GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEÏWS- EN AÜVERTENTIE-BLAD VOOR DE L 1873. No. 33. WOENSDAG Afkondiging, 3 5e oud ijzer. van den eersten Maandag der maand October, 10,4 ft la- an 140 en} v. 4 4 4 4 4 veranderde omstandigheden, noodzake- der mi. den geest gebied van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 ’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredende, worden franco ingewacht» Art. 229 zal luiden «Wanneer, op een deswege door twee genees kundigen uitgebracht verslag, eene woning’ enz. De Artt. 236, 237, 238, 238a en 239 worden ingetrokken. Dit besluit zal binnen tweemaal 24 uren in af schrift worden medegedeeld aan heeren Gedepu teerde Stalen van Friesland. Gedaan te Sn eek ter openbare zitting van 9 Juni 1873, no. 9. HAMERSTER DIJKSTRA Burg II. FENNEMASecretaris. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun bericht van den 20 Juni 1873, no. 13, in aischrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 2 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. van der WEERDTL. B. De Secretaris 11. FENNEMA. overwegende dat het tengevolge van latere wetten en v-- lijk is geworden verschillende bepalingen Algemeene Politie-Verordening te herzien BESLUIT die Verordening te wijzigen als volgt Art. 38 zal luiden «Behalve aan de werklieden, daartoe aangewe- door de Commissie van beheer over de ex- der faecale sloffen, is het aan ieder ver- Art. 98 wordt ingetrokken. Art. 99 zal luiden «Onreine stoffen, als sekreetmestasch afval, krengen, bloed, gebruikt stroo enz. gelijk mede die welke uit het reinigen van goten of straten voortkomenwaarvan men zich wit ontdoen, zullen niet anders als in potten, bakken of dergelijke worden verzameld en, uitsluitend bestemd voor de gemeentelijke exploitatie der faecale stoffen, worden uitgezet”. «Die potten” enz. Art. 100 zal luiden «Buiten de werkliedendaartoe aangewezen door de Commissie van beheer over de exploita tie der faecale stoffen, is het aan ieder verboden”, enz. Artt. 101 en 102 worden ingetrokken. Art. 103 zal luiden «Van ’s morgens 9 tot ’s avonds 10 uur zal nie mand, builen de werklieden der gemeentelijke exploitatie van faecale stoffen”, enz. De Artt. 104, 105, 106 en 107 worden inge trokken. leden” gedragen wordten welke recht schijnt j te geven tot indommelen, om eindelijk als resul- I taat te leverenjaren lange onvruchtbaarheid. zen ploitatie boden”, enz. Art. 48 wordt aangevuld met deze alinea «De Kalvermarkt wordt jaarlijks gehouden op den eersten Maandag der maand October, en de Wolmarkten op de eerste en derde Woensdagen der maand Juni”. van gemeente, in zijne vergadering van den 9den Ju- welaangenamen tijd was. ’t Is haar gelukt de t zoogenaamde liberale meerderheid in de Kamer te reduceren tot ééne stem. Met deze uitkomst voor oogen behoeven wij er zeker niet op te wijzen, dat de positie der regee- ring alles behalve aangenaam geworden is en misschien weldra zal blijken onhoudbaar te zijn. Reeds wijst de Tijd er op, dat «alléén een zoo genaamd cabinet d'affaires, dat, met terzijdestel ling van partij-inzichten, de dringenste zaken af doet. thans nog mogelijk is. Zoo het ministerie de Vries- van de Putte zich tot die zedige rol wil bepalen, waarin het wellicht nuttig werkzaam kan zijn, zal het denkelijk geen onverzettelijken tegen- I stand ontmoeten. Zoo niet, dan zijn zijne dagen geteld.” 1 1 werd gewerkt, was A propos de VCrklCZlUJjeri» menwerking en zij strekte niet belang te bevorderen. ’t Is een niet te loochenen feit dat de gehouden nisteries en speechenhoudende verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer on gunstig zijn geweest voor de liberale partij. Zij leed op 10 en 24 Juni een verlies van vier plaat- sen(') en wat nog meer zegt zij is de éénige geweest die verloren heeft. Deze uitslag moge voorbands bij velen be vreemding hebben verwektbij eenig nadenken zal men hem zeer verklaarbaar vinden. Men bedenke toch, dat de liberale partij, ondanks of ten gevolge van ’t doet er niet toe 1 ons gebrekkig kiesstelsel een stelsel, dat in ’l le ven schijnt te zijn geroepenom stelselmatig ta melijk onbeduidende district-koninkjes op den voorgrond te dringen en wezenlijk bekwame man nen uit de volks ?-vertegenwoordiging te weren dat de liberale partij in de laatste jaren steeds de heerschende is geweest. Met recht had men dus mogen verwachten dat er in ’s lands vergaderzaal in flink vooruitgaan- zou worden gewerkt en dat op het wetgeving veel goeds en nuttigs zou worden tot stand gebracht. Aan de vruchten toch moet men den boom kennen. En vraagt men nuwelke waren de vruchten van dien veel- belovenden liberalen boom, dan kan het antwoord op die vraag niet anders dan zeer ontmoedigend zijn. Ieder die niet door party-geknoei ver blind de waarheid flink onder de oogen durft zien en haar, al klinkt ze dan ook bescha mend, openlijk durft uitsprekenzal moeten er kennen, dat er in de laatste jaren door regeering en vertegenwoordigingniets hoegenaamd eenige beteekenis werd tot stand gebracht. Of werd bijv, aan den billijken eisch van dui zenden in ons land tegemoet gekomen en ons ellendig belastingstelsel door een meer billijk ver vangen werd eindelijk eens gebroken met het stelselmatig geldvermorsen voor de budgetten van oorlog en marinedie ondanks de telken 1 jare klimmende cijfers een danaïdenvat blij ken te zijn? Zijn wij door de zoogenaamde li berale regeeringen en Tweede Kamer in de laatste jaren ook maar een stap nader gekomen aan het ideaal van velen algemeen stemrecht of, in elk gevaltot herziening van ons absurd kiesstelselen werd de hoop verlevendigd op de tot standkoming eener langgewenschte en hoogst noodzakelijke rechterlijke organisatiedie eene meer spoedige en min kostbare rechlsbedeeling op den voorgrond zou stellen Deze en nog vele voor de hand liggende vra gen kunnen gedaan worden, en het antwoord daarop moethelaasontkennend luiden. Neen 1 de liberale boom is, in den laatsten tijd althans, zeer onvruchtbaar geweest. De wijze waarop door regeering en vertegenwoordiging De heer vanVoorthuyzenerbij geteld zijn van 25 aftredende leden der liberale partij 4 gevallen van de conservatieven zijn voor 5 aftredenden 6 gekozen terwijl de antirevolutionairen voor 3 aftr 5 en de ultramontanen voor 7 aftr 8 hebben verkregen De liberale meerderheid in de Tweede Kamer is door J die uitkomst tot één stem teruggebracht. het tegenovergestelde van sa am het algemeen Weinig dooi tastende mi- maar niets af doende, kamerleden, hebben onze parlementaire atmosfeer rollende gemaakt en het prestige van beide een gevoeligen knak toegebracht. Ons volk is praclisch genoeg om zoo nu en dan ook eens te vragen naar de resultaten van de werkzaamheden der tachtig wijzen uit den lande, die ons volk heeten te vertegenwoordigen. En het weldenkend deel der natie weet zeer goed 1 dat de zaken aan het binnenhof in den laatsten tijd de kreeftengang gaan. Men begint zoo zacht jes aan genoeg te krijgen van partij-geknutsel phraseologie en bakerpraatjes, en meer en meer doen zich dan ook afkeurende stemmen hooren tegen de wijze van werken of liever tegen die van nietsdoen van onze Tweede Kamer. Vooral ’t vrijzinnig gedeelte onzer natie’t welk zich het meest ziet teleurgesteld in zijne billijke verwach tingen, kan zijne ontevredenheid niet meer ver bergen. Te recht hoort men dan ook zoo nu en dan de vraagwat helpt ons in ’s hemels naam een zoogenaamde liberale regeering en dito ver tegenwoordiging, indien er toch niets wordt uit gericht; als men toch onwillig of onmachtig blijkt te zijn iéts belangrijks tot stand te brengen Zou ’t minder goed, of lieverslechter gaan indien de meerderheid bij de zoogenaamde conservatie ven berustende was? heel voor de hand, want inderdaad ’t wordt op j want deze wijze oud lood om Deze C O UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEK doen te weten, dat door den Raad ni 1873, no. 9, is vastgesteld de navolgende ver ordening BESLUIT tot WIJZIGING, AAN VULLING en INTREKKING van EENIGE ARTIKELEN DER ALGE MEENE POLITIEVERORDENING VOOR DE GEMEENTE SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek Zóó spreekt een ultramontaansch blad in de volle zekerheid van eene door zijne partij en de andere opposanten behaalde overwinning en wij gelooven, dat het blad gelijk heeft, ’t Komt ook ons’ voor, dat voorloopig althans 1 de werkkring van de tegenwoordige regeering van bloot-administratieven aard zal moeten zijn wil zij haar slepend bestaan zien rekken. Zoo- dra de strijd over beginselen geopend wordt, zal zij zich zeer spoedig gedwongen zien haar eigen doodvonnis te onderleekenen. Dat moest niet zoo zijn, en, wat treuriger is J dat behoefde ook niet zoo te wezen j maar: «Tu l’a voulu”liberale regeering. En die vragen liggen ge- I tweede kamer, liberale partij t>Tu la voulu! men mocht van U iets anders verwachten u dan en «geachtheid”, die, zoo ’t schijnt, gecon- Dat dit denkbeeld, 't welk bij velen in den stateerd moet worden door de hoegrootheid van laatsten tijd wortel heeft geschoten, de belangstel- 1 de pluim der slaapmutsdie door de «geachte ling in de publieke zaak die toch in ons land al niet te groot is niet heeft vermeerderd, be hoeft zeker geen nader betoog. Onverschilligheid en lauwheid omtrent het verhandelde in ’s lands vergaderzaal, kan men overal opmerken. Men weet nu dan ook al sedert lang, dat er niets aan verloren is, indien men fidibussen maakt van onze Bijbla den en de Staatsbladen als papillotten-papier dienst laat doen. Is het te verwonderen, dat die malaise, welke thans vooral op de zoogenaamde liberale partij drukt, zich bij de jongste verkiezingen duidelijk heelt doen gevoelen Is het zoo bevreemdend dat nauwelijks 60% der kiezers van hun burger- recht en burgerpfic/it hebben gebruik gemaakt en dat vóóral de liberalen de stembus slecht heb ben bezocht? Of dat prijselijk is?.. Zeker neen 1 Er stonden hun wel andere wegen open om openlijk te protesteren tegen de onvruchtbaar heid van ons parlement, dan door een lijdelijk toe kijken de zege van de andere partijen in de hand te werken. Maar, nog eens; de eerste schuld van die afkeurenswaardige onverschilligheid berustvol gens onze meeningbij de zoogenaamde liberale regeering en vertegenwoordiging, die ze aange kweekt heeft. Dat de oppositie onder deze omstandigheden dubbel hare krachten zou inspannen en zooveel mogelijk haar slag slaan, is verklaarbaar niet al leen, maar ook in haar te prijzen. De uitkomst heeft dan ook bewezen dat het voor haar den Art. 148 zal luiden «Ieder is verplicht zijne gebouwen, muren, sta ketten en stoepen, aan de openbare straten, vaar ten ot havens, goed te onderhouden en het ge brekkige daaraan te herstellen op de wijze en binnen den termijn, door Burgemeester en Wet houders of door den Commissaris van Politie daartoe door hen gemachtigd, te bepalen. «Van deze bepaling wordt door de Politie aan de belanghebbenden kennis gegeven.” In te lasschen ais Art. 227a. «Bij den aanbouw van woonhuizen zal moeten worden gezorgd dat voor elk huisgezin een vol doend sekreetingericht overeenkomstig art. 8 der Verordening op het houden van verzamelin gen van mest en op de sekreten aanwezig zij. «Ingeval verschillende woningen, die behalve zolder en portaal uit niet meer dan een vertrek bestaan, onder een en hetzelfde dak worden ge bouwd, zal men kunnen volstaan met een sekreet voor hoogstens vijf woningen, twee sekreten voor zes tot tien woningen en zoo vervolgens voor elke reeks van een tot vijf woningen een sekreet meer.” SNEEKER COER AN 50 ,00 i '9 2 I i 1 ms te id- 50, rar- '60 u- ei- jes irs dier --- - - 1 1 - l J i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1