GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE N. BINNENLAND. BUITENLAND. 1873. No. 67. A C II T-E N-T WIN T WOENSDAG 20 AUGUSTUS. Kennisgeving. Kennis c v i n g. e v i n Kennis i. ,oo. 1 OVERZICHT. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 Cents. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. ■s in aan- TRA eden 1082 meld 1873 her- i de IEL- 1EU- istus izage rwijl Ar- De (oude) Rotterdamsche Ct. hoopt dat «spoe- dig het liefelijk morgenrood aan Gallië’s kimmen verrijzen moge.” Zij vindt grond voor die hoop in de verzoening van den graaf van Parijs met den graaf van Gham- bord, en stelt slechts één voorwaarde, »dat Hen drik V rekening houde met de eischen van zijn tijd.” Maar dit is het nu juist wat de Bourbons nooit hebben gedaan en wat zij, met hunne beginselen, ook niet kunnen doen. Tol dusverre is er geen enkel blijk voorhanden dat de graaf van Cham- bord, in strijd met het karakter van zijn geslacht, wel iets vergeten en wel iets geleerd heeft. Wij vreezen dus, dat «Gallië’s kimmen nog niet spoedig rozerood” zullen worden. Ziehier een waarschuwend «woord van pas,” waaraan we onze volle adhaesie schenken. Het nieuws van den Dag vraagt »Wat wordt er gedaan en dringt daar de chole ra ons nadert ten sterkste aan op reiniging van straten en wegen, grachten, riolen urinoirs en slooten, van huizen en ook van menschen, waar het binnen de macht en de bevoegdheid der over heid ligt. Voor die reiniging moest steeds door de gemeentebesturen gezorgd worden. Buitenge wone maatregelen waren dan nu overbodig. De heer de Veer deed een goed werk met den vinger op de wonde te leggen. Mogen zij wie ’t aangaat, zijne wenken ter harte nemen 4 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken aan alle gebruikers van maten en gewichten enz. binnen deze ge meente bekend dat alhier voor den herijk zal worden gevaceerd, in een lokaal der firma LÓUW- MANS Comp aan het Achterom (voormalige Bewaarschool) op dagen en uren als volgt Maandag den 18 Augustus voor wijk 1, van Deze CO U R A NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Bij het academisch ziekenhuis te Groningen bestaat een te kort van 12000. De minister heeft tot dekking daarvan 6000 toegezegd, mits de provincie en de stad Groningen de andere helft dekten. De provincie heeft daarvoor 3000 toegestaan en ook de gemeenteraad heeft beslo ten 3000 ais buitengewone subsidie te schen ken, nadat eene motie was verworpen, vooraf in lichtingen in te winnen over de oorzaak van het tekort. In de jl. Zaterdag gehouden raadsvergadering is o. a. besloten tot toelating van de nieuw be noemde raadsleden de heeren J. ten Gate, M. Reidsma, J. van Driessen en T. Gonggrijp, nadat door eene daarvoor benoemde commissie van on derzoek was ingesteld naar de ingezonden geloofs brieven. Tevens werden achtereenvolgens goedgekeurd.- a. de rekening van het Ned. Israëlitische Arm bestuur over 1872 lot een bedrag van 554,10; b. van het Algemeen Armbestuur met 13983,53’; 4867,43 voor het Armenhuis; ƒ322,67 voor de Collegekamers c van de Sledelijke Muziek- en Zangschool met ƒ619,57; d. van de dd. schutterij, 630,25; e. van het Stads-werkhuis met een na- deelig saldo van f 11,12’. Tot vader en moeder in het Amenhuis werden herbenoemd R. Hars en echtgenoote en tevens werd hun verzoek om verhooging der jaarwedde met 25 toegestaan, zoodat deze met ingang van 1 Januari 1874 bepaald is op 300. Tevens werd gunstig beschikt op ’t verzoek van den heer H- E. Napjus, Secretaris-boekhouder der Algemeene Armvoogdij, om verhooging van jaar wedde. Het bedrag daarvan is met 75 vermeer derd en alzoo bepaald op 600, eveneens met in gang van 1 Jan. e. k. De door Burg, en Weth. dezer gemeente aan den Gemeenteraad aangeboden rekening over 1872 bedraagt in ontvang f126,755 27’; in uit gaaf f 119.097.23’; batig saldo alzoo f 7658.04. S NE EK, 19 Augustus, j3/ I ’s middags 12 tot namiddags 4 uur; Woensdag en 4 Donderdag den 20 en 21 Augustus voor wijk 2 en 3van voormiddags 8 tot namiddags 3 uur Vrijdag den 22 Augustus voor wijk 4, van voor middags 8 tot namiddags 3 uur; Zaterdag 23 Augustus voor wijk 5, van voormiddags 8 tot des middags 12 uur; Maandag 25 Augustus voor wijk 6, van ’s middags 12 tot namiddags 4 uur; Woens dag 27 Augustus voor wjjk 7van voormiddags 8 tot namiddags 3 uur; Donderdag 28 Augustus voor wijk 8 en 9, van voormiddags 8 tot namid- dags 3 uur; Zaterdag 30 Augustus voor wijk 10, fabriek voor gemeentelijke rekening worden ge ëxploiteerd. De gemeenteraad van Zutphen heeft aan de directie der gasfabriek aldaar, wier contract met de gemeente tot 31 Dec. 1878 loopt, machtiging geweigerd om den gasprijs voor particulieren met 20 pet. te verhoogen. De gasfabrikanten hebben daarop hun verlangen te kennen gegeven, de fa briek aan de gemeente over te dragen, en de raad heeft in beginsel tot die overneming beslo ten. Met Januari ’74 zal dus waarschijnlijk de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat, aan den gemeenteraad, in zijne vergadering van 4 dezer is aangeboden de Rekening van alle ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1872, en dat die rekening te beginnen met heden, gedurende 14 dagen, van ’s morgens 9 tot 's namiddags 1 uur, voor een ieder ter inzage zal zijn nedergelegd, ter Secretarie dezer gemeente; en voorts in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek, den 6 Augs. 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDT, L. B. De Secretaris 11. FENNEMA. Frankrijk blijft onder den invloed van den fusie-druk, die zich daar inderdaad op onaange name wijze doet gevoelen. De onderscheidene partijen woelen en wroeten meer dan ooiten dal wel met eene soort koortsachtige overspan ning, die niet geschikt is om het vertrouwen op de toekomst te vermeerderen. Die Frohsdorfsche bjjeenkomst kan een muisje met een staartje wor den voor de fransche republiek. De gemoederen zijn althans in beweging gebracht en het blijkt helaas 1 dat er drijvers genoeg zijn, die de agitatie levendig weten te houden. Zoo is ’t inderdaad opmerkelijk, met welk een verregaande onbe schaamdheid de legitimistisch-royalistische bla den de toekomstige zege hunner partij reeds dur ven verkondigen en hoe driest zij zich uitlaten van voormiddags 8 tot ’s middags 12 uur. Voor Apothecars en goudsmeden Dinsdagen den 19 en 26 Augustus, telkens van *s middags 12 tot namiddags 3 uur. In het belang der ijkplichtigen wordt hunne aandacht gevestigd: lu. op art. 1 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160) waarin is be- r paald, dat de onjuist bevondene gewichten, mal leen op verzoek der belanghebbenden” tegen da delijke betaling van een vastgesteld loon ten bate van ’s Rijks kasdoor den IJker worden gejus- - teerd en 2°. op de bepaling, dat de ten herijk aange bodene maten en gewichten, om te kunnen wor- - den onderzocht, behoorlijk schoon en droog moe ten zijn; daar de ondervinding geleerd heeft, dat dit door velen, vooral bij oliematen, niet ge noeg wordt in acht genomen; zullen zij hel aan zich zelf te wijten hebben indien zij, bij niet in achtneming van dit voorschrift, met hunne maten terug worden gezonden zonder dat deze onderzocht en herijkt zijn. En opdat zulks ter algemeene kennis kome zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant, Sneek den 12 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris, 11. FENNEMA. Van het besluit der algemeene Nuts vergade ring in de zaak van het godsdienstig leesboek van dr. Hugenholtz zegt de Tijd »Het boekje is dus zoo streng en zoo onvoor waardelijk veroordeeld, als met behoud der vor men in vergaderingen gebruikelijkbestaanbaar was. 1° Het mag niet worden voortgezet. 2° Het mag niet worden herdrukt. Al werd om licht te begrijpen redenenhet vonnis niet ge motiveerd, het is daar niet minder duidelijk om. Wij beschouwen dit vonnis als een lofwaardig toegeven aan de openbare meeningdie in Ne derland niet duldtdat het brutaalst ongeloof met het etiket «godsdienstig” voorzienaan de markt wordt gebracht.” Wjj gelooven niet, dat het juist precies dit is, wat het tot besluit der algemeene vergadering heeft geleid. De openbare meening duldt zooveel wat onder valsch etikel wordt ter markt gebracht of zien wij nietdat het brutaalste bijgeloof de lieden voor godsdienst wordt in handen gestopt En waarom zou dan die openbare meening bij uitzondering in verzet zijn gekomen tegen het bedrog dat volgens de Tijd met dit «godsdien stig leesboek” is gepleegd Neen, de algemeene vergadering van het Nut is tegen dat boek op gekomen omdat de Maatschappijdoor het uit te gevenhaar neutraal terrein verlaten had. Niet om de «openbare meening” van de Tijd en concorten te bevredigen, en ook niet om den inhoud van het boek te brandmerken hebben 676 stemmen zich vereenigd met de motie, maar voor het meerendeel omdat de Maatschappij vol gens hare wet onzijdig moet blijven in de twis ten der heeren theologen en de uitgave van Hu genholtz Schetsen en Tafereelen met dit wette lijk voorschrift niet best te rijmen was. Doch hoe dit zijdoor het bijna eenparig be sluit der algemeene vergadering maakt de Tijd een mal figuur. Als een razende heeft dat or- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengennaar aanleiding eener missive van den heer Commissaris des Konings in Fries land van den 15 Augustus 18732e afdeeling no. 730, betrekkelijk den overgang van miliciens bij de landmacht in Nederlandscb Indiëter ken nis van de belanghebbenden dat bij Z, M. besluit van 29 Juli II.no. 39 (staatsblad no. 119), is bepaald dat de ingelijf- den bij de militie te land, onder behoud hunner positie als milicien, met hunne toestemming en voor zooveel minderjarigen betreft ook die hun ner ouders of voogden voor den tijd van ten minste twee jaren, bij de landmacht, dienendein Nederlandsch Indië, kunnen worden gedetacheerd en zulks onder genot van de gunstige voorwaar den bij 's Konings besluit van 4 Mei jl.no. 1 omtrent het aangaan van vrijwillige verbintenis sen voor den militairen dienst in Nederlandsch Indië vastgesteld, met dien verstande, dat zij, die binnen den tijd hunner detacheering recht ver krijgen op ontslag uit den militiedienst, behoudens dat ontslag, den tijd voor welken zij bij de land macht dienende in Nederlandsch Oost-Indië zijn gedetacheerd, zullen volbrengen. Sneek, den 19 Augustus 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. van der WEERDT L. B. De Secretaris H. FENNEMA. gaan der Onfeilbaarheid te werk gegaan tegen de Maatschappij tol Nut van ’t Algemeen, wegens de uitgave van dit boekje Nog dezer dagen slingerde het een reeks van verwoede artikelen tegen hel Nut ongeveer in denzelfden toon ge schreven als de welbekende vonnissen van ver vloeking, die van het Vatikaan uitgaan. De groo- te grief van het priesterklad was juistdat de dat de maatschappij ofschoon door hare wet tot neutraliteit verplicht, in de uitgave vau het boek je voorliefde getoont had voor het «ongeloof.” En nu blijkt hetdat de Maatschappij ook we der deze verwijten van de Tijd volstrekt niet verdient, want dat zij wel degelijk haar neutraal standpunt handhaaft. Van een bladzoo vroom en geloovig als de Tijdhad men mogen verwachtendat het eer lijk zou hebben beleden de Maatschappij tot Nut van ’t algemeen onverdiend een klad te hebben opgegooid. Geen woord daarvan achter treft men in het blad aan. Wel wordt het voorgesteld, als ware het besluit der algemeene vergadering eene afgedwongen concessie aan de clericale partijen en als hadde daarom de voorzitter wrevelig »ee- nige schimpscheuten” losgelaten tegen die partij en. K. C. Zaterdag zijn de leden van het Nederlandsche taal- en letterkundig congres te Antwerpen fees telijk ontvangen. De geheele stad prijkt in feest- dosch. De eerepoorten en andere versieringen moeten allerprachtigst zijn. De reeks van feesten heeft Zaterdag een aanvang genomen met de uit voering van het oratorium «de Oorlog woorden van Jan van Beersmuziek van Pierre Benóit. De uitvoeringwaarvan 800 zangers en zange ressen (allen uit Antwerpen) deelnamen en die door een publiek van 3 a 4000 personen werd bijgewoond, had een schitterend succès. De ver slaggever der N. R. C. echter is met het toon werk niet bijzonder ingenomen. Gisteren werd Koning Leopold in de stad verwacht. Heden be ginnen de eigenlijke werkzaamheden van het congres. e ■i SNEEKER COURANT i. 0,i J D tg- 'fi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1