GEMEEME EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RIAD VOOR DE ;n. B INNEN LAND. a 1873. No. 55. 9 JULI. WOENSDAG De Schutterij in Nederland. State n-G e n e r a a I. Afkondiging, ii. o. ii. Tull. samen- Slaatsspoor- 1°. 2°. bespotlelijk maken 3°. der curiositeils wille niet verzwijgen 4°. SNEEK, 8 Juli. 10,4 f TWEEDE KAMER. Zitting Vrijdag 4 Juli, ’De Kamer heeft heden al de artikelen van bet - Sie- kum, i van 17 jr. woon- 5 jr. ’/s ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. D >'.'s ïoek- le de z. De toestand is bedenkelijk, want het is zeker genoeg, dal men in meer dan ééne plaats van ons land de schutterij niet vertrouwt. Wil men 't bewijs Het is van nog recente dagteekening dat de schutterij niet werd opgeroepenom de rust te handhaven, maar soldaten daartoe zijn opontboden. Beter bewijs is er, zouden wij meenen, niet te leveren voor de juistheid van ons betoog. Of er noodzakelijkheid toe bestond, beoordee- !en wij niet, maar wel weten wijdat art. 188, Onder vrijstellingen van de schutterlijke (wij zouden haast geneigd zijn te zeggen broeder- kameraadschappelijke) dienst komt er eene voor, die wij om der curiositeils wille niet verzwijgen mogen. Van broeders behoeft slechts de kleinste helft te schutteren, mits zij te gader bij pa en ma in wonen zoo niet, dan zijn allen dienstplichtig. Ook moet elk schutter zich zelven kleeden (art. 41). Het voorschrift zal wel slaan op het betalen van de uniformendoch zoo als ’t er staat, heeft het eene andere beteekenisen dat wel eenedie vooral door officieren wordt overlieden, het meest door de zoogenaamde netten. De officieren zweren trouw r wetsontwerp tot herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen achtereen volgens onveranderd aangenomen behalve art. 13 (eedsprestatie)dat met 36 tegen 31 stem men is verworpen. Het geheele ontwerp is ver volgens aangenomen met 42 legen 24 stemmen. Na de aanneming van nog eenige kleine wet ten en conclusion op commissoriale rapporten is de vergadering tol nadere bijeenroepir.g uiteen gegaan. De schutterij is geene koninklijke, maar eene plaatselijkedat was zij ook in 1827; en daarom is die eed eene dwaasheid. In stede, dat de officiersrang door de Wet als een eer wordt beschouwd komt zij er in voor als eene straf, casu quo te vervangen door eene jaarlijksche boete van f 100 tot f 200; want wie, benoemd zijnde, bedankt moet jaarlijks die som betalen. 7 5'4 l'/2 30’4 op berust en uil voortvloeit, te weten »’s lands oude gewoonte, d e ti geest der paci ficatie van Gent en de grondbegin selen bij de Unie van Utrecht aan- genome n.” In zulk openlijk gegeven teeken van wantrou wen ligt eene anti-schullerlijke gezindheid. De schutterij heelt daardoor, ’t zij verdiend of onverdiend een morelen kaakslag ontvangen waardoor haar zoo noodig préslige ten eenenma- le dreigt ie niet te gaan. Er is daarenboven meer. Art. 184 der Gemeentewet luidt singeval van oproerige beweging, van scholing of andere stoornis der openbare orde, is de burgemeester bevoegd, de hulp der schut terij en van het in de gemeente aanwezige of naastbij zynde krijgsvolk te vorderen.” Duseerst de schutterij, en daarna hel krijgs volk, als de schutterij te kort schiet. Andere interpretatie is niet mogelijk èn op grond der Schutterij wet, èn op grond der Gemeente wet èn op grond der geschiedenis, èn op grond der pacificatie van Gent, èn op grond der Unie van Utrecht. Het volk moet bedwongen worden door het volk niet door het leger het laatste dient te gen den vijand. Handelingen als van bedoelden aard enerveren en demoraliseren de schutterij zij maken ver betering onmogelijkdaar zij verachting officieel bevestigen en, zooals men dat pleegt te zeggen den bril op den neus zetten. De aanstelling van officierenuitgezonderd de commanderendengeschiedt uit een voordracht van drie candidaten, opgemaakt door burgemees ter en wethouders in overleg met den comman dant der schutterij. Dat hybridisch stelsel is gedeeltelijk oorzaak van den ellendigen toestand, waarin de schutterij vrij algemeen verkeert. Als burgerlijke inrichting waarin allen gelijk zijn, behoorden de officieren gekozen te worden door de schutters uit de schutters, Zoo als voor heen ’t geval was. Dón zouden de bestende meest beminden, de bekwaamsten gekozen worden en aan ’t hoofd komen. Dan zou er eendracht, samenwerking en ver trouwen bestaan. Dan zou *t geval zich niet kunnen voordoen dat een kolonel der schutterij door de schutters van zjjn eigen bataillon werd doodgeschoten, ge lijk in de Belgische revolutie met een is geschied, omdat hij zóó gehaat was. Wanneer men nagaatwie alzoo tot officieren worden benoemd, lettende op ouderdom kennis en gezienheid, dan ziet het er treurig uit. Onder de schuttersofficieren zijn er weinigen die kennis van de zaak hebben velen, die zich en door bekwame schutters worden uitgelachen, bijna nooit een uit het volk. Zeer zeker zouden, zoo de schutters zelven ko zen geen 5% der tegenwoordige officieren be noemd zijn. Een van tweeën: óf rechtsstreeksche benoeming door den koning óf verkiezing door en uit de schut ters. Wy zijn voor het laatste, omdat de schutterij eene burgerlijke instelling is, geen militaire. De combinatiezooals zij bestaat, is een on ding visch noch vleescheene militair-civiele of civiel-militaire toestandin elk opzicht eene absurditeit. De meer dan bedenkelijke toestandwaarin de schutterij verkeert, is voor een groot gedeelte ’t gevolg van de verkeerde inrichting der offi- De Maatschappij tot Exploitaite van Staatsspoor wegen heeft met ingang van 1 Juli een abonne mentstarief ten behoeve van werklieden ingevoerd. De prijs bedraagt voor een afstand van 10 kilo meters en minder voor heen en terug60 ct. per weekvoor 10 tot 20 kilom. f 1.20 en voor 20 tot 30 kilom. f 1.80. Zijdie van dit tarief wenschen gebruik te maken, zullen aan de Maat schappij het bewijs moeten overleggen dat zij werklieden zijn, die zich naar het werk begeven. De treinen voor welke de abonnementskaarten gelden worden op die kaarten vermeld. Naar men verneemt zal in den regel de eerste en laat ste trein worden aangewezen. Het abonnement loopt van Maandag tol Zaterdag. BESLUIT tot WIJZIGING van het besluit tot HEFFING VAN RECH TEN VOOR HET GEBRUIK DER WATEREN, KADEN en WALLEN in de Gemeente SNEEK. De Gemeenteraad van Sneek heeft besloten In art. 2 van het besluit tot heffing van rechten voor hel gebruik der wateren, ka den en wallen, goedgekeurd bij K. B. van 16 December 1872, no. 28, in te lasschen tusschen de woorden »zyn” en Mj” de woorden ^behoudens de bepaling van art. 6.” Art. 4 van het Zelfde besluit te wijzigen als volgt »De rechten sub letter B. nos. 1 en 2, en letter E van art. 1 vastgesteld, zijn slechts verschuldigd als de schepen of houtvlotten komen in de Stad, in de Stads gracht in de Kolk en de Geeuw voor zoover de bebouwde buurt strektin de Draaisloot en in de Franekervaart bin nen de Jlospitalerbrug." Aan het gemelde heffingsbesluit de vol gende bepaling toe te voegen als art. 6. »De rechten bedoeld bij art. 1 letter B no. 1, zullen, ingeval de daaraan onder hevige schepen, anders als bij vorst on afgebroken langer dan 14 dagen in de gemeente verblyvenvoor elke 14 dagen op nieuw verschuldigd zijn,” Op deze wijzigingen, waarop de bestaan de verordening op de invordering der on- derwerpelijke heffing van rechten, vastge- sleld bij raadsbesluit van 28 October 1872, no. 7, van toepassing wordt verklaard, de goedkeuring des Konings aan te vragen. Gedaan te Sneek in de openbare zitting van 26 Mei 1873, no. 14. I1AMERSTER DIJKSTRA, Voorz. IL FENNEMA, Secretaris. Welk raadsbesluit is goedgekeurd bij Konink lijk besluit van 21 Juni 1873 no. 12. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 Juli 1873. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. TEN CATEL. B. De Secretaris II. FENNEMA. Zaterdag jl. werd in de Buiten-Societeil de Har monie alhier de jaarlijksche vergadering van on derwijzers uit het 8e schooldistrict van Friesland gehouden. Zij werd in het geheel door 44 per sonen bijgewoond en des mórgens half elf door den schoolopziener jhr. oir. G. L. van Beijma thoe Kingma met een kort maar harteiyk woord ge opend, waarna de secretaris de notulen der vori ge bijeenkomst lasj, welke onveranderd werden goedgekeurd. Als redenaar trad voor deze gelegenheid op de heer Bartstra van Workum, die als onderwerp van behandeling gekozen hadde gebreken der huiselijke opvoeding. Op recht verdienstelijke wy- Dezer dagen werden te Maastricht door iemand aan hel postkantoor ter verzending aangeboden zes brieven met aangeven geldswaarde ten be drage van f 24.000. De verzegelde brieven, die ongeschonden aan hun adres Kwamen, bleken bij opening scheur- in stede van bankpapier te bevatten. Het rechtsgeding, dat naar aanlei ding dezer vreemdsoortige gebeurtenis is aanhan gig gemaaktwordt met belangstelling te ge- moet gezien. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bij eengeroepen tegen Maandag den 14 dezer's a- vonds acht uur. Zij zal weer druk werk vinden De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten, dat door den Raad dier gemeentein zijne vergadering van den 26 Mei 1873no. 14is vastgesteld de navolgende ver ordening lid 2 der Grondwet van 1848 luidt >Zy (namelijk de schutterijen) dienen ten allen tijde tot behoud der inwendige rust.” En hoe is zoo iels te rijmen met art. 203 der Grondwet van ’15, waar de geheele wet van ’27 der Grondwet? aan den koning en stiptelijk zich te zullen gedragen naar de be palingen der wet op de schutterijen. De gewone liggen dien eed af in handen van den burgemeester, de hoofd-officieren in die van den commissaris des konings. Waartoe dat verschil Het veroorzaakt noodelooze kosten. Is het nietalsof de waarde van den eed af hankelijk is gesteld van den persoondie hem doet en aan wien hij gedaan wordt Maar er is erger. Van de Grondwet is geen sprake. Wat moet de schulterofficier doen, indien de koning zich zoo vergeet, dat hij de wijk moet nemen of zich bevindt in ’t geval van art. 42 Men zegtzoo leest men in het Utr. Dagbl. dat een der emitienten van Amerikaansche spoor- wegwaardenwelke gebleken zijn schier geen waarde te hebben, terwijl de aangifte na tuurlijk schatten in den zak van den eminent bracht, te Amsterdam van de beurs is gedrongen. Is dit zoo, wij zouden meenen, dat dit geen straf is in evenredigheid tot het misdrijf, de namen van zulke lieden moesten openlijk aan den schand paal gehecht worden, ten afschrik voor anderen. De N. A. Ct. zegt, dat zulke heeren evenveel minachting verdienen als zij, die zich behendig »van de horloges en beurzen hunner medereizi gers meester maken.” M. ciersbenoeming. >'/s SNEEKER COURANT ’etro-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1