GÉMEENT8 EN HET ARROMHSSEMENT MEEK. NIEUWS- EN ADVERTEYHE-BLAD VOOR DE Paarde n m a r k t. B I NNENLAND. 1873. A ACH T-K N-T W I N T No. 71. 3 SEPTEMBER WOENSDAG a. PAARDENMARKT dit jaar zal plaats hebben op Woensdag den 17 September e. k. J en S N E E K2 S e p t e m b c r. De welbekende heer P, Regout te Maastricht is door den Bey van Tunis benoemd tol groot- de dooden komen niet weder Ook bij ons te lande schijnen de bedevaarten Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden is binnen deze Stad ƒ1.65, buiten de Stad franco ƒ1.90. Uit ’s Ilage wordt gemeld, dat baron van Lijn den van Sandenburg, die door Z. M. was ontbo den, belast is met de samenstelling van een nieuw ministerie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente SNEEK maken hiermede bekend dal de najaars Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. van der WEERDTL. Burg. De Secretaris 11. FENNEMA. Uit Rotterdam verneemt het Dagbladdal daarbij het baggerenuit een der Singels zou zijn opgevischt een metzoogenaamd couteau poignard, dat vermoed wordt aldaar door den verdachte van den dubbele moord te ’s Hage de J. in het water te zijn geworpen, terwijl hij met zijn schuit in dat water vertoefde. ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel daarboven 7 */a Cents. Alle brieven en stukken» de uitgave of redactie betreffende, worden franco ingewacht. Het Gemeetebestuur van Sneek Voldoende aan de uitnoodiging, voorkomende in het besluit van heeren Ged. Staten van Fries landvan 22 Augustus 1873 no. 19(Prov. blad no. 114), Brengt ter kennis der ingezetenen dat ter provinciale Griffie te Leeuwarden af drukken verkrijgbaar zijn gesteld van Prov blad no. 115, inhoudende een door Z. M. den Koning goedgekeurd besluit van de Provinciale Staten van Friesland tol wijziging van het reglement nopens de veeartsenijkundige politie in die pro vincie. Sneek 1 September 1873. T. van der WEERDTL. B. 11. FENNEMASecretaris. Naar men verneem!, is benoemd tot vice-pre sident van den raad in Nederlandsch-Indië de heer O. van Rees, lid van de tweede kamer der stalen-generaal. is; na dat verwijt dan en de sommatie het niet gezegde te bewijzenlezen we volgende »’l Is ook mogelijk, dat de schrijver der sensa- tie-arlikelen in de Sneeker- Purmerender- en Workumer Couranten er geen kwaad in ziet dat de redactie van een blad hare pen verhuurt of verkoopt (van de Purmerender meenen wij zeer goed te wetendat de uitgever liberaal denkt, doch uit baatzucht conservatief schrijft) De ^Friesche" Cour, meent reden te hebben lot beklag over den toon door Friso, de Sneeker- en Purmerender Cour, aangeslagen tegenover haar geschrijf in zake de N.-H.-Fr. Spoorwegon derneming. Zij vindt in beide artikelen (die van Friso en de Sneeker') «personaliteiten (a l’Ame- ricaine)” en soortgelijke fraaiigheden meer uit drukkingen, die natuurlijk een scherp contrast vor men met de steeds gekuiscbte taal die in het redactie-salon der Friesche gebezigd wordt en van daar de wereld in gaat, ’t Lust ons thans niet eene bloemlezing te geven uit vroegere num mers, die als bijdragen zouden kunnen dienen van de delicate wijze waarop de Friesche in deze materie begonnen is het N-H.-Fr. spoorwegplan en zijne verdedigers te bestrijden maar we willen toch een paar staaltjes daarvan meedeelen die uit haar laatste nummer zijn geput. Na ons te hebben verweten, dat wij de redac tie der Friesche de beschuldiging naar ’t hoofd zouden hebben geworpen, alsof zij zou zijn om gekocht om in deze zaak zóó’n vreemde hou ding aan te nemen, als zij deed; eene beschul diging die «onjuist’ is, tenzij zij voor geldende Ageldelijke” betoogen wil lezenwit baar zaak om het Zondag is plotseling te ’s Hage in ruim 70 ja rigen ouderdom overleden de heer G. T. Pahud, oud-minister van koloniën en i oud-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. Men verneemt, dat drie der voormalige eige naren van den Haagschen Tramway overeen zijn gekomen, om de gemeente of het rijk (’t schijnt niet uitgemaakt te zijn of T geen door de politie op 31 Juli is bedreven tot een daad van rijks- of gemeente-poiitie behoort) in rechten aan te spreken tot het bekomen van vergoeding van scha de, door de onderneming geleden ten gevolge van de bedoelde, vroeger vermelde, handelingen der politie. H. Gespuièrre, ontslagen concierge der bank van leening te Middelburg, is door het provinci aal hof in Zeeland schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, en veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaren en de betaling eener geldboete van ƒ1350. officier van de orde van Nischan-Iftihar. De Ami du Limbourg zegt, dat hier te lande prins Alex ander de eenige is, aan wien de zelfde onder, scheiding ten deel viel, en dat de heer Regout deze eerbetvijzing ie danken heeft aan den op gang, dien zijn aarde- en kristalwerk m Afrika maakt. in zwang te komen. Vóór 8 dagen trok de zoo genaamde Vereeniging van den H Franciskus on der geleide der Jezuïten naar Onze Lieve Vrouwe te Roermond; verleden Zondag kwam een pro cessie uit Heerlen van nagenoeg 1200 personen een bezoek brengen aan de te Sittard vereerde O. L. V. van het heilige Hart, terwijl nog proces sion verwacht worden van den Bosch, Maastricht en Aken. In de volgende week vertrekt van Sittard eene processie naar Issoudun, in Frank rijk, Men schrijft aan het Utr. Dagblad «Het is een bekend feitdat het Gouverne ment, nog zelf tegen de verhoogde premie van ƒ200, op verre na geen voldoend aantal man schappen kan vinden voor aanvulling van het. le ger in Oost-Indië. Ook de maatregel om de in- gelijfde miliciens, onder voorbehoud hunner posi tie als milicien,, voor den tijd van minstens twee jaren bij genoemd leger te detacheren, zal het bewijs ligt reeds voor de hand nagenoeg geen resultaten opleveren, daaren hierin ligt juist hel grootste struikelblok wanneer hij in Indië gevaarvolle expeditiën medegemaakt heeft en alsdan in het moederland terugkeert, hij nog altijd aan de bepalingen van de miliciewet onder worpen is. Volgens het oordeel van bevoegde officieren zou het leger in Indië voldoende man schappen verkrijgen, ten minste voor het grootste deel beter dan die nu gezonden worden als de miliciewet eene wijziging onderging en hun die zich voor minstens twee jaren bij genoemd le ger verbonden, geheele vrijstelling van de militie werd toegestaan. Wanneer echter geen doortas tende maatregelen in dien geest genomen wor den, zullen alle kunst- en hulpmiddelen niets ba ten en zal het Ind. leger onvoltallig zijn en blij ven. En wat haar gehalte betreft, men kan zich gemakkelijk te Harderwijk overtuigen, dat een groot gedeelte van de manschappen hun kracht vol leven voor hun vertrek reeds ondermijnen." Blijkens aankondiging van den burgemeester van Bodegraven heeft zich den 26 Aug. in die gemeente een geval van aziatische cholera voor gedaan. De Neue Freie Presse bevatonder den titel «Holland in nood”, een artikel over onzen poli— tieken .toestand. De ministerieels crisis, waarin wij verkeeren, is volgens den schrijver iels meer der dan een «parlementaire verwisseling van cou lissen.” Hij zegt«er is in Holland sprake van den strijd, dien Rome in zoovele landen zoekt aan I een een de tegenwoordige gelegenheid gunstig, De Tweede Kamer ontvangt weder adressen van zeepzieders, die aandringen op afschaffing van den accijns op de zeep. Het oogenblik is misschien weinig geschikt om de belastingquastie weer op de proppen te bren gen, maar nu de adressen er zijn, mag het nut tig worden geacht dat ook de pers haar aan drang voege bij dien van fabriekanten. De zeepquaeslie is een totaal uitgeputte quaes- fieer valt mets nieuws meer over te zeggen. Dat de afschaffing van den accijns wenschelijk en noodzakelijk is, daarover zijn allen het eens er is niemand meer, ook niet de verstokste behou der, die dezen accijns in bescherming durft ne men. En toch blijft zij bestaan. De opbrengst is belrekkelijk gering, en de staatsinkomsten nemen zóózeer toe, dat hel nau welijks zou worden gevoeld, indien deze post van inkomst uit de begroeting verdween. Doch er is maar geen minister van financiën, die den moed heeft deze belasting ter afschaffing voor te dra gen. Hel onhoudbaarste blijft behouden. Zou niet, als de ministerieele crisis achter den rug is, de vraag erns ig in beraad kunnen wor den genomen, of het niet zaak ware, in afwach ting van het groole belasling-hervormingsplan, dat eenmaal komen zal, maar vast een paar scha delijke accijnsen op le ruimen, die op de zeep in do eerste plaats Kamp. Ct. De Penang Gazette geeft een nieuw verhaal betreffende de oorzaken van onzen oorlog met A t c h i n. Volgens haar zou zekere Pang Lima Tibang minister van den Sultan geworden, deze op aller schandelijkste wijze hebben verraden. In 1872 was die persoon belast met het aankoopen van een stoomboot voor den Sultan. Hij kocht te Singapore de Vidar, van 303 ton, waarmede hij in alle rivieren peilingen deed wier uitkomsten aan de Nederlanders werden geleverd. De boot had 40,000 dollars gekostdie door een hande laar waren voorgeschoten, en Pang Lima Tibang werd naar Penang gezonden om de betaling te doen. Men overreedde den Sultan een waarborgs- brief af te geven, waarvoor hij een blanco ge- teekend papier gaf. Maar Pang Lima Tibang ging naar Singapore en stelde boven des Sultans hand- merk een acte van afstand aller rechten des Sul tans aan de Nederlanders. Op de weigering des Sultans om dat valsche stuk te ratifiëren heeft men hem den oorlog aangedaan. De Amst. Cour, meent, dat dit geheele verhaal berust op de geschiedenis van een vorig tractaat, hetwelk de Sultan weigerde te ratifiëren omdat hij het niet begreepdoch tot de uitwisseling waarvan hij destijds overging toen hem zijn on- geiijk onder het oog gebracht en hij van zijne dwaling overtuigd was geworden. 1 De Köln. Zeit. zegt over het bericht van de Penang Gazette: «In zooverre mag het blad gelijk hebben, dal de oorlog eene staalkundige verwezenlijking is van de fabel van den wolf en het lam. Voor het overige echter zal de Neder- landsche regeering wel spoedig met een démenti voor den dag komen.” vende vriend is beter dan een kerkhof vol doo den. Moge de Goddie ijzer groeien lietdit volk een edele bezorgdheid en een schitterenden strijd des geestes verleenen I” te wakkeren. Op het Valicaan wenscht men klein maar schatrijk land, als Holland tot gebied der duisterlingen te maken, en vindt omdat de groote liberale partij in het land in eene heillooze slaapzucht is verzonken.” Nu is er, tot wederop wekking van vrijzinnigen arbeid niets beter dan een korte tusschenregeering van de reactie. Doch de N. F. P. wijst er op, dat de drie fraclien der oppositie slechts één zaak gemeen hebbennl. haat tegen de liberalen. Van daar, dat de op positie den sprong naar den ministerzetel niet durft wagen, «nu het slaperig liberale ministerie, dat met den zoeten naam Fransen van de Putte naar bed gaal, zijn ontslag in corpora heeft ge vraagd.” De schrijver maakt ook gewag van de bewering dat de koning van geen verandering zou willen welenzoolang de nederlaag tegen Atjin niet uitgewischt is. «Het is diep bedroevend zegt de N. F. P. te zien hoe eene kleine maar beroemde natie, welke op een lang geschiedkundig tijdvak een eervol merkteeken mocht drukken, aan het volle genot van de grootst mogelijke vrijheid te gron de gaat. Holland is te klein om zooveel vet na- bob-dom als hel bezit, te kunnen verdragen Geene Kamer van afgevaardigden ter wereld heeft zooveel zitvleesch en dik bloed ais de Holland- sche, want zij zit b.jiia hel heele jaar door en is gierig op een paar weken vacantie. Dien ten gevolge hebben de Kamerleden bijna ieder ander beroep vaarwel gezegden zich gedeeltelijk in de hooldstad s Gravenhage, welke dertiendui zend renteniers bevatdie van een geërfd ver mogen leven. om zoo te zeggen als gepaten teerde bezitters van hun parlementair ambtjvoor levenslang gevestigd. Zij leiden een methodisch geregeld oesterleven, lot een zacht beroerlelje hen op een goeden dag stilletjes aan hun einde brengt.” Het blad meentdat er geen frisch leven in het volk zal komen, eer het tegenwoordige geslacht is uitgestorven evenals de met Mozes uit Egyp te getrokken Israëlieten. Onze jeugd zou wellicht het beloofde land kunnen aanschouwenals zij nl. den invloed der tegenwoordige opvoeding te boven komtwaarmede de Presse weinig in genomen schijnt. En dat zegt het blad in een tijddie door verziende geesten als de voorbereiding tot een storm- en drang-periode wordt beschouwdwaarin de beschaving met de barbaarschheid der Communede gewetensvrij heid met het obscurantismus van het valicaan op leven en dood zullen moeten strijden, als dan de alarmkreet klinkt«aan de dijken I waar zul len wij Hollands volk, aan eere rijk, dan vinden En de schrijver eindigt met de woorden: «Het land noemt zulke groote dooden de zijne; maar en een éénige le- ,00 I COI IRAN SNEER 0. 7- I i i 2 1/ bij Y’s ger

Sneeker Nieuwsblad nl | 1873 | | pagina 1