NIEUWS- EJI ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE k l n GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. B 1 NNENLAND. ft 1873. No. 48. ACH T-E N-T WINTIGST J R G A N G. 14 JUNI. ZATERDAG Kennis De lijsten der hoogst aan geslagenen in ’s rijks di recte belastingen. e v i n g. L .50, 50 1 NATIONALE MILITIE. 4 10,5 Wij ontvingen van het Algemeen Nederlandsch eg net ierl van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. kapitaal, niet het oprichten eenigingen bevorderen geh 67 rich 44, Var- ƒ50 an uni. tra ses ins au- >.00; 5e 4 ’4 «Hoe is het toch mogelijk, dat iemand belang kan stellen in die vervelende lijsten van hoogst aangeslagenen in ’s rijks directe belastingen Wie neemt er in hemels naam notitie van Waartoe is het dienstig ze te drukken’t is tijd en geld verspillen Zoo voegde iemand mij toe, die zag, dat ik ze met eenige attentie naging, ja zelfs er uitscheen te rekenen, gelijk hij dat noemde. Nu ’t was waarik rekende er uil. Ik gaf aan mijn interlocuteur ten antwoord, dat uit die vervelende cijferlijsten wel iets te leeren viel en dat zij voor eene beschouwende statistiek onmisbaar waren; dat statistiek een hooge sociale waarde heeft; dat dus, enz. die vervelende lijsten omdat statistiek eene zeer nuttige en prak tische wetenschap is wetenschappelijke waar de bezitten. Dat leek hem raar toe; ongerijmd, misschien wel idiotisch. Nochtans is het waar. Die lijsten doen niet alleen zien, wie in elke provincie het meest in ’s rijks dir. bel. betalen, m a. w. verkiesbaar zijn tot lid der Eerste Kamer, wat vrij onbelangrijk is, maar nog iets anders, wat van groot belang is om het te weten. Zij geven namelijk een soort van middel aan de hand, om te weten hoe ’t er met de vei deeling aan den bodem, den voornaamsten bron van be staan uitziet, en of handel en nijverheid er op grooten schaal gedreven worden. De kennis van het eerste is van zeer groot ge wicht, omdat zij in een onmiddellijk verband met de algemeene welvaart staat, en nauwer aan die van zedelijkheid en beschaving verwant is, dan op 't eerste gezicht aan iemand in 't oog zou vallen. Het tweede leert ons kennen, of de andere bron nen van welvaart meerder of minder dan te vo ren worden geëxploiteerd, m. a. w.: of het volks bestaan vóór dan wel achteruit gaat. Hoe hooger de enkele aanslagen zijn in de grondbelasting des te ongunstiger zal de alge meene toestand zijn; hoe meer er betaald wordt in het patent, des te gunstiger zal het waarschijn lijk met de algemeene welvaart staan. De grondbelasting staat tot het patentrecht in omgekeerde reden, ook wat de billijkheid aangaat. Bij toeneming van handel en nijverheid wordt het bedrag van den opbrengst der patentbelasting grooter terwijl dat der grondbelasting hetzelfde blijft, omdat de grond (ontginningen daargelaten) niet toeneemt. De bodem is een constante beperkte factor in de algemeene welvaart; handel en nijverheid daar entegen een onbeperkte, wiens aandeels-grootte oneindig is. Indien er door enkele personen zeer groote som- 4 4 4 kft.A L - cairen toestand; ’t gevolg daarvan is, dat hij minder produceert dan de eigenaar-landbouwer. Pachtbouwerij is voor de algemeene welvaart schadelijkhoe meer pachtgronden, des te groo ter nadeel. Ook zijn de pachtboeren doorgaans niet de bekwaamsten, en bijna nooit zijn zij dal, wanneer de' pacht onder ’s hands geschiedtwanneer de eigenaar zijn land gunt. Groot landeigendom in ééne hand, heeft, be halve het materiële kwaad, nog een groot zecZe- lijk kwaad ten gevolge. Daarover de volgende keer. Het Vad. gaf een lijstje van de volgende »mi- rakels uit den thans geêindigden verkiezings-slrijd”: De conservatieve kiesvereeniging «Amsterdam” en de conservatieve Amst. Cour, steunden den heer Stieltjes. des Konings dezer Provincie van den 23 Mei 1873, 2 afd. no. 484 brengendoor dezeter kennis van de belanghebbenden dat het onderzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Dinsdagden 17den Juni e. k. des voormiddags ten 10 urevoor het gemeentehuis. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens-Verlofgangers van de vier oudste lichtingen, voor zoo ver zij voorden Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zak boekje en van zijn verlofpas. Datbehoudens het bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Mililie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen. 3°. wiens kleeding of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorendeals de zijne vertoont. Aan de verlofgangers wordt herinnerd dat, nu er maar één onderzoek in het jaar wordt gehou den, zij bepaaldelijk moeten opkomen en dat de strafbepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigendie zonder geldige reden niet verschijnen en dat zoo danige verlofgangers, die zich in eene andere ge meente gaan vestigen, de verplichting wordt voor gehouden welke aan hen bij art. 134 der wet is opgelegd. Sneek den 30 Mei 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, H. FENNEMA. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK Gelet op het besluit van den heer Commissaris Wij bedoelen in staatshuihoudkundigen zin, dus verpachter, en niet in rechtskundigen zin, d. i. rechtuitoefenend op een goed waarvan hij geen eigenaar is. men worden betaald, is dat een ongunstig teeken, want het bewijst, dat de bodem slecht verdeeld is, dat hij in te groote hoeveelheid in ééne hand is. Hoogst ongunstig is de toestandwanneer er velen zijn, die in dezen grondslag groote som men betalen, omdat daaruit blijkt: niet alleen, dat het grondbezit van enkelen te groot is, maar te vens dat de bodem in ’t bezit van weinigen is. Laat ons nagaan, welke de nadeelen zijn. De groote landeigenaar is bijna nooit landbou wer, meest altijd grondrenleheffer. l) Is hij landbouwer, dan heeft hij te veel land om dat met goed gevolg te bebouwen zijn ter- jein is te groot, ook zelfs als ’t aan één stuk ligt, wal nagenoeg nimmer het geval is. Is hij geen landbouwer, dan moet hij den grond verhuren aan anderendie het wel zijn. Aangezien de bodem slechts in beperkte hoe veelheid aanwezig is en het getal landbouwers onbeperkt is, is de vraag naar land grooter dan het aanbod en ontstaat er concurrentie of beslaat er begunstiging, willekeur. Bij openbare verpachting drijft de een den an der op en verbindt zich, ten gevolge van de nood zakelijkheid, tot grooter verplichtingen dan hij kan nakomen. De landpachter komt bij den, landeigenaar in schuld en wordt van hem ten eenenmale afhan kelijk; hij is zedelijk diens slaaf geworden er. ein digt gewoonlijk met uitzetting van de plaats en sterft in armoede. Door hooge pacht is hij genoodzaakt het land uit te mergelen, om de pachtsom te kunnen vol doen. Dat dit nadeelig werkt op de volgende produc tie, zal wel geen betoog behoeven. Dat daardoor de algemeene welvaart geschaad wordt, vloeit van zelf er uit voort. Hoe grooter het geheel van producten ishoe gelijkmatiger zij verdeeld zijn, des te grootef is de welvaart. Het geheel van producten vormt het nationaal inkomen; het nationaal inkomen is de nationale welvaart. De verdeeling is noodzakelijk, omdat, wanneer weinigen de inkomsten genieten, de overigen ge brek lijden. De bodem is de eerste bron van volkswelvaart; zonder bodem-producten geen handelgeen nij verheid; met andere woorden geen arbeid. De grond, die door een pachter bebouwd wordt, wordt in den regel niet verbeterd. Hij toch heeft geene zekerheid, dat hij de vruch ten van de aangebrachte verbeteringen genieten zal, integendeel zal hij er gewoonlijk nog meer door moeten betalenwant; hoe beter de grond is, des te meer waarde heeft hij. De pachter, die den grond verbetertberokkent zich meestal voor ’t vervolg schade. Pachtlanden en die waarop tienden liggen, gaan zelden of nooit vooruit. De pachter-landbouwer verkeert in een pre- Werklléden-Verbond eene circulaire, met verzoek om plaatsing, ter aankondiging van het le coöpe ratief congres voor Nederland, te houden te Utrecht, op Zondag en Maandag den 15 en 16 Juni 1873. fn de zaal van den heer Wouters, naast den schouwburg, ingang op het Vreeburg aan de Rech terzijde. 1 De volgende regelen zijn zijn ter behan deling voorgesteid Zijn consumptie-vereenigingen voor werklieden goed en zoo ja, op welke wyze kunnen zij het best gedreven worden Hoe zal de consumptie-vereeniging vruchtbaar werken ten opzichte uer groote steden De wijze waarop geschikt kapitaal tot oprich ting van consumptie-vereenigingen kan worden verkregen; alsmede wat als de aangewezen weg kan worden beschouwd, waarop eene bestaande consumptie-vereeniging, die goede resultaten ople vert en wier uitbreiding wenschelijk is, haar be- drijfkapitaai kan vergrooten. 1 Wat zijn de redenen dal niet allen, deel hebbers van consumtie-vereenigingen, hunne bé- noodigdheden in de aanwezig zijnue winkels koo- pen 2. Zijn er ook middelen bekend die aange wend kunnen worden om de belangstelling der vrouwen voor de consumtie-vereeniging op te wekken of le verbreiden Welke is de eenvoudigste en levens zuinigste wijze van administratie in eene consumtie- of produclie-vereeniging, ten einde na jaarlijksche afrekening, <le winsten pondspondsgewijze le ver- deelennaar gelang de hoeveelheid welke men in den loop des jaars gekocht heeft In hoeverre is ’t wenschelijk, om voor rekening van meerdere consumtie-vereenigingen aankoopen in ’t groot te doen? hierbij tevens aan te geven de te volgen wijze omtrent inkoopen voorloopig op te slaan ter stapelplaats en verstrekking aan de vereenigingen in ’t algemeen. Bestaat er mogelijkheid om alle verbruiks-ver- eenigingen tol één te brengenom zoodoende een groothandelaar le hebben in eigen boezem Hoe kunnen de consumtie-vereenigingen on derling op de voordeeligste en eenvoudigste wijze gemeenschappelijk hunne inkoopen doen Of het wenschelijk is om voor gezamentlijke winkel- en consumtie-vereenigingen één centraal- dépöt op te richten waar zich de aangesloten vereenigingen verbinden, hunne waren in te koo- pen. Langs welken weg kunnen de bestaande ver- bruiks-vereenigingen samenwerken tot eigen voor deel Het wenschelijke en mogelijke van het. oprich ten van een speciaal bureau (af dergelijke) waar aan de verschillende vereenigingen rnededeeling doen omtrent qualiteit van waren en koopprijzen, met vermelding der leveranciers. Welk bureau de ontvangen gegevens verzamelt en daaruit de verschillende vereenigingen de zoo noodige ge gevens verstrekt, omtrent goedkoope aankoop van goede waren. Is ’t niet noodig een kas te hebben voor allen, om te kunnen verkrijgen het noodige crediei Welke kantoren zijn aanbevelenswaardig voor de levering van het zoogenaamde beste weiten- meelof ook wel bloem no. 1 of letter A ge noemd Kan men door het oprichten van onderlinge spaarbanken, en bijgevolg het in bezit zijn van van coöperatieve ver- SNEEK I. 1,00 >Ot- net O v. 's 200 ren» ft ■W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1