GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEÏWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE BINNENLAND. 1873. R No. 62. 2 AUGUSTUS. ZATERDAG NAAR AANLEIDING VAN OEN KOMKOMMERTIJD. 13 O VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Maandag den 4 Aug. 1873, ’s voormiddags 10 uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Resumtie der notulen. ekendmakin n> (Uit Wiesbaden.) 50 I BURGEMEESTER en WETHOUDERS i. Mededeeling van ingekomen stukken. verstrekking ADVERTENTIÉN van 1 tol 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. ;rt ne a- et. lasling-surveillant zijne dwarskijkerijde ontvan ger zijne opcentende dominé zijn preektekst en preektoonde officier zijn vloeken en zijn woord van eer de bedelaar zjjn svaste huizen”, de huisjesmelker zijn huur, de dronkenlap zjjn je never, de huichelaar en lasteraar hun neen dat niet. Dieven en moordenaars staken hun bedrijf, huichelaars en lasteraars niet. Integendeel, bij de algemeene slaperigheid zijn zij bijzonder wakker en in de weer. Voor de laatst genoemden is het een gulden tijd om de akkers toe te bereiden tol het doen ontkiemen en welig opschieten van het zaad, dat zij zoo straks zullen uitstrooien. n- n- le 1°. 2°. <r jn n- 14, ir- OO m, De inrichting voor inenting en voor verstrekking van oorspronkelijke koepokstof te Utrecht is thans geopend. en dat vóór den 24 dier maand alle kramen disschen, tenten enz. zullen moeien zijn afgebro ken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene politie-verordening, waarbij is be paald dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst be stemden grond mag opslaan, dan op aanwij zing van den marktmeester en na voldoening VAN HET MARKTGELD. Sneek den 29 Juli 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris 11. FENNEMA. van SNEEK brengenter voldoening aan hel be- van 138), ter 1. 2. sche ling. 3. Te Utrecht is verschenen het eerste nommer van het weekblad Pro Patria, gewjjd aan de be spreking van hel defensie-vraagstuk. De prijs is per jaargang f 3. Verslag van heeren Curatoren der Latijn- scholen omtrent den toestand dier inrich- dachtop alles wal in dien tijd wordt ligt als ’l ware het vonnis van in vergetelheid te geraken. De galanterie-wmkeliers houden voorwerpen van nieuwen vorm achter, om ze eerst later uit te slallen. Uitvinders spreken niet van ’t geen zij uitge- Z. M. heefl aan M. L. van de Woestijne Voer man ontslagen als burgemeester van Hasker- land en Schoolopziener in het 7e district van Friesland alsnog een eervol ontslag toegekend. Bij de Regeering is op dit oogenblik in behan deling een wetsontwerp op de visscherij. Reeds zijn de adviezen van Gedep. Staten der verschil lende provinciën gevraagd. Bedenkingen van heeren Ged. Staten tegen art. 1 der verordening regelende den werkkring der commissie van beheer over de exploitatie der faecale sloffen. 4. Adres van Jan Westra, om wijziging en verduidelijking van art. 24 al. 2 der Alg. Pol.- verordening. 5. Idem van het bestuur der Zeilvereeniging Sneek om subsidie voor de kosten der jaarlijk- sche hardzeilpartij. 6. Idem van J. Rooda om subsidie voor de kosten eener harddraverij. 7. Idem van mejufvrouw G. A. Nicolaïhou dende het voorwaardelijk verzoek om eervol ont slag als hulponderwijzeres aan de Fransche meis jesschool. 8. Idem van den heer P. P. van der Hey om een strookje grond enz. nevens zijn huis aan de Lemster straatweg. 9. Brief van den Hoofdonderwijzer der School voor kosteloos onderwijs, nopens de noodzakelijk heid van vermeerdering van zijn hulppersoneel. 10. Idem van de vier Hoofdonderwijzers der lagere scholen, waarby wordt aangedrongen op verhooging der toelagen van de kweekelingen. 11. Voorstel van heeren Voogden van hel Old-Burger-weeshuis tot wijziging der art. 2 en 8 van hel reglement voor dat gesticht. 12. Nader voorstel van den Gemeenteraad van Rauwerderhem tot wijziging van hel tarief voor de beurtveren van Sneek op ecnige dorpen dier gemeente. 13. Voorstel van Burg, en Weth. tot betaling van achterstallig salaris aan twee ontslagen Agen ten van Politie 2e klasse. 14. Aanbieding der gemeente-rekening, dienst 1872. 15. ’t Hand, meldt »Men deelt ons mededat tot de geneeskun dige faculteit der Leidsche hoogeschool de vraag is gerichtof zij geneigd zou bevonden worden, om het onderwijs door eenige vrouwelijke studen ten thans Ie Zurichte doen bijwonen. Vol gens onzen berichtgever, zou hierop een toestem mend antwoord zijn gegeven.” Deze CO URANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. paalde bij de artt. 17, 18 en 19 der Wet 14 September 1866 (Staatsblad no kennis van de ingezetenen dier Gemeente dat de lijst, bevattende de namen der inwo ners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, bij hun besluit van den 26 Juli jl. 3, is herzien; dat die herziene lijst is aangeplakt en gedu rende 14 dagen, ingaande dato dezer op de Se cretarie voor een ieder ter inzage zal worden neder gelegd en dat bezwaren tegen die lijst binnen 14 da gen na afloop van den tijd voor de inzage be stemd schriflelijk moeten worden ingediend. Sneek den 30 Juli 1873, Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDT, L. B. De Secretaris II. FENNEMA. Midden in de stad ligt een oud kerkhof, ge deeltelijk omgeven door een muur, (Heidenmauer geheelen) een monument van Romeinschen of vóór- Romeinschen tijd. In den ringmuur van het oude kerkhof staat een grafsteen, die bet volgend opschrift draagt De Hoog Welgeboren Heer Frans Binnert Abinga van Humalda in Leeven Gecommitteerde ut den Adeliken Slaat ten Landsceage BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken bekenddat de JAARMARKTop welke geene bedelaars, rijfe- laars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek, glas- en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelatenalhier zal ingaan op Dinsdag den 12 Augustus aanstaande, des mor gens acht uur, en eindigen op Vrijdag den 22 Augustus daaraanvolgende, des morgensacht uur, Hier houdt het water ook al vacantie, er komt langzamerhand gebrek aanwaarom de ingeze tenen zijn uitgenoodigd er zuinig mede te zijn op boete, enz. De komst des keizers heeft weinig geestdrift gaande gemaakt, deels wegens den komkommer tijd, maar voornamelijk, omdat aan hem geweien wordt de opheffing der speelbank, waardoor Wies baden onberekenbaar groot nadeel heefl geleden, zoowel direct als indirect. De bank trok gasten (nu is het derde gedeelte er niet van vroeger) en was dus oorzaak van l beslaan van hotelhouders, winkeliers, stalhouders, dienstmannen, in een woord voor van de bevolking der stad en voor 99% van hen, die buiten de stad wonen en wirthschaf- ten of zoo iets houden. De bank lag wandelwegen aan en verfraaide de bestaanden, de bank subsidieerde kerken en gaf, waar te geven viel; in één woord: door de afschaf fing van hel spel lyden allen die niet van ambt of renten leven, en ook dezen. Er bestaat malaise, ook kenbaar ten aanzien van den keizer bei Gottes Gnaden; en dat gevoegd bij den komkommertijdhad Wilhelm eene reden moeten zijn, om niet hier te komen. Men is niet gesteld op T bezoek van iemand aan wien men zijn verval toeschrijft. Er is nog eene andere soort van lieden die geene vacantie houden’t zijn de sociaal demo craten. Op den zelfden namiddag, waarop de keizer hier gekomen is, hebben de sociaal-democraten tegen den avond eene meeting belegd, waar max kayser aus Berlin gesproken heelt over Was wir wollen Der Börsenkrach 3°. Allgemeines. De rest kan men er gemakkelijk bij denken. Uitvinders spreken met van t geen zy uitge vonden of bedacht hebben. De politiek slaaptzelfs de intriguerende en balancerende. De scholen zijn geslotenhet is vacantie. Ook de aarde schijnt vacantie in ’t bewegen te houden, ten minste tusschen 10 en 3 ure niet van stand te wisselen zoo men althans let op de warmte, (de 22 Juli heeft zij in de schaduw - op het noorden te Wiesbaden 107 graden be reikt). De groeikracht verkeert in termen van indo lentie en geeft door middel van flets hangende bloemen en bladeren aan de zon te kennendat zij het laisser aller, laisser faire in toepassing brengt. Alles houdt vacantie, neen toch alles nietde werklieden gaan voort met hun arbeid; de sol daten worden gedrildde Nederlandsche schut ters exerceeren in het zweet huns aanschijns tol grootmaking van welschennende schijfschiete- loosheid. In den komkommertijd hebben allen, die voort, voort moeten, het hard genoeg te verantwoorden, en niet het minst hij, die zorgen moet, dat een cou rant op haar tijd gereed, d. i. vol is. Gelukkig voor eene redactie als hel kermis is, want dan doen betalende adverteerders voor een goed deel het werk, dal haar zwaar valt, omdat zij gebrek heeft aan slof, welk gebrek gewoonlijk uit den inhoudder courant blijkt. Waarlijk geen wonder, en eigenlijk ook van weinig belang, want wie leest in den komkom mertijd meer dan hij juist noodig heeft te lezen? Wal in den komkommertijd in druk verschijnt beeft weinig kans gelezen worden. De komkommers hebben, niettegenstaande hare verfrisschende eigenschapeene dommeligheid- wekkende krachtdie nogtans veel verschilt van T geen men verstaat onder nuitrusten.” Wat er dan in de lucht zit werkt als opium schuiven slaapwekkend en afmattend. Ik zou mij zelfs kunnen voorstellen, dat In dien lijd de baker haar suiker vergatde be- Frtesland Geboren te Dronrijp den 31 October 1757 en alhier overleden 1 Julij 1781 legt seeven Trede voor deezen Steen begraven. Wij maken hiervan melding, omdat, met de Heidenmauer, ook het kerkhof wordt weggeruimd en eerlang van beiden niets meer te zien zal zijn. I De familie van genoemden F. B. Abinga van t Humalda kan wellicht belang stellen in het be zit van bedoelden grafsteen, die zeer zeker ge makkelijk door haar kan worden verkregen. Voor ditmaal genoeg. Er is een tijd van ’t jaar, waarin alles, behal ve ’l allernoodzakelijkste en het kwade, in een staat van stilstand, van slaperigheid, van indom- meling verkeert. De modedie anders niet gemakkelijk tot staan te brengen is, doet dan zelfs geen stap voorwaarts, noch links, of rechts. De uitgevers wachten tot na dien tijd met het aankondigen, de boekhandelaars met T op bezich tiging zenden van nieuwe uitgaven. Op alles wal in dien tijd verschijntuitkomt te voorschijn wordt gebrachtuitgevondenbe- van SNEEKER OI R V\ >8- f-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1