GEMEENTE EN 1IET ARRONDISSEMENT SNEER. NiEEIVS- EN ADVERTENTIE'BLAD VOOR DE I’ a a r d e n mark t. 11 I N N E N L A N I). 1873. No. 70. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Ter gelegenheid van hel weldra O o te openen parlementaire jaar. PAARDENMARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 17 September e. k. Maandag 1 September 1873. van ’s voormiddags 10 tot ’s namiddags 2 uur. VERGADERING van den Gemeente-raad van Sneek, op Dinsdag den 2 Sept. 1873, 's avonds 7 uur. J e n 0 I, 51 jaren ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken, de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. v z .2 n, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. tijen elkander niet op het gebruik maken daar van hebben gewezen. Zij zijn daaraan zoo gewend, dat het hoogst zelden is dat men de beschuldiging er van afwijst, laat staan weerlegt. Het is inderdaad zoo ver gekomen, dat het ge bruik van parlementaire onjuistheden eene condi tio sine qua non is geworden. lidmaatschap der Nederlandsche vertegenwoordi ging geen eer meer zal zijn maar wel het te gendeel daarvan. Moge het zittingjaar 7-3/74 het bewijs opleve ren, dal wij verkeerd geoordeeld hebben wij zouden ons daarover ten zeerste verheugen. 1 e Maer dat is vol oneenigheidt gezaeit. »De meeste hoop is blindt.” Vondel’s Palamedes. Hier partij, daar partij, overal partij, doch ner gens streven naar waarheid, nergens overtuiging of plichtsbetrachting. De zoogenaamde vertegenwoordiging maakt inderdaad het regeeren onmogelijk. Sedert twintig jaren zijn ministers aan mini sters opgevolgd. Tal van Wetten hebben zij voorgedragen en daaronder waren zeer goede, wat het begin sel betreft, doch het partij-wezen heeft ze afge stemd, de behandeling er van onmogelijk ge maakt, of, waar een van beide manoeuvres niet in toepassing kon gebracht worden, de amende- ment-machme gebruikt, om tot hetzelfde doel te geraken. Zóó is het begonnen vóór 20 jaren en zóó heeft Te ’s Hage is, in den ouderdom van 51 jaren overleden!de heer Iz. J. Lion, hoofdredakteur van het Dagblad van Zuid-Rolland en Graven ha ge. De redactie van T N. v. d. D. zegtdat hare vertoogen ter verkrijging eener betere regeling van het postverkeer bij den minister belangstel ling gevonden hebben en Z. Exc. haar monde ling de verzekering gegeven heeft, dat hij de zaak ernstig zal onderzoeken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEER maken hiermede bekend dal de najaars Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris H. EEN NE MA. De heer L. Krom, lid van het Noord-Hollandsch- Friesch spoorweg-comité zegt in een brief aan de Amst. Courant, naar aanleiding van de meê- deelingen desbetreffende, ook bij dat blad even als bij onderscheidene anderen, uit de bekende fabriek te Harlingen ontvangen »1°. dat de plannen van het comité zijn geba seerd op de toezegging van het wel als sohed ge constateerd huis Hutton Vignoiles en Co. te Lon den welk huistot op den huidigen oogenblik zijn programma vis a vis het comité getrouw blijft; 2°. dat, indien er ooit sprake is geweest van ’s rijks fmantieele hulp dit immer kwam ongevraagd van den kant der ministers van bin- nenlandsche zaken; nog nooit is door het comité aan het rijk om eenige subsidie hoe ook gevraagd.” Verder verzekert de heer Krom, dat op grond der relatiën tot genoemde geldmannen, op grond van de door de gemeentebesturen gedane inschrij vingen en op grond van de toezeggingen in de vergaderingen der Provinciale Staten van beide gewesten, de onderneming reeds lang voor goed zou zijn gegrondvest, ware het niet dat de lang zame loop van zaken, omtrent de gemaakte plan nen, nadat zij uit handen waren, tot zoogenaamd onderzoek, een fatale vertraging had teweeg ge bracht. Ik mag hieraan toevoegen zegt de heer K. dat het comité even krachtig, als im mer. zijnen arbeid niet onvoltooid zal ter zijde leggen.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter kennis der ingezetenen dal, behalve op de dagen vermeld in hunne kennis geving van 12 Augustus 1873 nog voor den Rerijk van maten en gewichten enz. in het vroeger opgegeven lokaal zal worden gevaceerd OP Sneek 23 Augustus 1873. T. van der WEERDTL. B. H. FENNEMASecretaris. Wanneer wij een blik slaan op hetgeen het parlementarisme heeft opgeleverd sedert 1853, hebben wij weinig redenen tot tevredenheid en gaan wij het parlementaire jaardat den 15 Sep tember e. k. wederom een aanvang neemt en het 25ste is na de herziening der Grondwet, het kwarleeuwfeest van de directe verkiezingen niet blijmoedig te gemoet. Integendeelons vertrouwen op het parlemen taire stelsel, zooals ’t in Nederland bestaat, is ge schokt. De oorzaak van ’t verval der Tweede Kamer isvoor een deel, te zoeken in de verkeerde in richting van ons kiesstelsel (census en kiesdi stricten), doch voornamelijk in de leden zelf. Een slecht kiesstelsel behoeft nog niet nood zakelijk eene slechte vertegenwoordiging ten ge volge te hebbenevenmin als een goed stelsel waarborgt voor de deugdelijkheid van het per soneel. Met een goed stelsel en hetzelfde personeel als thans, zou de Vertegenwoordiging hare roeping evenmin volbrengen, als nu. Niet het Staats-, niet het nationaal-belang staal langer op den voorgrond, maar de partijleus, het partijbelang. Daarin is alles opgegaan. De vraag is sedert vele jaren nietwal is goed, wat is nuttig en, vooralwat is waarmaar eeniglijk en alleen: wie zegt het, wie stelt het voor, wie verdedigt het De Volksvertegenwoordiging is ontaard in partij- vertegenwoordiging, alsof ’t volk eene vereeniging van partijen ware, die, met ter zijdestelling van al hare behoeften, een bellum omnium contra omnes te voeren hadden. Zoo ver heeft het partij gewauwel, ’t partij-ge- heul de vertegenwoordiging gebrachten zelfs het volken daaruit vooral de kiezers, in hare onzalige parlij-verleugeningen medegesleapt. het gedurende 20 jaren bijna zonder uitzonde ring voortgeduurd. Anno 1873 verkeeren wij dientengevolge in een toestand, waarop de benaming malaise toe passelijk is, doch als een euphemisne. Er heerscht malaise in den hoogslen graad niet alleen op politiek terrein, maar ook daarbuiten heeft zij haar ontmoedigenden invloed uitgeoe fend. Wanneer de algemeene zaak met onverschillig heid bejegend wordt wanneer zelfs de politieke tinnegieterij met een »’t kan me niet schelen" op houdt dan moet men aannemendat het wel ver gekomen is. Welnuzoo ver inderdaad in ons land weten te brengen. Liberale ministers hebben liberale wetten voor- gedragenconservatieve staatsdienaars hebben I ontwerpen gemaakt overeenkomstig hunne richting, 1 landsche nationaliteit behooren Wij hopen nog op verbetering, maar onze hoop is zwak. Wij zien de toekomst donker in en vreezen, doch de meerderheid der Tweed! Kamer heeft dat de ‘Üd niet meer ver af zal ziJn’ waarin het gezorgd, dat ze óf buiten behandeling bleven, óf verworpen werden. In de minderheid zijn er nog, die weten, wat ze willenvan de meerderheid kan dat niet ge zegd worden, want zij wil NIETS. Zij wil niet veranderen, zij wil niet behouden; zij is met zich zelve in voortdurende tegenspraak. Zij roept om verbetering, maar maakt deze onmogelijk zij strijdt legen behoud, maar belet elke verandering. Regeling van hooger onderwijs, rechterlijke or ganisatie, verbetering van ’t belastingstelsel, van de kieswet, van die op militie en schutterij, ven nootschappen van koophandel, kortom van alles wat dringend regeling, verandering en verbete ring vorderde is door de zoogenaamde liberale meerderheid onmogelijk gemaakt. Kon zij het ministerie niet laten vallen, dat de wet voorstelde, en daardoor de behandeling der voordracht onmogelijk maken, dan stemde zij de wet af, of maakte de aanneming er van onmo gelijk door de grilligste en meest onzinnige amen dementen. Zij handelde, als of T haar alleen maar te doen ware om de verwarring nog grooter te maken dan zij was; als of zij, in plaats van het volk te vertegenwoordigen, zijn innige vijand-was. Met zulk eene Kamer valt niets uit te richten; zij wekt walging. Ware zij een lasthebbermen zou haar ter verantwoordiging kunnen roepen; doch zij han delt zonder last van hen die benoemen, d. i. van de kiezers (art. 82, Grondwet). De kiezers zijn de eenigen, die ’t in de macht hebben, door het kiezen van andere afgevaardig den, het gehalte der vertegenwoordiging te ver beteren doch, zoodra het daaraan toekomtis partij-geknoei in de weêr om verbetering buiten te sluiten en zoo gaat het van kwaad tot erger. De leugen staat in de vertegenwoordiging dan ook zoo op den voorgrond, dat een grove leu gen eene ^parlementaire onjuistheid” genoemd wordt. En het bezigen van zulke parlementaire onjuist heden is zoo aan de orde vah den dag dat er hijna geen zitting voorbij gaat, waarin de par- Zal dit vijf-en-lwinligste zittingjaar iets beters, iets waardiger?, iets meer nationaals opleveren Of zal het zeggen van parlementaire onjuist- hebben de partijschappen het heden <d> L 5rof. lie8en> voor!aan tot de Neder' PUNTEN TER BEHANDELING. 1. Beëediging en installatie van de nieuw be noemde raadsleden de heeren J. ten Gate, M. Reidsma, Jacob van Driessen en T. Gonggrijp. 2. Resumtie der notulen. 3. Goedkeuring van Ged. Staten van Fries land, op het reglement met vrachttarief voor een beurtvecr SneekSchiedam. 4. Mededeeling van dezelfden, van de door hen bepaalde en door den Koning goedgekeurde jaar wedden der gemeente-ontvangers in Friesland. 5. Benoeming van een Wethouder. 6. Idem van een ambtenaar van den bur gerlijken stand. 7. Idem van twee leden der commissie van straten en wallen. 8. Idem van leden van commission ad hoe. 9. Idem van drie hulponderwijzers in de school voor kosteloos onderwijs. 10. Idem van eene hulponderwijzeres in de fransche meisjesschool. 11. Conclusie der rekening-commissie, nopens de uitbetaling der jaarwedde van den secretaris boekhouder bij de algemeene armvoogdij over 1872. 12. Adres van de heeren A. Kapteijn en Dr. J. W. Genlis nopens hunne Spoorwegplannen HarlingenSalzbergen. 13. Idem van den heer J. J. van Velzen om over 1874 weder eene toelage te mogen ontvan gen. 14. Behandeling der gemeenle-rekening, dienst 1872 15. Voorstel van Btirgem. en Weth. tot wijzi ging der gemeenle-begrooting dienst 1873. 16. Aanbieding der gemeente-begrooting, dienst 1874. 17. Ingekomen stukken. l COIJRANT SNEEK ir i 1/ L (?fl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1