MOTS- FA ADVERTEMIE-ULAD VOOR DE s. GEMEENTE EN REI ARRONDISSEMENT SNEER. BINNENLAND. i 18(3. ACH T-E N-T WINTIÖSTE JAAR No. G5. 1.3 AUGUSTUS. WOENSDAG e v i n Ce qu’on voit et ce qu’on ne voit pas. A f k o ii d i g i n Kennis orde, regel- 1 (Uit Wiesbaden). >0. Ik ga iels goeds zeggen on- dat hij zijn overtuiging weet te handha- - rler,' Deze CO UR A N T verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. groote schrijver bevindt zich te Londen en is wel varend. De uit Indië gebannen redacteur der Sam.-Ct. mr. Winckelheeft aan mr. D. van Eekadvo- De Nederlandsche dans-vereeniging heeft haar tweede bijeenkomst gehouden. ’t Doel blijft »te waken tegen verbastering van den dans of liever te leeren dansen volgens de eischen der fijne beschaving.” Onnoodig is dit niet. (r Als ik, o. een a. ns en joerd e euw- k de- jed >ënga ïijen- tVerfï iVier- m de Nij- Tietje Hil- W- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7*/2 Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco in gewacht. Overeenkomstig eene beslissing van den min. van binnen! zaken is de heer J. C. van Marken .Ir. te Delft, die tot lid van de schoolcommissie be noemd is en bezwaar had tegen het afleggen van een eed, niettegenstaande hij niet tot de doops gezinde gemeente behoort, toegelaten, op het af- i leggen eener belofte. te van <man romp Wol- lema Volgens een telegram uit Londen, van 7 Aug., is het bericht, dat de heer Motley door een aan- en tucht zijn hier gevolgen ter is veroordeeld wegens overtreding van al. 1 van hetzelfde art.en op grond daarvan, verdui delijking van dat art. verzoekt. Heeft besloten 1°. Art. 24 der Algemeene Polilie-verorde- ningzoo als dat is gewijzigd bij raadsbesluit van 23 October 1871 nader in zooverre te wij- >4 der ALGEMEENE POL1TIE-VER- ÖRDENING voor de Gemeente Sneer. De Gemeenteraad van Sneek. Beschikkende op een verzoekschrift van Jan Westra, die, ofschoon hem de bij art. jt.4 al. 2 der Algemeene Politie-verordening bedoelde ver gunning was verleend, door den heer Kantonrech- val van beroerte getroffen is, geheel onjuist. De looning ten dienste staan, zijn aan maat en tuchi gewend. Van het zoo gewone molesteren aan spoortrei nen, booten of omnibussen bestaat hier niets; van het afzetten van den vreemdeling even min; want alles is gelarifieerd min of meer militairement ingericht, terwijl de politie nauwlettend zorg draagt, dat er niets buiten het reglement geschiedt. Noodig is dat evenwel niet, want het gewend zijn aan orde, regelmaat en tucht bestaat alge meen, omdat allen in dienst zijn geweest. De politie-agent is hier niet de geboren vijand van ’t volk, zoo als dikwijls in Nederlandmaar veeleer zijn vriend; hij heeft dan ook niet noo dig om, in geval van nood, tot assistentie te som meren. leder verleent die uit eigen beweging zooals ik door eigen waarneming heb gezien. Allen zijn soldaat geweest, en de politie-agent doorgaans onderofficier. Er beslaat daardoor eene soort van camaraderie, die zeer gunstig werkt. Dezelfde stiptheid en nauwkeurigheid ontmoet men in Wirthschaften, Gasthof en, en hoe die plaatsenwaar men eet of drinkt, meer mogen heeten. Van de Pruisische ambtenaren (althans in het Nassausche en wat daarom ligt) kan men naar waarheid zeggen, dat ze welen wat ze zijn moe ten en dat ook in toepassing brengen. Men merkt hier al dadelijk, zoo men met hen in aanraking komt dat zij er om het publiek zijn, en het publiek niet om hen. Welwillendheid, beleefdheid, vriendelijke inlich tingen, (ook buiten hun eigenlijk ambt om), kort om eene groote mate van humaniteitzal men van de Pruisische ambtenaren steeds ondervinden en het meest daar, waar zij met vreemdelingen in aanraking komen, die soms al heel zonderlinge vragen kunnen doen, bijv, aan de brieven-postbe- amblen: naar deze of gene reisgelegenheid; waar men een panorama van den Rijn kan koopen voor weinig geld; of het beter is langs den Nassauer- dan den Taunus-bahn naar Maintz te reizen en dergelijke meer, waarop een Nederlandsch ambtenaar zou doch dat weet gij zelf wei, lezer, wal die zou zeggen. De Pruisische postbeambte zal u, zoo goed hij kan, terecht helpen, of, in allen gevalle, den weg wijzen, waar gij vernemen kunt, wat gij verlangt. Dezelfde geest van welwillendheid bezielt de geheele bevolkingook ten platten lande waar door zij zoo gunstig boven die in Nederland uit steekt. Wie meent, dat een en ander een uitvloeisel van serviliteit is, vergist zich, of liever praat na wat hij in verkeerd geschreven boeken las of ge hoord heeft van lieden, die alleen oordeelen naar het uiterlijk en voor wie Bastiat’s ce qu’on voit et ce qu’on ne voit pas een gesloten evangelie is. Integendeel: de Duitscher gevoelt zich veel min der afhankelijk dan de Nederlander, en toont door daden ven. Militarismus en serviliteit worden vaak voor ’t zelfde versleten, wat ten eenenmale onjuist is. Daar allen soldaat zijn geweest, de hoogadel lijke zoowel als de laagburgerlijke, is er een ze- beiden, heeft. De politie-mannen zijn hier, wat zij zijn moe ten, en dus ook de beschermers van den individu. Van oploopen, straatschenderij, het in Neder land zoo gangbare naroepen van vreemdelingen die wat excentriek gekleed zijn merkt men hier niets. Iluurrijtuigvoerders, kruiers en commissionairs (hier onder de benaming van dienstman bekend) en allen, die, in ’t openbaar, ’t publiek tegen be- Wij herinneren er aan, dat van Roon van Ne derlandsche origine is. Graaf Bentinck, de vader, was graaf van het Duitsche Rijk en mocht dientengevolge niet huwen dan met eene Unmittelbare. Hij deed het in Westphalen, waarheen hij na het mislukken eener con- tra-revolutie, ten gunste van Willem V, was uitgewe ken met een boerenmeisje doch zoogenaamd met de linkerhand (morganatisch). De beide zoons uit dat huwelijk geboren kregen den naam „van Roon” naar de heerlijkheid, die de vader in Zuid-Hoiland bezat. zigen, dat de 2e alinia zal luiden «Vaartuigen die niettegenstaande zij tevens bewoond worden, toch hoofdzakelijk dienen voor de eigenlijke vaartof als zij niet voor de ei genlijke vaart bestemd zijn, alleen dienen om koopwaren te bergen of uit te stallen, mogen zonder vergunning van Burgemeester en Wet houders niet langer dan 14 in de gemeente ver toeven. 2. te bepalen dat de straffen bedreigd bij art. 42, toepasselijk blijven. Dat besluit zalbinnen 2 maal 24 uren, aan heeren Ged. Staten in afschrift worden medege deeld. Gedaan te Sneek in de openbare zitting van 4 Augustus 1873 no 4. T. van der WEERDT, Voorzitter. II, FENNEMASecretaris. Zijnde deze verordening aan de Ged. Stalen van Friesland, volgens hun bericht van den 7den Augustus 1873 no. 26, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 13 Augustus 1873. T. van der WEERDT, L. Burg. De Secretaris 11. FENNEMA. 10 '/a De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 4 Augustus 1873 no. 4, is vastgesteld de volgende verorde ning Schrik niet lezer! van het militarismus. Het lijkt u misschien wel een paradox toe een overloopen naar den vjjand, een zedelijke zelfmoord, of zelfs nog iets erger». Ik heb dan ook kaizer Wilhelm gezien, maar hij heeft zich niet verwaardigd mij aan te spreken, en dus ook geen gelegenheid gehad, mij om te koopen, ten einde voor zijne bestaande of beweerde annexatie-plannen te doen werken, wat, zoo als men zegt, met zeker blad het geval zou zijn geweest; namelijk hel verkoopen. Ik zou U wel ’t een en ander over kaizer Wil helm willen zeggen, maar er bestaat eene (ge legenheids-) Wet van Willem I (ik bedoel dien van Nederland), welke mij noodzaakt dat voor zichtigheidshalve achterwege te laten. Het is eene Wet van a.°. D. 1829 of ’30, doch ik kan ’t niet juist zeggen, want Nederlandsche Staatsbladen kan ik hier niet naslaan. Mis schien zijn ze in de Landes-Bibliothek, maar hoewel die voor ’t publiek toegankelijk heet te zijn, is dat toch niet hel gevalnamelijk zon der consent-briefje. Dit mag ik wél zeggen dat kaiser Wilhelm niet gelijkt op von Bismarck von Moltke of van Roon. l) Inderdaad: het militarismus heeft enkele goede zjjden. Althans er vloeit iets uit voort, dat goed is en navolging verdient; doch hoogst waarschijnlijk ook langs anderen weg te bereiken zou zijn, zoo men maar wilde. Regelmaat orde van hel militarismus, maar zij zouden ook zonder dal kunnen bestaan uitvloeisel van militarismus noem de beleefde houding der politie, zoo jegens ingezetenen als vreemdelingen, wat voor vooral voor de laatsten, groote waarde kere soort gelijkheid ontstaan, waardoor juist het servilisme is uitgesloten, althans lot eene zoo klein mogelijke laagte terug gebracht is. De algemeene dienstplicht heeft zeer gunstig op het volkskarakter gewerkt en is de oorzaak van veel goeds. iiien verwarre die algemeene dienstplicht niet met het militarismus. Beiden kunnen afzonderlijk bestaan; ja het een heeft niets te maken met het ander. De Duitsche (zoowel lagere-, hoogere- als hoo- ge-) schooljeugd heeft veel op met distinctief in hoofddeksel eigenlijk een militaristische karak tertrek. Elke school heeft haar distinctieve kleur; iedere schoolklasse een onderscheiden biesje, koordje of randje om de schoolpet. Aan de pet kent men zoowel de school, waar toe de drager behoort, als de klasse in welke hij zit. De jongens (ook van de hoogere- en hooge- school) zijn trots op hun distinctief. Het is hun banier, hun leus, welke zij in eere moeten hou den, voor welker smetteloosheid ieder hunner ver plicht is te waken. Het gevolg van dien militaristischen karakter trek is, dat geen hunner een slechte streek durft uithalen, want zoo al niet de chefs of de ouders (uit onbekendheid met het feit) de straffende hand uitstekenzullen zijne makkers het doen want door zijn vergrijp zullen zij zich allen, of, wil men liever, hun distinctief, in oneer meenen gebracht te zien. En zoo is er veel goeds, dat middelijk of middelijk uil hel militarismus voortvloeit. Evenwel zooals ik reeds begon te zeggen ik wil geenszind beweren dat dit alles niet zonder dat zou kunnen bestaan; immers dit zou de even dwaas zijn als te beloogen, dat het kwade altijd de oorsprong van het goede is. Neendit alléén wilde ik aantoonendat het anders verfoeilijk militarismus zijne goede zijde ook heeft, en dat het te wenschen ware, dat Ne derland dat goede er van overnam zonder het kwade tegelijkertijd in te voeren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat, aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van 4 dezer is aangeboden de Rekening van alle ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1872, en dat die rekening te beginnen met heden, gedurende 14 dagen, van ;s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur, voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, ter Secretarie dezer gemeente; en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek, den 6 Augs. 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDT, L. B. De Secretaris H. FENNEMA. WETHOUDERS van KER COURANT S\ '2 0,4 n I. 3. 4 '-2 BESRUIT TOT NADERE WIJZIGING VAN ART.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1