GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEEWS- EN ADVERTENT1E-BIAD VOOR DE I B I NI N E N L A N D. v 1873. N ACH T-E N-T W I No. 51. 25 JUNI. WOENSDAG ■w If - r K e n n i s 1 e v i n ff. o i® Ns SLEEKER COURANT I zegd de politiek-confess»onuele beweging' blij- en i. tamelijk te- b. .6 i i i stuur van het Waterschap het Oud Bildt. Sneek, 20 Juni 1873. I1AMERSTER DIJKSTRA Burg 11 FENNEMA Secretaris. wen- zou een <r n i ADVERTENTIËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel daarboven 7‘/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden franco in gewacht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen dat de faecale stoffen fasch, sekreetmest enz.) sedert den 15 Juni jl. door en voor rekening der gemeente worden verzameld en geëxploiteerd dat het afhalen der sekreetmest voortaan KOSTELOOS zal plaats hebben en dal hel aan de werklieden is verboden daar voor fooien te vragen of aan te nemen. Sneek17 Juni 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd I1AMERSTER DIJKSTRA. De. Secretaris 11. FENNEMA maar ook de volwassenen De Roomsche kerk kweekt slaven op met hetzelfde middel kunnen ook vrije mannen worden opgek weekt, en daar mede slechts is opvoeding mogelijk! pen door een betere en straffere opvoeding in het huis en in de school. Daar wordt de geest der vrijheid te veel de geest van de tucht te weinig gehuldigd. Het volk moet voor het juiste gebruik der vrijheid, welke persoonlijke offers vor dert, van jongs af aan door strenger opleiding tot plicht worden opgeleid. Deze bijzondere belan gen zijn zelfs de oorzaak geweest van het mis lukken van vele voorujtgangsplannen uit den laat- sten ujü en zullen nog veel kwaad uitrichten zoo lang niet een versterkt plichtsgevoel de offer- willigheid verhoogt. Er is maar één partij in het land, die een bepaald doel heeft, en daar eenpa rig naar streeft: de ultramonlaansche. Zij be- Het Gemeentebestuur van SNEEK, voldoende aan de uitnoodigingenvoorkomende in de be sluiten van Heeren Gedeputeerde Staten van Fries land, ad 13 Juni 1873, no 15 en 16 (Prov bla den nos. 80 en 82) brengt ter kennis der ingezetenen datter Provinciale Griffie te Leeuwarden afdrukken verkrijgbaar zijn gesteld a. voor den prijs van 5 cent, van Prov. blad no 81, inhoudende eene door de Provin ciale Staten onder goedkeuring des Ko- nings, gemaakte wijziging in het regle ment voor de bedijking, verveening, droog making en het beheer van den Veenpol der onder Ter Idzardt en Oldeholtwolde in Weststellingwerf. voor den prijs van 10 cent, van Prov. blad no. 83inhoudende eene door de Prov. Staten vastgestelde en door den Koning goedgekeurde wijziging en aanvulling van het reglement op het onderhoud en be- De Standaard heelt de kiezers te Almelo aan vankelijk aangeraden op den heer Insinger te stemmen, omdat het blad meende, dat deze «zich dichter bij de fractie des heeren van Reenen dan bij de fractie van Nierstrasz geschaard” had, doch nu het Haagsche Dagblad in een lang artikel «uitmeet, hoe volkomen juist de heer Insinger een man van zijn kader is”, komt de Stand, op zijn eerste aanbeveling teru£, en zegt dat «ont houding ook te^Almelo nog het raadzaamste zijn zal Het Hbl. ziet hierin het bewijsdat het Dagblad nog wel invloed heeft, al is die invloed voor zijn vrieden ook m nder aangenaam. »Het Dagblad is een mancenilla-booea zegt het Hbl. doodelijk voor ieder over wien hij zijn schaduw laai vallen.” Nederlandsche koloniën; participatie-stelsel in fa brieken enz.; vestiging van nieuwe handelsbetrek- kingen door het zenden van Nederlandsche jonge lieden naar Overzeesche gewesten De voorstellen, ter behandeling in die verga dering opgegeven, betreffende o. a het uitgeven van een handboek voor de kennis der vogels in betrekking tot den landbouw het verleenen van een subsidie aan de ambachtsschool te Arnhem de aansluiting van nijverheids-ondernemingen aan de spoorwegenhet uitloven van premiön voor een handboek tot het in cultuur brengen van nieuw ingedijkte polders, voor samengeperste turf; verbeterde schrijfinkt; voor eene handleiding tot de kennis van de vervalsching der levensmidde len, en voor eene vergelijkende schets van de werking van het Nederlandsche en het Etigelsche koloniale stelsel. Uitspraak zal worden gedaan omtrent ingeko men prijsantwoorden over stoomkranen, Javaansch kurkhout en pulboringen. In het congres der maatschappij, dat op Woens dag 9 Juli geopend wordt en waaraan ai de le den kunnen deelnemen, zijn o. a. de volgende on derwerpen voorgesteld landbouw-ondei wijs, zui velfabrieken, houtteeP duinbeplanting, steenfabri- cage, gasverlichting, arbeid van kinderen in fa brieken, arbeid in gevangenissen, volksgezondheid, marktwezen, volksgaarkeukens, inkomstenbelas ting, rechtbanken van koophandel enz Tijdens hel houden der vergaderingen zullen van wege het gemeentebestuur en het departe ment te Utrecht eenige feestelijkheden worden gegeven; ook zal een rijtoer plaats hebben door een schoon gedeelte van de provincie Utrecht. Tot allerlei belangrijke inrichtingen te Utrecht museums, fabrieken enz, zal de toegang den le den der maatschappij op vertoon van diploma openslaan. Naar men verneemt zal de legerplaats bij Mil- ligen dit jaar worden betrokken van 12 Aug. tot 10 Sept. De troepen daarvoor bestemd zijn de 1ste di visie infanterie met de reserve-brigade infanterie, waaraan worden toegevoegd 2 escadrons van het 1ste regement huzaren, 1 batterij rijdende artil lerie en 1 compagnie artillerie-transporttrein. Voor den kanonnier van den Akker, op een der forten bij Utrecht door het springen van een granaat verminktis in het geheel ontvangen f 4937,58. In de 96e algemeene vergadering der Neder landsche maatschappij ter bevordering van nijver heid, welke op 8 Juni e k. en volgende dagen te Utrecht gehouden wordt, zullen door directeu ren verslagen worden uitgebracht over de vol gende onderwerpenplan tot vestiging van een museum van kunsl op nijverheid toegepastaan moediging der oestercultuuremigratie naar de In het voorjaar van 1875 zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een internationale tentoonstelling van tuinbouw plaats hebben. Een commissie van zeven leden te benoemd om deze zaak voor te bereiden. Deze CO URANT verschijnt WOKJISDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Van een zijner correspondenten uit Twente ont vangt de N. R. Ct. het navolgende schrijven «Naar wij met zekerheid vernemenbestaat er bij eenige heeren burgemeesters in deze pro vincie, tevens belast met de betrekking van amb tenaar van het O. M. bij het Kantongerecht in hunne gemeenten het voornemenom nu het ontwerp van wet op de Rechterlijke Organi satie door de Tweede Kamer verworpen is, met de aanneming waarvan zij zich zoozeer gevlied hadden, en het aan geen twijfel onderhevig is, dat in de eerste jaren geen nieuw ontwerp zal ingediend worden zich bij adres tot de Hoo- ge Regeering en de Tweede Kamer der Staten- Generaal te wenden teneinde eene gewenschte verandering in dezen reeds lang onhoudbaren toestand te verkrijgendaar toch in deze pro vincie tellende 13 kantons deze functie door 8 burgemeesters, waaronder nog 3, die tevens met het bestuur van twee gemeenten belast zijn, gra tis wordt uitgeoefend.” Het Handelsblad schrijft Het doet ons om veie redenen genoegen dat de Schach van Perzie hier niet komt. Wij moeten erkennen dat wij het ons voor de eer van onze vaderstad eenigszins zouden heb ben aangetrokken, indien hij, lijdende door Am sterdam, plotseling zijn rjjtuig had lalen stilhou den, er uit ware gesprongen, zijn zwaard getrok ken had uit de gouden schede en daarmee de touwen had doorgehouwen waarmede de onge lukkige kalveren gebonden zijndie op zulke schandelijke wijze in een beschaafd land vervoerd worden. Wij kunnen ons geen beheerscher van een halfbaarsch rijk voorstellen hoe phlegmatiek hij ook zijn moge die onbewogen deze lafhar tige mishandeling zou kunnen aanschouwen, wel ke wij gedoogen dat hulpelooze kalveren hier ondergaan. De mensch mag dieren gebruiken, niet misbruikenhij mist het recht om die die ren te mishandelen. Wij hebben herhaaldelijk reeds de aandacht van den raad op dit schandaal gevestigd, doch tot nu toe is er mets gedaan om er een einde aan te maken. Wij geven den moed echter niet op en brand merken deze schandelijke mishandeling der kalve ren op nieuw. De Köln. Zeit bevat telkens de beschouwingen over Nederland, «die wel eens de aandacht ver dienen’" (meent de Utr Ct) Zoo wijdt de schrij ver nu uit over de weinige uitkomsten die de liberale regeering biedt, waardoor het parlemen tarisme in Nederland op ’t punt is van reddeloos ten gronde te gaan, ’t Volk weet het werktuig niet te hanteeren; grondige kennis, practisch ver mogen ontbreken en in hun plaats verschijnen frasen en formulen, waarin het Nederlandsche li beralisme zich gaarne vermeldt »De grondtrek van hel Hollandsch karakter is conservatismus het liberahsmus hebben de Nederlanders aange leerd als een vorm voor den geest van den tijd passend, zonder van zijn aard geheel doordrongen le zijn. Daarom komen zij niet verder met al hun inspanning. Zij kunnen niet tot verbeterin gen besluiten daar hun het bestaande te zeer aan bei hart ligt. Veel zou men willen wijzigen, maar dit is nu dezen, dan genen te liefom er afstand van te doen. En niemand in ons land is de kunst meester, om al die afzonderlijke schen tot zwijgen te brengenwat de taak wezen van een hinken partijleider of van krachtige regeering. Het volk is slechts te hel- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bij deze aan de in gezetenen bekend dat de Alphabelische Naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de Schut terij moeten deel nemen ter visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente, van Zaterdag den 21 tot en met Woensdag den 25 Juni 1873. des voormiddags van 9 tot 12 uur ten einde elk in staat te stellen om, in geval hem eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten zulks aan "het gemeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het ge meentehuis op Donderdag den 26 Juli 1873 des voormiddags ten elf uur, voor hen die geboren zijn in 1848, terwijl daarna dadelijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschreven van de jaren 1839 tot 1847. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En, opdat zulks kome ter kennis van den be langhebbenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 18 Juni 1873 Burgemeester en Wethouders voornoemd HAMERSTER DIJKSTRA. De Secretaris 1 11. FENNEMA. De Raadscommissie te Leeuwarden, belast met het onderzoek naar de wenschelijkheid en nood zakelijkheid van de oprichting eener school van middelbaar onderwijs voor meisjes aldaar, heeft een rapport uitgebracht, waarbij zij voorstelt a. Te besluiten tot het oprichten van twee scholen eene voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs en eene voor middelbaar onder wijs met vijfjarigen cursus. b. Bij bet in werking treden der scholen sub. a. genoemdop te heffen de burgerschool voor meisjes en de Fransche dag- en kostschool voor jongejufvrouwen. c. Burg, en welh. uit te noodigen lot uitvoe- ring dezer besluiten de noodige voorstellen den Raad aan te bieden en tevens de Hooge Regee ring te verzoeken, eene jaarlijksche subsidie te verleenen wegens de stichting der middelbare school voor meisjes, sub. a. bedoeld. Het Dagblad van 's Gravenhage beweerde on langs, dat de Standaard-beweging beter ge- j kens de jongste verkiezingen nergens merkbaren 1 heerscht met den tuchtroede niet alleen dejeugd, vooruitgang deed zien, of zoo er al in sommige i districten vooruitgang was op te merk’c, de ach teruitgang in andere er wel tegenop woog. De Standaard spot met die beweringen roept «waarlijk 1 er was achteruitgang. In A- pingadam 4 in Assen 75 stemmen. «Ziedaar al 1 «Een achteruitgang van 79 en een vooruitgang van 7000 stemmendat weegt zoo gen elkaar op 1” De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Breda heeft zich tot den minister van finantien gewend ter ondersteuning van de door het be stuur der gemeente Maastricht ontwikkelde denk beelden, naar aanleiding van het rapport omtrent het muntwezen, vooral wat betreft het weder in voeren van den gouden muntstandaard en het aan munten van gouden standpenningen ter waarde van 20 en 10 frs.gelijk staande met ƒ9.20 en 4.75. ■U I -I Biiii-iifeiiaiiiwiiiiBiiiiiiiM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1