GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. N1EEWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 0 No. 58 19 JULI VORST en VOLK. State n-G e n e r a a 1. I. 5» 10 l- W 0. 0; Casimir de la Viqne, Louis XI. SNEER model 10 EERSTE KAMER. Zitting Woensdag 16 Juli. Zitting Donderdag 11 Juli. I be- .4 Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZA1ERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. „De torsten kennen ’t volk niet dak hen voedt.” Multatuli Vorstenschool, Bij koninklijk besluit van 9 dezer is benoemd tot lid van dagelijksch bestuur van ’t waterschap de Lemstersiuis de heer mr. M. Bakker Voor eenige dagen verscheen eene brochure, getiteld sEeregericht in zake dr. J. G. Zaalberg Pz., contra den heer IJs. Brandes”, een geschriftje, 2 n, n I- Ter verkiezing van een lid van de Tweede Ka mer in het kiesdistrict Deventer in plaats van den heer Dullert, die zitting heeft genomen voor Arnhem, zijn migebracht 2102 geldige stemmen. Gekozen is A. baron Schimmelpenninck van der Oije te Arnhem (cand. der cons., ultr. en anfir ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. De Kamer heeft tegen morgen aan de orde ge steld een vijftal kleinere wetsontwerpen. Tegen Vrijdag te elf ure is de behandeling van het wetsontwerp tot herziening der grondbelasting aan de orde gesteld. In de zitting der Kamer van heden zijn aan genomen met algemeene stemmen de ontwerpen, heden aan de orde gesteldwaaronder dat der ruiling van gronden met Rotterdam, de overeen komst met Pruisen nopens grensscheidingden onderhandschen verkoop van gronden langs den staatsspoorweg. met 1072 stemmen. Mr. W. van der Kaag (cand. der lib.) verkreeg 850 en mr. G. Lumbar (aflr. lid, maar die voor een nieuw mandaat heeft be dankt) 170 stemmen. Naar aanleiding van de jongste zaak-Zaalberg stelt een schrijver in de Purmerender Cour, de oprichting voor van een Dantilaster-verbond." Hij acht dit plan zeer uitvoerbaar doch geeft geen nadere bijzonderheden omtrent de wijze waarop. Allen die met zijn denkbeeld instemmen worden verzocht hiervan te doen blijken door een onderteekenden brief aan het bureau van genoem de courant. De namen der briefschrijvers zullen geheim blijvenen zoodra er zich honderd heb ben aangemeld, zal een vergadering worden belegd. heid, lijdzaamheid, zweet en bloed, zonen en doch- teren, purper en manchetten ten behoeve van den tegenwoordigen heerscher en voor hem die nog in de luiers lag, dat tegenover die nadeelige post geen voordeelige gevonden werd. Bevreem dend was het dan ook niet, dat die revolutie, die finaal wilde afrekenen, de vorstelijke rommelka mer, met luiermand en alinsolvent verklaarde. Aan het Utrechtsch Dagblad wordt medege deeld, dat »de ondernemers” van de ontworpon spoorweglijn Harlingen—Meppel, de heeren Gen lis en Kapteinhunne opmetingen enz. hebben heer Leenhof had bij de commissie een ingediend dat in alle opzichten de goedkeuring wegdroeg. Agoston’s drijvend tooverpaleis (voorheen cir cus Lent), thans te Rotterdam liggende, is »bij toeval” te koop. Volgens de annonce is het 66 meters lang, 22 meters breed en 10 meters hoog. Het Dagblad meldt dat zich weder verzwaren de getuigenissen hebben opgedaan tegen Behagel en Verlindverdacht van medeplichtigheid aan den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea, naar aanleiding waarvan een nieuwe instructie tegén hen door den rechter-commissaris zou plaats hebben. Dit bericht wordt evenwel ook weer tegengesproken. Hij zal moeten beginnen met het militaire dril- veld, om na een korte overgang op parades en revue’s te eindigen bij militaire kerkhoven. En de eindcijfers zullen welsprekend zijn 1 Wel sprekend altijd in zoover als daaruit bewezen zal kunnen worden, welk een gevaarlijk wapen toen nog aan een enkel individu in handen werd ge laten, en hoe tweesnijdend het tóen nog werkte. Wij hopen dat het nageslacht althans in dat opzicht geen beterschap meer zal behoeven te belooven. „Souvenez vous sous votre diadème Qu’on est roi pour son peuple et non pas pour soi-mêtne.” Een Amsterdamsch correspondent van de As ser Cour, schrijft, dat de verdiensten der di- amentwerkers tegenwoordig bedragenvoor de klovers ƒ140 tot ƒ200 per week, voor de slij pers ƒ70 gulden en meer. De werktijd is hoog stens 10 uren per dag. De werklieden zijn on derling zoo vereenigd dat een lid zelfs toestem ming der vereeniging noodig heeft om zijn zoon bij het vak op te leiden. De diamantwerkers vergeten in hun voorspoed de minder ruim be deelden niet. Hunne vereeniging houdt wekelijks milde uitdeelingen aan de armen. Ook steunen zij schoon ongenoemdde werkstakende siga renmakers. eu„degustubus Niettegenstaande hare uitspattingen heeft de re volutie van '89 een gezegenden invloed uitgeoefend. Zij is het zuiverend onweder geweestdat een einde maakte aan vorstelijke almacht en willekeur en aan den staat van onmondigheid en slavernij waarin het volk sedert eeuwen verkeerde. Al te groote verdrukking had tot verzet geleid, en toen het volk zich eenmaal zijn kracht bewust was kreeg het tevens langzamerhand een beter begrip van zijn recht. Met het verscheuren van het pur per en het omverwerpen van den koningstroon brak langzamerhand een nieuwe orde van zaken aan. Uit den chaos werden de volksrechten ge boren, en zij traden sedert al meer en meer op den voorgrond. Schokken forsche schokken zelfs schij nen soms noodig te zijn om nieuw leven aan te brengen, niet maar alleen voor het individu maar ook voor de volkeren. De ruwe, maar wel gemeende vrijheidskreet in 1789 geslaakt en in 1848 minder schrilherhaald, is door dui zenden bij duizenden beantwoord geworden. Een bewijs, dat er behoefte bestond aan slaking van banden. En het ancien régime heeft moeten buigen voor den geest des tijdsop straffe van alles te zullen verliezen. Hiér schoorvoetend en morrend, ginds vrywillig, maar berekenend, heb ben de vorsten concessiën moeten geven aan hunne onderdanen en hun rechten toekennendie hun reeds voorlang toekwamen, en dan nu ook weinig kans meer hebben om voor een schotel linzen- meel te zullen worden verkwanseld.1) Vraagt men nu evenwel hebben de volkeren verkregen wat hun toekwamen de vorsten af gestaan wat hun niet toebehoorde dan aar- selen wij geen oogenblik met ons antwoorden zeggen volmondig neen 1 Nog altijd toch worden aan het stomme eerst geboorterecht een massa privileges toegekend; nog altijd levert het volk ’t zij direct of indirect satijn en purper voor de vorstelijke luiermand en wat meer beteekent, nog altijd laat het de bloem zijner zonen tot parade- of slacht- snummers” gebruiken. Het laatste vooral is eene vrijgevigheid(?) van ’t volk, die bij eene ne- gentiend-eeuwsche srevue” niet meer geconstateerd moest kunnen worden. En toch zal de geschiedschrijver later moeten vermeldendat in de tweede helft der negen tiende eeuw aan enkele individuen, n.l. aan bijna alle vorsten van Europa, nog het recht was toe gekend omvrij oppermachtigte beschikken over het leven van duizende hunner onderdanen. Ezau was goedkoop met zijn eerstgeboorterecht dat’s waarMaar waarom men hem daarom zou moe ten „haten” en J a k o b de sluwe intrigant en drieger „liefhebben”hebben we nooit recht be grepen. Verschil van smaak zeker non est disputandum I” dat eerstgenoemde heeft gemeend in de wereld te moetén zenden, om zijn eer en goeden naam te handhaven tegen velerlei lasterlijke aantijgin gen. die sedert langen tijd omtrent hem in om loop waren. Kort daarna werd uitgegeven een »open brief aan het eeregencht in zake dr. J. G Zaalberg Pz. contra den heer IJs. Brandes.” Naar aanleiding daarvan moet thans door dr. Zaalberg bij den officier van Justitie een klacht wegens hoon en laster tegen den heer Q Harder zijn ingediend. De heer Zaalberg beweert dat er bij het schrij ven van dien brief gebruik is gemaakt van een valsch stuk. Voor liefhebbers van cronique scandaleuse kan een en ander een prettige lectuur opleveren. De heer Alberdingk Thijm komtin de Eed. Speet, in verzet tegen de bewering, dat het toe laten van Vlaamsche acteurs en actrices op een Noord-Nederlandsch tooneel ons taalgevoel zou bederven. De heer Thijm geeft toe, »dat over het geheel de Zuid-Nederlanders het vocalengam ma der beschaafde uitspraak van ons Hollanders, zullen hebben over te nemen”maar, zegt hij adat doen zij reedsenaan den anderen kantis er nog heel veel door de Hollanders van die Vlamingen te leeren. Geen ongunstigen invloed heeft op Hollandsche leden van de troep van Driessens hel verkeer en de samenwerking met de Zuid-Nederlanders (inzonderheid met de vrouwen) gehad.” Die tijden zijn gelukkig voorbij, toen de wil van een vorst alléén als hoogste wet gold voor een volk, en duizenden, ja millioenen zich onder werpen moesten aan de willekeur van een enkel individu, dat zijn recht van bestaan als heerscher enkel ontleende aan een eerstgeboorterechthet welk hem, mét de koningskroon, ook de daaraan verbonden prerogatieven blindelings in den schoot had geworpen. Hadden misschien de grondvesters der dyna- stiën zich op de een of andere wijze verdienste lijk gemaakt jegens het volk en zich daardoor ’t recht verworven aan het. hoofd te staan van ■velen hunne opvolgers konden zich daarop meestal niet beroemen. Integendeelterende op de verdienste van hun voorganger brachten zij bijna altijd diens gebreken mede, zonder ook een enkele zijner deugden te bezitten. Hunne onbedui dendheid moest achter het purper worden ver borgen. Dat zoo’n bepurperde idioot of lie ver meestal erger dan dat zijn volk bijna nooit ten zegen maar meestal ten vloek was, be hoeft geen betoog. Hij eischte evenveel en soms nog meer 1 als zijn verdienstelijken voor ganger uit het zóóveelste geslacht, en hij gaf niets. Hij werd dan ook de gevaarlijke parasiet, die met zijn aanhanghet volk uitmergelde. Het volk werd beschouwd en geëxploiteerd als eene melkkoe, wier zuivel in de eerste plaats ge bruikt werd om den koning en diens satellieten een gemakkelijk en heerlijk leven te bezorgen. Om kort te gaanhet volk scheen er te zijn ter wille van den vorst. Volksrechten bestonden niet; of, zoo al eenig recht aan het volk was toegekend, werd het toch telkens geschonden door vorstelij ke willekeur. Er werd geen rekening gehouden tusschen rechten en plichten. Voor den een al de rechten of liever voorrechten voor den ander enkel de plichten. Als dulden deugd isdan moeten wij ons in derdaad verbazen, dat het volk het zoover had weten te brengen in de beoefening dier deugd. Dat ze evenwel niet onuitputtelijk is, werd o. a. bewezen door de fransche revolutie van ’89. Misschien wat heel forsch eene forschheid die trouwens recht van bestaan kreeg door ja renlang dulden en lijden maakte zij een soort rekening-courant tusschen den heerscher en den overheerschte, en ’t was niet hare schuld dat de balans niet sloot en de vorstelijke rommelkamer bijna geen credit-zijde had aan te wijzen. *t Was met hare schuld dat tegenover hetdebet aan het volk voor door hen sedert jaren aan het I hof en zijne vertakkingen geleverde gehoorzaam- 1 Wij vernemenzegt het Vaderlanddat he den in een vergadering der centrale commissie voor het Thorbecke-monument besloten is de ver vaardiging van het monument op te dragen aan onzen zoo gunstig bekenden landgenoot Ferdi nand Leenhof, thans te Parijs woonachtig. De De Goudsche schutterij-muziek heeft deel ge nomen aan een wijdstrijd te Gent, en daar drie medailles behaald één voor de muziek, één voor den verren afstand die het had afgelegd om te komen, en één voor de nette uniform Wellicht zal men bij een volgenden muziek- wedstrijd ook medailles uitreiken aan de muzie kanten die de grootste handen of de netste baar den hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1