NIEUWS- EN ADVEftTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1873. N G. ACH XVE N-T W 1 N T 1 G 8 T E J No. 57. 16 JULI, WOENSDAG over het platteland om Zuid- en f Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. den heer E. Cesar Segers, die naar elders is vertrokken werd door de hoofd commissie tot voorzitter gekozen de heer G. H. Tot vice-voorzitier werd gekozen de Bleeker. heer S. Sijpkens. Het Bestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft op de jongste Vergadering de bevoegdheid verkregenom aan onderwijzers in de lagere school, die zich verdienstelijk maken ten aanzien van het landbouwonderwijs, eene medaille te ver eer en. Heden Maandag is te Utrecht de algemee- ne vergadering van de Maatschappij tot Nut van den Javaan onder voorzitterschap van den heer A. Moens, gehouden. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 '/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betredendeworden franco ingewacht. De Ilaagsche Nieuwsbode seen liberaal or gaan” zegt gegronde redenen te hebben om te gelooven dat de regeering weldra collectief zal aftreden, maar dat het ministerie wachten zal tot Z. M. de koning hier te lande zal zijn terugge keerd. Verwonderen zou ’t ons nietzoo dit bericht werd bevestigd, hoewel we ’t wel zouden betreu ren. Wanneer de regeering alleen afgaat op de hou ding der Tweede Kamer is haar heengaan niet onverklaarbaar, maar wanneer ze ook let op de opinie van de meerderheid des volks wordt ons oordeel anders. Aangenaam moge T niet zijn bij zooveel onwelwillendheid de teugels van ’t be wind te blijven houden, maar het aangename mag niet beslissen bij de keuze van den te volgen Dezer dagen loopen weer ventende langs de huizen te Groningen twee jonge kooplieden, die eerst schoteldoeken voor een spotprijs te koop aanbieden en eindelijk oogenschijnlijk goed la ken, hetwelk echter van zeer slechte kwaliteit is, voor een spotprijs aan den man zien te brengen. Eerst wanneer de verkoopers zijn vertrokken ontdekt men gewoonlijk dat men bedrogen is. Een ieder wachte zich voor schade, daar mis schien dezelfde kooplieden ook deze provincie zul len bezoeken. Naar men mededeelt heeft de collecte voor het Seminarium te Batavia op het 3de Noordelijk Evangelisch Zendingsfeesl te Oranjewoud opge bracht 875,70. De opbrengst der op het terrein verkochte programma’s was ƒ1460,21. Hierbij komt nog de opbrengst der aan de stations van den spoor weg verkochte programma’s. In plaats van In de laatste zitting van het Nijverheidscon- gres te Utrechtzijn tot nieuwe bestuursleden gekozen prof. Oudemans te Delft prof. H. C. van Hall te Berg en Dalen de heer D. A. Thieme te Arnhem. Tot voorzitter van directeu ren werd herbenoemd dr. A. Vrolijk. Het con gres heeft o. a. besloten bij de regeering aan te dringen op de uitvoering der wet betrekkelijk de rijkslandbouwschoo), op regeling bij de wel van den arbeid van kinderen in de fabrieken, op be vordering van oprichting van industriescholen voor meisjesvoorts eene wet te verzoeken, regelende subsidièn voor spoorwegen, in den geest van be staande provinciale bepalingen op kunstwegen wettige regeling te vragen der naamlooze ven nootschappen de wenschelijkheid te kennen te gevendat hetgeen in de gevangenissen meer geproduceerd wordt dan voor eigen gebruik noo- dig is, aan de markt gebracht worde in onbe voorrechte concurrentie met de particuliere indu strie de aandacht der regeering te vestigen op het te keer gaan van het misbruik van sterken drank. De pleiziertrein uit HarlingenLeeuwarden Meppel en Zwolle naar Arnhem telde Zondag ruim 1300 passagiers. Het te Brussel nieuw opgerichte dagblad Het vrije Noorden stelt zich ten doel den toenemen den geest van verfransching in de oorspronkelijk Nederduitsche gewesten van Belgie te bestrijden, Vlaanderen met zijne dietsche zusters tusschen Maas en Schelde lot een nieuw leven te roepen en de middelen op te sporen om het in West- Europa een eervolle en zekere standplaats te doen i hernemen, in hel algemeen belang van Zuid- en Noord-Nederland. In den vorm van l'Etoile Beige ingerichtzal Het vrije Noorden andere beginselen verdedigen en vooral zich beijveren om onjuiste mededee- lingen van andere bladen, omtrent alles wat Ne derland betreft, te logenstraffen. De mannen, die zich noemen vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk, hebben een groot beginsel verworpen Waren ze bang voor moeders zoon Vreesden ze voor den haal der aristocratie van het geld? Wij weten het niet 1 Maar dit mogen wij zeggen geen vrede met eene Kamer, die eene goede regeering onmoge lijk maakt Wij zouden, klonk onze kreet tot ’s Hage door en werd hij niet gesmoord in de doffe lucht, die daar boven den Vijverberg hangt, den minister van binnenlandsche zaken willen oproepen, om de census-wet nogmaals en nogmaals voor te dra gen, en te trachten het kiezerscorps van nieuwe elementen te voorzienten einde onbeschofte dubbel gekruiste grootheden te werenen te vervangen door nieuwe, levens-vatbare elementen. 8. W. De gemeenteraad van Groningen heeft tot Se cretaris der gemeente benoemd mr. Jacques Op penheim, advocaat aldaar, en redacteur der Prov. Groninger Courant. Aan het hoofd der zomer-kroniek mag Neder land met eervollen luister pralen, en de geschie denis schrijve Nederland had een minister van oorlog die in den geest der natie het onrecht ’t welk, de militiewetdat treurig naspel der in bloed en tranen gevloekte Fransche conscriptiena zich sleepte, langzaam maar zeker wilde opheffen en weg. Wat zal er geschieden, wanneer dit kabi net nu reeds aftreedt Zal een der minderheden tot de regeering worden geroepen Dan staan we na eenige maanden weder voor een crisis; die minderheden zullen met elkaar in strijd komen zoodra een barer op ’t kussen is gebrachtdan wordt het onnatuurlijk en onzedelijk verbond eens klaps verbroken. Weer een liberaal bewind Maar waar zijn de mannen die vaderlandsliefde genoeg hebben om in dezen stand van zaken al de lasten eener ministerieële portefeuille te gaan torschen Of moet een Kamer-ontbinding het doelloos heen en weer zwalkende schip van slaat in ’t rechte spoor lerugbrengen Wie weel bet Intusschen, wanneer dit kabinet collectief af treedt, gaan we dagen van groote spanning te gemoet. Telegr In den Haag werden de draaimolens als ker misvermaak verboden. Te Utrecht zullen zij worden toegelaten niet minder dan 41 hebben zich aangemeld. Vijf hebben evenwel slechts de vereischte vergunning bekomen. Practicus stelt in de Prov. Gron. Ct. aan de liberale kiesvereeniging «Winschoten” voor, in eene vergadering dit besluit te nemen>de kiesvereeniging doet den heer Jonckbloet weten, dat de houding door hem in de Tweede Kamer aangenomen, ten ernstigste door haar wordt af gekeurd.” Er zijn berichten uit Indie, loopende lot 4 Ju ni. In de Java-Bode leest men o. a. hel vol gende De blokkade van Aljin wordt nog altijd ui terst gebrekkig gehandhaafd. De pers in de Straits-Settlemenls is over den oorlog tegen Atjn zeer ontstemd Heeft zij vroeger zelfs over zeeroof en verkeerde handeün gen van Atjin geklaagd, steml zij al ten volle toe dat op krachtige, ernstige, maar behoorlijke en rechtmatige wijze de slechte invloed van Atjin moest worden gefnuikt, zij komt nu op tegen de gronden waarop en de redenen waarom de oorlog tegen Atjin verklaard is. De commis sie van enquête is reeds verscheidene malen ver- i gaderd geweest. De kolonel Kroesen, waarne mend Hd van de algemeene rekenkamer, die deel uitmaakte van de commissie en reeds eenige zit tingen had bijgewoond, heeft verzocht van verde re deelneming aan hel onderzoek le worden ont slagen. Omtrent de ontworpen tweede expeditie wordt in Indie het stilzwijgen bewaard daar de dag bladen hieromtrentmet het oog op ’t algemeen belang en de wensclten der regeering, niets wil len mededeelen. Per stoomschip Conrad zijn voor gouverne- mentsrekening naar Indie overgevoerd 2 sloom- barkassen 12 getrokken belegerings’ukken van 2 centim.met bewapening 2500 puntgranaten, 6 pds.90 kisten Beaumontgeweren 5200 kilo- gr. buskruit en een belangrijke hoeveelheid scher pe patronen. Ook heeft genoemde boot een mil- hoen aan specie aan boord. Naar men verneemtzal met het in Augustus vertrekkende stoomschip Prins van Oranje, be halve weder een groote hoeveelheid ammunitie eene partij Beaumontgeweren verzonden worden. De arbeid in de patronenfabriek te Delft wordt dag en nacht onvermoeid voortgezet. Te Fijenoord is de kiel gelegd van een schroef- stoomschip der 4e klasse voor rekening van het ministerie van koloniën en bestemd voor Indie. Het schip en de machines worden geheel daar vervaardigd. Naar de Meppeler Cour, verneemt, houdt men zich in de koloniën der maatschappij van welda digheid onledig met het vervaardigen van 30,000 aardzakken, die gebezigd zullen worden voor het opwerpen van verschansingen bij de volgende expeditie tegen Atjin. Met betrekking tot de omstandigheid datzoo- als uit Konstantinopel wordt gemeld, aldaar vóór eenigen tijd een afgezant van den Sultan van At jin bij den Padischah is aangekomen, om den bij stand van laatstgenoemden in te roepen voor zij nen heer en meester tegen de Nederlanders ts niet onbelangrijk te weten, zegt de Am st. Cour., dat reeds in oude tijden betrekkingen tusschen den Sultan van Turkije en de Atjmers hebben bestaan, Volgens de jaarboeken van laatstgenoem- Bij den gemeenteraad van Rotterdam is inge komen een adres van het bestuur van de Rotler- damsche afdeeling van het Nederlandsch Werk- lieden-Verbondwaarin verzocht wordtdat de gemeenteraad zal willen bepalen, dat jaarlijks aan een zeker aantal bijzonder begaafde kinderen van minvermogendenna afgelegde proeven van bij zondere bekwaamheid daartoe aan te wijzen de gelegenheid worde gegeven om kosteloos de les sen aan de gemeente-inslellingen van meer uit gebreid lager en middelbaar onderwijs bij te wonen. leeft dus nog 11 De 88e algemeene vergadering der maatschap pij zal gehouden worden te Amsterdam op Dins- j dag 12 Aug. Ter behandeling zijn aangewezen 1 de volgende vijf vraagpunten1. Wat kan er 1 van wege de burgerij gedaan worden om de ver- valsching van levensmiddelen tegen te gaan 2. Wordt er voldoende gezorgd voor de opleiding t van hendie als hoofd-hulponderwijzers en kweekelingen bij het lager onderwijs werkzaam doen ophouden, Blijkens het aan den koning uitgebracht ver slag der bevindingen en handelingen van het vee- artsenijkundig staatstoezicht in Nederland over 1872 hebben zich in dat jaar in 261 gemeenten van het rijk 4004 gevallen van longziekte voor gedaan, zijnde 2070 gevallen minder dan in 1871, waarvan in Noord-Brabant 16, Gelderland 128 Zuid-Holland 1061, Noord-Holland 1295, Zeeland 2, Utrecht 803, Friesland 609, Overijssel 1, Gro ningen 86, Drenthe Limburg 7. zijn Zoo neen, op welke wijze kan onze maat schappij in dien toestand verbetering helpen aan brengen Wordt er bij het geven van lager onderwijs voldoende gelet op den aanleg en de vermoedelijke toekomst van hendie dit onder wijs genieten 4. In hoeverre staan de gods- dienslbezwarendoor sommigen tegen het lager onderwijs op de openbare school geldende ge maakt aan de invoering van den leerplicht hier te lande in den weg m. a. w. in hoeverre bestaat tegen de invoering van leerplicht het be zwaar dat in sommige gemeenten leerplicht fei telijk schoolplicht zou zijn 5. Verdient de op voeding van weeskinderen in groote gestichten afkeuring Zoo jawelke zijn de bezwaren te gen welke de voordeelen van eene geheele of gedeeltelijke verplaatsing en verspreiding van de kinderbevolking der groote weeshuizen naar en De maatschappij tot Nut van 't Algemeendie haar honderdjarig beslaan te gemoet snelt en 15350 leden telt, heeft hare begroeting voor het volgend jaar aan de 318 departementen gezonden. De uitgaaf is gesteld op ƒ91,650, de middelen zijn geraamd op ƒ94,565. Welke kracht die maatschappij bezit en hoe zij haar doel in overeenstemming met hare op vatting van de richting des tijdstracht te be reiken, kan blijken uil de volgende cijfersUit gaven voor onderwijs 12000 leeskamer 1000 opleiding tooneel 2000verplaatsing van werk lieden ƒ1000; volksvermaken ƒ2500; volksvoor lezingen ƒ3000; tooneelverbond1ste termijn ƒ5000; volksbibliotheek ƒ3000; aan te koopen geschriften ƒ4500; eereblijken voor loffelijke be drijven ƒ1300; voor te vervaardigen geschriften ƒ12000; drukwerk ƒ11300 enz. Het reusachti ge kapitaaldat door spaarzame en nijvere han den in hare spaarbanken is neergelegd, bedraagt tien millioen twee honderd zeven en vijftig dui zend gulden. De oude damezegt de G. C. Te *s Gravenhage heeft de beroemde schaak speler Wilhelm Steinits acht partijen te geljjk gespeeld. Hij mocht zich op zijne zetten niet langer bedenken dan den tijd, die vereischt werd om van het eene bord naar het andere te gaan. Van de acht partijen heeft hij er zes gewonnen en twee remise gespeeld. De wedstrijd was in twee uren afgeloopen. SNEEKER COUR A I A' -I f.'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1