GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. iW 1873. No. 52. A. C II T-E N-T WINTIGSTE j a a r g ZATERDAG 1. V. >0 ongeveer fi ADVERTENT1ËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Den heer P. J. Pol vliet te Rotterdam is door het Parijssche acclimatatiegenootschap de groote gouden medaille toegekend wegens zijne verdien sten in de aankweeking van zeldzame en de ac- climatatie van uitheemsche vogels. Tot lid van het Utrechtsch Genootschap is o. a. benoemd de heer A. Moens. Het zangersfeest te Utrecht heeft door de ontvangsten st tn 1- bs es >5 :n, f 7000 gekost, welke som bij lang niet gedekt is. Over den veelbesproken »oud-escadrons-chef van den Turkschen generalen staf” die te Am sterdam tot tweemalen toe beproefd heeft een De Noordbrabantsche boeren willen zich maar niet onderwerpen aan het besluit der Staten van die provincie, waarbij het rijden met smalle vel gen wordt verboden. Tal van bekeuringen wor den dien ten gevolge gedaandoch de boeren wijken niet. Zij meenen dat de Koning het be sluit der Staten wel zal vernietigen, als zij maar blijven weigeren, breede velgen aan te schaffen. Onlangs werd proces-verbaal opgemaakt tegen een boer, die gemeend had te kunnen volstaan met een tweeden band, zonder velgdoor mid del van drie touwen los naast den ouden band te hangen. De heer G. H. Peters, directeur der telijke gasfabriek en aangesteld ais chef in heer Cuypers, te Roermond. Te Groningen is aan het kind van derwerkerdat lastig wasaftreksel van koppen gegeven om het te doen bedaren, wicht sliep voor altijd in. Te Rotterdam is in het water gevonden lijkwaarvanvolgens de N. R. C.een der kenteekenen is sgezond uiterlijk.” gemeen- architect te Bolsward, is de werkplaatsen van den een pol- mane- Het Él Voor de rechtbank te Maastricht zijn deze week aanhangig gemaakt de bekende processen van den heer Ghassepot te Parijs tegen den heer Beaumont te Maastricht, wegens beweerden na maak van het door den eerste uitgevonden ge weer en van den heer Beaumont tegen de fir ma Stevens en het rijk, wegens het maken en leveren van het Beaumontgeweer door de firma Stevens. Op eene bij de Tweede Kamer ingekomen aan bevelingslijstvoor de vervulling van de in den Hoogen Raad door het overlyden van den raads heer Crantz ontstane vacature, komen voor 1°. Jolles, lid der Tweede Kamer, 2°. Lansberg, raads heer in het hof van Zeeland; 3°. de Vries, raads heer in het hof van Noord-holland; 4°. van Noo- ten, raadsheer in het hof van Utrecht5°. van Maanen, advocaat-generaal bij het hof in Zuid- holland6° de Pinto, raad-adviseur bij het de partement van justitie. I tusschen de Nederlandsche en Belgische postad ministratie over eenige wijzigingen van het be- Op het verleden jaar te Middelburg gehouden letterkundig congres werd gewezen op het buiten alle verhouding hooge port voor dagbladen uit Belgie naar Nederland of omgekeerd en beslo ten bij de regeering van beide landen aan te dringen op verbetering van dien toestand. Ten gevolge van dit besluit richtte de uitvoerende com missie van het Middelburgsche congres zich tot den heer van Delden, minister van finantien, die daarop heeft geantwoord dat op dit oogenblik slaande postverdrag van 20 Maart 1865 een ge dachtenwisseling plaats vindt. Onder die wijzi gingen behooren ook een verandering van het ta rief der dagbladen en de verhooging tot 15 gram men van het gewicht der brieven, naar de bere kening van het enkel port De minister vleit zich dat het aanvankelijk overleg met een gewensch- - ten uitslag zal worden bekroond en eerlang lol In de rijtuigen mag geen groover het sluiten aener additioneele conventie tusschen de regeeringen der beide landen zal leiden. Bij koninklyk besluit van 15 Juni is aangevuld en gewijzigd het bij besluit van 12 Mei vastge steld algemeen reglement voor de spoorwegdien sten. Daarbij is vaslgesteld Art. 119. I j aantal reizigers plaats nemen dan, volgens art. 64, voor de afzonderlijke afdeelingen der rijtuigen is aangewezen. In eiken trein is een voldoend aantal rijtuigen of afdeelingen van rijtuigen der le en 2e klasse, waarin niet gerookt mag worden, en een voldoend aantal rytuigen of afdeelingen van rijtuigen der drie klassenuitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingen zijn in- en uitwen dig op eene voor ieder zichtbare wijze aangeduid. Kinderen van het mannelijk geslacht beneden den leeftijd van 13 jaar, door vrouwen begeleid, worden in de rijtuigen of afdeelingen daarvan uitsluitend voor vrouwen bestemd, toegelaten. Uil Utrecht wordt geschreven, dat de sigaren, makers-kwestie aldaardank zij de bemiddeling van een der patroons haar einde nadert. Over alle punten moet men het reeds eens zijn be halve over de loonsverhooging. De patroons kun nen, vooral wat de mindere soorten betreft, geen verhooging toeslaan, om de concurrentie te kun nen volhouden met die fabrieken, wier personeel hei werk niet staakte. Uit Batavia wordt aan de Locomotief gemeld, dat de regeering besloten heeft het reservefonds der Wees- en Boedelzaken ten eigen voordeele te anexeeren. De in te palmen som zou nagenoeg vier mil- lioen gulden bedragen. conférence te houden, doch beide keeren wegens volgens zijn zeggen, het leven in den harem nog wegblijven van het publiek zijn voornemen moest beter kende dan hij, eene verklaring, die we na lafor» unran ankriiFl flionc rlr» fnnnpol. PF 11 7.1111 RiAlliOA On! L’Pnn incr nrj ODZC of hij ill der Amst. Ct. o. a. hel volgendeeigen persoon in het vrouwenpaleis van den sul- gaarne voor waar aannamen. van Le Major Osman Bey i voor Abdul Aziz, dat hij ook nog andere lui dan zulke conférenciers in zijn leger heeft.” Uit een particulier schrijven van Singapora deelt men aan het Rat, Ilbl. hel volgende mede »Wij ontvangen zekere berichtendat door alle kleine Vorsten op Sumatra aan den Sultan van Atchin goed gewapende hulptroepen worden gezonden en zijn toegezegdom hem bij eene hervatting van den oorlogdien men stellig en spoedig verwacht, tegen de Hollanders te onder steunen. Gioote hoeveelheden kruit en en ander krijgsmateriêel werden opgekocht en op verschil lende wijzen naar Atchin gezonden, hetwelk niet kan worden belet, daar de blokkade niet van effect is. De tweede expeditie naar Atchin zal dan ook voor eene geduchte en goed toegeruste macht staan die vast besloten is om het Rijk tot het uiterste te verdedigen. laten varen, schrijf: thans de tooneel-criticus zijn stellige ontkenning op der Amst, Ct. o. a. hel volgendeeigen persoon in Of Le Major Osman Bey werkelijk is wie hij tan had gediend, zegt te zijn doet niets ter zake. Hij zij Turk En afschied nemende- zooveel hij het zelf maar wil wezen, ofschoon hij zeiden we bij ons zelven »Het is te hopen op ons meer den indruk maakt hij is meer 1 Av-.- j.i i.:; „„i,-J-1-- blond dan bruin en zijn profiel en schedel zijn zuiver slavisch van een Sloach of Sloween te zijn van de Militaire Grenzen, gelijk Omer Pacha er een was, een renegaat dus, die in Turksche dienst kan zijn overgegaan. Dal is slechts een gissing en gaarne houden we Le Major Osman Bey op zijn woord voor den meest Turkschen aller Turken, maar de vraag, voor ons van meer belang, is deze Wat drijft Le Major Osman Bey hier heen Heeft hij werkelijk de preten tie van ons iets subliems te kunnen vertellen om trent den harem en den toestand der vrouwen in Turkije? Gelooft hij inderdaad, dat die me- dedeelingen ons belang inboezemen Meent hij in ernst dat wij, Nederlanders, een Turk in slecht Fransch voor een gulden willen hooren confere ren over iets, dat in honderden van boeken in alle geuren en kleuren te lezen is, zoodat zij, die ’t voor hun vorming noodig achten te weten, hoe het in den harem toegaat, in de eerste de bes te leesbibliotheek, altijd zoo rijk in dergelijke li teratuur, voor een dubbeltje per week hun nieuws gierigheid kunnen bevredigen? Zou Le Major Os man Bey eindelyk gemeend hebben, dat zijn aan kondiging vConférance pour les Messieurs" bij het mannelijk publiek hier ter stede een appétit de scandale zou opwekken en honderden naar de zaal van Diligentia zou doen slroomen? Wanneer de Turk, hoe echt ook en veelwetend, die gedach ten heeft gekoesterd, dan moet hy wel weemoe dig zijn gestemd over de bittere ervaring, welke hij hier heeft opgedaan, over zijn geringe bekend heid met het Amsterdamsche publiek. Zijn ont moeting met Osman, op den avond van de twee de (mislukte) conférance, beschrijft de verslagge ver aldus »De redactie had des morgens van Le Major Osman Bey een briefje ontvangen van dezen in houd Je vous fais part de ma décision d'étre d mon poste dans la salie Diligentia d l’heure annonceé, si le public vient ou non. HoeTurksch dat Fransch ook zijn mocht, ’t was duidelijk ge noeg om te doen veronderstellen dat Le Major zijn aangekondigde lezing zou houden of er pu bliek was of niet, des noods alleen voor ons, den verslaggever. Precies te acht uren dan waren we in Diligentia en vroegen waar de heer Os man Bey sprak. Verbazing van den kellner! Ver bazing van den zoon des huizes I We herhaal den »Waar de Turk sprak?” »Ah, de Turk! Jan, Kees, Piet, waar is de Turk?” En op dien roep schoot de Turk uit een lokaal, dat veel had van de keuken. Zoet was zijn lach en glimmend zijn gelaat. Met veel bonne humeur vertelde hij, dat er niemand was gekomen om te hooren en dat hij derhalve niet spreken zou. We herinner den hem zijn briefje aan de redactie. Hij pre senteerde ons een sigarette. We bedankten en herinnerden hem zijn briefje. Hij presenteerde ons een mazagran in het naastbijgelegen koffie huis. We bedankten en herinnerden hem zijn briefje aan de redactie. Nu wilde hij welmet een slag om den arm, verklarendat hijgelijk hij beloofd had, op zijn post was maar dat hij zou spreken, had hij niet beloofd. sKwamen er maar twintig menschen riep hij, een sigarette tusschen zijn vingers rollend en nog altijd met zijn eenen voet op den drempel der keuken ais viel hem het scheiden van dat geurige plekje zwaar te Genève had ik er wel tweehonderd 1” Ver- volgens weidde hy nog ais een brave zoon in uit- bundigen lof uit over mevrouw zijne moeder, die, de samensteller van het werk is. Mr. J. Heemskerk Az. deelt in het Dagblad mede, dat hij met 1 Juli als commissaris der Vennootschap Dagblad van Zuid-Holland en ’s Gravenhage aftreedt en dat hij desniettegen staande sterk met den geest van het blad blijft sympathiseren. De N. R. C.het resultaat der verkiezingen opmakendeerkent dat de liberale partij wei nig reden van roem heeft. Toch is het blad noch teleurgesteld (het had op erger nederlaag zich voorbereid) noch verslagen, moedeloos nog minder. Amsterdam is niet verloren omdat tij delijke verdeeldheid één slag verliezen deed. En tegenover de ultramontaansche partij die te Maastricht en te Almelo overwon, verwacht de N. R. C. hoe langs zoo meer aaneensluiting van alles, wat voor Rome niet buigen wil. Den val van Heemskerk beschouwt de A. R. C. als een gewichtig feil, en hoopt dat nu het conservatie ve element in de Kamer zich zal «losmaken van onzedelijke alliantiesen zich vormen tot een partij waarop als de toestand het gebiedtde regeering kan overgaan.” Mocht dit het resul taat zijn dan zou de liberaal zich gemakkelijk troosten over het door zijne partij geleden ver lies. zegt te zijn doet niets ter zake. Hij zij Turk Naar aanleiding van het te Utrecht veelbespro ken plan tot oprichting eener hoogere burger school voor meisjes vestigt mevr. Storm van der Chijs in een aan het Utrechts Dagblad ingezon den stuk de aandacht op de stichting eener flin ke industrieschool voor meisjes,] zooals die, wel ke het haar na veel moeitein navolging van ’t buitenlanden met medewerking der Maatsch. tot Nut van ’t Algemeen, heeft mogen gelukken te Amsterdam te zien verrijzen. «Vooral op in dustrieel gebied” zegt de schrijfster «kan er nog zooveel in ons vaderland ook voor de vrouw gedaan worden, om haar, zoo noodig, in staat te stellen op eervolle wijze in haar on derhoud te helpen voorzien.” Ook de A. R C maakt met veel ingenomenheid melding van het overzicht van ons lager en mid delbaar onderwijs, dat op last der regeering ten behoeve der Weener tentoonstelling is opgesteld. Het blad vermoedtdat dr. D. J. Steijn Parvé Van ons hoo- De eerste haringjager is te Hellevoetsluis aan gekomen. Op de tentoonstell ng te Weenen is ons lager en middelbaar onderwijs vertegenwoordigd, op eene wijze, die overeenkomstig hel karakter aan onze scholen eigenweinig opbef maakt, maar des te meer op den roem van deugdelijkheid aan spraak mag maken. In een groot-octaafduide lijk en keurig maar compres gedrukt boekdeel van ruim 150 paginas, staat ons geheel lager en middelbaar onderwijs beschreven. De wetten waarbij het geregeld werd de statistieke be scheiden betreffende het aantalen soort der scho len het personeel der leeraars, het aantal der scholieren de inrichtingen tot vorming van on derwijzers, de bezoldigingen, de lokalen, de school- meubels, de schoolgelden, enz. worden medege deeld, juister gezegd, het belangrijkste daaruit met kenners oog gekozen en met meesterhand gegroepeerd zoodat een duidelijk, gemakkelijk te overzien, en allernauwkeurigst tafereel den lezer wordt voorgelegd. En niet alleen een tafreel van het onderwijs, zooals het nu is, maar ook een overzicht van den toestand waarin het vóór de wetten van 1857 en 1863 verkeerde. r 9 een is e- ia u- t- ds o -> SNlik ER COUR A UaaiUJ. HVCll uak vp UI. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1