GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. i 1873. ACH T-E N-T W I No. 60. ZATERDAG 26 JULI. Verzekering tegen Brand schade door den Staat. ni. de heffing 6 r Bij Weesp heeft op den in aanleg zijnden Oosterspoorweg een botsing tusschen twee zand- treinen plaats gehad. Daarbij is het been van een machinist verbrijzeld, zoodat men het heelt Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. el- aet Ier d. te en ria ADVEBTENT1ËN van 1 tot. 4 regels, gewone letter, 40 Cents^ voor eiken regel daarboven 7’/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. te 6 d., 85 34 >ud jr.» 40 n >ud belang afwijking vordert bijv, telegraafwe- zen, brievenposterij, groote wegen, enz. De Staat mag nooit concurreren, in enkele ge vallen wel monopoliseren. De 11. N. ontvangt van twee verschillende, beide in den regel wélingelichte, zijden, berichten om. trent de ministerieele crisis, die evenwel zoo ge heel van elkander afwijken dat het blad ze niet dan onder reserve mededeelt. Volgens het eerste bericht, zouden mét den mi nister van oorlog, ook die van marine, van bin- nenlandsche zaken en van justitie, bij ’s konings terugkeer hier te landehun ontslag aanbieden de heeien van de Putte, Gericke en van Delden zouden hun portefeuilles behouden. Bij de aan vulling van het kabinet zou echter in overweging worden genomen, den heer de Vries aan het hoofd te roepen van het ministerie van binnenlandsche zaken. Het tweede bericht zegt, dat het geheele kabi-' net nog eenige maanden zal aanblijven omdat de heer van de Putte, met ’t oog op de Atjin- kwestie, meent, niet anders te mogen en te kun nen handelen. Men zou dan echterbij de be handeling der begrooling, hetzij door een herhaald votum over de militaire kwestiehetzij door de stemming over eenig ander punt van het regee- rings-programma, daarin aanleiding vinden tot af treding of Kamerontbinding. Naar het Dagblad verneemtzün thans de processtukken in zake van den dubbelen moord aan de Bogt van Guinea, ter examinatie gezon den aan den procureur-generaal bij het provin ciaal gerechtshof van Zuidholland. De kwestie der al dan niet verwijzing naar da Onmiddelijk na het bekend worden van den nit- slag der verkiezing voor den Gemeenteraad te Roermond, waarbij de heer Mr. K Cornells, Officier van Justitie, met 187 stemmen werd ver kozen, tegen 132, die op den heer Mr. E Schieffer zijn uitgebracrt werd de volgende annonce, in den vorm eener dood-aankondigir.g, met rouwrand, kruis en doodshoofd voorzien, onder kruisband per post aan tal van personen daar ter stede toe gezonden »Heden morgen, omstreeks 11 ure, overleed plotseling, na de ondragelykste pijnen te Lebben doorgestaanaan de gevolgen van het keeren van den rok, de weledele heer Frans Schieffer, candidaat voor hel lidmaatschap van den Gemeen teraad. «Zij alleen, die hem van nabij kenden, zijn in Staat te beoordeelen wat wij in den dierbare over ledene verliezen en welke onschatbare diensten die oprechte en vrome ziel ons nog had kunnen bewijzen. «Om licht te bevroeden redenen heeft de be grafenis dadelijk plaats gehad. «Namens de familie, Tartuffe. «Roermond, 16 July 1873. «R. I. P. «Met verschooning van rouwbeklag." Te dezer zake heeft de heer Schieffer een ge rechtelijke aanklacht ingediend bij den officier van Justitie, den heer mr. K. Cornells. De gemeente Goes is ambtshalve in het pa tentrecht aangeslagen, als rouwkoets-verhuurster, omdat zij tegen betaling een lijkkoets met koet sier en paarden verschaft voor begiafenissen. Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland heb ben van dien aanslag ontheffing toegekend om dat hier niet valt te denken aan de uitoefening van een beroep of bedrijf, maar aan een van publiek-rechtelijke aard. Volgens feet Utr. Dagbl. kan eerstdaags een belangrijke personeelwijziging en bevordering bij de geneeskundige dienst der landmacht worden verwacht, daar de seriën van officieren, aange wezen om aan ’s Rijks hospitaal examen af te leggen voor hoogeren rang, nu allen daaraan vol daan hebben. Hetzelfde blad meldt ook dat ondanks ruime belooningen, o a. eene gratificatie van 45(10, dn Regeering er niet in slagen kan hel vereischte getal officieren van gezondheid voor hel Indisch leger le bekomen. moeten afzetten. Eenige wagens zijn vernield en een locomoliof is zeer beschadigd. Het N. v. d. Dag waarschuwt voor de nade ring der cholera. Het raadt ieder aan, voor zijn eigen lichaam de noodige voorzorgen te nemen reinheid, enzmaar roept ook den gemeentebe sturen toe, voor den openbaren gezondheidstoe stand te doen wat noodig is. Een goed voor beeld zegt het blad, werkt meer dan tien pu- blikaties. De Arnh. Cour, weet geen beter middel tol oplossing der ministerieele crisis aan te raden dan eene Kamerontbinding ofschoon het blad anders niet van dit «inconstitutioneel expedient” houdt. Doch in ’t gegeven geval staat de onmacht der opponerende partijen tegenover de onmacht der regeering. Er is overal neutralisering van krachten. Daarom moet het land beslissen en een meerderheid geven aan een der groote rich tingen van de openbare meening. Doch de re geering moet ontbinden op een bepaalde kwes tie, en wel eene, die duidelijk een algemeen als liberaal erkend beginsel formuleert. Zulk een kwestie moet de regeering trachten te vinden zoo nietdan voorziet de A, C. iets ergers dan een ministerieele crisis, nl. een constitutioneele crisis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK vestigen de aandacht der ingezetenen op art. .156 der Algemeene Politie-Verordening, lui dende als volgt «Het verpandingsnummer en het nummer der Wijk zullen ter zijde van den hoofdingang van ieder gebouw door den eigenaar, op den tegen- woordigen voet, in zwarte olie verf, ter grootte van minstens 30 strepen” (millimeter) duidelijk zichtbaar worden onderhouden." Overtreding van die bepaling wordt, volgens art. 164, gestraft met eene geldboete van ƒ1 tot ƒ3. Ten einde de ingezetenen voor veroordeeling tot die boete te vrijwaren, worden degenen, wier gebouwen niet van bovenvermelde aanduidingen zijn voorzien, in hun eigen belang aangemaand om binnen 14 dagen hunne verplichting na te komen. Bij gebreke hiervan zullen de Ambtenaren der Politie tot vervolgingen moeten overgaan. Sneek 23 Juli 1873. T. van der WEERDTL. Burg. 11 FENNEMA, Secretaris. van de kadastrale, is alzoo in het belang der zede lijkheid, want de grondslag van deze is waarheid. Daarom zouden wy als verzekerde waarde op meubelen ook geene andere willen zien aangenomen dan die voor welke belasting betaald wordt. Voor het begrooten van alle andere waarden kan veilig de weg gevolgd worden, die bij assu radeurs in gebruik is, behoudens eene betere con trole. Daar de Staat geen winst beoogen magmaar waarheid willen moetbestaat reeds daarin een waarborg tegen te hooge verzekeringjuist om gekeerd als bij de gewone verzekeraars. Het zoogenaamd beginsel-bezwaar, dat eenigen nog tegen de verzekering hebben of voorwen den te hebben, vervalt door den vorm, waarin de premie betaald wordt, van zelf. Staats-assurantie, op deze wijze ingevoerd, is voor hem dan belasting en geen «vooruitloopen der Voorzienigheid.” De premie moet betaald worden, en van het niet aannemen der verzekerde som om «gemoeds bezwaren” zal wel geen sprake zijn. Gemoedsbezwarén komen nooit, althans hoogst zeldzaam voor, als zij het ontvangen eener geld som in den weg slaan. Indien eene brandbelasting of staatsassurantie wordt ingevoerd, moet daarmede samengaan de zorg van den Staal voor hel brandwezen, want daar hij de schade vergoedt, heeft bij groot be lang bij het voorkomen en stuiten er van. Met andere woorden, indien de Staat brandzaken tot de zijne maakt, behoort hij hel het in haren geheelen omvang le doen en niet afhankelijk te zijn van bekrompenheid of dik wijls zelfs onwil der gemeentebesturen. Daarenboven is het niet billijk, dat de ge meenten de uitgaven voor het sluiten of voor komen van brandschade moeten betalendaar deze een schade is die ten laste van den Staat komt, cn voor welke door hem verzekerd is, le gen genot eener premie. Is brandschade tot Staats-zaak verheven dan moet het brandbluschwezen dat ook worden. Met de invoering der voorgesteide verzekering tegen brandschade door den Staat zou het Wetboek van Koophandel moeten gewijzigd worden en be paald, dat voortaan door geen particulier nieuwe polissen mogen geteekend of beslaande verlengd worden. De vraag zal zich dan ook voordoen, of de Slaat, de verzekering monopoliseerende, niet ver plicht zou zijn aan de beslaande assurantie-on- dernemers eenige vergoeding te geven. De billijkheid zou ’t eischenhet recht even wel nietdoch de questie daarover is voor als nog otieus, immatuur. Evenmin behoeven wy in een onderzoek te treden, hoe en door welke ambtenaren (voor de hand liggen de gewone ontvangers) de Staats verzekering moet bestuurd worden. Die questie is van latere zorg Aan hendie beweren zullendat de Staat geene particuliere nijverheid tot de zijne mag maken, antwoorden wij by voorbaat, dat op dien regel uitzonderingen zijn, wanneer het algemeen Wij hebben onlangs betoogddat van de be- 1 staande verzekeringen tegen brandschade geen 1 eene aanspraak kan maken ten volle te beant woorden aan het doe), dat de ver zekerde zich voor oogen stelt algeheele vergoeding, onder alle om- 1 standigheden, want dat alle maatschappijen kun- 1 nen failleren uitgezonderd de onderlinge, doch dat deze vooral als zij plaatselijk zijn, de hoop op vergoeding illusoir kunnen maken, wanneer de brandschade zeer groot of algemeen is. I Van insuliditeit en faillissement kan bij den Slaat geen sprake zijnen daarom reeds zijn Staatsverzekeringen te verkiezen boven die van particulieren aard. Daarenboven behoeftja mag zelfs de Staat geen voordeel daaruit trekken, of liever, zoo hij meer ontvangt aan premiën dan hij aan schade betaalt, komt dat verschil aan allen ten goede. Staatsassurantie vereenigl zekerheid aan onder- lingheid, mits zij algemeen, dus gedwongen zij. Alvorens van assurantie eene Staatszaak gemaakt kan worden, moet het kadaster met de waarheid in overeenstemming gebracht worden, want de verzekerde waarde der gebouwen kan geene an dere zijndan die, naar welke grondbelasting betaald wordt. Met twee maten mag de Slaat niet meten. Voor een afgebrand pand, ten kadaster voor een waaide van ƒ1000 bekend staande, kan in cas van totaal verlies niet het dubbele vergoed worden. De te vergoeden schade de lezer heeft het reeds gemerkt willen wij regelen naar de ka dastrale waarde. Wij willen eene brandbelasting geheven heb ben in den vorm van opcenten op de grondbe lasting, maar meer of minder, naar mate ligging, belending, bediijfof wat ook, hel gevaar van biand groofer of kleiner doet zijn. Opcenten dus op den zelfden leest geschoeid als de gewone premiën. De noodzakehjke herziening van de kadastrale waaide der gebouwde eigendommen zal eene ver meerdering van opbrengst dier belasting ten ge volge hebben, want het eigenbelang der belasting plichtigen brengt mede, dal zij deze naar waarheid betalen. Één cent toch in die belasting te min betaald zal oorzaak zijn, dat, in cas van brandguldens onvergoed zullen blijven. Verzekert men tegenwoordig veelal te hoog en betaalt men altijd te weinig grondbelasting, is er alzoo een groot verschil tusschen verzekerde en kadaslrale waarde, zoodra beide dezelfde zijn ge worden, zal hel evenwicht van zelf worden her steld. Te hoog aangegevene waarde zal tweeledige be lasting betalen, te lage op eventueêl nadeel te staan komen. Het belang van den eigenaar is derhalve voor de juiste waarde van het gebouw te betalen, niet te veel en niet te weinig. Verzekering van Staatswege, naar den maatstaf SNEEKER COURANT aEZ= I, id-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1