GEMEENTE EN HET AHRONniSSEMENT SNEER- NIEUWS- EN ADVEkTEiXTlE-BLAI) VOOR DE L B I NNENLAND. w 1873. R Gr A N No. 59. 23 JULI. WOENSDAG VORST en VOLK. State n-G e n c r a a 1. - II. i. Friesland hebben beslo- fe machtigen EERSTE KAMER. Zitting Vrijdag 18 Juli. ran zes 4 van van en d. te en ,d) >er ms z. >p- jn- v. m. in- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents.Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. 4:j roeping; althans de wijze waarop de meeste ge kroonde hoofden gewoonlijk meenen haar te moe ten vervullen, pleit niet voor eene ernstige opvat ting daarvan noch van veel goeden wil. Bij de meesten toch, zoo niet bij allen staat eigen belang en eigen genot geheel alleen op den voor grond. Alles draait om de ik-heid en van zelfverloo chening terwille van bijzonder weinig sprake. Ei lieve, telt van de Staten is Donderdag en behoeften, dan komt ons dat de aangewezen weg voor, die altijd voor hem openstaat en weike vrucht baar kan zijn voor hem-zelf en tevens voor de onderdanen, aan wier welzijn hij verplicht is zij ne beste krachten te wijden. Indien hij daaraan met al zijn vermogen arbeidt zal hij zich een eerezuil stichten in hunne harten; en de hoogste adel toch voor een vorst is de liefde zijner onderdanen. Dat slechts weinigen onder hen zoo n adelbrief kunnen overleggen, wijle men evenwel niet alléén en uitsluitend aan de vorsten. Hoevele omstan digheden en invloeden toch werken niet mede om van hen te maken wat ze veelal zijnpoppen of geweldenaars. Men denke slechts aan geboorte, opvoeding en omgeving. Bij hoeveel koningskin deren ontbreekt niet,reeds van af hun geboorte, de lieve natuur regelt zich niet naar het «eerst geboorterecht” het noodige intellect, ’t welk ontwikkeld en geleid, zoo hoogst noodig is om later zelfstandig en nuttig werkzaam te kunnen zijn aan hunne hooge roeping. Bij hoevelen onder hen wordt bovendien nog de goede kiem óf niet ont wikkeld óf verstikt door eene wijze van opvoeden, die hen wèl geschikt maakt om automaten te kommandeeren en paarden te dresseeren, maar niét om menschen te regeeren. En eindelijkbij hoevelen wordt het streven ten goede niet ver lamd door den ontzenuwenden invloed van eene van vlei-stof bezwangerde hoflucht Deze en nog vele andere oorzaken werken me de om den toekoms'.igen heerscher ongeschikt te maken tot regeerenalthans als men aan hem ook nog hoogere eischen wil stellen danvol- leerdheid in het a. b. c. der hofetiquette, behen digheid op de jacht en liefhebberij voor parades en revue’s. Over algemeen schijnen de vorsten al bijzon- der weinig begrip te hebben van hun hooge Bij de onteigening van vee wegens besmette lijke ziekten wordt door sommige burgemeesters wegens schrijfloonen in rekening gebracht een bedrag van ƒ2 of meer voor ieder rund. Deze berekening komt den minister en de Algemeene Rekenkamer te hoog voor en dien ten gevolge zijn de burgemeesters uitgenoodigd, in deze zaak de noodige zuinigheid in acht te nemen, en de schrijfloonen te berekenen per onteigening en niet per stuk vee of per onteigend voorwerp. In de dezer dagen gehouden vergadering van den geneeskundigen raad van Zuidholland werd o. a. geconstateerd dat zich te Brielle iemand Sedert de volksrechten meer en meer op den voorgrond traden en het volk middelijk of on- middelijk invloed begon uit te oefenen op de huis houding van staatis natuurlijk meer opge wekt politiek leven ontstaan. In de nieuwere staatsregelingen zijn de rechten en verplichtingen van vorst en onderdaan meer duidelijk omschre ven en zjjn, over ’t algemeen, betere waarborgen gesteld om willekeur van den eenen, en verzet van den anderen kant te voorkomen. In die landen waar een en ander zonder groole schokken en zonder provocatie tot stand kwam, is de verhou ding tusschen vorst en volk tamelijk goed geble ven Diar evenwel waar de vorst hardnekkig vasthield aan verouderde tradition en zich met alle kracht verzette tegen de billijke eischen des tijds, tegen menschelijkheid en recht, daar heeft hij zelf en zijne nakomelingen ten slotte de wran ge vruchten moeten plukken van zijn dwaze vast- houdendheid. Men denke eens aan de Bourbons I Van hen is ’t spreekwoordelijk geworden, dat zij niets hadden vergeten en niets hebben geleerd, ’t Is dan ook be kend hoe ’t dat trotsche koningsgeslacht is vergaan. De een na den ander hebben zij zich bij hun ne onderdanen onmogelijk gemaakt, en, met de vloek van duizenden beladen, moeten sommige leden dier dynastie als ballingen leven buiten de grenzen van het land waarover zij eens den scepter zwaaiden. Maar niet alleen de Bourbons, ook vele andere keizers koningen groothertogen en soortgelijke groolwaardigheid-bekleeders hebben in den laat- sten tijd de doodklok hooren luiden voor zich en hunne nakomelingen. Wat al nieuwere Salomo’s zijn, gedurende de negentiende eeuw, met al hunne heerlijkheid voorbijgegaanen hoevelen zullen misschien nog hun lot moeten deelen alvorens wij de twintigste zijn ingelreden 1 De een werd verjaagd door zijne «geliefde on derdanen” bij wie hij zich gehaat had gemaakt, en de ander werd door een annexalie-lievenden «broeder” van zijn rijksgebied beroofd, maar bij de meeslen was eigen schuld de eenige oor zaak van hun val. Frans BombaIsabellaNa poleon III, en dergeljjke, hebben zich niet kunnen beklagen, dal het volk hen niet lang genoeg ge dragen heeft. Zij hebben eenvoudig geoogst wat zij zaaiden, «Zaai wind en storm is de oogst die u ver wacht.” Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. het algemeen, is doorgaans al ze eens bij elkaar, de vorsten, uit de negentiende eeuw zelfs 1 die, met inspanning van alle krachten en overeen komstig het hooge standpunt dat zij innemen zich eenige opofferingen wilden getroosten ter wille van hunne onderdanen ook maar eenigs- zins geëvenredigd aan de offers die deze voort durend aan hen brachten. Wat zal Uw oogst schraal zyn 1 Toch zou ’t o. i. als de eerste plicht en roe ping van den vorst te beschouwen zgn dat hij zich de belangen van zijne onderdanen aantrok. Moest het niet zijn voortdurend streven zijn hel welzijn te bevorderen van hen over wien hij uit kracht van geboorte, als hoofd is gesteld Zou hij zich niet gedurig de vraag dienen voor te leggen welke zijn de behoeften van mijn volk en langs welken weg kunnen die het best wor den bevredigd, zóó, dat mijne onderdanen voor uitgaan -r- vooruitgaan ook door mijn toedoen 1 èn in intellectueele èn in moreele én in ma- terieele welvaart. Maar om dat te kunnen zal het wel een eerste vereischte zijndat hij zijn volk kenten hoe vele vorsten kennen hun volk Hoevelen onder hen doen ook maar eenige ernstige moeite om het te leeren kennen Men spreke niet van be zoeken, een paar malen gedurende de regeering een vorst door hem in sommige gedeelten zijn rijksgebied afgelegd. Die tijdenlang vooraf aangekondigde bezoeken, die gepredesti neerd schijnen te zijn om onder het officieele ceremonièele en pecunieele kleed te moeten wor den begravenzal men toch niet den juisten weg achtenom vorst en volk nader tot elkaar te brengen? Vlaggedoek en groen, eerewachten en illuminatiën, strooperige speeches en uit de stroop kan geschreven couranten-artikelskomen ons voor met de meest geschikte leermiddelen te zijn, welke den vorst ten dienste staan om zijn volk te I leeren kennen. Integendeelde behoeften en wenschen van het volk worden o. i. op die wijze behendig weggegoocheld achter onnoodigen tooi. De vraag zou dan ook niet overbodig zijnof soortgelijke bezoeken, ontdaan van het men- schenvergodend klatergoud en van de gebruike lijke slot-scéne: decoraties meer practisch nut hebben als een bal ten hove, een revue over de troepenof een bezoek aan de een of andere buitenlandsche badplaats Neen 1 als een vorst zijn volk wil leeren ken nen, dan dient o.i. daartoe een geheel anderen weg te worden ingeslagen. Hij legge zijn officieel gewaad af en begeve zich niet zoogenaamdmaar geheel incognito te midden van zijn volk. Als T hem inderdaad ernst is om zijn volk te leeren kennen in diens zeden en gewoonten; als hij zich op de hoogte wil stellen van zijne ontwikkeling Bij den wedstrijd der roei- en zeilvereeniging «de Hoop” te Amsterdam ter gelegenheid van haar 25jarig bestaan op Zaterdag j.l. gehouden is van de platbodem-pleiziervaartuigenlang op ue waterlijn van 5 tot 7.50 meter, de prijs, een kristallen met zilver beslagen sigarenstel, behaald door de «Standfries” van den heer G, de Vries te Grouw. De Prov. Staten van ten Ged. Staten uit te noodigen en te machtigen door alle bekwame middelen de spoedige indie ning van het algemeen plan van waterstaatsver betering in de provincie te bevorderen. Een voldoend fonds beschikbaar te stellen voor de verbetering van het vaarwater van Slroobos naar Bergumerdam en Ged. Staten uit te noodi- gen op het verzoek tot het aanbrengen van eb- deuren in de Lemstersluis en Tacozijl te letten of te beschikken als noodig bevonden zal wor den. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Heerenveen te kennen te geven, dat eene vol- tooing van bet kanaal uit de Gompagnonsvaart bij Heerenveen langs Gorredijk en Boornbergum tot bij Dragten eerst na de opneming van het geheele plan van waterstaatsverbetering kan plaats vinden, en dat dit werkhoe gewenscht het ook moge zijn, in geen geval tot die zal behooren welke het eerst zullen worden uitgevoerd. Eene krachtige ondersteuning van wege de provincie toe te zeggen op de adressen betrek kelijk het erlangen van geldelijke ondersteuning voor den aanleg van locaalspoor wegen Groningen DragtenHeerenveenLemmeren Leeuwar denStiensHallumMarrumFerwerd Blija Hol werdTernaardDokkumVeen wouden Dragtenmet een zijtak via Dokkum naar Oost- mahorn. De zomerzitting I gesloten. I jer De vorsten kennen ’t volk niet dat hen H i voedt.’ Multatuli Vorstenschool, i i I V I l SNEEK jaar en den uitslag der jongste verkiezingen als voor al ook lettende op de politieke richtingen die zich meer en meer afscheiden, zoomede op den nog niet ge- ëindigden strijd met A yin. De ministerraad zal de vraag „w a t t e doen?” overwegen met al den ernstdie ’t belang van het vaderland vordertmaar hij vertrouwt, dat de Kamer zal goedkeuren, dat de regeering de strek king harer overwegingen niet bekend make zelfs niet aan deze Kamer voordat de uitkomst daarvan aan het oordeel en de beslissing van het geëerbiedigd hoofd vau den staat zal zijn onderworpen. De beer van Goltstein bedankt en hoopt dat die overwegingen spoedig tot een goed en een geweusclit einde zullen gebracht worden. De heer Cremers wenscht dat. ook maar geheel af gescheiden van de bedoeling door den heer van Golsteiu aan z ij n wensch verbonden. Hiermede is de iuterpei- I lat ie afgeloopen en de Kamer gescheiden. „Souvenez vous sous votre diadême Qu’on est roi pour sou peuple et non pas pour soi-même” Casimir de la Vigne, Louin XI. In de avond-zitting heeft de minister van justitie naar aanleiding der interpellatie van den heer van Golt- stein verklaard dat de minister van oorlog na in trekking der militiewetaan den koning zijn ontslag heeft gevraagd en dat dit - verzoek door den koning aan den ministerraad teruggezonden is om consideratie en advies De ministerraad overweegt, welk advies hij aan den koning zal geven zoowel daarover als omtrent datgene wat in de bestaande omstandigheden daarvan ’t gevolg zal moeten zijn Die omstandigheden zijn hoogst ernstig zoowel met ’t oog op het afgeloopen zitting- In de zitting van lieden heeft de heer Goltstein, met het cog op de parlementaire gebeurtenissen en den po. lilleken toestand van den laatsten tijd verlof gevraagd en bekomen tot eene interpellatie aan het ministerie, en gevraagd Heeft het kabinet zijn ontslag aan den ko ning aangeboden en zoo nietop welke wijze ziet het kabinet den tegenwoordigen toestand in en welke voor nemens heeft het De minister van finantiënalleen ter vergadering te genwoordig verklaarde de vragen te zullen mededeelen aan den minister van justitie, tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Er zal daarover onderling overleg moeten plaats hebben zoodat hij het tijdstip van het antwoord nog niet bepaald kan opgeven. De Kamer heeft de aan de orde zijnde wet op de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen na velerlei discussieaangenomen met 22 tegen 12 stemmen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1