patient heeft plaats ge had met eene onhandigheid en ruwheid, die aan het ongeloofelijke grenst. »Onze berichten wij ontvingen ze van ver schillende zijden stemmen hiermede geheel overeen. Om der onpartijdigheids wil echter vin- de ook het bovenstaande bericht uit Texel eene plaats.” BURGEMEESTER en de gemeente SNEEK Gelet op het besluit van den heer Commissaris des Konings dezer Provincie van den 23 Mei 1873, 2 afd. no. 484 brengendoor dezeter kennis van de belanghebbenden dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 17den Juni e. k.des voormiddags ten 10 ure voor het gemeentehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April j(. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenenniet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen. 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorendeals de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wel strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigendie zonder geldige reden niet verschijnen en dat zoo danige verlofgangers, die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wel is opgelegd. Sneek den 30 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. Staatkunde is leugen; er bestaat geen staat kunde (by de regeeringen althans niet,) maar wel staatskunstenaren. Van deze kan men zeggenhetgeen de eene broeder van den ander getuigde Ikzeide primus, ben niet gevaarlijk, want ik spreek nooit de waarheid, dat weet iedereen, maar mijn broeder secundus is een gevaarlijk sujet. Hij zegt wel eens eene enkele maal geen leugen en zoo brengt hij de menschen op een dwaalweg; want 't is vaak gebeurd, dat hij, leugenende, geloofd werd, en de waarheid sprekende, als leugenaar be handeld werd. In beide gevallen deed hij kwaad. De leugen is zóó ingeworteld, dat zelfs zij, die 1 gezetenen dier gemeente Dezer dagen las ik de aankondiging van de 50-jarige huwelijks-vereeniging tusschen A. en B. en daaronder: hunne dankbare kinderen Dat klonk en stond goeddoch 't was een leugen. Die kinderen waren niet dankbaarintegendeel zij zitten reeds langer dan 20 jaren op va ders en moeders dood te wachtendie rijk zijn, terwijl zij, de kinderen, ’t zeer arm hebben. Daar enboven is de vader over de 90 jaren oud en sedert een 15tal jaren kindsch; terwijl de moe der eene krasse 70 erongelooflijk gierig is. Zulk eene leugen is eene brutale, want ieder, die A. en B kent, en dus belang in hun 50-ja- rig huwelijk kan stellen, weet liet. Aan ironie kan hier niet gedacht worden. De modezucht is er in dit geval de oorzaak van. die er geheerscht heeft tijdens dat Z. M. de Ko- ning den 16 Mei onze gemeente met een bezoek vereerde. Hartelijk dank ook aan diegenen der ingeze tenen die op zoo onbekrompen wijze voor de versiering dier straten en gebouwen hebben ge zorgd vooral ook op die plaatsen en gebouwen waar men gehoopt had Zijne Majesteit te zullen zien. Dien dank wordt vooral ook gebragt aan de commissie voor die versiering en eveneens aan die der volksvermakelijkheden. Sneek, Juni 1873, De Burgemeester voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. WETHOUDERS van wat hooger staan dan de meerderheid, beweren, dat een leugen om bestwil er wel door kan. Het doel dus heiligt by hen de middelen. Zonderling genoeg verfoeien zij den leerregel der Jezuieten, welke zij nogtans zelf in praktijk brengen.1) Of zonderling is dat eigenlijk nietmaar een gevolg van de algemeene verleugening, ten ge volge van welke zij niet inzien, dat liegen is liegen, onverschillig met welk doel *t geschiedt. De gewoonte van liegen is zoo algemeen dat de wetgever, onverschillig op welk gebied, van de vooronderstelling is uitgegaan, dat allen leugenaars zijn van daar het onnoemelijk aantal eeden, dat velen in hun leven hebben af te leggen. De leugen straft hij niet. Hij schijnt zeer goed te hebben ingeziendatzoo zij strafbaar ware bijv, met gevangenis het geheele beschaaf de menschdom achter slot zou moeten zitten, Het is tegenwoordig weer de tijd, waarin het als 't ware leugens regent. De verkiezingen op zich zelve reeds op leu gen berustende, bevorderen op groote schaal het gedrukte liegen, hel betaalde liegen en het lie gen op hoop van gunstmaar het ergst van al les is nog het partij-gelieg, het liegen met leuzen. Eilieve 1 hoe vele honderdduizenden zijn er niet, die zeggen liberaal te zijn en hoe weinig do zijnen ware liberalen zou Nederland tellen? Van de dusgenaamde liberale meerderheid de Tweede Kamer zou na een nauwkeurig waar onderzoekgeen tiental overblijven. In de zoogenaamde vertegenwoordiging speelt de leugen een hoofdroldaar is de verrotting het hevigst. Daarom is dan ook het regeeren anders dan knoeiende ja zelfs ook dan nog nietonmoge lijk geworden. Men beweertdat in de kerken de verleuge ning het grootst is, doch dat is onwaar; zij is er groot, zeer grootmaar die in de vertegenwoor diging wint het haar af. Het is zooverre gekomendat wie niet liegt wordt uitgeworpen, en voor zedeloos uitgekreten, wat eigenlijk ook waar is, want wie buiten de zeden gaatis zedeloosen hef behoort tol de zeden geen waarheid te zeggen. Iets anders is het zedeloos door slecht te ver talen dat is eene leugen. Wie volgens de^ tegenwoordige toestand zede loos wordt genoemd, heeft eene groote praesum- tie voor zich van deugdzaam te zijnwant het is een getuigschrift, dat hij niet mededoet in het algemeen leugen spreken. Och 1 mocht het eenmaal anders worden 1 Dr. Busenbaum, een voorganger der en auto riteit bij de Jezuïeten, zegt in zyn Medulla the- ologiae moralis (Merg der zedelijke godgeleerd heid) scum finis est licitus, etiam media sunt lecita” VI3 (wanneer het doel geoorloofd is zijn ook de middelen toegelaten). De Tijd zegt»als professor Hofstede de Groot in zijne redevoering, op 23 Mei jl, te Ileiligerlee uitgespokenroemt over de godsdienstvrijheid voor Roomschen en on-Roomschen te Ileiligerlee bevochten, dan is dat beweren vlakweg in strijd met de geschiedenis van bijna drie eeuwen.” Men heeft zich bij zekere gelegenheid aller- vreeselijkst verveeld, geërgerd zelfs en is twee maal op het punt geweest zonder iets te zeggen weg te gaan doch men bedacht zich om zijn fatsoen, en, vertrekkende, bedankt men den gast heer voor den genoegelijken avond bij hem door gebracht. Liegen uit fatsoen Steunt trouwens dat geheele zoogenaamd fat soen niet op leugen Hel fatsoen brengt mede: doorgaans iets ders te zeggen dan men meent, en veelal zich voor te doen anders dan men is 1 De mode en het fatsoen zijn beide bronnen voor leugens. Beiden verschillen dan ook wei nig van elkander; geldt de eerste het materieële zooals kleederen meubels, spijzen, het laatste is hetzelfde voor de zedenof liever vormen, waarin de zeden worden verknoeid, vervalscht, weggemoffeld. Het dusgenaamd fatsoen is der waarheid eigen lijk nog veel vijandiger dan de mode. De mode is voordeelig voor handel, nijverheid, arbeiders; zij kan een factor heeten der algemee ne welvaart en is daardoor nuttig; het fatsoen daar entegen heeft geen nut, maar staat de beschaving van den geest, die op waarheid steunt, in den weg. De maatschappij is echter zoo verleugend, dat zij iemand, die niet (conventioneel of dusgenaamd) fatsoenlijk is, niet duldt. Onfatsoenlijk stelt zij idenlisch met gemeen of onzedelijk. «Rt>- CFK! wi- -Mb. ■*z O’ n <r SXEEkEK COITRAiX De Kamer heeft heden met verwerping der motie- Jolles om aan de Kanaalmaatschappij tijdelijke hulp te verleenen afscheiden van het nieuwe contract met 45 tegen 17 stemmen het llegeeringsontwerp tot be krachtiging der overeenkomst met die maatschappij aan genomen en daarna met 58 tegen 2 stemmen het ont werp tot verhooging van het bestaande voorschot. Daarna zijn nog aangenomen eenige kleine ontwerpen, zoomede dat tot stichting van een nieuw academiege bouw te Leiden. Op voorstel van den heer Nierstrasz ismet 31 te gen 29 stemmen besloten na de verkiezingen terug te komen tot afdoening der wet tot afschaffing der plaatsvervanging bij de nationale militie cn zoo moge lijk van andere defensiewetten. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1