GEMEENTE EN ilET AHBOXDISSEMEM SNEEK. NEWS- EN ADVERTENT1E-BLND VOOR DE BINNENLAND. 1873. No. 61. ACH T-E N-T W I N T I G J 30 JULI. WOENSDAG VORST EN VOLK. Bekendmaking. en- EaMMaMMBI li. III. dan, beheer over de gemeen- r van Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Casimir dk la Vignb, Louis XL le em on- ind er- ADVERTENT1ËN van 4 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7’/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. zenuwen moeten gen. Wat moet dan wel een koninklijk hart gevoe- BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEK brengen ter voldoening aan het be paalde bij de artt 17, 18 en 19 der Wet Z. M. heeft bepaalddat de bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpennin gen anders dan voor rekening van den Staat nader wordt geschorst tot 1 Nov. 1873. Z. M. heeft benoemdtot raadsheer in den Hoogen Raad rar. J. A. Jolles, lid van de Twee de Kamer. In een vorig artikel hebben wij gewezen op geboorte, opvoeding en omgeving, als zoovele oor zaken en omstandigheden welke meewerkten om den toekomstigen heerscher ongeschikt te maken voor zijn hooge roeping. Maar zooals we toen reeds schreven er is meer wat verlammend wei kt op den vorst, en daaronder noemen wij in de eerste plaats de onverdiende toejuichingen en de soms afgodische vereering welke hem van zijne onderdanen ten deel valt. Hoe dikwijls ver nederde het volk zich met tot slavendienst en ging het concurreren in serviliteit met de paarden van de een of andere onbeduidende eerstgeboorte- rechts-pop. En hoe vaak spant het volk zich ook nog heden ten dage niet vrijwillig in ’t vorstelijk gareel, door hem te vereeren en te ontvangen op eene wijze, die de góden jaloersch zouden kun nen maken. Met een enkel woord herinnerden wij reeds aan sommige vorstelijke bezoeken en het walg lijk schouwspel van menschen-vergoding welke men bij zulke gelegenheden ook van den kant van hen die beter weten maar speculanten zijn in vorstengunst, doorgaans te zien krijgt. Zoo’n koninklijk bezoek moet een triomftocht zijn, al is er dan ook hoegenaamd geen sprake van eene voorafgegane overwinning.(') Het volk juicht en jubelt, omdat het de een of andere uni form ziet, waarop doorgaans wat veel speelgoed voor groote kinderen bingelt, en omdat in die uni form een man steekt uit bet een of ander «door luchtig Huis." De groote menigte weet zelfs niet of de vorst, dien ze toejuicht, wel ooit geduren de zijne regeering één daad verricht heeft, welke hem aanspraak kan geven op de erkentelijkheid zijner onderdanen. Er ligt een soort geesteljjke dronkenschap ten grondslag aan die bigotte ver- eering. Die dronkenschap blijkt o. a. daaruit dat men niet zelden de enkelen durft molesteeren, die niet meedoen aan ’t dragen van onnoodige kleuren of meê instemmen met onzinnig gejubel. Al te gemakkeljjk behaalde overwinningen ont- den veldheeronverdiende toejuichingen een vrij en zelfstandig man doen wal- krachtmaar ook aan moraliteit en menschen- waarde. Nog laat men zich «nummeren’’ au bon plaisir du roi, opdat deze, bjj gelegenheid, zijn konink lijken broeder zal kunnen onthalen op een prach tige revue over de bloem zijner onderdanen. Nog altijd levert het volk vrijwillig de uniformen zij ner dienstbaarheid en laat het zijne werkkrachten misbruiken om het weldadig ijzer om te smeden, te scherpen en te wetten voor moordwerktuigen, die dienen moeten om zijne krachtigste loten af te snjjden, wanneer de gril van den een of an deren heerscher of de belangen zijner dynastie zulks meebrengen. Nog altijd tuimelen de lands kinderen als zeloten voor het kanon, onder den traditioneelen kreet«leve de Koning 1” Om Aort te gaan: en dal juist hebben wij in onze artikelen willen aantoonen nog altijd verlaagt het volk zich te veel tot de rol van eerst- geboorterechts-aanbidder en stelt de vorst zich meestal tevreden met een parasieten-ro). Wij ge- looven dat voor den laatsten de tijd we) eens spoedig voorbij kon zijn om alsnog meer welda dig en meer overeenkomstig zijne roeping op te tredenmaar wanneer zal voor het volk de welaangename tijd komen om zijn serviele hou ding te laten varen en meer zelfstandig op te treden, niet maar alleen om zich te buigen on der zijne, hem voorgeschreven, plichten, maar ook om beteren waarborg te vragen voor zijne réch ten 1 ’t Zou ons spijten, indien de negentiende eeuw sluiten moest zonder dat die vraag beantwoord is. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekend dat de JAARMARKTop welke geene bedelaars, rijfe- laars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelatenalhier zal ingaan op Dinsdag den 12 Augustus aanstaande, des mor gens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus^daaraanvolgende, d.es morgens acht uur, en dat vóór den 24 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebro ken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene politie verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den marktmeester en na voldoening VAN HET MARKTGELD. Sneek den 29 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris, 11. FENNEMA. len bij zooveel onverdiende hulde Zal zij hem een spoorslag zijn ten goede, een prikkel om meer dan vroeger, zijne beste krachten te wijden aaji het welzijn zijner onderdanen Wij betwij felen het. Integendeel gelooven wij dat zij ver lammend zal weiken op een energie, die, buiten dien reeds, bij gebrek van prikkel, genoegzaam verstikt werd door bedwelmende vleistof. Niet ieder vorst toch heeft de zelfverlooche nende krachtom, met de koningin uil Mülta- tüli’s leerzaam drama «Vorstenschool", te zeg gen »’k Wil weten wat het leven in zich heeft, Ik wil mijn tol betalen voor het recht Een mensch te zijn. Ik eisch mijn wettig deel Aan de algemeene zaak. Enmoederals Ik al mijn kracht ten offer heb gebracht Aan 't welzijn van mijn medemenschen... Ja dan noem ik mij zelve Koningin Dan neem ik *t aan als eerelijk verdiend Wanneer het.volk mij loejuicht... eerder niet l’Y2) Jammer genoeg dat er ook onder de vorsten der negentiende eeuw nog zoo weinige gevonden worden die hunne roeping aldus opvatten maar dubbel jammer, dat het volk nog voortdu rend meewerkt om hen te versterken in hunne zelfgenoegzame onbeduidendheid. De volkeren behartigen op die wijze al zeer slecht hunne ei gene belangen. Of moet het soms een predicaat blijven van de vorsten, dat zij uitmunten in on beduidendheid en plicht-verzaking 't Komt ons toch voor dal men daarvoor de koninklijke exemplaren wel wat heel duur be taalt. Aan het hoofd van een republiek kan men al thans bekwamer mannen krijgen voor minder honorarium.(3) onderhoud in aanmerking komen, bij hun besluit van den 26 Juli jl. no 3, is herzien dat die herziene lijst is aangeplakt en geduren de 44 dagen, ingaande den '14 Augustus a. s op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal worden neder gelegd en dat bezwaren tegen die lijst binnen 14 da gen na afl >op van den tijd voor de inzage be stemd. schriftelyk moeten worden ingediend. Sneek den 30 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDT, L. B. De Secretaris 11. FENNEMA. De kiesvereniging «Grondwettige vrijheid en vooruitgang” te Winschoten heeft Vrijdag over eenkomstig het advies der commissie besloten der. brief van dr. Jonckbloet aan ds. Winkler Prins over zijne houding bjj de behandeling van ’t wetsontwerp nopens de inkomsten belasting te beantwoorden. Een concept-antwoord werd ge lezen en de algemeene strekking daarvan goed gekeurd. Bij raadsbesluit van 9 Juni 1873, no. 8, is bepaald dat aan de ingezetenen voor het afhalen der sekreetmest geene kosten in rekening zullen worden gebracht terwjjl het bovendien aan de werklieden is verboden daarvoor fooien te vra gen Of AAN TE NEMEN. Ofschoon die bepaling, door middel der Snee- ker Couranten van 18, 21 en 25 Juni 4873, is bekend gemaakt, schijnen de zoogenaamde «stui vers” door sommige ingezetenen nog te worden uitgereikt. Wij achten het daarom wenschelijk ’s Raads bepaling nogmaals ter algemeene kennis te bren gen, en de ingezetenen met beleefden nadruk te verzoeken tol de opvolging er van te willen me dewerken. Het uilreiken van fooien achlen wij schadelijk, om dal hij die ze geeft vermoedelijk beter wordt bediend dan een ander die den vastgestelden re gel eerbiedigt. Degenendie bij weigerina of niet-uitreikmg der stuivers onaangenaamheden van de zijde der werklieden ondervinden wor den ernstig verzocht hunne klachten ter onzer kennis te brengen. De werklieden, zijn in hun weekloon voor de afgeschafte «stuivers" ruim schoots schadeloos gesteld. Indien zij dus nog fooien vragen of aannemen, moeten ze worden ontslagen. Sneek, 23 Juli 1873. De Commissie van beheer over de gemeen telijke exploitatie der faecalè stoffen te Sneek T. van der WEERDT L, Voorzitter, J. ten GATE. I. FENNEMA. F. TERWISSCHA van SCHELTINGA. H. FENNEMA Secretaris. Europa houdt ontegenzeggelijk een kostbare huishouding van staat. Het doet dan ook nog zeer veel in weelde-artikeien die duur zéér duur moeten betaald worden. Nog altijd offert men boven zijn kracht en boven zijn plicht het volk is er niet ter wille van den vorst 1 aan zijne koningen, niet alleen aan geld, en werk- t van 44 September 1866 (Staatsblad no. 138), ter kennis van de ingezetenen dier Gemeente dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners, die voor het verleenen van inkwartiering en I SNEEKER COURANT 4 S 2 a 2 4 I 4 0.4 L t f JUS ran „Souvenez vous sous votre diadême, Qu'on est roi pour son peuple et non pas pour soi-même” „De vorsten kennen 'l volk niet dat hen voedt.” Multatuli Vorstenschool. *t Zal wel onnoodig zijn te herinneren, dat we bier geen overwinningen bedoelen, op de slachttelden be. haald. Er zijn voor een vorst ook nog andere lauweren te plukken, dan die welke besproeid zijn met het bloed en de tranen van zijne en anderer „geliefde onderdanen.” (J) Het bezoek van den Scliachvan Perzie aan Europa beeft een nieuw bewijs geleverd van walglijke menschen- vergoding. De met diamanten bezaaide oostersche des poot is allerwege door regeering en onderdanen beide met veel onderscheiding ontvangen. Men heeft zich gehaast dien vorst onder wiens regeering de onderdanen in de laatste jaren de „zegeningen van den hongersnood” hebben ondervonden met eerbewijzen te overladen» Is het niemand in de gedachte gekomen om te vra gen hoe het mogelijk was, dat zoo’n individu de on beschaamdheid bad, zich met eene diainauteuvracht van eenige millioenen waarde te tooien terwijl zijne onder danen nog onlangs om voedsel baden Zeker niet; althans wij hebben in de tot zijne oos tersche Majesteit gerichtte speeches niets gevonden, wat ook maar eenigszins zinspeelde op misdadige diamanten dracht- Toch zou zoo’n opmerking niet te onpas zijn gekomen 1 De keizer van Rusland wordt, jaarlijks betaald met 25 millioen; de president van de groote N. Ame- rikaansche republiek stelt zich te vreden met f 60.000. En wat nog méér beteekent.- de Vereenigde Staten hebben een staand legertje van 30 a 40 duizend man Rusland heeft pl. m. 1 millioen onder de wapens. De Czar moet ook wat speelpoppen hebben

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1