GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENT1E-RIAD VOOR DE BINNENLAND. 1873. No. 49. A. C II T-E N-T WINTIGSTE J 18 JUNI. WOENSDAG State n-G en e ra a I. De lijsten der hoogst aan- geslagenen in ’s rijks di recte belastingen. ’gb em- uni. EERSTE KAMER. Zitting Maandag 16 Juni. SNEEK, 17 Juni. r ddi- van iren de ’t Romeinsche Rijk geleerd, dat voor het grootste gedeelte daaraan is te wijten geweest, om niet te zeggen met Pliniüs geheel. Latifundia Italians perdiderunt zegt hij (de te groote grondeigendommen hebben Ilahe in het verderf gestort). I rn ap- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 4 ‘4 Tot afgevaardigden ter Algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid, welke vergadering dit jaar te Utrecht zal worden gehouden, zijn Zaterdag in onze deparlements-vergadering benoemd de hee- ren A. Breunissen Troost en H. F. Pijttersen en tot hunne plaatsvervangers de heeren Mr. D. Al ma en II. Veen. j- Joüre 16 Juni. Gister werd alhier de jaar- lijksche Algemeene Vergadering van de Provinciale Friesche Werklieden-vereeniging gehouden. Ver tegenwoordigd waren de Afdeelingen Leeuwar den, Harlingen, Sneek, Bolsward, FranekerHee- renveen Dragten GorredijkSurhuisterveen en Lemmer. De minister van binnenlandsche zaken over wegende, dat in de hoofdkiesdistricten Utrecht Amsterdam Leiden DelftGouda Gorinchem, Almelo en Dokkumherstemming moet plaats hebben voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaa), heeft goed gevondendie herstemming in gemelde hoofd kiesdistricten te bepalen op Dinsdag 24 Juni e.k. (Staats- Co urant). Ook voor de schatkist is groot grondbezit in ééne hand nadeeligomdat het zelden anders over gaat dan bij erving en dus eenigermate ook in dit opzicht gelijk te stellen is met bezittingen in de doode hand. Monopolie is een nadeel, maar monopolie van landeigendom is een groote ramphet eerste Wie eigenaar is van den grond, is het in vele - opzichten tevens van hen, die er op wonenal thans is zijne macht over hen groot. Het lage spreekwoord »wie ’t land wint, wint mij mede” bevat nog altijd veel waarheid. De zeer groote landeigenaar heeft dë middelen van bestaan der bevolking eener gansche streek voor ’t grootste gedeelte in zijne macht. Hij kan, om zoo te zeggen, de boeren naar zijne pijpen doen dansen en door dezen weder de anderen die van den boer leven. De boer moet gehoorzaam zijn, op poene van te moeten verhuizen of meer pacht te betalen, of wegens ’t achterstallige vervolgd te worden, of an dere middelen van ’t knijp- en zuigsysteem die de land- en menscheneigenaar in ’t werk kan stel len, en dat ook inderdaad meermalen doet om zijn respect te handhaven, d. i. blindelings ge- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen: dat de faecale stoffen (asch, sekreetmest enz.) sedert den 15 Juni jl. door en voor rekening der gemeente worden verzameld en geëxploiteerd; dat het afhalen der secreetmest voortaan KOSTELOOS zal plaats hebben en dat het aan de werklieden is verboden daar van FOOIEN TE VRAGEN OF AAN TE NEMEN. Sneek 17 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris H. FENNEMA. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden alge meene vergadering der Vereeniging lot bevorde- 1 ring van het volksonderwijs in Nederland is be sloten om bij gemotiveerd adres bij de regee- ring aan te dringen: 1° op uitbreiding dér be staande, 2° op vestiging van nieuwe rijks.kweek- scholen voor onderwijzers. Daarna werd over de vraag van den leerplicht door de daartoe ten vorigen jare benoemde com missie een rapport uitgebracht, dat eene conclu sie ten gunste van den leerplicht inhield. Na dis cussie werd aan de commissie opgedragen, bij wijze van proef tegen de volgende jaarsergade- ring een ontwerp van wet op invoering van den leerplicht gereed te maken. De heer Levy achtte het nog geen tijd, om aan de commissie zoodanige opdracht te doen, omdat de vereeniging zich daardoor reeds voor den leer plicht zou verklaren. De heer A. Moens echter zag geen bezwaar, dat de vereeniging de nood zakelijkheid van den leerplicht zou uitspreken, die zelfs door T Schoolverbond meer en meer werd erkend 1 Nog werd aangenomen een voorstel, om zich tot de regeering te wenden, ten einde deze te bewegen tot eene spoedige indiening van eene wet op het voorbereidend onderwijs in zoogenaamde vorm- of bewaarscholen. In de zitting van heden zijn al da aan de or de gestelde wetsontwerpen waaronder de over eenkomst met de handelmaatschappij en nieuw akademiegebouw enz. te Leiden met algemee ne stemmen aangenomen. Daarna is de discus sie aangevangen over het crediet van 5J/a milli- oen voor Atjin dat mede met algemeene stem men werd aangenomen. Aangaande eenige in menging van Turkye in deze zaak is bij de re geering noch officieel noch officieus iets bekend. Woensdag is de leening aan de kanaalmaatschap pij aan de orde gesteld. Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. hoorzaamd te worden. Is zoo’n eigenaar daarenboven een rechts- of administratie-macht bezitter, dan is de toestand nog'prangenden en zijn de hulpmiddelen, die hem ten dienste staan, om hen te kwellendie eene eigene meening en vrijen wil beweren te heb ben, onuitputtelijk. In streken waar die toestand bestaat is het volk gedrukt, voorzichtig in zijne uitdrukkingen, ver bergt het zijne meening; met één woord: laagheid, loosheid en valschheid zijn er scherp geteekende karaktertrekken. De omstandigheden waren zóódat ’t niet kon uitblijven of de toestand moest zoo worden. Vrijheid van spreken, handelen, enz. is er af geschaft en het volk gebracht tot een staat van intellectuele verdoovingdie aan idiotie vrij wel nabij komt. Armoede vloeit er natuurlijk uit voortomdat ’t een onvermijdelijk gevolg er van ismet deze gaat spoedig onzedelijkheid te zamen. Op den gezaghebbenden menschen- en land- eigenaar reageert die onmenschelijke toestand van zelf ongunstig, en dat wel om dezelfde reden als waarom ’t zoo was tusschen slavenhouder en slaven. Bestaat in zulke streken nog een goed en ge goed deeldan trekt het weg naar elders, bijv, naar Amerika. Ten slotte vervalt het geheel tot den laagsten staat van moraliteit, zoowel in ’t stoffelijke als ’t geestelijke en worden allen straatarm, uitgezon derd de eigenaar. De Arnh. Ct. merkt op, dat de uitslag der jongste verkiezingen al bijzonder gelukkig is daar hij alle partijen schijnt te bevredigen. Het Dagbl. is zeer voldaan, maakt slechts ter loops melding van het feit dat de heeren Heemskerk, Nierstrasz en de Brauw in herstemming moeten komen, noemt het resultaat te Maastricht, Roer mond en Eindhoven een zegepraal, en weidt breed uit over den afloop der verkiezingen te ’s Hage. Ook de Stand, is tevreden, en doet uitkomen Naar men verneemtzal de heer mr. W. H. Dullert, die tot lid der tweede kamer zoowel te Deventer als te Arnhem is gekozen, voor Arn hem zitting nemen, zoodat in het district Deven ter eene nieuwe verkiezing zal moeten plaats hebben. hoeveel zijn partij in aantal stemmen heeft ge wonnen, terwijl de conservatieven steeds meer en meer verliezen. De clericalen zullen niet onte vreden zijn, want zij wonnen drie stemmen, Ook de constitulionneelen, zegt de Arnh. Ct. hebben geen reden van klagen slechts een liberaal lid moet in herstemming komen, en voor de verkie zingen in Limburg en Noordbrabant gelden an dere regelen dan elders. De Tijd resumeert haar beschouwing over den afloop der stemming in de volgende woorden »De partij verhoudingen in de Kamer zijn door deze verkiezingen de herstemmingen voor het oogenblik buiten de rekening gelaten niet merk baar veranderd. Zoowel daarna als daarvoor kan een liberaal ministerie blijven bestaan, maar ook slechts zulk een, dat de bijzondere partijbedoe- lingen ter zijde laat en zich tot de bescheiden rol bepaalt van een cabinet-d’affaires. Immers, voor iets meer zou het op een overwegende minister!- eele partij moeien kunnen steunen, en die is niet voorhanden.” Bij de verkiezingen maakten slechts 61,000 van de 105,000 kiezers of nog geen 60 pct., van hun stemrecht gebruik. Het trouwst was de opkomst in de districten Roermond en Almelo, waar 87 op de 100 kiezers stemden te Arnhem 76, te Amersfoort 75, te Maastricht en Alkmaar 73, te Zierikzee 72, te Tiel en Dockum 71, te Gorin chem en Breda 70het slechtst te Zuidhorn, waar 71 pel. te huis bleven. kan men meestal ontkomen door er geen ge bruik van te maken, het laatste kan niet ontloo- pen worden men moet er zich aan onderwer pen. Het kwaad, dat een groot grondbezit bij één in dividu, doen moet, werd reeds vroeg in Nederland ingezien zonder dat men zich er reden van gaf of er naar vroeg. Van daar de bepaling, dat niemand meer mocht hebben dan 99 huizen of 99 hofsteden. Kreeg of kocht hij er nog een 't verviel aan de stad of aan de armen. Evenwel de grootte deed er niets toe afeene hofstede was eene hofstede, zij mocht 5 of 500 morgen groot zijn. Even zoo was het ten aan zien van huizen. Wat het eerste betreft kan er mogelijk eene opheldering gevonden worden in de gewoonte (bij verschillende keuren en zelfs plakkaten tot wet verheven) om eene boerderij nóch te ver- grooten nóch te verkleinen. Elke hofstede had een naam en ieder inge zeten wist waar die naam aanving en eindigde. Meestal werd den bewoner den naam der plaats gegeven. Wie van daag Gerrit van de Uilekoten heette, kon morgen Gerrit van de Hooibergen worden. Dat dientengevolge schromelijk verwarring in het familiewezen ontstaan is, spreekt van zelf en heeft de geschiedenis trouwens ook geleerd. Niet zelden droegen de zoons van denzelfden vader verschillende namen en de vader een an der dan zij. Werden zij geen boer, dan behielden zij gewoonlijk hun eersten naam. In de steden had iets dergelijks plaats, name lijk de aanduiding van den persoon door den naam van ’t huis ook wel van de straat waarin hij woonde, byv. van der Gracht, van der Wal, van der Steen van Klooster Konijnenberg Vos, Goud-swaard, enzdoch ’t was er niet zoo regel als ten platten lande. In een groot gedeelte van Gelderland, in N.- Brabant, in een deel van Zuid-Holland, en bijna geheel Overijssel, wordt de boer nog genoemd naar de plaatswaar hij woontzijn eigenlijke naam is bij weinigen bekend. Tusschen personen en goederen is altijd een zeer nauw verband geweest en ’t is er nog. Van de roerende goederen luidt een spreek woord, dat zij den persoon aanhangen als de le pra den huid. Mobilia adhaerent personae ut lepra cuti. De opeenstapeling van landerijen in ééne hand is moeielijk te verbieden, omdat een dergelijk ver bod den verkooper dikwijls nadeelig zou kunnen zijn en daarenboven moet koop en verkoop vrij zijn. Maar een middel om haar te voorkomen, al thans te beteugelen, kan wel gevonden worden, te weten in de herziening van het kadaster en het daarna invoeren eener opklimmende grondbelas ting; bijv, van 1—50 bunders 1 maal de belas ting, van 50100 1J/2 m., 100150 2 m. enz. Onzes inziens is dat het eenig middel, om het kwaad, dat schromelijk voortwoekert, te keer te gaan. Hoe groot dat kwaad is, heeft het verval van 1COIJ SNEEK NT Z et je E >0 II. 8 1 Z8 'Z8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1