GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE'BLAD VOOR DE binnenland. No. 49. 21 JUNI. ZATERDAG Kennis aan- geslagenen in ’s rijks di recte belastingen. State n-G e n e r a a I. De lijsten der hoogst e v i n g. r III. klein 50 De steden Kenmare en Kellarneij met den ge- 5e mi. b. Het coöperatief congres te Utrecht heeft ver- 10, b De bijdragen voor het standbeeld van van der Werff te Leiden zijn thans tot geklom men. <r n in o Jö m 45, ar- 50 04 en, Gelijke oorzaken geven gelijke gevolgen. De lersche bodem is eigendom van een getal personen. Het N. v. d. D. zegtdat het genootschap «Linnaeus” te. Amsterdam «langzamerhand een thermometer dreigde te worden voor slecht weer” Wij vestigen de aandacht op dit nieuw uitgevon den instrument. Dinsdag avond is op den Rijnspoorweg bij Rotterdam de laatste sneltrein uit Utrecht ko mende, nabij de Oude Plantage tegen een trein geloopenwaarin vee geladen was. De botsing was zoo hevigdat verscheidene wagens zwaar beschadigd zijn. Vele passagiers hebben kwet suren bekomen, doch ernstige ongelukken schij nen niet plaats gehad te hebben. De Kiesvereeniging «Burgerplicht” te Amster dam heeft met algemeene stemmen besloten, voor de aanstaande herstemming ter verkrijging van een lid der Kamer de candidatuur te ondersteu nen van het aftredend lid mr. Jolles. leden Zondag, na veel discussie, als het oordeel der vergadering uitgesproken, dat de oprichting van consumtievereenigingen wenscheiijk is; dat als onmisbare grondslagen van dergelijke vereem- gingen moeten worden genoemd: verkoop volgens winkelprijs en verdeeling van de winst in even redigheid tot den inkoop der leden, en dat ieder in zijn kring de coöperatie dient te bevorderen. Een motie van den heer Kerdijk, om een com missie te benoemen ten einde de beweging der consumtie en coöperatie te bevorderen en te lei den, vond algemeen byval. Tot leden dier com missie zijn later benoemd de heeren Kerdijk, de Witt Hamerter HaarGoeman Borgesius en i Wagner. De Standaard bericht, dat een diamantslijper, wonende in de Varkensgang te Amsterdam, ver leden Dinsdag avond in beschonken toestand zij ne vrouw zoodanig heeft mishandeld, dat zij kort daarna is overleden. In eene vergadering van liberale kiezerste Gorichem gehouden, was men vrij algemeen van gevoelen, dat de liberalen bij de aanstaande her stemming tusschen de heeren Heemskerk en Te- ding van Berkhout, op den laatstgenoemde moes ten stemmen. en de beschaving van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen: dat de faecale stoffen {asch, sekreetmest enz.) sedert den 15 Juni jl. door en voor rekening der gemeente worden verzameld en geëxploiteerd; dat het afhalen der secreetmest voortaan KOSTELOOS zal plaats hebbenen dat het aan de werklieden is verboden daar van FOOIEN TE VRAGEN OF AAN TE NEMEN. Sneek17 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris, II. FENNEMA. EERSTE KAMER. Zitting Woensdag 18 Juni. De Kamer heeft heden de overeenkomst met de Kanaalmaatschappij aangenomen met 24 te gen 6 stemmen en het ontwerp tot verstrekking van gelden daarvoor met algemeene stemmen. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. Zaterdag Zondag en Maandag zal te Utrecht het 11e Nederlandsch nationaal zangersfeest plaats hebben. 26 liedertafels nemen aan den wedsliijd deel. Het feest zal worden opgeluisterd door de muziek van het Saksische grenadier-regement uit Dresden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. BURGEMEESTER én WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bij deze aan de in gezetenen bekend dat de Alphabelische Naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de Schut terij moeten deel nementer visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente, van Zaterdag den 21 tot en met Woensdag den 25 Juni 1873, des voormiddags van 9 tot 12 uurten einde elk in staat te stellen om, in geval hem eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelatenznlks aan het gemeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het ge meentehuis op Donderdag den 26 Juli 1873 des voormiddags ten elf uur, voor hen die geboren zijn in 1848, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschreven van Het Gemeentebestunr van SNEEK, voldoende aan de uitnoodigingenvoorkomende in de be sluiten van Heeren Gedeputeerde Staten van Fries land, ad 13 Juni 1873, no 15 en 16 (Prov. bla den nos. 80 en 82); brengt ter kennis der ingezetenen: dat, ter Provinciale Griffie te Leeuwarden afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld a. voor den prijs van 5 cent, van Prov. blad no. 81, inhoudende eene door de Provin ciale Staten onder goedkeuring des Ko- nings, gemaakte wijziging in het regle ment voor de bedijking, verveening, droog making en het beheer van den Veenpol der onder Ier Idzardt en Oldeholtwolde in Weststellingwerf. voor den prijs van 10 cent, van Prov. blad no. 83, inhoudende eene door de Prov. Staten vastgestelde en door den Koning goedgekeurde wijziging en aanvulling van het reglement op het onderhoud en be stuur van het Waterschap het Oud Bildt. Sneek, 20 Juni 1873. I1AMERSTER DIJKSTRA Burg. 1L FENNEMASecretaris. de jaren 1839 tot 1847. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En, opdat zulks kome ter kennis van den be langhebbenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 18 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 11. FENNEMA. De algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van den Javaan zal dit jaar gehouden worden op Maandag 14 Julite Utrecht. Onder de punten van bespreking komen voor: Bespreking van de gouvernemenls-koffieculluur, in verband met art. 56 van het Tegeerings-re- glement. Wat kan de Maatschappij verder doen in het belang van het onderwijs den Javaan Het voorstel der afd Rotterdam «De afdee- ling Rotterdam stelt voorom achter art. 2 van de algemeene statuten der maatschappij te doen invoegen de woorden «aandringen op hervorming der staatsinstellingen die haar in strijd schijnen met de beginselenin art. 1 uitgedrukt.” Onder de hoogstaangeslagenen zijn er 117 de patent hebben. Het hoogste is f 2214,40 ’t daarop volgende f 1753.39 enz. Hetgeen bewijstdat handel en nijverheid daar een groot middel van bestaan is. In Groningen bestaat het getal hoogstaange slagenen uit 75. De hoogste aanslag is f 2519.52(de heer Scholten), waarvan f 867.26 in de grondbelasting, ƒ699.91 personeel, ƒ950.32 patent (hoogste). De hoogste aanslag in de grondbelasting is 'ƒ1759.965; vervolgens 1 van 1677,21s; 2 van l'/22 duizend, 3 van 1J/2 3 van 91000, 1 van 89, 1 van 78, 4 van 67, 7 van 5—600. Van die hoogstaangeslagen betalen 27 patent recht. En nu Friesland: Er zijn 97 hoogstaangeslagenen. De le op de lijst (de heer Vegelin van Claer- bergen) betaalt ƒ8679.515, waarvan aan grond belasting f 7648,90’. Vervolgens betalen in dien zelfden grondslag van 6*/a7 d. 2, 56 2, 45 3, 34 4, 23 7, 1 '/2—2 9, 1—1'/2 22, 900-1000 5, 8—9 6, 78 11, 67 12 en 56 4. Twee der hoogst aangeslagenen betalen, vreemd genoeg niets in ’t personeel. Slechts 28 zijn in ’t patent aangeslagenen onder hen 6 als notaris. Het hoogst patentrecht bedraagt 390,40. In Friesland alzoo kolossaal groote grondeigen dom in ééne hand, weinig handel luttel nijver heid gemis van ondernemings-geest. Is er kapitaal noodig om werken van algemeen nut aan te leggen, het is er niet te krijgenvoor buitenlandsche leeningen daarentegen bij millioe- nen aangeboden. Vergelijk daar eens bij Groningen en Noord- Holland, steeds voorwaarts gaande in algemeene welvaart, in bloei en beschaving. Met die gegevens voor oogen moet men zich niet verwonderen, dat Friesland in vele opzich ten zoo laag staat, maar zich verbazen dat het in sommige punten zich nog zoo hoog heeft we ten te houden. Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Aan het slot van ons betoog zullen wij enkele der bedoelde lijsten nagaan en daaruit zien dat de theorie, door de praktijk bevestigd, ook uit die vervelende cjjfers kan bewezen worden en dat zij onmisbaar zijn om het statistisch bewijs te leveren. In de provinciën Groningen en Noord-Holland heerscht de meest algemeene welvaartvooral ten platten lande; in de provincie Friesland be staat, naast grooten rijkdom, een zich steeds uit breidend pauperisme. Enkele streken zijn totaal arm en wedijveren in ellende met het land der beide Vlaanderens. In Noord-Holland zijn 192 hoogstaangeslage nen. Die het meest betaalt (de heer Povel) is genoteerd voor 7000,48, waarvan in grondbe- lasting ƒ2026.70, grootendeels voor de gebouwen der zaak, aan wier hoofd hij staat (firma Sinkei). De hoogste aanslag in de grondbelasting is in N. H. ƒ3840.27, daarop volgt een van ƒ3567.12, verder van 2—3 duizend gulden 3, 1J/22 m. 2; 1—1 */2 m. 13, 900—1000 5, 8—9 5, 7—8 8, 6-7 12, 5—6 13. Van de hoogstaangeslagenen wonen er 151 te Ams’erdamten platten lande slechts 27. Vgl. I. G. Kohl Reizen in Ierland, f- een uitnemend goed en wetenschappelijk werk. heelen omtrek behooren aan den graaf van Ken mare; geheel Tralee aan de familie DennijWa terford aan den markies van Donegal. Als tegenhanger kan dienen, dat in Tipperary van de 3400 pachthoeven 280 kleiner waren dan één acie (2,47 acre is gelijk 1 hectare) en 1056 onder vijf acres (2 hectaren). Armoede, domheid, dronkenschap en misdaad zijn in Ierland dan ook nationaal gemaakt. Zulke toestanden geven zulke verschijnselen. Het kan niet anders. De hertog van Sutherland is eigenaar van ’t geheele graafschap van dien naamdat zich uit strekt van zee tot zee. De helft is nagenoeg woest en de armoede, met wat er bij behoort nagenoeg lersch. De helft van Lancashire is in eigendom bij ze ven families. Dezelfde treurige verschijnselen ko men daar voor als in Ierland en Sutherland doch in mindere mate. Daartegenover staat Beijerenwaar de ver houding van landeigenaars tot de huisgezinnen staat als 5 tot 7. Nog gunstiger is het in Zwitserland gesteld. In ronde cijfers uitgedrukt zijn er 48,5000 hoofden van huisgezinnen en daarvan slechts 20,000 zonder eigendom van grond, dus 4%. r [i SXI l kI K COURANT f. O, O i 8 4 1 9 3 S 4 8 IS m v. id er I.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1